לדלג לתוכן

המסדר הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המסדר הראשון
סמל הקונפדרציה
צורת המשטר דיקטטורה
שפות רשמיות גלקטית בסיסית
ראש הממשלה "המנהיג העליון"
מנהיג עליון המנהיג העליון סנוק
המנהיג העליון רן
מפקדים עליונים גנרל האקס, קיילו רן (לשעבר)
גוף ממלכתי-דתי אבירי הרן
נוצר מ: שרידי האימפריה הגלקטית
הקמה לאחר הקרב על ג'אקו

המסדר הראשון הוא משטר טוטליטרי דמיוני ביקום מלחמת הכוכבים, הוא קם לאחר הקרב על ג'אקו וצמח מהאימפריה הגלקטית מעט לאחר נפילתה.

הופעתו הראשונה של המסדר הייתה ב"הכוח מתעורר", שם הוא הוצג כמסדר שמטרתו להשתלט על הגלקסיה בעזרת כוח ואימה. מטרותיו, בין היתר, הם להשמיד את המחתרת והרפובליקה, במטרתו השנייה הוא נוחל הצלחה כש"קוטל הכוכבים" פוגע במערכת הוסניאן (ובה בירת הרפובליקה חדשה, הוסניאן פריים) ומשמיד אותה.

ב"אחרוני הג'דיי" בוגד קיילו רן במנהיג סנוק ולוקח לעצמו את השליטה בארגון. כעת הוא מוכר כמנהיג העליון רן.

ארגון הכוח של המסדר הראשון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנהיג העליון סנוק שלט במסדר באופן מוחלט. תחת הדרכתו פעל תלמידו הבכיר קיילו רן (בן סולו, אביר הג'די שעבר לצד האפל) המשמש גם מפקד בכיר בצבא. רן פעל בעיקר כשליח למשימות מיוחדות (בדומה לדארת' ויידר לפני מותו של גראנד מוף טארקין), אך גם בעל השפעה רבה בקרב הכוח הצבאי של המסדר ומעמד גבוה מאוד, גם אם לא רשמי.

גנרל ארמיטאג' האקס הוא המפקד העליון הצבאי של המסדר הראשון, והוא צעיר ושאפתן. הוא מורה (בעידודו של סנוק) על השמדת הרפובליקה והא כפוף בעצם רק למנהיג העליון עצמו. למרות זאת, כאמור, רן מורה לו לחפש את הדרואיד BB-8 ומאיים עליו למצוא אותו וניכר כי האקס חושש ממנו. הם נאבקו בגלוי על תשומת לבו והערכתו של המנהיג העליון סנוק. וכל אחד מהם נכשל בפעילות מולו לפחות פעם אחת במהלך אירועי פרק 7.

המפקדת הבכירה במסדר היא קפטן פאזמה, הדמות הנשית הבכירה הראשונה המזוהה עם הנבלים. אמנם תוארה הרשמי הוא "קפטן", אך זהו שם מטעה, דרגתה האמיתית גבוהה בהרבה. פאזמה, למעשה, בכירה כל כך עד כי נחשבת חלק ממשולש הפיקוד הבכיר (של בסיס מחסל הכוכבים בפרט והמסדר בכללותו)- קיילו רן, גנרל האקס והיא עצמה. תחתיהם משרתים מספר רב של קצינים ומפקדים אשר שמם אינו ידוע. תחת המעגל הבכיר שהוזכר לעיל קיים צבא של חיילים שנחטפו בילדותם ממשפחתם ועברו אימונים "לשם דבר אחד - להרוג".

בפרק 8 מתחלף השלטון כאשר הורג קיילו רן את המנהיג העליון סנוק ותופס את מקומו. האקס נותר לשרת תחתיו. בפרק 9 נחשף כי גנרל אנריק פרייד עומד בעת בראש המסדר הראשון כמפקדו העליון ולא האקס. כמו כן, המסדר מתגלה כחלק מתוכנית המגירה של הקיסר פלפטין, לצד צי ספינות נוסף אשר נבנה בחשאי בחלל הלא- נודע אשר כונה "המסדר האחרון".

המסדר הראשון בנה כוכב מוות חדיש ומשופר בשם "קוטל הכוכבים" (Starkiller) המסוגל לשלוח קרן לייזר עוצמתית שבכוחה להשמיד מערכת שלמה של כוכבים ולא רק כוכב בודד (כמות אנרגיה הגדולה פי כמה מיליארדים מכוכב מוות). בנוסף, הנשק משגר קרן לייזר דרך העל-חלל, דבר המאפשר תקיפה מבסיס נייח והגעה למטרה תוך זמן קצר. משם קרן הלייזר מתפצלת ומשמידה את מטרותיה.

למסדר הראשון מהלכים כבדים, תותח על להתכת מתכות כבדות, מגה-משחתת (60 ק"מ לרוחב), משחתות (כולל הספינה של סנוק) וצי אדיר של ספינות וחלליות קרב.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המסדר הראשון בוויקישיתוף