המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית הייתה מפלגה, שהתפתחה בהיסטוריה המוקדמת של ארצות הברית.

תומאס ג'פרסון

בנוסף לשם זה, יש המתייחסים למפלגה זו בשם הרפובליקנים הג'פרסונאים, מכיוון שתומאס ג'פרסון השתייך למפלגה זו והיה בעל השפעה ניכרת על האידאולוגיה שלה; לעתים נקראת גם בשם המפלגה הרפובליקנית, ואין לבלבל כינוי זה עם המפלגה הרפובליקנית המודרנית. למעשה, השם "דמוקרטית-רפובליקנית" לא נכנס לשימוש עד לזמנו של אנדרו ג'קסון. לפני כן, המפלגה הוכרה בשם "רפובליקנית". השימוש האנכרוניסטי של "דמוקרטית-רפובליקנית" על מנת לציין פוליטיקאים של לפני תקופת ג'קסון הוא לשם נוחות בלבד, על מנת למנוע בלבול עם המפלגה הרפובליקנית המודרנית, ולא משקף את הכינוי באותו הזמן. כמו כן, אין לבלבל את המפלגה עם "דמוקרטיה ג'פרסונאית", מונח שבא לתאר תקופה בה נוהל הממשל האמריקני על ידי משכילים אריסטוקרטיים, בניגוד ל"דמוקרטיה ג'קסונאית", בה נוהל הממשל על ידי השכבות העממיות באוכלוסייה.

שורשי המפלגה נעוצים במפלגה האנטי-פדרליסטית, הקבוצה שהתנגדה לאימוץ חוקת ארצות הברית והתעקשה על מגילת הזכויות. לאחר נשיאותו של ג'ון אדמס, הפדרליסט, תומאס ג'פרסון נבחר להיות הנשיא הדמוקרטי-רפובליקני הראשון.

במשך תקופה קצרה, תפקדה המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית כמפלגה הדומיננטית היחידה בפוליטיקה האמריקנית. בשיאה, התמודד ג'יימס מונרו כמעט ללא תחרות, בבחירות של 1820 לנשיאות ארצות הברית. התקופה הזו נודעה בכינויה "עידן התחושה הטובה". זמן קצר לאחר מכן, התפרקה המפלגה לשתי קבוצות: המפלגה הדמוקרטית, בהנהגתו של אנדרו ג'קסון, והמפלגה הוויגית, שנוסדה מהקואוליציה האנטי-ג'קסונאית.

הנשיאים הבאים של ארצות הברית היו חברי המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית:

 1. תומאס ג'פרסון (1801 - 1809)
 2. ג'יימס מדיסון (1809 - 1817)
 3. ג'יימס מונרו (1817 - 1825)
 4. ג'ון קווינסי אדמס (1825 - 1829)

תביעות מודרניות לשותפות במורשת של המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיעור-הקומה הרם של נשיאים שזיהו את עצמם עם המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית בשיאה גורם למפלגות פוליטיות מודרניות לרצות להשתייך למורשתה. כתוצאה מכך, שתי המפלגות הפוליטיות הגדולות בארצות הברית מזהות עצמן עם המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית.

כפי שצוין, המפלגה הדמוקרטית היא צאצא ישיר של המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית. המפלגה הרפובליקנית גם רואה עצמה כצאצא "רוחני" של המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית, למרות שיש לה קשר חזק הרבה יותר עם הפוליטיקאים של מפלגת הוויגים של ימים עברו ובוחריהם. למפלגה הדמוקרטית כמו גם לזו הרפובליקנית של ימינו-אנו אין קשרים ניתנים-לזיהוי עם המפלגה הפדרליסטית, שהייתה מפלגת האופוזיציה היחידה למפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית המקורית.

מועמדים מטעם המפלגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

(מועמד לנשיאות / מועמד לסגנות הנשיאות)
 1. תומאס ג'פרסון / ארון בר - 1796 (הפסידו, אך ג'פרסון נבחר להיות סגן הנשיא)
 2. תומאס ג'פרסון / ארון בר - 1800 (ניצחו)
 3. תומאס ג'פרסון / ג'ורג' קלינטון - 1804 (ניצחו)
 4. ג'יימס מדיסון / ג'ורג' קלינטון - 1808 (ניצחו)
 5. ג'יימס מדיסון / אלדבריג' גארי - 1812 (ניצחו)
 6. ג'יימס מונרו / דניאל טומפקינס - 1816 (ניצחו)
 7. ג'יימס מונרו / דניאל טומפקינס - 1820 (ניצחו)
 8. ג'ון קווינסי אדמס / ג'ון קולדוול קלהון - 1824 (ניצחו)