הממלכה ההומו-לסבית של אי האלמוגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הממלכה ההומו-לסבית של אי האלמוגים
המנון לאומי "אני מה שאני" (בשפת המקור: "I Am What I Am"), שירה של גלוריה גיינור
ממשל
משטר מונרכיה חוקתית
ראש מדינה דייל הראשון
(דייל פרקר אנדרסון)
שפה נפוצה אנגלית
היסטוריה
הקמה  
הקמה 14 ביוני 2004
פירוק  
פירוק 17 בנובמבר 2017
כלכלה
מטבע אירו
שונות
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הממלכה ההומו-לסבית של אי האלמוגיםאנגלית: Gay and Lesbian Kingdom of the Coral Sea Islands) הייתה מדינה לכאורה שהוקמה כמחאה פוליטית סמלית בידי קבוצה של פעילים לזכויות להט"ב. המדינה מוקמה בדרום מזרח קווינסלנד שבאוסטרליה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-14 ביוני 2004, קבוצה של הומואים אוסטרלים המאוכזבים מיחסה של ממשלת אוסטרליה לזכויות להט"ב, הפליגו באונייה לה ניתן השם "פרח עליז" (GayFlower) בחיפוש אחר מקום מסביר פנים.[1] עוד באותו יום, הקבוצה התיישבה באי הגדול ביותר בטריטוריית איי ים האלמוגים והניפה שם את דגל הגאווה. אחד מחברי הקבוצה, דייל פרקר אנדרסון הוכרז כקיסר המדינה בתור דייל ה-1. הפרישה מאוסטרליה הייתה מבוימת במחאה על החלטת הפרלמנט הפדרלי האוסטרלי לאסור נישואים חד-מיניים.[2]

בתגובה לחקיקה האוסטרלית בנושא זה, דייל ה-1 הצדיק את ההחלטה לעזיבת הריבונות האוסטרלית כשהכריז:

אנו חיים תחת משטר אפרטהייד. הומופוביה היא לא פחות מאשר גזענות מינית. בראש ובראשונה אנו בני אדם. אנו עובדים, אנו מנהלים חיים, אנו אוהבים ומקיימים מערכות יחסים. אנחנו משפחה. עם זאת, למרות היותנו אזרחים, שבוחרים ומשלמים מסים, הומוסקסואלים ולסביות אוסטרלים אינם חולקים את אותן זכויות אותם לוקחים ההטרוסקסואלים כמובנים מאליהם.

עם החלטתם של מייסדי הממלכה לעזוב את אוסטרליה, הם ערכו טיוטה של הכרזת עצמאותם, בה נכתב, בין היתר:

הומוסקסואלים השתדלו בכל מקום, בכנות, למזג עצמם לחיים החברתיים של הקהילות הסמוכות וקבלת יחס זהה. אנו לא רשאים לעשות כן. אנו פטריוטים נאמנים לשווא, ונאמנותנו במקומות מסוימים מתמקצנת; אנו מקיימים את אותן ההקרבות בנפש וברכוש כמו אזרחינו, לשווא; אנו שואפים להגדיל את התהילה של מולדתינו באמנות ומדע, או את עושרה, באמצעות תעשייה ומסחר, לשווא; במדינות בהן חיינו לדורות, עדיין המעיטו בערכנו, כזרים... בעולם כפי שהוא עכשיו לתקופה בלתי מוגבלת... אני חושב שלא נוכל לחיות בשלום.

[3]

בהשראת הכרזת העצמאות של ארצות הברית, הכרזת העצמאות של הממלכה ההומו-לסבית כללה את ההצהרה: ”אנו מחזיקים באמיתות אלו כמובנות מאליהן, שכל בני האדם נבראו כשווים בין שווים, שהם ניחנו בידי בוראם בזכויות בלעדיות מסוימות, כי בקרב אלו הם חיי, חירות ורדיפת האושר.”[3]

טענות הממלכה לא היו מוכרות בידי אף מדינה, לכן טרם הוקמה בה התיישבות קבועה. בעוד שהאי העיקרי של הממלכה הורכב משלושה קילומטרים מרובעים בלבד, הארכיפלג הגדול יותר של טריטוריית איי ים האלמוגים היה מקבץ של שרטוני חול בלתי מאוכלסים המשתרעים על פני 780,000 קמ"ר – גודלן של נורווגיה ושוודיה גם יחד.[1] גודל בירת הממלכה, Heaven Island (אי גן העדן), היה שווה בקירוב לשטחו של הסיטי של לונדון.[1] הממלכה הנפיקה את בוליה הראשונים ביולי 2006, ”במטרה ליצירת מוניטין גבוה וייחודי בין אחוות הבולאות”.

לפי אתר הממלכה, ענפי הכלכלה היחידים היו תיירות, דייג ומכירת בולים. שחייה, הליכה על שוניות, צלילה בלגונה, צפרות, איסוף צדפות וחקירת ספינות טרופות לא היו פעילויות כלכליות.[4]

באופן המבוסס היסטורית ומשפטית על חוק השבות הישראלי, אדם זכה באופן אוטומטי למעמד של תושב קבע וזכאי באופן מיידי לקבלת אזרחות בממלכה ההומו-לסבית, מעצם היותו להט"ב. לא היה צורך באשרה כדי לבקר בממלכה, אך המבקרים היו צריכים להיות בעלי נטייה מינית להט"בית.[5] ראש הממשלה, דייוויד סמית', אימץ את פתיחות המדינה כלפי להט"ב ברחבי העולם – ”המיניות שלהם הוא הדרכון שלהם”.[1]

ממשלת הממלכה פרסמה הצהרות רשמיות לגבי אימוץ גישתם של מספר סוגיות חברתיות ופוליטיות.

פירוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף 2016,[6][7] האתר הרשמי של "הממלכה ההומו-לסבית של אי האלמוגים" הוסיף קישור לאתר האינטרנט של The Equality Campaign, הארגון שקרא לבוחרים אוסטרלים להשתתף בסקר הדואר של חוק הנישואים, שבו הצבעת "כן" ככל הנראה תניע את הפרלמנט האוסטרלי לחוקק נישואים חד מיניים.

בעקבות ההחלטה שקיבלה ממשלת אוסטרליה לאשר נישואים חד מיניים, הממלכה פורקה ב-17 בנובמבר 2017.[8]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 "The Birth of a Queer Nation, The Pink Paper, London". Superdrewby.com. 28 בספטמבר 2004. נבדק ב-8 באוגוסט 2010. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ "Powered by Google Docs". Docs.google.com. נבדק ב-8 באוגוסט 2010. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ 1 2 Gay News. "Gay News :: Gay Kingdom Declares War On Australia". Gay-news.com. נבדק ב-8 באוגוסט 2010. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ Micronations - Google Books. Books.google.com. נבדק ב-8 באוגוסט 2010. {{cite book}}: (עזרה)
  5. ^ google1
  6. ^ Gay & Lesbian Kingdom, web.archive.org, ‏10 בנובמבר 2016
  7. ^ Gay & Lesbian Kingdom, web.archive.org, ‏25 בדצמבר 2016
  8. ^ Coral Sea Islands – De Facto, www.defactoborders.org