המלחמות הבין-קולוניאליות בין בריטניה לצרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המלחמות הבין-קולוניאליות הן ארבע מלחמות שהתקיימו בין בריטניה וצרפת בצפון אמריקה בסוף המאה ה-17 ובמהלך המאה ה-18 על השליטה ביבשת. בארצות הברית נקראות מלחמות אלו "מלחמות הצרפתים והאינדיאנים".

המלחמות הבין-קולוניאליות נערכו בין בריטניה ובני בריתה האינדיאנים משבטי האירוקוי מחד, ובין צרפת ובעלי בריתה האינדיאנים מאידך.

כל המלחמות נערכו על רקע עימותים גדולים יותר בין שתי המעצמות ובעלות בריתן ביבשת אירופה עצמה, במסגרת מה שנקרא לעיתים "מלחמת מאה השנים השנייה", עימותים שהתרחשו בין השנים 1689 ל-1815.

שנות המלחמה המלחמה באמריקה המלחמה באירופה הסכם
16891697

מלחמת המלך ויליאם
המלחמה הבין-קולוניאלית הראשונה

מלחמת הברית הגדולה
הסכם רייסווייק
17021713

מלחמת המלכה אן
המלחמה הבין-קולוניאלית השנייה

מלחמת הירושה הספרדית הסכם אוטרכט
17441748

מלחמת המלך ג'ורג'
המלחמה הבין-קולוניאלית השלישית

מלחמת אוזנו של ג'נקינס
מלחמת הירושה האוסטרית
הסכם אקס-לה-שאפל
17541763

מלחמת הצרפתים והאינדיאנים
המלחמה הבין-קולוניאלית הרביעית

מלחמת שבע השנים חוזה פריז (1763)

הרקע לעימותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופה שקדמה למלחמה הקימו הצרפתים את מה שקראו "צרפת החדשה":

מושבותיהם בקוויבק (קנדה) ובשפך המיסיסיפי (אזור ניו אורלינס של היום). הם החלו להקים שרשרת יישובים ומצודות לאורך נהר המיסיסיפי ויובליו כדי לחבר את המושבות בצפון למושבה שבדרום.

ההתיישבות הצרפתית באזור קוויבק והימות הגדולות החלה בתחילת המאה ה-17. ב-1608 הוקמה קוויבק סיטי, שהתפתחה באיטיות עקב תנאי האקלים והיחס העוין מצד האינדיאנים המקומיים.

הבריטים שהחלו להתיישב באזורים אחרים של עמק הנהר סנט לורנס, במקביל לצרפתים, הצליחו הרבה יותר. היישובים הבריטיים שגשגו, ואוכלוסייתם הייתה מרובה מזו של אלה הצרפתיים. עוינות שררה בין הצדדים כבר בתקופה זו, והבריטים אף כבשו את קוויבק בין השנים 1629 ל-1632.

בשנת 1663 הכריז המלך לואי הארבעה-עשר על צרפת החדשה כעל מושבת כתר צרפתית, ובכך פתח את הדרך לפיתוח מואץ של המושבה. חיל מצב נשלח מצרפת כדי להגן על התושבים מהתקפות אינדיאניות, בעיקר מצד שבטי האירוקוי. ב-1666 מנו המתיישבים 3,215 נפשות.

ב-1682 החלו הצרפתים ליישב את אזור לואיזיאנה, ולבנות מצודות לאורך נהר המיסיסיפי. ההתפשטות הצרפתית מקוויבק בצפון ועד מפרץ מקסיקו בדרום עוררה חששות כבדים בקרב המתיישבים הבריטים. המתיישבים שחיו ממזרח להרי האפלצ'ים חששו שימצאו עצמם מסוגרים בין הצרפתים מכאן והאוקיינוס האטלנטי מכאן. חשש נוסף של המתיישבים היה מהחלת השפעתם של האפיפיור והקתוליות על השטחים הצרפתיים, ומכירסום במעמדה של הכנסייה האנגליקנית.

המלחמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת המלך ויליאם - המלחמה הבין-קולוניאלית הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת המלך ויליאם
ב-1689 פתחו הבריטים בתמיכת האינדיאנים משבטי האירוקוי במתקפה נגד הצרפתים, מערכה שנמשכה עד 1697. מלחמה זו היוותה זירת משנה למלחמה באירופה - מלחמת הברית הגדולה, והיא הראשונה בסדרה של המלחמות הבין-קולוניאליות בין בריטניה לצרפת.

במהלכה של המערכה נפלו אקדיה (היום נובה סקוטיה) והעיר פורט רויאל בידי הבריטים, אולם הם נכשלו בנסיונותיהם לכבוש את קוויבק סיטי ומונטריאול, ונסוגו לבסוף חזרה. המלחמה הסתיימה בהסכם רייסווייק.

מלחמת המלכה אן - המלחמה הבין-קולוניאלית השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת המלכה אן

לא חלפו אלא חמש שנים, ומלחמה חדשה פרצה ב-1702. בעקבות פרוץ מלחמת הירושה הספרדית באירופה ב-1701, התלקחו עימותים בין הבריטים לבין הצרפתים ובעלי בריתם הספרדים גם בזירה האמריקנית. ב-1710 כבשו הבריטים שוב את פורט רויאל ואת אקדיה, והאזור הפך למחוז הבריטי נובה סקוטיה.

ב-1713 נחתם הסכם אוטרכט בו ויתרו הצרפתים על ניופאונדלנד ועל אזור מפרץ הדסון לטובת בריטניה. בעקבות המלחמה הושם הקץ ללגיטימיות של שודדי הים הקאריביים.

מלחמת המלך ג'ורג' - המלחמה הבין-קולוניאלית השלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת המלך ג'ורג'
מערכי הצדדים ב-1750: בכחול שטחים בשליטת צרפת. בוורוד שטחים בשליטת בריטניה. בחום שטחים בשליטת ספרד. בסגול - שטחים בשליטת בריטניה שהועברו אליה במסגרת הסכם אוטרכט

השקט נשמר באזור עד 1744, עת תקפו הבריטים שוב במערכה שנקראה "מלחמת המלך ג'ורג'", שוב על רקע מלחמה אחרת - מלחמת הירושה האוסטרית. המערכה נמשכה עד 1748, ובמסגרתה כבשו הבריטים את מצודת לואיסבורג (Louisbourg) אך השיבו אותה לצרפתים במסגרת הסכם אקס-לה-שאפל Aix-la-Chapelle.

מלחמת הצרפתים והאינדיאנים - המלחמה הבין-קולוניאלית הרביעית והאחרונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הצרפתים והאינדיאנים

המלחמות הבין-קולוניאליות על ציר הזמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Timeline
Timeline

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]