המעבדה הלאומית לורנס ליברמור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "ליברמור" מפנה לכאן. לערך העוסק בעיר, ראו ליברמור.
מעבדת לורנס ליברמור

המעבדה הלאומית לורנס ליברמוראנגלית: Lawrence Livermore National Laboratory, או בראשי תיבות LLNL), הוא מכון מחקר של מחלקת האנרגיה של ארצות הברית, הממוקם ליד העיר ליברמור במדינת קליפורניה שבארצות הברית. המכון הוא אחד ממכוני המחקר הבין-תחומיים הגדולים והחשובים בעולם, והוא מעסיק 7,400 עובדים עם תקציב של כ-2.7 מיליארד $.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבדת ליברמור נוסדה בשנת 1952 כסניף של המעבדה הלאומית לורנס ברקלי. היא התפצלה ממנה בשנת 1971 וקיבלה את המעמד הנוכחי בשנת 1981. אדוארד טלר וארנסט לורנס היו יוזמי הרעיון להקים את התא החדש.

במהלך המלחמה הקרה במעבדה פותחו ראשי נפץ שונים שהותקנו בין היתר על טילים כמו MGM-52 Lance וספרטן LIM-49. לאחר התפרקות ברית המועצות הוסכם על הפסקת פיתוח נשק גרעיני. בעקבות כך עובדי המעבדה התרכזו בפעולות שימור, פיתוח ניתוח מצב הנשק ללא עריכת ניסוי והערכת חיים של הדגמי נשק קיימים.

תחום נוסף בו עוסקים עובדי המעבדה הוא מחקרים שונים על פלוטוניום. במשך שנים המעבדה עשתה מחקרים שונים בתחום ביטחון לאומי והיבטים שונים של שימוש בנשק גרעיני.

בתחום פיזיקה עובדי המעבדה עושים מחקרים בתחום ננוטכנולוגיה, פיזיקה של חומר מעובה, היתוך גרעיני ועוד. במעבדה פותחה מודל לניתוח תופעה התחממות עולמית. עובדי המעבדה היו שותפים לגילוי וחקר ניהוניום, פלרוביום, מוסקוביום, ליברמוריום (שנקרא לכבוד המעבדה), טנסין ואוגאנסון. לצורך ניתוח היקפים גדולים של מידע כבר באפריל 1953 במעבדה הותקן מחשב UNIVAC I. בהמשך במעבדה הותקנו מחשבים גדולים מסוגים שונים, פותחה שפה ייעודית Yorick והיא מובילה פיתוח של ZFS. בשנת 2018 במעבדה הותקן מחשב-על SIERRA שאז היה המהיר בעולם עם יכולת FLOPS של 94,640.

בשנת 2009 נבנה מרכז לאומי לחקר היתוך גרעיני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]