המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת של קטלוניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת של קטלוניה
Partit Socialista Unificat de Catalunya
מדינה ספרד עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 23 ביולי 1936 – 1997 (כ־60 שנה) עריכת הנתון בוויקינתונים
אידאולוגיות קומוניזם, לאומיות קטלנית, מרקסיזם-לניניזם, רפובליקניזם עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה ברצלונה עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית שמאל רדיקלי
www.psuc.cat
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
כרזה של המפלגה המציינת את הקמתה מתוך איחוד מפלגות עבר

המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת של קטלוניהקטלאנית: Partit Socialista Unificat de Catalunya - PSUC) הייתה מפלגה קומוניסטית-סטליניסטית שנוסדה עם פרוץ מלחמת האזרחים בספרד ב-1936 מאיחוד מספר גופים קודמים והייתה כוח מרכזי ורב-חשיבות בצד שלחם כנגד הפשיזם של פרנקו. כחברה בקומינטרן וכבעלת זיקה חזקה לברית המועצות היוותה המפלגה צינור להעברת סיוע מברית המועצות ומאיגודי פועלים קומוניסטים בעולם לטובת המלחמה. עם זאת, עמדה המפלגה בעימות גובר והולך עם מפלגת הפועלים של האיחוד המרקסיסטי (POUM הטרוצקיסטית), שהוביל לפירור החזית העממית נגד הפשיזם.

הווסדות המפלגה ומצעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה התאגדה ב-23 ביולי 1936 בברצלונה שבקטלוניה. המפלגה היוותה את הזרוע הפוליטית של איגוד העובדים הסוציאליסטי (Unión General de Trabajadores - UGT) ודגלה בניצחון במלחמה בפשיזם כצעד הכרחי, תוך דחייה (אולי אף לעתיד הרחוק) של המהפכה וכינון ה"דיקטטורה של הפרולטריון". עמדתה הפרגמטית איפשרה לה לגדול לממדים של 70,000 חברים, בהם גם בני המעמד הבינוני, שהתקבלו כשותפים רצויים במאבק. עמידתם של חברי המיליציה של המפלגה בקרב ההגנה ההירואי על מדריד הקנה לה הילה בקרב מתנגדי הפשיזם.

מצע המפלגה גרס כי:

בשלב זה אין דבר חשוב מן הנצחון במלחמה; בלי ניצחון במלחמה הכל חסר משמעות. לכן אין זו השעה לדבר על קידום המהפכה. איננו יכולים להרשות לעצמנו לאבד את אהדתם של האיכרים אם נכפה עליהם קולקטיביזציה, ואסור לנו להפחיד את המעמד הבינוני שנלחם לצידנו.. בשלב זה איננו נלחמים למען הדיקטטורה של הפרולטריון אלא למען דמוקרטיה פרלמנטרית. מי שמנסה להפוך את מלחמת האזרחים למלחמה חברתית משחק לידיהם של הפשיסטים והוא בוגד בפועל...

PSUC ו-POUM[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין שתי המפלגות העיקריות של הרפובליקנים שנלחמו נגד פרנקו נבעו בקיעים פוליטיים וחברתיים עמוקים, שהלכו והעמיקו עד כדי איבה גלויה.

בעוד PSUC דגלה בהשהיית המאבק המהפכני, סיסמת POUM הייתה ש"אין להפריד בין המלחמה למהפכה". בעוד ש-PSUC דגלה בשילוב אינטרסים עם בני המעמד הבינוני, ציינה POUM שה"דמוקרטיה" הבורגנית אינה אלא שם אחר לקפיטליזם וכמוה גם הפשיזם"[1]. חברים רבים ב-PSUC נטלו חלק במסגרות הממשל המרכזי והמקומי, בעוד שרבים חברי POUM הגיעו משורות האנרכיסטים הספרדים, שהתנגדו לכל צורת משטר ממוסד.

PSUC הצטיירה במערב כעושת דברה של ברית המועצות ועוררה רתיעה במערב, על כן הצליחה דווקא POUM לגייס מתנדבים ממדינות המערב, למשל חברי מפלגת הלייבור העצמאית הבריטית.

PSUC הייתה המפלגה הגדולה יותר ברפובליקה הספרדית השנייה ועם התמשכות המלחמה ניצלה את כוחה על מנת להשתלח ב-POUM בעיתונות. POUM הואשמה בכך שהיא גורמת לפיצול בקרב הכוחות האנטי-פשיסטיים והדגש שהיא שמה על מהפכנות הוא הרסני. POUM הואשמה שהיא אינה אלא "כנופיה של פשיסטים בתחפושת, המקבלים שכר מפרנקו ומהיטלר". ג'ורג' אורוול, שלחם בשורות מיליציית POUM אף סבר שמיליצייה זו צוידה בכוונה תחילה בנשק דל וגרוע, על מנת שנשק זה לא יפול לידיהם של האנרכיסטים לאחר הניצחון על פרנקו.

לאחר המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות שלטונו של פרנקו, 1939-1977, הייתה המפלגה מחוץ לחוק.

המפלגה הוקמה מחדש ב-1977 והתפרקה ב-1997.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]