המסדרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
Internet-news-reader.svg המסדרון
שער גיליון 1 (40 עמודים), אוקטובר 2014. ציור העטיפה: רוני סומק
סוגה כתב עת ספרותי
עורך יאיר בן-חיים
שפה עברית

'המסדרון' כתב-עת לשירה ופרוזה, תרבות ואמנות בעריכת הסופר, המשורר והאמן יאיר בן-חיים יצא לאור לראשונה בישראל בחודש אוקטובר 2014, ב-'חדרים-הוצאה לאור'. בכל שנה יוצאים לאור שני גיליונות במהדורה מודפסת.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לנובמבר 2019 ראו אור עשרה גיליונות של כתב-העת 'המסדרון'. בהצהרת הכוונות פרסם בן־חיים בגיליון הבכורה את הדברים הבאים: "זוהי במה לאמנים וליוצרים שחלקם לא זכו עד היום לחשיפה לצד אמנים ומשוררים מוכרים, מתוך כוונה לתת לקהל שוחרי התרבות והאמנות קולאז’ תרבותי מגוּון ככל האפשר". כתב-העת מכיל ראיון מרכזי ראשי עם סופרים, משוררים ואמנים, רשימות ביקורת על ספרים, פרסום שירי משוררים, פרסום סיפורים, אמן אורח, שיצירותיו מעטרות את עמודי הגיליון, ותרגום שירה עולמית.

עם פרסום הגיליון הראשון של כתב-העת 'המסדרון', כתב העיתונאי שלמה בן־דוד רשימה בעיתון מעריב אותה סיכם כך: "יש פה משהו חדש, מעניין, רענן, משיב הרוח ומוריד הגשם. והכי חשוב, רב־גוני. בן־חיים פותח את 'המסדרון' תרתי משמע. הפנורמה שבחר רחבה ולא מגמתית במובן האליטיסטי, ועיקר התמקדותה בשירה ואמנות במיטבה. ועל כך תבוא עליו הברכה".[1]

בחודש יוני 2017 פרסם העיתונאי אלי אשד באתר 'יקום תרבות' רשימה "השילוח והמסדרון" בה הוא מציין: "זהו כתב עת שלכאורה רחוק מכל שאיפות פוליטיות כמו שהיה "השילוח" של אחד העם, אבל בהחלט יש לו שאיפות תרבותיות מרחיקות לכת כמו שהיו לקלוזנר בגרסה השנייה של "השילוח". בן־חיים והמגזין שלו עוסקים בשירה העברית לדורותיה, הישנה והחדשה, וגם באמנות ויזואלית, מתוך הבנה ששני התחומים קשורים ואסור לנתק בינם. בדיוק כמו ש”השילוח” הישן הקפיד לפרסם יצירות של ספרות יפה לצד מאמרים על פילוסופיה והיסטוריה, מתוך הנחה שהתחומים האלו קשורים ואסור לנתק בינם. בן־חיים ממשיך בדרכם של אחד העם ויוסף קלוזנר האידאולוגים שראו קשר הדוק בין ספרות ואידאולוגיה, אם כי מבחינתו, כמו אצל קלוזנר, הדגש הוא תמיד על התרבות".[2]

בחודש ספטמבר 2019 יצא לאור ספר המחקר 'קריאת הדורות-ספרות עברית במעגליה' - כרך ז' של פרופסור נורית גוברין ובו רשימת מחקר על כתב-העת 'המסדרון'.[3] הספר 'קריאת הדורות' כולל בנוסף ארבע רשימות שפורסמו לראשונה בכתב-העת 'המסדרון'. בשער השלישי – 'דורות בשירה' פורסמו שתי רשימות: הראשונה, "שירה מלווה היסטוריה" (עמ' 139) על שירתם של המשוררים הרצל ובלפור חקק. רשימה זאת פורסמה בגיליון מס' 4 של 'המסדרון'. הרשימה השנייה, "מילים הן מסווה"[4] על שירי יאיר בן-חיים (עמ' 149) רשימה זאת פורסמה בגיליון מס' 7 של 'המסדרון'. בשער הרביעי – 'דורות בפרוזה', פורסמה רשימה שלישית על "'בול נחמה – עם הופעת בול לזכרה של נחמה פוחצ'בסקי'", (עמ' 195) רשימה זאת פורסמה בגיליון מס' 3 של 'המסדרון'.הרשימה הרביעית שפורסמה היא: 'כתבי העת העבריים אז והיום' (עמד' 524) רשימה זאת פורסמה בגיליון מס' 5 של 'המסדרון'.

גיליון מס' 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופסור הלל ברזל בראיון אישי

בשער הגיליון: 'מכתב ללאה גולדברג', שיר קצר ואיור של המשורר רוני סומק. אורח הראיון האישי הוא הפרופסור הלל ברזל, היסטוריון וחוקר ספרות בעל שם. הראיון איתו נערך לרגל צאת ספרו האחרון ליריקה - שירת ארץ-ישראל.

גיליון הבכורה הוקדש ברובו הגדול למקבץ מייצג של השירה העברית העכשווית. נכללות בו יצירות נבחרות של לא פחות מ-33 משוררים: רוני סומק, מלכה נתנזון, רפי וייכרט, נועה שקרג'י, עדי עסיס, רמי סערי, גלעד מאירי, טובי סופר, אבנר יצחק, משה אוחיון, שרה מלול, יאיר בן-חיים, יובל פז, נגה מרקמן, בינה ברזל, דודי בן-עמי, חיים ספטי, גיורא גריפל, נורית צדרבוים, עדה שלו-ברזילי, עדה אהרוני, ענת גרי לקריף, אילנה כרמל, אביחי קמחי, ליאת שורק-רשף, נביל נסראלדין, יוכי פרלמן, חניתה רוזן, מיכאל רייך, עודד גיורי, חנן פילצקי.

עוד בגיליון: את עמודי גיליון מס' 1 של 'המסדרון' עטרו יצירותיו של האמן הרב-תחומי יותם שפרוני. "השירה כמוה כציור-האמנם?", מאמר פרי עטה של ד"ר נורית צדרבוים. העלה שאלה מעניינת והציע תשובות מעניינות לא פחות. השיר 'התליין' (The Hangman), קלאסיקה אמריקנית של המשורר האניגמטי מוריס אוגדן, זכה למספר תרגומים לעברית מאז נכתב, לפני למעלה מ-60 שנה. בגיליון הבכורה של כתב-העת המסדרון פורסם תרגומה של שרית שץ, משוררת, עורכת ויוזמת 'החוג לשוחרי שירה'.

גיליון מס' 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

שער גיליון 2, אוקטובר 2015. ציור העטיפה: בני אפרת
ראיון אישי עם האמן בני אפרת – (גיליון 2-המסדרון) מראיין: יאיר בן-חיים

את גיליון 2 של כתב-העת 'המסדרון', פותח הראיון האישי עם האמן הישראלי הבינלאומי, בני אפרת שיצירתו, PRICE TAG מעטרת את שער הגיליון. אורה עשהאל בראיון אישי עם העיתונאי, הסופר מאיר עוזיאל לרגל ספרו "איש הישר בעיניו".

בין המשתתפים: ישראל פנקס, רוני סומק, שולמית אפפל, מירון ח. איזקסון, רמי סערי, אמירה הס, הרצל חקק, עדנה מיטווך מלר, בלפור חקק, חגית בת אליעזר, דניאל באומגרטן, דיתי רונן, טובי סופר, שפי שפס, רועי צמח, עמית משען, עודד ניב, אורי וייס, לילך גליל, לורן מילק, אוריה קדרי, שירי ברוק שגיא, ליבנה כץ, דיתי אלון, גאולה חמילבסקי, חיים ספטי ואחרים.

עוד בגיליון: המדור "אמן אורח" הוקדש לאמנית הציירת הישראלית הבינלאומית רינת יצחק החיה מזה שנים בספרד, בסיס האם ממנו היא מגיחה לתערוכות ומיזמים שונים באירופה, אחדות מעבודותיה מעטרות את עמודי הגיליון. במדור 'שירה עולמית' פורסמו שיריה של המשוררת הפולניה קריסטינה לנקובסקה בתרגום המשוררת ברכה רוזנפלד. במדור "חדש על המדף" תמצאו סקירה על הספר "קינת הטל". ספרה החדש של המשוררת טל איפרגן ושירים אחדים מתוכו.

גיליון מס' 2 של 'המסדרון' הוקדש למשורר שפי שפס שנפטר חודש לאחר צאת ספר שיריו 'זורה אבק מילים' שלושה משירי הספר פורסמו בגיליון.

גיליון מס' 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראיון אישי עם המשורר מתי שמואלוף – (גיליון 3-המסדרון) מראיין: יאיר בן-חיים

את גיליון 3 של כתב-העת 'המסדרון', פותח הראיון האישי עם המשורר, הסופר והעורך מתי שמואלוף, שמזה כמה שנים חי בברלין, ובחזונו הוא רואה אופק חדש לישראליות.

בין המשתתפים: סמי שלום שטרית, אמיר אור, רמי סערי, נורית זרחי, לורן מילק, רחלי אברהם-איתן, עדי וולפסון, אביחי קמחי, ענת זגורסקי-שפרינגמן, שיר חורי, ורדה אליעזר, גילי דנון, אשר גל, דיתה שביט, ואחרים.

עוד בגיליון: בול נחמה מאמר מרתק מאת חוקרת הספרות פרופ' נורית גוברין חושף אותנו לסופרת העברית הראשונה נחמה פוחצ'בסקי ולבול חדש בשירות הבולאי שהונפק להנצחתה. המשוררת נילי דגן בראיון עם המשורר, יוסי גמזו. שאלות מעמיקות וגילוי פרטים מעניינים על מפגש שלו כמשורר צעיר, עם המשורר נתן אלתרמן בביתו בשדרות נורדאו בתל אביב. המדור "אמן אורח" מוקדש למשוררת והאמנית נורית זרחי שיצירותיה מעטרות את עמודי הגיליון. במדור 'שירה עולמית' בתרגומו של המשורר והמתרגם רמי סערי מובאים שיריה של המשוררת הפינית סירקה טורקה. במדור 'חדש על המדף' מובאת סקירה של ברכה רוזנפלד על ספר השירה "לוּ היה לי צ'לו" פרי עטה של המשוררת ליאורה בן-יצחק.

גיליון מס' 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

את גיליון מס' 4 של כתב-העת 'המסדרון' פותחת רשימה על המשורר, הסופר והעורך נתן יונתן, מגדולי המשוררים הישראלים.

בין המשתתפים: אשר רייך, שולמית אפפל, גד קינר, נורית יובל, אלי אליהו, יואב איתמר, יוסי גמזו, אורה עשהאל, בינה ברזל, אביגיל אנטמן, אירן דן, רחל ברקת, סמדר אימור, ואחרים.

עוד בגיליון: מאמרה של ד"ר רות דורות, העוסק באחת השאלות המורכבות והמרתקות ביותר, "מהי אמנות טובה", מתוך נקודת ההנחה כי האמנות הפוסט-מודרניסטית, טרפה את קלפי התשובות הקלאסיות לנושא זה, פורשת ד"ר רות דורות את משנתה. 'שירה מלווה היסטוריה', הוא מאמר מעורר עניין, מאת חוקרת הספרות פרופ' נורית גוברין. המאמר חושף אותנו לאחים התאומים, המשוררים, הרצל ובלפור חקק, לרגל צאת ספריהם החדשים,'שחרית לנצח' ו'רשות לתיקון עולם'. המדור "אמן אורח" הוקדש לאמן, אייל אליעזר, פסל וצייר שעבודותיו מעטרות את עמודי הגיליון. במדור "שירה עולמית", שיריה של המשוררת הפולנייה, זופיה זראוביאנקה, המשוררת והמתרגמת, ברכה רוזנפלד, חושפת את כישרונה בתרגום בהיר ומדויק. במדור "חדש על המדף" סקירה על ספר השירה "בעזרת חברים" המיוחד והמפתיע של המשוררת, חגית בת-אליעזר.

גיליון מס' 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראיון אישי עם אוריאל קזס – (אמן אורח גיליון 5-המסדרון) מראיינת: חמדה בן-חיים

את גיליון 5 של כתב-העת 'המסדרון', פותח הראיון האישי עם המשורר, הסופר והעורך אילן שיינפלד, המספר על אבהותו המאוחרת לתאומים בני 5, על עזיבת העיר תל אביב לטובת קיבוץ בגליל, ועל שלושה ספרי שירה חדשים שיצאו לאור.

בין המשתתפים: שולמית אפפל, אשר רייך, רמי סערי, סיגל בן יאיר, יאיר בן-חיים, דרור בורשטיין, אמיר אור, יערה בן דוד, שושנה ויג, יסמין אבן, דליס אלאלוף מימון, אופיר משרקי, עדי תשרי, בינה ברזל, ואחרים.

עוד בגיליון: ראיון עם הסופר אמנון ז'קונט נסב על ספריו האחרונים ועל תחילת דרכו הספרותית במהלך לימודי משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. "כתבי-עת לדורותיהם" הוא מאמר מעורר עניין, מאת חוקרת הספרות פרופ' נורית גוברין. המאמר חושף סקירה רחבה על כתבי-העת בישראל עם דגש על שילובו של כתב-העת "המסדרון" בנוף כתבי העת לדורותיהם. המדור "אמן אורח" מוקדש לאוריאל קזס, אמן ישראלי בינלאומי שחי באיבזה, מבחר מציוריו מעטרים את עמודי הגיליון. במדור "שירה עולמית", המשוררת והמתרגמת, ברכה רוזנפלד, חושפת בפנינו שירה פולנית עכשווית משירתם של שלושה משוררים פולניים, לֶשֶׁק אלקטורוביץ, אדם זַגַייבסקי ואווה אלז'בייטה נובקובסקה. הם מייצגים שלושה דורות, והמשותף בשירים שנבחרו, כתיבתם בנושא השואה. במדור "חדש על המדף" רשימת ביקורת מאת: המשורר יאיר בן-חיים על ספר השירה "תאהב, רק מפרטי" ספרו של המשורר טל בלו, עם חותם שירתו הייחודי.

גיליון מס' 6[עריכת קוד מקור | עריכה]

את גיליון 6 של כתב-העת 'המסדרון' פותח הראיון האישי עם הסופר, והעורך שמאי גולן, שנפטר ב-10/12/2017 הראיון[5] נערך עימו מספר חודשים לפני פטירתו.

בין המשתתפים: אמירה הס, מירון ח. איזקסון, מנחם בן, יקיר בן-משה, יאיר בן-חיים, ציפי שחרור, נורית צדרבוים, דורית ויסמן, מתי שמואלוף, דן אלבו, גילי דנון, אורה עשהאל, לאה טרן, גאולה חמילבסקי, מירי יערי, ענת גרי-לקריף, אורי פרסטר, אילנה יפה, טובי סופר, יואב עזרא, טל בלו, טל חסן, יונתן אנוש, רחל ברקת, ענת זגורסקי-שפרינגמן, דיתה שביט, יגאל כהן, רועי קנבסקי, עודד ניב (מניקובסקי) ואחרים.

עוד בגיליון: ראיון עם מבקר הספרות, המשורר מנחם בן, שממרום ניסיונו מציב את האמת האחת והיחידה, החיבור שלו עם אלוהים ואיך הוא רואה את עצמו במרחב התרבותי הישראלי. ראיון נוסף עם הסופרת שרה אהרוני על ספרה החדש 'שתיקה פרסית'. מאמר של יאיר בן-חיים על עטיפות הספרים של המשוררים, הרצל ובלפור חקק, ספרים שהוציאו במהלך שלושים שנה, מתוך ערב לכבוד ספרי שירתם החדשים, 'שחרית לנצח' ו-'רשות לתיקון עולם'. מאמר של ד"ר רות דורות על האמן עודד פיינגרש, חושף את שירתו וציוריו. במדור "אמן אורח" נחשפה האמנית הרב-תחומית, הסופרת והמשוררת ד"ר נורית צדרבוים, שצילומים מתוך תערוכתה הייחודית 'שאון של חול מתקתק בשקט' מעטרים את הגיליון [6] התערוכה הוצגה ב'ארט גלרי הוטל' בחיפה, מלון קונספט בסגנון הבאוהאוס, שמתקיימות בו תערוכות במרחבי חמש קומותיו. "ראיון אישי עם נורית צדרבוים מאת: יאיר בן-חיים". במדור "שירה עולמית", המשוררת והמתרגמת ענת זגורסקי-שפרינגמן, חושפת בפנינו שירה פולנית של שני משוררים פולניים, לסלאב פאלצקי, אנדז'יי בורסה. "חדש על המדף" עוסק בספר השירה "ההבטחה" ספרו של המשורר גיא רגב, שיצא בהוצאת 'פיוטית' ומשלב בתוכו שירה בעברית ובאנגלית, שכתב המשורר גיא רגב, בספר שולבו ציורים של תמר גרגיר, אמו של שמוליק גרגיר, שהספר הוקדש לו.

גיליון מס' 7[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראיון אישי עם פרופ' אורציון ברתנא – (גיליון 7-המסדרון) מראיין: יאיר בן-חיים

גיליון מס' 7 של כתב-העת 'המסדרון' הוגדר לנושא ה'מחול'. מבחר רב של שירים הגיעו למערכת ומתוכם נבחרו שירים המציבים את הריקוד במחול המילים, עם זאת, נבחרו שירים שאינם קשורים בנושא מתוך רצון לאפשר פרסום שאינו כפוף לתכתיבים. הראיון הפותח את הגיליון הוא עם הסופר, המשורר והעורך, אורציון ברתנא פרופסור לספרות עברית, שתרם רבות לעולם הספרותי בישראל. הראיון מקיף מעל חמישים שנות פעילות.

בין המשתתפים: רוני סומק, אמירה הס, יודית שחר, עדנה שמש, רפי וייכרט, ציפי שחרור, הרצל חקק, יוסף עוזר, גילי דנון, בלפור חקק, עמיר עקיבא סגל, שירה חֹרש, רחלי ברקת, יואב עזרא, יותם ייני, טל בלו, רועי קנבסקי, ענת זגורסקי-שפרינגמן, תמי קויפמן, נגה סווירי, ענת גרי לקריף, לילה שרית האס, אילנית שביט אברמוביץ ואחרים.

עוד בגיליון: רנה שינפלד הכוהנת הגדולה בתחום המחול הישראלי היא האמנית אורחת בגיליון. שינפלד כותבת שירה מזה שנים רבות, שופעת רעיונות מקוריים ומשלבת את שירתה במופעי הריקוד אותם היא יוצרת. תמונות מתוך מופעי הריקוד שלה, מעטרים את עמודי הגיליון, בנוסף פורסם ראיון אישי שערכה עימה חמדה בן־חיים. רשימה מרתקת מתוך הספר: 'הרהורים על ספרות ורפואה-דילמות ביחסי רופא-חולה', שכתבה הסופרת ד"ר לימור שרייבמן-שריר, חושפת את ויקטור פרנקל, האדם שחיפש את המשמעות. במדור "חדש על המדף" מובאות סקירות על ספרים חדשים: 'על דעת המקום והזמן' ספר שירה פרי עטה של המשוררת בינה ברזל. 'קצה האדמה שמים' ספר שירה פרי עטו של המשורר ראובן שבת ועוד.. במדור "שירה עולמית", המשוררת והמתרגמת ענת זגורסקי-שפרינגמן, חושפת בפנינו שירה פולנית של שני משוררים, המשורר, טדאוש טקאצ'ישין-דיצקי, והמשוררת יואנה לך.

גיליון מס' 8[עריכת קוד מקור | עריכה]

שער גיליון 8, נובמבר 2018. בשער 'הרצל הארוך', של האמנית ימימה גרינשפון

את שער גיליון גיליון מס' 8 של כתב-העת 'המסדרון' מעטר 'הרצל הארוך' אחת מיצירותיה של האמנית האורחת, הפסלת ימימה גרינשפון שליצירותיה נחשף העורך יאיר בן-חיים בתערוכת פסלים של אמנים מרחבי הארץ, שהוצגה בקיץ 2018 בקניון 'גן העיר' בתל אביב. "ראיון אישי עם האמנית ימימה גרינשפון", 'המסדרון' גיליון מס' 8 דצמבר 2018.

הגיליון נפתח בראיון אישי עם הסופרת, המתרגמת וחוקרת הספרות פרופסור זיוה שמיר, לרגל ספרה 'ורד לאמיליה'[7] העוסק בין השאר גם בקשריו של שקספיר עם תרבות עם ישראל בתיוּוכה של ידידתו היהודייה-הנוצרייה. ראיון אישי עם המשורר והסופר מירון ח. איזקסון בעקבות ספר שיריו 'מעבר'.

בין המשתתפים: איתמר יעוז-קסט, בלפור חקק, אידה צורית, ברכה רוזנפלד, הרצל חקק, אמוץ דפני, יודית שחר, עמיחי חסון, אורציון ברתנא, מיכל סנונית, יוסף עוזר, אורה עשהאל, ענן קניג, מתן גולצמן, שרון דואק, לירית גרובר, אלנתן מיה, נועה כליף, לירית גרובר, איריס כליף, ורבים אחרים.

מתוך היצע של סיפורים שנשלחו למערכת נבחרו מספר סיפורים קצרים, בין הסופרים שסיפוריהם מופיעים בגיליון זה: לבנה מושון, ראובן שבת, לירן קליין, ועודד ניב-נימקובסקי. במדור "חדש על המדף" מובאת סקירה על ספר השירה החדש 'מילים כעת' של המשוררת אידה צורית. במדור "שירה עולמית", המשוררת והמתרגמת ברכה רוזנפלד, חושפת בפנינו את שירתה של המשוררת האמריקאית 'ג'יין הירשפילד'.

גיליון מס' 9[עריכת קוד מקור | עריכה]

שער גיליון 9, מאי 2019. בשער: 'חוטמית מבשרת אביב', של האמן: דוד גרשטיין

את שער גיליון מס' 9 של כתב-העת 'המסדרון' מעטר 'חותמית מבשרת אביב', ציור של האמן דוד גרשטיין, אמן האורח של הגיליון שעבודותיו מעטרות את עמודי שירי המשוררים. זוכה פרס מוזיאון ישראל לאיור.

את הגיליון פותח ראיון אישי עם הסופר והמשורר, יותם ראובני לרגל צאת ספרו החדש 'בעיר ההגירה'. הספר יצא בסדרה חדשה של ספרי שירה של הוצאת 'עם עובד.

בגיליון זה פורסמו רשימות שנכתבו על ידי סופרים ומשוררים, לזכרה של הסופרת ריקה ברקוביץ שנפטרה בחודש פברואר השנה.

בין המשתתפים: איריס אליה כהן, איריס כליף, אורה עשהאל, עדי תשרי, ציפי שחרור, יואב חייק, יוסי אלפי, הרצל חקק, יאיר בן-חיים, בלפור חקק, דן אלבו, סיגל מגן, מיכל דורון, אירית וייסמן מינקוביץ, לאה צבי דובז'נסקי, אריה רגב, רחל קרון, יעל פולודנב, איתמר גריילסאמרז, סביון, לני בלה כהן, ורדה אליעזר, נועה כליף, חיים יחזקאל, הדס הקטר, בועז טרסי, שגיא פלדמן, יהודית מליק-שירן ושירי ראב ואחרים.

במדור 'חדש על המדף', מתפרסמות שלוש רשימות על ספריהם החדשים של הסופר והמשורר, פרופ' אורציון ברתנא, הרומן, 'בסיפור עצמו'. רשימה מאת: ד"ר רמי קמחי. ספר השירה של 'מציאות נקלפת' של המשורר דויד מנשה. רשימה מאת חיים יחזקאל. רשימה מאת: יאיר בן-חיים על הרומן של הסופר והמשורר עופר ירמינובסקי 'ארץ השמש העולם על פי קיונו'. במדור 'שירה עולמית' שני שירים של המשוררת אנה אחמטובה, המתפרסמים בגרסה המקורית בצד תרגומה של המשוררת חגית בת אליעזר.

כמו כן פורסמו בגיליון זה היצירות שזכו בתחרות 'אקטיבה'[8]

גיליון מס' 10[עריכת קוד מקור | עריכה]

את שער גיליון מס' 10 של כתב-העת 'המסדרון' מעטר צילום של אושיית התרבות, הסופר והאמן, דן בן-אמוץ שבחודש אוקטובר 2019 מלאו 30 שנה לפטירתו. את הגיליון פותח ראיון בלעדי ייחודי עם דן בן-אמוץ המקיף את כלל פעילותו בתרבות הישראלית. בנוסף פורסם ניתוח כתב ידו על ידי המשוררת והגרפולוגית מיכל דורון, ראיונות אישיים עם אמנים, מקורבים ואנשי תרבות וצילומים, הוֹמָאז' לספריו ויצירותיו.

אמנית אורחת של הגיליון היא צלמת העיתונות יעל רוזן שצילום של דן בן־אמוץ מעטר את השער וצילומים נוספים שלה מעטרים את עמודי הגיליון.

בין המשתתפים: רוני סומק, רמי סערי, יאיר בן-חיים, רפי וייכרט, נורית צדרבוים, יוסי אלפי, גלעד מאירי, מתי שמואלוף, מרגלית מתתיהו, יואב חייק, הרצל חקק, דן אלבו, עדנה מיטווך-מלר, אורה עשהאל, בלפור חקק, לאה טרן, גילי דנון, ענת זגורסקי-שפרינגמן, רחל ברקת, איריס כליף, ענת גרי-לקריף, ליליאן דבי גורי, יגאל כהן, מארי רוזנבלום, ורדה אליעזר, נועה כליף, חיים יחזקאל.

במדור 'חדש על המדף', רשימות ביקורות על ספרים חדשים.

במדור 'שירה עולמית', חמישה משירי המשורר הפיני פֶּקָּה קִיטוֹמָקִי בתרגום רמי סערי מפינית לעברית.

עורך כתב-העת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יאיר בן-חיים, סופר, משורר ואמן ישראלי, עורך שירה, מו"ל "חדרים-הוצאה לאור". יליד תל אביב. פרסם עד כה שלושה ספרי שירה: 'דוֹרֵשִׁירָה', 'להשתגע באמצע היום', ו'חֶמְדָּתִי'.
  • בשנת 2003: ייסד וערך את האתר הקהילתי "חדרים-כתיבה יוצרת", במה לקהילת כותבים ואמנים יוצרים, במסגרתו ניהל סדנה אינטרנטית לכתיבה, 'יוזמה-המדור לכתיבה מתוכננת', ערך את כתב-העת המקוון "המסדרון", שפורסם אחת לחודש במשך כתשע שנים. בשנת 2012 הפך אתר 'חדרים' [9] לאתר תוכן הסוקר אירועי שירה ופרוזה, תרבות ואמנות. בין מדורי האתר: 'דַּבֵּר אֶל הַשִּׁיר' בו מיטב המשוררים מתועדים בצילום וידאו, קוראים שירה ברחבי העיר תל אביב-יפו [10]
  • בשנת 2008: ערך את אנתולוגיית 'שִׁיר בְּכוֹתֶרֶת' [11]
  • בשנת 2014: הקים וייסד את כתב-העת המסדרון
  • בשנת 2017: הפיק והוציא לאור את אנתולוגיית 'עורו הישראלים'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]