המצור על האופידום של האדוואטוקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המצור על האופידום של האדוואטוקים
מערכה: המערכה נגד הבלגים
מלחמה: מלחמת גאליה
תאריך התחלה: 57 לפנה"ס
קרב לפני: קרב סאביס
קרב אחרי: מסעו של פובליוס קראסוס לכיבוש ברטאן
מקום: לא ידוע, איפשהו בגאליה בלגיקה
עילה: פלישתו של קיסר לשטחי הבלגים
תוצאה: ניצחון רומאי
הצדדים הלוחמים
מפקדים

לא ידוע

כוחות

8 לגיונות (כ-30 - 35 אלף חיילים), כמה אלפי פרשים וחיילים מחיל העזר

מספר הלוחמים אינו ידוע, סך הכול 53,000 כולל נשים, זקנים וילדים

אבידות

לא ידוע

קיסר דיווח שמכר לעבדות את כל תושבי האופידום

מפת המערכה נגד הבלגים

מצור האופידום של האדוואטוקים התרחש אחרי קרב סאביס בשנת 57 לפנה"ס במהלך מלחמת גאליה. האדווטוקים היו חלק מהקואליציה הבלגית שנוצרה בשנת 57 לפנה"ס כדי להתמודד עם פלישתו של קיסר לגאליה. קיסר ניצח את הבלגים בשני קרבות גדולים: קרב אקסונה וקרב סאביס ורק שבט האדוואטוקים נותר חופשי.

צבאו של קיסר התקרב לאופידום, שקיסר לא מסר את שמו, והטיל עליו מצור. האדוואטוקים היו יכולים להיכנע ובכך למנוע מעצמם גורל אכזר שהיה מנת חלקם של אלה שהעיזו להתנגד למכונת הלוחמה הרומית, אך הם בחרו להתבצר באופידום וסירבו לפתוח את השערים.

קיסר הורה לבנות סוללת עפר מחוזקת בחפיר ובביצורי עץ חזקים שכללו מגדלים סביב האופידום. לאחר השלמת טבעת הכיתור, בנו הרומים מגדל מצור גדול שהטיל מורא על האדוואטוקים שלא היו רגילים למתקן מצור מתוחכם כל כך והחלו לחשוש לגורלם. משלחת של מכובדי האדוואטוקים נשלחה לקיסר לשאת ולתת על תנאי הכניעה. האדוואטוקים הסכימו להכניס חיל מצב רומי לעירם ולמסור את כלי נשקם. יחד עם זאת, הכניעה של האדווטוקים לא נעשתה בלב שלם. אחרי שחלק מהצבא הרומי נכנס לעיר, הם החליטו לתקוף אותו בלילה. יתרה מכך, יצאו מהשערים ותקפו את טבעת הכיתור הרומית עצמה. החיילים הרומים עמדו על המשמר והדפו בקלות את ההתקפה. העונש על הפרת תנאי הכניעה היה חמור - כל תושבי האופידום, כ-53,000 במספר נמכרו לעבדות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]