לדלג לתוכן

המסדר (נאו-נאציזם)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו המסדר

המסדראנגלית: The Order), אשר נודע גם בשם הגרמני Brüder Schweigen (תעתיק: ברידר שווייגן; בעברית: אחים לחשאיות או האחווה החשאית) היה ארגון מהפכני גזעני נאו-נאצי, אשר פעל בין ספטמבר 1983 לבין דצמבר 1984 בארצות הברית. פעולותיו השונות של הארגון, ובמיוחד רציחתו של מנחה תוכנית האירוח ברדיו היהודי-אמריקאי אלן ברג (באנגלית: Alan Berg) במהלך יוני 1984, הקנו לו פרסום רחב בארצות הברית ומחוצה לה.

הארגון נוסד בסוף שנת 1983 על ידי רוברט ג'יי מת'יוס, נוצרי בפטיסטי אדוק, בחוותו שבמדינת וושינגטון בארצות הברית[1]. הארגון נוסד על ידי 9 מייסדים, כאשר ביניהם, ובנוסף למת'יוס עצמו, היה גם הפעיל הנאו-נאצי דייוויד ליין, אשר זוהה לימים כאחד ממנהיגיו הראשיים של המסדר, וכמקור השראה לפעיליו. הארגון נוסד במקור תחת השם "בני החירות" (Sons of Liberty), ובהמשך בחרו חברי הארגון לאמץ את השם "המסדר", וזאת בהשראת ארגון בשם זה שהוזכר ברומן הגזעני יומני טרנר, אשר יצא לאור בשנת 1978. בהמשך נטען, כי הארגון הוקם בהשראת הרומן, והעקרונות הגזעניים המגולמים בו[2].

עוד מיום הקמתו, המסדר, אשר הורכב ברובו מנוצרים בפטיסטים, התבסס על אידאולוגיה מהפכנית אשר קראה להפלתו של השלטון הפדרלי בארצות הברית, אשר לטענת חברי הארגון נשלט על ידי גורמי היהדות העולמית. מסיבה זו, חברי המסדר התייחסו לממשל הפדרלי בארצות הברית כ"ממשלת הכיבוש הציונית" (Zionist Occupied Government), ובראשי התיבות ZOG, מונח שהפך לימים שגור בפיהם של גזענים ונאו-נאצים ברחבי העולם. כמו כן, הארגון התמקד באידאולוגיה אנטי-קומוניסטית חריפה, וזאת על רקע ימי המלחמה הקרה. מטרתו המוצהרת של הארגון הייתה יצירתו של אזור סטרילי "טהור" בצפון מערב ארצות הברית, הנשלט באופן בלעדי על ידי בני הגזע הלבן, וזאת בשעה שיהודים ובני מיעוטים יגורשו ממנו[3]. יצוין, כי "מדינה" מסוג זה מתוארת אף היא במסגרת "יומני טרנר", וככל הנראה זהו מקור ההשראה לתפיסה זו[4].

על מנת לגייס כספים, אשר נדרשו לצורך המשך פעילותו והתפשטותו ההדרגתית של הארגון, המסדר השתמש בפעולות אלימות, ובדגש על פשעי שוד למיניהם[5]. פעולתם האלימה הראשונה של פעילי הארגון הייתה שוד של חנות סקס, אשר הניבה רווח של 369.10 דולר בסך הכל. עם זאת, בהמשך ביצע הארגון שורה של מעשי שוד מוצלחים, אשר הניבו רווחים ניכרים עבור הארגון. נתח מכספים אלו אף הועברו לידיהם של ארגונים גזעניים עמיתים, כגון מפלגת הפטריוטים הלבנים, אשר חלקו עקרונות דומים עם פעילי המסדר[6].

פעולותיו של הארגון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעשיו הפליליים של הארגון העניקו לו בסיס כלכלי, אשר נוצל לצורך ביצוע שורה של מתקפות כנגד מרכזי קהילה ובתי כנסת יהודיים בארצות הברית, וזאת לרבות פיצוץ תיאטרון ובית כנסת. כמו כן, הארגון גיבש רשימת חיסול, אשר כללה שורה של אישים אשר נתפסו כ"ראויים לחיסול", וזאת בשל התנגדותם למטרות המסדר, או לחלופין בשל זהותם היהודית. בין האישים ברשימת החיסול נכלל מנחה של תוכנית אירוח ברדיו בשם אלן ברג, אשר הפך למטרה בולטת עבור המסדר, וזאת בשל הפרופיל התקשורתי הגבוה שלו, יחד עם זיהויו כיהודי מוצהר אשר נושא שם משפחה יהודי "טיפוסי". מסיבה זו, ברג הוגדר כמספר 2 בעדיפות לחיסול על ידי המסדר.

בתאריך 18 ביוני 1984, ברג נרצח על ידי חברי המסדר, וזאת בהתנקשות מתוכננת היטב אשר בוצעה מול ביתו. ההתנקשות בוצעה בפועל על ידי חבר המסדר פירס ברוס, וזאת בסיוע מטעם חברי מסדר אחרים, לרבות דייוויד ליין[7].

סופו של הארגון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות רצח ברג, אשר יצר תהודה תקשורתית משמעותית בארצות הברית, גורמי הממסד הפדרלי החלו להתמקד בפעילותם של חברי המסדר, במטרה לעצור את פעיליו וכך לחסל את הארגון כליל. במהלך דצמבר 1984, הרשויות בארצות הברית הצליחו לעקוב אחר מנהיג המסדר מת'יוס עד לביתו באי וידביי שבמדינת וושינגטון בארצות הברית, והדבר הוביל לקרב יריות בינו לבין הסוכנים הפדרליים שנשלחו להביאו למעצר. בסופו של דבר, ולאחר שמת'יוס סירב להיכנע, ביתו הוצת על ידי פצצות תאורה, ומת'יוס עצמו נהרג בשרפה. כיום, מת'יוס עודנו נחשב לקדוש מעונה על ידי מספר ארגונים ופעילים גזעניים הדוגלים במטרות המסדר[8].

כאמור, אחד מהמשתתפים ברצח ברג היה דייוויד ליין, אחד מתשעת מייסדיו של הארגון, אשר במהלך הרצח תפקד כנהג המילוט של הצוות. ליין נלכד במהלך נובמבר 1985, ונגזרו עליו 190 שנות מאסר באשמת סחיטה, קשירת קשר לביצוע פשע, והפרת זכויות האזרח של ברג. ליין מת בכלא האמריקאי בשנת 2007[9]. גם ברוס פירס, חבר המסדר שביצע את הרצח בפועל, נלכד ונידון למאסר מצטבר לתקופה של 252 שנה. אף הוא מת בכלא האמריקאי בשנת 2010, בהיותו בן 56[10]. בדומה למת'יוס, גם ליין ופירס נחשבים על ידי גזענים ונאו-נאציים רבים כגיבורים, כאסירים פוליטיים, ואף כקדושים מעונים[11].

בהמשך, עשרה חברים במסדר נשפטו והורשעו על סמך החוק הפדרלי Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act, אשר מאפשר למערכת המשפט בארצות הברית להשית עונש כבד על ארגוני פשע למיניהם. במהלך המשפט, התביעה הסתייעה בעדותו של גלן מילר, פעיל גזעני מוכר, אשר העיד כנגד חברי המסדר במטרה לקבל עונש מופחת. כמו כן, ובמסגרת משפט נפרד, שלושה חברים נוספים במסדר הורשעו בהפרת זכויות האזרח של ברג. יש לציין עם זאת, כי אף אחד מהנאשמים במשפטים אלו לא הואשם בפועל בסיוע לרציחתו של ברג[12] .

במסגרת משפט נוסף, 14 גברים הואשמו בהמרדה, קשירת קשר והפרות של זכויות אזרח. שלושה עשר מהם זוכו, והשופט דחה את ההאשמות כנגד האדם ה-14 בשל חוסר בראיות מספקות.

בעקבות שורת המעצרים של בכירי ופעילי הארגון, המסדר חדל בפועל להתקיים עד לסופה של שנת 1984, אף כי עקרונות מסוימים באידאולוגיה של הארגון, כדוגמת משפט ה-14 מילים אשר נהגה על ידי דייוויד ליין, עודם זוכים להד נרחב בקרב קבוצות גזעניות ונאו-נאציות בארצות הברית.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המסדר בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]