המלחמות הסאמניטיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות" עם אוניברסיטת חיפה - הקורס האקדמי "חברה ומשטר ברומא הרפובליקנית", מרצה ד"ר אורי אמיתי". נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 31 באוקטובר 2017. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.

המלחמות הסאמניטיות הן שלוש מלחמות שנערכו בין הרפובליקה הרומית לבין השבטים הסאמניטיים בין השנים 343 ו-290 לפני הספירה. השבטים הסאמניטיים היו שבטים שהתיישבו בסאמניום, על הרי האפנינים מדרום ללאטיום, מקום מושבה של רומא, והיוו מקור לאיום על הרפובליקה.

בסופן של המלחמות נכנעו השבטים הסאמניטיים לרומא וקיבלו את מרותה, גם אם באופן חלקי.

המלחמה הסאמניטית הראשונה (343-341 לפני הספירה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלחמה הראשונה הייתה קצרה וארכה רק שנתיים. היא החלה בשנת 343 לפני הספירה, לאחר שהסאמניטים פלשו לקמפניה בחפשם אזורי מרעה. תושבי קמפניה הזעיקו את רומא, שצבאה ניצח את הסאמניטים בקלות, ובסופה נחתם הסכם שלום בשנת 341.

שנה לאחר המלחמה (שנת 340) פרצה המלחמה הלטינית, ובה שיתפו הסאמניטים הנכנעים פעולה עם הרומאים וסייעו להם בהכנעת הכוחות הלטיניים, שנעזרו דווקא בקמפנים, בקרב וזוב שנערך בקמפניה.

המלחמה הסאמניטית השנייה (הגדולה) (326-304 לפני הספירה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלחמה הסאמניטית השנייה מתאפיינת בהצלחות סאמניטיות בתחילתה. המונח שנכנס להיסטוריה בהקשר למלחמה זו הוא "קרב מזלגות קאודינה" בשנת 321, שבו נלכד כוח רומאי בפיקודם של הקונסולים טיטוס וטוריוס קלוינוס וספוריוס פוסטומיוס אלבינוס, על ידי הסאמניטים בפיקודו של גאיוס פונטוס במעבר הרים בין קפואה והעיירה הסאמניטית בנוונטום, ללא יכולת להתקדם או לסגת.

פונטוס, שלא ידע מה לעשות עם הצלחתו, שיגר רץ בהול לאביו, שיעץ לו לשחרר את הרומאים ולא לפגוע בהם, או לחלופין לחסל את כולם. פונטוס, שלא רצה לנקוט בדרך קיצונית, החליט לדרוש מהרומאים כניעה לאלתר, והצבא הרומאי אכן נכנע בתנאים משפילים.

במשך חמש שנים שמרו הרומאים על תנאי ההסכם המביש מבחינתם.

המלחמה הסתיימה בתבוסה של הסאמניטים בקרב בוביאנום (305) ובשנת 304 נחתם הסכם שלום.

המלחמה הסאמניטית השלישית (298-290 לפני הספירה)[עריכת קוד מקור | עריכה]