המלחמות הסאמניטיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Roman conquest of Italy.PNG

המלחמות הסאמניטיות: סדרה של שלוש מלחמות — הראשונה (343–341 לפנה"ס), השנייה (326–304לפנה"ס), והשלישית (298–290לפנה"ס) — בין רומא הרפובליקנית לבין ברית העמים הסאמניטיים, שגרו באזור הרי האפנינים, ממזרח ומדרום לרומא.[1] המלחמה הראשונה 343-341 לפנה"ס הייתה תוצאה של התערבות של רומא לטובת ערי קמפניה, כנגד התקפות סאמניטית. המלחמה השנייה 326 -304 לפנה"ס התרחשה בשל התערבות של רומא במדיניות של נאפוליס, והתפתחה לתחרות השליטה על דרום חצי-האי האיטלקי. המלחמה התאפיינה בהצלחות סאמניטיות בתחילתה, ברם הסתיימה בניצחון רומי מוחץ בקרב בוביאנום (305) ובשנת 304 לפנה"ס נחתם הסכם שלום. המלחמה השלישית 298-290 לפנה"ס הייתה המלחמה האחרונה בה התייצב מול רומא עם איטלקי שווה כוחות, הפעם תוך שיתוף פעולה עם כוחות אטרוסקיים וגאלים. עם פלישתו של פירהוס מלך אפירוס לדרום איטליה ניסו הסמינטים את כוחם נגד רומא, שוב לשווא. לאורך העימות כולו גילו הסאמניטים אומץ רב, ושתפו פעולה לא פעם עם אויביה האחרים של רומא. בעקבות הניצחון הגורף בעמות הפכה רומא למעצמה היחידה בחצי האי האפניני.[1]

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמפניה 
Liri.jpg

האומה הסאמניטית מנתה בארבעה שבטים: הקַריקינים (Carricini) בצפון, הקאודינים (Caudini) במערב, ההירפּינים (Hirpini) בדרום והפֵּנטרים (Pentri) במרכז. המסגרת המדינית שקיימו הסאמניטים היוותה כח-נגד לעוצמה הפוליטית והצבאית של רומא עד סוף המאה הרביעית לפנ׳.

התרחבותה של רומא דרומה עד שהגיעו לנהר ליריס שנקבע כגבול בין לאטיום לקאמפאניה, קאמפאניה הייתה מחד גיסא אזור החקלאי האוטופי בחצי האי האפניני ובראשותה גם הנמלים הטובים בכל חצי האי מאידך גיסא העיר משכה הרבה כובשים ומתיישבים כל הזמן כמו היוונים והאטרוסקים, עם הזמן התמזגו הפולשים עם התושבים שהשפיעו עליהם היוונית והאטרוסקית.

על פי המקורות של דיודורוס[2] וליוויוס[3] בשנת 354 לפנה"ס נחתם הסכם בין רומא לסאמיניטים. רוב סעיפי של החוזה לא שרדו עם הזמן לעומת זאת לפי המקורות והמחקרים של ההיסטוריונים המודרניים מצד אחד החוזה היה חלוקת אזורי ההתפשטות של הרומאים והסאמניטים, ונהר הליריס (לירי) היה קוו הגבול בין האזורים השייכים לרומא והאזורים ששייכים לסאמניטים. מצד אחר החוזה בא להגנה על השני העמים נגד פלישות עתידיות לגאלים. ובכל זאת שני הצדדים הגיעו לתנגשות לגבי אזור אחד והוא אזור צפון קאמפניה.

המלחמה הסאמניטית הראשונה (341-343 לפנה"ס)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילים רומאים במאה ה4 לפנה"ס

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 343 לפנה"ס, הסאמניטים ניסו להתרחב מערבה וכך הם תקפו את הסידיקינים. השבט אוסקי שהתיישב באזור שביקש עזרה מקאמפאניה.[4] הם פנו לקאפואה, שהייתה עיר המדינה הכי חשובה. עם זאת הצבא שלהם הובס בטריטוריית הסידיקינים. הסאמניטים אז התקדמו דרומה לתוך קמפניה והביסו את הקאמפאנים, ואחר מכן הטילו מצור על קפואה.שגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין; שם (name) לא יכול להיות מספר שלם פשוט. יש להשתמש בכותרת תיאורית בתגובה פנו הקאמפאנים לרומא וביקשו עזרה.שגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין; שם (name) לא יכול להיות מספר שלם פשוט. יש להשתמש בכותרת תיאורית וכך נפלו הרומאים בבלבול והתלבטו בין שהסאמניטים היו כבני ברית בעשור האחרון ולא לפגוע בחוזה הקיים משנת 354 ובין לראות אותם מתרחבים על מישור החוף הפורה של קאמפאניה.[5] הרומאים סירבו בהתחלה שגרם לשגרירות הקאמפאנית לוותר על התושבים הקאמפאנים ועל העיר קאפואה והם נכנעו ללא תנאים לכוחה של רומא,[6] הרומים בקשו מהסאמניטים לא לתקוף את הטריטוריה הרומית החדשה. הסאמניטים סירבו ובגלל היתרון שלהם על הסידיקינים הם תקפו אותם. ובשל ההתקפה הסנאט להיענות לפניית הקאמפאנים שהכריזו מלחמה על הסאמיניטים.[7]

מהלך המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 343 לפנה"ס שני קונסולים הנהיגו את הצבא נגד הסאמיניטים. מרקוס ולריוס קרבוס נשלח לקאמפאניה, בעוד קורנליוס ארווינה שפלש לסאמניום. ולריוס התקדם דרומה לתוך קאמפאניה ובסוף הגיע להר גאורוס.[8] ואז פרץ קרב גאורוס שנמשכה עד הלילה. לרומאים הייתה היד העליונה בקרב, הסאמניטים נסוגו משדה הקרב והמצור על קאפואה הוסר.

קונליוס ארווינה הוביל את צבאו ממש מעבר לגבול סאמניום. כשהתקדם מסאטיקולה הוא צעד למלכודת סמניטית בעמק צר. הוא ניצל מאסון על ידי דקיוס מוס, טריבון צבאי, שהוביל חלק מהצבא אל פסגה גבוהה המשקיפה על העמק. הצבא הראשי נמלט ממלכודת ולמחרת סבלו הסאמניטים תבוסה נוספת. הסאמניטים הכינו צבא חדש והתקדמו לקאמפאניה, ולריוס חזר לעבר קאפואה וזכה בניצחון השני שהוא באופן יעיל סיים את המלחמה בניצחון הרומי.[9]

קונסול מוביל צבא לסאמנים, שם נפגש עם משלחת הסאמניטים. הם ביקשו להפסיק את המלחמה ואת הזכות להמשיך בהתקפה על הסידיקינים, הרומאים הסכימו לתנאים אלה, בתמורה לשיפוי של שנה אחת עבור הצבא הרומי. בשנת 341 לפנה"ס הוסכם איפה שהסתיימה המלחמה וחדשו את הסכם של 354 לפנה"ס . קו הליריס הוא הגבול בין תחומי ההשפעה של שני העמים. וכך הוסף סעיף שהכיר הרומאים בזכות הסאמניטים על אזור הסידיקינים. והסאמניטים הכירו בצפון קאמפאניה כאזור השפעה רומי.

ההסכם שינה את שיווי משקל הכוחות בין שני העמים החזקים באיטליה לטובת רומא, שהצבא הרומי הפך לצבא מסוכן על כל הים התיכון הקדום. שיפור גדול גם באמצעים הכלכליים שלה שעלו על אלה של הסאמיניטים. הקאמפאנים לא הסכימו להיות קרבנות ההסכם לכן שיתפו פעולה עם הלאטינים, הוולסקים והאורונקים במלחמה כנגד הרומאים והסאמניטים שפרצה ב-340 לפנה"ס. המלחמה הסתיימה שוב בניצחון רומי ובתבוסתם של העמים האחרים. הקאמפאנים, האורונקים והוולסקים היו חייבים לשרת בצבא הרומי ורק שמרו על עצמאות בענייניהם הפנימיים. רומא נהייתה כמעצמה איטלקית גדולה שזכתה גם בשטח גדול מאוד ופורה והמיוחד שהשתלטה על לאטיום הישנה ובאזור שבינה לבין קאמפאניה.[10]  

המלחמה הסאמניטית השנייה (304-326 לפנה"ס)[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי כשני עשורים מהסכם 341, שוב רומא וסאמניום מתחילות בהתנגשות ובאופן עקיף שהם שני העמים החזקים ביותר באיטליה: הסאמניטים עם האוכלוסייה הגדולה יותר חיפשה מקום יותר רחב מאדמת ההר, והרומאים עם התפתחות הכלכלית והניצחונות הקודמות חיפשו לצאת לשטחים והישגים חדשים בחוץ. שני העמים חיפשו יתרונות אחד על חשבון השני שגרמו למלחמה השנייה לפרוץ. נקודת התנגשות אחת הייתה בקאמפאניה. בשנת 334 לפנה"ס רומא מייסדת קולוניה לאטינית בקאלס והכוונה לחסום את גישת הסאמניטים מאזור הסידיקינים בדרום. ובשנת 328 לפנה"ס, הרומאים מייסדים קולוניה לטינית בפרגלאי שנמצאת מזרחה לליריס. האזור תחת השלטון הסאמניטי לפי הסכם 341 לפנה"ס. אחרי מותו של אלכסנדר הגדול וספציפי בשנת 327 לפנה"ס היה לסאמיניטים ההזדמנות לתמוך בגורמים הפרו - סאמניטית בנאפולי והכניסו אלה חיילים. לכן הגורמים האנטי סאמניטים בנאפולי שפנו לרומא לעזרה[11] ורומא עשתה ברית עם הגורמים האנטי סאמניטים עוד מעשה שהיה כסיבה לפרוץ המלחמה. וזה הטריד את הסאמיניטים ואין ספק שהרומאים אחראים על פרוץ המלחמה.

מהלך המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמשת השנים הראשונות של המלחמה היו מלחמות קלות ללא פשיטות לגבול האחר. ב-327 לפנה"ס קוואנטיוס בובליליוס שהוא איש פּוֹלִיטִיקַאי רומאי העמיד את צבאו בין פליאופוליס לניאפוליס כדי לבודד אותם זה מזה. בשנת 326 לפנה"ס, שני אנשים מובילים בנאפולי, שלא היו מרוצים מהתנהגותם הגסה של חיילי הסמניטים בעיר, ארגנו עלילה שאפשרה לרומאים לקחת את העיר וקראה לחידוש הידידות[12] עם רומא. שנת 325 לפנה"ס הרס הקונסול דסימוס יוניוס ברוטוס סקייבה את אדמתם, הכריח אותם לקרב נמרץ ולקח את הערים קותינה וסינגיליה.[13] שנת 324 לפנה"ס הסמניסטים תבעו שלום והדיקטטור נסוג מסמניום. עם זאת, הסאמינטים דחו את תנאי השלום של רומא והסכימו רק לשנה אחת הפסקת אש,[14] אשר נשבר. הקונסולים של שנת 323 לפנה"ס נלחמו בשתי החזיתות, עם ג 'סולפיצ'יוס לונגוס שנסע לסאניום ולקווינטוס אמיליאוס קריטנוס לאפוליה. לא היו קרבות, אבל שטחים הוטלו בשתי החזיתות. בשנת 322 לפנה"ס היו שמועות כי הסאמיניטים שכרו שכירי חרב וקורנליוס קוסוס מונה דיקטטור. הסאניטים תקפו את המחנה בסאניום, שהיה עליו לעזוב. קרב אכזרי בא בעקבותיו, ובסופו של דבר נותבו סאמינטים. הסאמינטים הציעו להיכנע, אך זו נדחתה על ידי רומא.

האזור שמכריע את המלחמה והעיקרי הוא עמק הליריס, מי ששולט עליו הוא יכול לפגוע ישירות באחר. בשנת 321 לפנה"ס, שני הקונסולים הרומאים וטריוס קאלוויניוס וספוריוס פוסטומיוס אלבינוס ניסו לפלוש לסאמניום דרך קאמפאניה. הם נלכדו במערב סאמניטי ונאלצו להיכנע. המפקדים הרומאים חתמו על הסכם והתחייבו לפיו למסור את כלי נשקם, לסגת מכל הטריטוריות הסאמניטיות, לוותר על הקולניות הלאטיניות שנוסדו, למסור 600 פרשים כבני ערובה והמשיך לפעול לפי הסכם 341 לפנה"ס ולמשך חמש שנים נפסקו פעולות האיבה. המלחמה פונה לניצחון סאמניטי אחרי העימותים הראשונים ואין ספק שההסכם הוא בושה גדולה ולא מקובל על הרומאים. הרומאים מנצלים את הזמן וחותמים על הסכמים עם ערים אפוליות והכניעו את הווסטינים שפתחה להם דרך ממרכז איטליה לחוף האדריאטי ולאפוליה. מתיישבים רומיים נשלחו לעמק הליריס ועוד הישג נוסף הוא שרומא העבירה לצדה את נולה, נוקריה ופומפיי שהעצם השתלטה על רוב קאמפאניה.

בשנת 316 לפנה"ס הוולסקים פרצו מרד בבסאטריקום ולוקה, בזמן זה הרומאים ניסו להרגיע את המצב אבל הסאמניטים תומכים במורדים. רומא שלחה צבא לאפוליה, קאמפאניה ולעמק הליריס. אבל שצבא הסאמניטי מתקדם ללאטיום, והביס צבא רומי שהתייצב בלאיטולאי והרסו אדמת לאטיום, חלק מעמק הליריס, קאפואה וערים נוספות בקאמפאניה. הסאנטים הגיעו לשיא הצלחתם ב - 315 לפנה"ס.

315 לפנה"ס קיבל את הדיקטטור קוואנטוס פאדיוסוס מקסימוס רוליוסנוס מקסימום קסוסוס אטוליוס גייגס כוחות חדשים, תקף את הסאמניטים שהטרידו את המחנה הרומי. הוא הרג את מפקד הסמניט ונהרג בעצמו. הסמניטים עזבו והמשיכו לתפוס את פליסטיקה. הרומאים העבירו את כוחותיהם באפוליה ובסאניום כדי לטפל בסורה, מושבה רומית בלטיום, ליד הגבול עם סמניום, שערק לסאמניטים והרג את המתיישבים הרומיים. הצבא הרו שם, אבל שמע שמעני, קיטיוס אווליוס, מת על ידי הגאוס פאביוס. קוינטוס אאוליוס, מת. הוא הוחלף על ידי גאיוס פאביוס, שהביא צבא חדש ונאמר לו להסתיר אותו. קוינטוס פאביוס הזמין קרב בלי לספר לחייליו על הצבא החדש ולמדד את שריפת המחנה שלהם כדי לחזק את נחישותם. החיילים זרקו את האויב למבוכה וקווינטוס אוליוס הצטרף למתקפה.[15] בשנת 314 לפנה"ס לקחו הקונסולים החדשים, מרקוס פואטליוס וגאיוס סולפיצ'יוס, חיילים חדשים לסורה. הרומאים הצליחו להביס צבא סאמניטי ליד טאראקינה ועוד זכו באפוליה וייסדו קולוניה רומית ב לוקריה. הרומאים מייסדים עוד קולוניות נוספות ומחזירים שלטון מלא על עמק הליריס. קאפואה ועוד ערים צורפו מחדש לצד הרומי.

שני הקונסולים המשיכו לצוד את בוביאנום, בירת הפטריאנים, הגדולה מבין ארבעת השבטים הסאמניטיים, וחנתה שם. בשנת 313 לפנה"ס הם הוחלפו על ידי הרודן גאיוס הסאמניטים לקחו את פרגלה, ופוטליוס עבר לשוב אליו, אבל הסמניטים עזבו בלילה. הוא הניח את חיל המצב ולאחר מכן צעד על נולה (ליד נאפולי) כדי לשחזר אותו. הוא הצית את הבניינים ליד חומות העיר ולקח את העיר. מושבות הוקמו באי וולצ'יאן, פונטיה, העיירה הוולסקית של אינטרמנה סוקסינה וסוסה אורונקה.

 הייתה הדרך הרומאית הראשונה שנסללה. ויה אפיה קישרה בין רומא לקמפניה ודרום איטליה

בשנת 312 לפנה"ס, בזמן שהמלחמה בסאניום הייתה מתפתלת, היו שמועות על התגייסות של האטרוסקים, שחששו יותר מן הסאמניטים. בעוד הקונסול מ. ולריוס מקסימוס קורבוס היה בסאניום, עמיתו פאבליוס דקיוס מוס, שהיה חולה, מינה את גאיוס סולפיצ'יוס לונגוס כדיקטטור, שהתכונן למלחמה,[16] יתר על כך החל הקנסור אפיוס קלאודיוס לבנות את ויה אפיה, שהבטיחה קשר מהיר יותר בין לאטיום לקאמפאניה ושירתה את רומאב אותו זמן.

בשנת 310 לפנה"ס ערים אטרוסקיות תקפו את הקולוניה סוטריום, הקונסול פאביוס מאקסימוס רוליאנוס מוביל צבא ונצח במלחמה ליד סוטריום. הקונסול קוינטוס פאביוס מקסימוס רוליאנוס ניגש לסאטריום עם תגבורות והתקבל על ידי כוח עליון של אטרוסקנים שהיו מסודרים לקרב. הוא עלה על הגבעות ופנה אל האויב. זה היה מטשטש את האטרוסקים ואת הקוו שלהם התלבט. הרומאים טענו והאטרוסקים ברחו, וכשהם נחתכו על ידי הפרשים הרומאים, הם פנו לעבר ההרים במקום למחנה שלהם. ב-308 לפנה"ס רומא מחדשת את ההסכם עם טארקוויניי. וכך רומא מבססת שליטה בדרום אטרוריה וחתמה עוד חוזים עם ערים אומבריות. התקוממו עוד ערים הרניקיות ואיקוויות, רומא מיד נאלצה להשמיד אותן. בשנת 307 לפנה"ס הקונסול לוציוס וולומריוס פלמה ויולנס הוקצה קמפיין נגד סלנטיני בדרום אפוליה, שם הוא תפס כמה עיירות עוינות. קווינטוס פאביוס נבחר כקונסונול לנהל את הקמפיין בסאניום. הוא ניצח את הסאמניטים בקרב נמרץ ליד אליפאה וצרה על המחנה שלהם. בשנת 306 לפנה"ס, פנה הקונסול פובליוס קורנליוס ארבינה לסמניום ועמיתו קווינטוס מרקיוס טרמולוס לקח את הרניצ'י. האויבים לקחו את כל הנקודות האסטרטגיות בין המחנות ומבודדים את שני הקונסולים. ברומא התגייסו שני צבאות. עם זאת, איבדו שלושה מחנות, תבע במשך שלושים שנה הפסקת אש ולאחר מכן נכנעו ללא תנאי. בשנת 305 לפנה"ס נשלחו הקונסולים לסאניום. לוציוס פוסטומיוס מגלוס צעד על טיפרנום וטיטוס מינוצ'יוס אוגורינוס על בוביאנום. התרחש קרב בטיפרנום שהפוסטומיוס הובס. בשנת 304 לפנה"ס שלחו הסאמיניטים שליחים לרומא כדי לשאת ולתת על שלום. הרומאים החשודים שלחו את הקונסול פובליוס סמפרוניוס סופוס לסאמניום עם צבא כדי לחקור את כוונותיהם האמיתיות של הסאמניטים. הוא טייל בכל רחבי סמניום ובכל מקום שמצא אנשים שנתנו לו אספקה.[17]

שני העמים הגיעו למצב שלא יכולים להילחם יותר ופנו להסכם שלום אחרי מלחמות של שנים. נחתם ההסכם ב-304. הסאמניטים שמרו על הטריטוריה שלהם והרומאים השיגו שליטה על עמק הליריס, אפוליה וקאמפאניה. הרומאים הרומאים מקבלים יותר שטח וכבוד בהסכם שהם כבשו יותר שטחים ונצחו יותר מלחמות. הסאמניטים הרגישו בתבוסה מההסכם שלמרות ההצלחות שלהם הם רק שמרו על הטריטוריה שלהם ללא הישגים ניכרים שזו הייתה סיבה לפרוץ המלחמות הבאות.  

המלחמה הסאמיניטית השלישית (298 - 290 לפנה"ס)[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרומאים והסאמיניטים הסכימו על שלום אחרי המלחמה השנייה ביניהם שהסתיימה בשנת 304 לפנה"ס. ושניהם התחילו להכנה צבאית שאולי תתחדש המלחמה מנקודת מבט הסאמיניטים.[18] רומא התחילה להרחיב את מערכת הברית שלהם, מקביל לזה גם הסאמיניטים התחילו לקיים יחסים עם שבטי גאלים ואטרוסקים. התוכנית של הסאמיניטים למלחמה הבא הייתה לפתוח חזית שנייה נגד רומא. ותוכנית הפעולה של רומא הייתה לחזק את השליטה שלהם במרכז איטליה.

בשנת 299 לפנה"ס הרומאים הציבו מחנה צבאי ליד נרניה האטרוסקים הכינו את עצמם למלחמה נגד רומא. למרות זאת הגאלים פלשו לאזור האטרוסקים למנוע לחימה הם הציעו על הגאלים כסף בהתחלה הסכימו ברם הגאלים הציעו על האטרוסקים ברית נגד הרומאים. הרומאי בשל הברית שהיית נגדם הם עשו ברית עם הפיסנטיס (שבט יווני). ועוד מעצמה נכנסת לברית עם הגאלים והאוטראסקים הם הסאמיניטים. בשנת 298 משלחת מלוקאנים לרומא שבקשו להיות תחת חסות של רומא אחרי שהסאמיניטים פלשו לאזור שלהם ונכשלו לעשות ברית. הרומאי ניסו לעשות שיחות וליגיעו להסכם לגבי הנושא והסאמיניטים לא הסכימו לצאת מלוקאניה והרומאים הכריזו מלחמה נגדם כיוון שהם איימו על ביטחונם[19] וטענה[20] נוספת היא שרומא הכריזה מלחמה בגלל הפחד מהתחזקות של הסאמיניטים.

מהלך המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנת 298 לפנה"ס קונסול סקיפיו בארבאטוס היא בצפון אטרוריה הוא לחם בקרב וולטרה נגד הסאמיניטים וכבש את האזור והאוטרוסקים נסוגו במהלך הליל. בארבאטוס ועם כוח של הפליסקים וכבש את האזור כולו עד נהר הטיבר. וגם כבשו הרבה עירים סאמיניטיות.[21] והרומאים הצליחו להבטיח את אחיזתם גם בלוקאניה בזכות פעילותיו של בארבאטוס. בשנת 297 לפנה"ס ערכה הבחירות לקונסול והשמועות על הסאמיניטים והכנתם לצבא שלהם כדי יכנסו למלחמה נגד הרומאים השפיעה על מערכת הבחירות לקונסול שבחרו בפאביוס מאקסימוס הקצין הבכיר ביותר בצבא הרומי שהוא אפילו לא היה מועמד לבחירות[22] ופובליוס גם כקונסול. ובקרב שהתרחש ליד טיפרנום בין הסאמיניטים והרומאים בהנהגת פאביוס שניצחו על הסאמיניטים. בשנת 296 לפנה"ס העמידו הרומאים ארבעה מחנות באפוליה, בצפון קאמפניה, בעמק הליריס ובדרום אטרוריה הכוונות של רומא הייתה מעידה על התקפות של הסאמיניטים ובעלי בריתם ממספר חזיתות. הרומאים נאלצו לפצל את כוחותיהם[23] והשתמשו בקווי תחבורה ארוכים המחנה השני והשלישי בהנהגת הקונסול לוציוס וולומניוס והמחנה הראשון והרבעי בהנהגת הקונסול אפיוס קלאודיוס. הכוח הסאמיניטי היה בפיקוד של גליוס אגנאטיוס שהעריך כוחות הסאמיניטים נגד הרומאים שהצליחו לפרוץ את קווי הצבא הרומי למרכז איטליה להתחבר עם האטרוסקים והגאליים.[24] אפיוס קלאודיוס לא האמין יותר בכוחות של החיילים שלו ואפיוס שלקח שלושה ביצורים בסאמיניה שבהן נהרג 3000 חייל וכמעט חצי מהם הפכו שבויים. הרומאי הרגו 6900 חיל סאמיניטי ואסרו 2120 .[25] לעומת זאת הפלישה לרומא גרמה להפסד רב הכוחות הרומאים. ובשל הפשיטה הרומאים חזרו לרומא לשחזר ולערוך את הצבא והסאמניטים הוסיפו עוד כוחות ונשארו סביב קאמפניה.

בשנת 295 לפנה"ס גייסו הרומאים מרבית כוח האדם שלהם יחד עם בעלות הברית שהצליחו לעמיד 100000 חיליים בחזיתות שונות. פשיטות הסאמיניטיות לקמפאניה והזהירה אותם וגם הסאמניטים בהנהגת גליוס אגנאטיוס התחמשו גם ויתר על זה האטרוסקים גם התחמשו ועזרו לגאליים להתחמש.[26] הכוחות הרומאים היו תחת הנהגת פאביוס מאקסימוס ודקיוס מוס ולחמו בקרב המכריע ליד סנטיונם נגד הסאמיניטים והגאלים אחרי אירוע שהתרחש האטרוריה שלא הספיקו לזהר את הקונסולים מהתקפה חשאית על כוחות הרומאים ולא השאירו ניצולים להזהיר את הרומאים.

הקרב המכריע התרחש בסנטיונם בין הרומאים ובעלות הברית ובין הגאליים, האטרוסקים והסאמיניטים. הגאליים עמדו באגף הימין והסאמניטים באגף השמאל עמדו הסאמיניטים ומולם עמד קווינטוס פאביוס שעמד מימין ופובליוס דקיוס משמאל, ולפי ליוויוס אם האטרוסקים והאומברים היו נוכחים, זה היה אסון לרומאים.[27] כנראה הרומאים חששו מאיום מצדן ומצד הקולוניות שיסדו אותה במרכז. קווינטוס פאביוס נלחם בהתגוננות כדי להאריך את הקרב למבחן סיבולת ולחכות לאויב לדגל. פובליוס דקיוס נלחם באגרסיוויות רבה יותר ונתן הורה על תקיפת הפרשים. היה פעם השנייה הם הגיעו לחיל הרגלים של האויב, אך סבלו מהתקף מרכבות והיו מפוזרים ומופלים. קו הרגלים של הדסיוס נשבר על ידי המרכבות והרגליים של האויב, פובליוס דקיוס החליט להקדיש את עצמו. מונח זה התייחס למפקד צבאי המציע תפילה לאלים ופתח את עצמו לתוך קווי האויב, תוך שהוא מקריב את עצמו, כאשר כוחותיו היו במצוקה קשה. מימין, קוינטוס פאביוס אמר לחיל הפרשים לאגף את האגף הסאניט ולתקוף אותו באגף וההוראה לחילי הרגלים שלו הייתה להתקדם קדימה בלי עצירה. לאחר מכן הוא קרא את עתודות אחרות. הסאמיניטים ברחו מעבר לקו הסנונה. הסנונים יצרו מבנה של טסטודו (צב) - שבו גברים התאימו את המגנים שלהם במבנה קומפקטי המכוסה במגנים בחזית ובגב. קוינטוס פאביוס לקח את המחנה בסאניטה בסערה וחתך את הגאולים מאחור. הגאלים הובסו. הרומאים איבדו 8,700 גברים ואויבם 20,000.[28] לאחר הקרב, 5,000 סאמיניטים עשו את דרכם הביתה מסנטינום דרך ארץ בילגיני. המקומיים תקפו אותם והרגו 1,000 איש. ב אטרוריה גיניוס פוליוויוס הביס את האטרוסקים. פרוסיה וקלוסיום איבדו עד 3,000 איש. קוינטוס פאביוס עזב את צבא פובליוס דקיוס כדי לשמור על אטרוריה ונסע לרומא כדי לחגוג ניצחון.

בשנת 294 לפנה"ס ואחרי הקרב המכריע שהסתיים בניצחון הרומאי הסאמיניטים חתמו ערי אטרוריה על הסכם שלום, מאז יכלו הרומאים לפעול בשיטתיות נגד הסאמיניטים. הרומאים עם כוחות חדשים נכנסו לשטחי סאמיניום והם לא היו מוכנים הטיב, הסאמיניטים תקפו את הרומאים והרגו רוב החיילים. הניצחון הקטן נתן מוטיבציה להסאמיניטים. השמועות הגיעו לרומא והחליט הקונסול בוסטומיוס שהיה עדיין חולה בגלל מחלה לצאת מרומא וללחם בסאמיניטים, הסאמיניטים לא נצלו את היתרון של הניצחון והפסידו עוד פעם על ידי בוסטומיוס. בשנת 293 לפנה"ס הוטלו כוחות חדשים על פני סמניום. ארבעים אלף איש נפגשו באקילוניה. הקונסול ספוריוס קרוויליוס מקסימוס לקח על עצמו לגיונות ותיקים אשר מרקוס אטיליוס עזב אותו בנחל הלירי לעקוב אחרי הסאמיניטים. הקונסול השני, לוציוס פאפיריוס טיל צבא חדש ונטל את דורוניה בסערה. שני הקונסולים הלכו למקום שבו הוצבו כוחות סמניט העיקריים להשמדה. עם חורבן צבאות השומניות החליטו הקונסולים למבצע גדול ולתקוף את העיירים הגדולים של הסאמיניטים. בינתיים, האטרוסקים תקפו את בני בריתם של הרומאים והפלישים לאטרוסקים. עם חורף ואת השלג יורד, הרומאים נסוג מ סאמינטיום. לוציוס פאפיריוס נסע לרומא לניצחון שלו ואחר כך נסע לקמפניה, וכדי להגן על המקומיים מפני פשיטות סמניטית. ספוריוס קרוויליוס ניגש אל אטרוריה. הוא תפס את טרוילום ולקח חמישה מבצרים בסערה. הפליסקאנים נתבעו בשלום ונקנסו בכבדות והעניקו הפסקת אש של שנה אחת.[29]

בשנת 291 לפנה"ס, קינטוס פאביוס מקסימוס גורגס, כמו פרוקונזול, ניצח את פנטרי, שבט סמניט הגדול ביותר. ובשנת 290 לפנה"ס הצבא הרומי חדר לסאמניום והסאמיניטים היו מובסים וגם הוכנעו, לקחו גם את האדמה שלהם והם נאלצו להיות בעלות ברית של רומא וחויבו להעמיד לרשותה צבא ולא לפגוע בשכונים. וגם הרומאים פנו לסאבינים שהם גם נכנעו לרומא על ידי הקונסול מטניוס קוריוס. המלחמה השלישית הייתה המלחמה האחרונה שבה התייצבה עם שווה כוח מול רומא. הסאמיניטים גילו אומץ רב הם ניסו לשתף פעולה עם גורמים אנטי רומאים, ברם ברוב המקרים לא הצליחו, ובסוף המלחמות התברר שרומא נשארת המעצמה החזקה החצי האי האפניני. לגבי השותפי של הסאמיניטים הם חדשו המלחמה. הגאליים שהם נחשבו לברית הגדולה הם חדשו את המלחמה אחרי כמה שנים (284, 283 לפנה"ס), אולם הכוחות הרומאים הביסו את הגאליים בקרב גדול. האחרי מכן הרומאים רדפו אחרי הגורמים האנטי רומאים לעשרות שנים שנים עד שהציבו את שלטונם בחצי האי האפניני.

המלחמה הסאמיניטית הרביעית (280 - 275 לפנה"ס)[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב- 290 לפנה"ס, בסוף שלוש המלחמות הסאמנטיות, הקימה רומא את ההגמוניה שלה על חלקים מאיטליה המרכזית והדרומית, שהובאה באמצעות בריתות עם עמים איטלקים שונים במרכז איטליה. מדרום לשטח ההשפעה הרומי באיטליה היו מספר מדינות עירוניות שנוסדו על ידי מתיישבים יוונים מן המאה השמינית עד המאה השישית לפני הספירה (בעיקר בחופי קלבריה ובזיליקטה ובדרום מזרח וסיציליה). טרנטום הייתה העיר היוונית הגדולה והחזקה ביותר באיטליה. הטרנטינים תקפו צי רומי מול חופי הים שלהם, טובעים כמה ספינותיהם ולוקחים כמה שבויים. כתוצאה מכך הכריזה רומא מלחמה.

מהלך המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רומא בילתה את ה-280 לפנה"ס, שהביאה להפסקת התסיסה בצפון איטליה, אך תשומת לבה הופנתה גם לדרום הרחוק, על ידי מריבה בין העיר היוונית תורי לבין שבט סמניט. תורי קרא לעזרתה של רומא, שפעולותיה הימיות באזור עוררו מלחמה עם העיר טרנטום היוונית. כמו בקונפליקטים קודמים עם עמים איטלקים, זימן טרנטום סיוע צבאי מיוון, וקרא למלך פירוס מאפירוס, אחד הגנרלים המבריקים ביותר של העולם העתיק. פירוס הגיע לדרום איטליה ב 280 לפנה"ס עם 20 פילים ו -25,000 חיילים מאומנים. לאחר שהביס את הרומאים בהרקלה ועורר מרד בקרב הסאמניטים, לדברי פלוטארך, אחדים מהם ניצבו לצד הקרטאגים וחלקם קראו לשכירי החרב של ממראטין. בעוד פירוס עמד בפני התנגדות ומרד, הוא קיבל מכתב מן הטירנים והסאמניטים. הסאמניטים נדחפו ממקומותיהם הכפריים והתקשו להגן על הערים שלהם והתחננו בפניו שיבוא לעזרתם. זה נתן לפירוס תירוץ לעזוב את סיציליה, שם הוא איבד שליטה, בלי להיראות כאילו הוא בורח. הוא הציע תנאי שלום שיגבילו את השלטון הרומי למרכז איטליה. כאשר הסנאט התלבט, אפיוס קלאודיוס, סנאטור עיוור זקן, עורר את אומץ לבם ושכנע אותם להמשיך בלחימה. פירוס שוב הביס את הרומאים ב 279 באסקולום. האבדות שלו בשתי הקרבות היו 7,500 (כמעט שליש מכלל כוחו). כשבירך על ניצחונו, פירוס, על פי פלוטארך, השיב כי אחד כזה יבטל אותו לחלוטין." סוג זה של ניצחון נקרא מאז ניצחון פירי. פירוס עזב את איטליה וסייע ליוונים של סיציליה נגד קרתגו. בסופו של דבר הוא חזר לאיטליה והובס על ידי הרומאים ב 275 לפנה"ס ב Beneventum. לאחר מכן הוא חזר ליוון, ואילו רומא הניחה התנגדות באיטליה ולקחה את טרנטום עצמה במצור ב 272.

רומא הייתה עכשיו המאסטר הבלתי מעורער של איטליה. הטריטוריה הרומית הייתה חגורה רחבה ברחבי איטליה מרכזית, מים עד ים. מושבות רגילות היו מפוזרות ברחבי חץ האי. שאר עמי איטליה נכבלו רומא על ידי שורה של בריתות בין שתי המדינות, המצריכה אותם לספק רומא עם כוחות צבאיים בעת מלחמה. לפי מפקד האוכלוסין הרומי של 225 לפנה"ס, רומא יכלה לגייס 700,000 חי"ר 70,000 פרשים מאזרחים ובעלי ברית משלה. כיבוש איטליה הוליד האתוס צבאי חזק בקרב אצולת האזרחים הרומיות, ובלבד רומא עם כוח אדם רב, ואלץ אותו לפתח צבאי, פוליטי, ומוסדות משפטיים ושיטות לכיבוש סופגים עמים זרים. מלחמת פירוס הוכיחה כי הצבא האזרחי של רומא יכול לנהל מלחמה מוצלחת של תשה נגד שכירי חרב מיומנות של המזרח התיכון. 

כרונולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 343 לפנה"ס : התחלת המלחמה הסאמיניטית הראשונה.
 • 341 לפנה"ס : הפסקת את המלחמה והרומאים והסאמיניטים נכנסו למלחמה הלטינית כבעלות ברית.
 • 326 לפנה"ס : הסאמיניטים הכריזו מלחמה על רומא. התערבות רומא בנאפולי וכבוש אותה.
 • 324 לפנה"ס : המבצע הראשון של רומא.
 • 321 לפנה"ס: השפלה רומית במזלגות הקאודין.
 • 320 לפנה"ס: הרס של פרגלה על ידי הסאמניטים.
 • 320 לפנה"ס: הרומאים תפסו את לוצריה ושחררו את בני הערובה הרומאים.
 • 319 לפנה"ס: הרומאים השתלטו על סאטריקום, שהמריד ואירח חיל מצב של סמניט.
 • 318 לפנה"ס: סמני ביקש שלום. רומא שינתה את זה.
 • 316 לפנה"ס: סמני מצור על פליסטיקה.
 • 315 לפנה"ס: סמניטים תפסו את פליסטיקה.
 • 315 לפנה"ס: קרב לאוטולות, תבוסה רומית
 • 313 לפנה"ס: הרומאים תפסו את נולה.
 • 314 לפנה"ס: הרומאים הרסו את ערי אוסוני של אונסונה, מינטורנה וושיה.
 • 314 לפנה"ס: הרומאים הביסו את הסאמניטים ליד קפואה.
 • 314 לפנה"ס: הרומאים תפסו את סורה.
 • 313 לפנה"ס: הרומאים הקימו מושבות בסוסה אאורונקה, אינטרמנה סוקסינה והאי פונטיאיה.
 • 313 לפנה"ס: סמניטים תפסו את חיל המצב הרומי בקלוביוס, הרומאים חזרו על כך שוב.
 • 313 לפנה"ס: הרומאים פיטרו את בוביאנום.
 • 311 לפנה"ס: הרומאים הביסו את סמניטס בסאניום.
 • 311 לפנה"ס: תחילת המלחמה ב אטרוריה, אטרוסקאנים הנצורים על סאטריום, קרב חסר החלטיות עם הרומאים.
 • 311 לפנה"ס: הרומאים הביסו את אטרוסקנס ליד סטריום.
 • 311 לפנה"ס: משלחתו של מרקוס פאביוס דרך יער צ'ימיאן.
 • 310 לפנה"ס: הרומאים להביס את אטרוסקנים.
 • 310 לפנה"ס - הערים האטרוסקיות של פרוסיה וקורטונה ואריטיום תבעו שלום וקיבלו שלושים שנה הפסקת אש.
 • 310 לפנה"ס: הקרב על אגם ואדימו - ניצחון רומי, הקרב נאמר כי יש שבר את העוצמה של האטרוסקים בפעם הראשונה.
 • 310 לפנה"ס: נלחם הקונסול גיניוס מארקיוס בסאמיניטם, הרומאים איבדו כמה קצינים, פצוע הקונסול.
 • 309 לפנה"ס: אטרוסקנס שבר את ההפוגה, הרומאים הביסו אותם ליד פרוסיה.
 • 309 לפנה"ס: רומא סירבה הצעות שלום של נוצריה אלפטרנה ותפסה אותו.
 • 309 לפנה"ס: הרומאים הביסו את מרסי ופאליני, ששיתפו פעולה עם סמניטים בקרבות נפרדים במקומות לא מוגדרים.
 • 309 לפנה"ס: אטרסקאנס תבע שלום, רומא העניקה רק שנה אחת להפסקת אש.
 • 306 לפנה"ס: הרומאים נלחמו נגד סלנטיני בדרום אפוליה ותפסו כמה עיירות
 • 306 לפנה"ס: סמניטים הובסו ליד אליפאה, כמה כוחות הרניצ'י שנמצאו בין שורות האויב, מרד הרניצ'י.
 • 305 לפנה"ס: סמניטס והרניצ'י בודדו את אחד הקונסולים הרומיים כל אחד, הרניצ'י נכנע, סמניס הובס.
 • 305 לפנה"ס - קרב בטיפנום בסאניום, על פי מקור אחד הרומאים הביס, על פי אחד, הם נסוגו.
 • 305 לפנה"ס - הרומאים הביסו את סמניטס בסאניום.
 • 304 לפנה"ס - סמני נתבע בשלום, סוף המלחמה.
 • 298 לפנה"ס: התחלת המלחמה הסאמיניטית השלישית.
 • 297 לפנה"ס: קווינטוס פאביוס מקסימוס רוליאנוס מביס את הסאמניטים ליד טיפרנום.
 • 295 לפנה"ס: קרב סנטיום.
 • 294 לפנה"ס: הסמינט כמעט השתלטו על מחנה רומי, אך דחו אותו
 • 294 לפנה"ס: לוציוס פוסטומיוס תפס את מיליוניה ופריטרום.
 • 293 לפנה"ס: לוציוס פאפיריוס תפס את אקווילוניה וסאפינום בסאניום.
 • 293 לפנה"ס: ספוריוס קרוויליוס תפס את הקומיניום, וליה, פלומבינום והרקולניום בסאניום.
 • 290 לפנה"ס: פעולות רומיות כדי לנגב את הכיסים האחרונים של התנגדות הסאמיניטית האחרונה, סוף המלחמה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ישראל שצמן, תולדות הרפובליקה הרומית, האוניברסיטה העברית, 1989.
 • Dionysus of Halicarnassus, Roman Antiquities
 • Livy, Rome's Italian Wars: Books 6–10 (Oxford's World's Classics). Oxford University Press, 2103
 • Oakley, SP (2008), A Commentary on Livy Books VI–X:, Volume IV: Book X, Oxford University Press

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 ישראל שצמן, תולדות הרפובליקה הרומית, האוניברסיטה העברית, 1989, עמ' 85
 2. ^ דיויירוס 16. 45. 8
 3. ^ ליוויוס7. 19, 3-4
 4. ^ ליוויוס 7, 29, 4
 5. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-ספר

  פרמטרי חובה [ מו"ל ] חסרים
  ליוויוס.7. 30, 5,
 6. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-ספר

  פרמטרי חובה [ מו"ל ] חסרים
  ליוויוס.7. 31, 3-5,
 7. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-ספר

  פרמטרי חובה [ מו"ל ] חסרים
  ליוויוס7.32.1-2,
 8. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-ספר

  פרמטרי חובה [ מו"ל ] חסרים
  ליוויוס, 7. 32, 2,
 9. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-ספר

  פרמטרי חובה [ מו"ל ] חסרים
  ליוויוס7.33.1-.37.3,
 10. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-ספר

  פרמטרי חובה [ מו"ל ] חסרים
  ישראל שצמן, תולדות הרפובליקה הרומית,רומא משתלטת על איטליה עמ87–88,
 11. ^ ליוויס 8. 25
 12. ^ ליוויוס 8. 23, 4
 13. ^ ליוויוס 8. 29, 13
 14. ^ ליוויוס 8. 37, 2
 15. ^ ליוויוס 9. 22
 16. ^ ליוויוס 9. 29
 17. ^ ליוויוס 9. 43
 18. ^ ליוויוס 9 . 45, 2
 19. ^ ליוויוס 10. 11
 20. ^ דיוניסיוס 17\18, 1-2
 21. ^ Oakley, 2008, p. 164
 22. ^ ליוויוס 10. 13, 5
 23. ^ ליוויוס 10. 18, 3
 24. ^ ליוויוס 10. 18, 2
 25. ^ ליוויוס 10. 19, 22
 26. ^ ליוויוס 10. 21, 2
 27. ^ ליוויוס. 10. 27
 28. ^ ליוויוס 10. 28-29
 29. ^ ליוויוס 10. 45-46