לדלג לתוכן

המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל המרכז
סמליל המרכז
תוכנית ההתנתקות
המאבק על תוכנית ההתנתקות
ההכנות לביצוע תוכנית ההתנתקות
ביצוע ההתנתקות
ההתנחלויות שפונו


רשימת ערכים הקשורים לתוכנית ההתנתקות

מרכז קטיף להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון מציג את סיפור ההתיישבות בגוש קטיף ובצפון השומרון, ועוסק בערכים הלאומיים והחינוכיים הקשורים למפעל זה.

המרכז החל לפעול בשנת 2006, על ידי ועד מתיישבי גוש קטיף, במטרה לשמר את סיפורו של גוש קטיף למען הדורות הבאים. הוא שוכן באופן זמני באתר הקרוונים בניצן. הוא כולל מרכז מבקרים, ארכיון, ספריה ומכון מחקר. בעתיד מתוכנן מרכז מבקרים קבוע ביישוב.

במשך ארבע שנים פעל המרכז במסגרת ועד המתיישבים. הוועד פעל דרך ח"כ אורי אריאל וחברי כנסת נוספים לחקיקת חוק הנצחת גוש-קטיף. ב-30 ביולי 2008 חוקקה הכנסת חוק המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון.[1] בכך קבעה הכנסת את המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון כמפעל ההנצחה הממלכתי, הפועל מכוחו של חוק זה כתאגיד ממשלתי. כך, באופן רשמי, קיים המרכז משנת 2010, תש"ע.

המרכז מוציא לאור ספרים, מפיק סרטים ומעודד מחקר תורני ומדעי באמצעות מלגות מחקר. המרכז מקיים באופן סדיר פעילויות הנצחה, מחקר, חינוך ותודעה הקשורות במורשת גוש קטיף וצפון השומרון.

מרכז המבקרים בניצן - מספר את סיפור גוש קטיף החל מהקמתו והתפתחותו דרך תקופת העקירה ועד לאתגרי הצמיחה מחדש. מסלול הביקור במרכז מתפרש על פני 6 מרחבים המשלבים סרטונים, תערוכת צילומים ומיצבים. ההדרכה מתבצעת על ידי תושבי הגוש המשלבים בהדרכה את סיפורם האישי. התכנים בהם עוסק המרכז הם סיפורו של גוש קטיף על תקופותיו השונות ב-35 שנות התיישבות: אמונה, חקלאות וקהילה. תקופת המאבק והעקירה. היכולת לאסוף את הכוחות לבנייה ולצמיחה מחדש. במרכז מוצב העתק של פסיפס רצפת בית הכנסת העתיק בעזה עליו ניתן הסבר במסגרת הביקור.

המרכז מקיים גם פעילויות שונות בצפון השומרון. כגון סיורים בתל דותן ובחיזיון האור-קולי ב"מערה" שבשבי שומרון.

המיזמים העיקריים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
"פסיפס הצמיחה מחדש", המוצג במרכז ההנצחה
"פסיפס דוד המלך", בחצר המרכז
פרויקט התיעוד החזותי
מרכז קטיף יזם מעל 800 ראיונות מצולמים עם אנשי גוש קטיף וצפון השומרון ועם אנשים הקשורים להתיישבות באזורים אלו. ראיונות אלו מחזיקים בתוכם מידע רב לחוקרים, לסטודנטים ולקהל הרחב. מתוך ראיונות אלה הועלו לאתר האינטרנט 50 סרטונים בני 3 דקות הנותנים פסיפס על החיים בגוש קטיף ובצפון השומרון ומאפשרים להיפגש עם היבטים רבים של החיים במקומות אלו.
יום גוש קטיף במערכות החינוך
מרכז קטיף בשיתוף עם משרד החינוך הכריז על יום כ"ב בשבט כיום גוש קטיף במערכות החינוך. תאריך זה נבחר משום שהוא תאריך העלייה לקרקע של היישוב הראשון, נצר חזני, שאוזרח בכ"ב בשבט תשל"ז 1977.
במסגרת "כ"ב בשבט" הפיק מרכז קטיף מערכי שיעור ופעילויות שונות לבתי הספר בהם אפשר לצפות באתר האינטרנט של מרכז קטיף. ערכה המיועדת לבתי הספר הממלכתי הופקה בשיתוף המטה לתרבות ישראל ומורשתו של משרד החינוך.
מסע כיסופים
מדי שנה מתקבצים אלפי בני נוער למסע כיסופים בעוטף עזה. מטרת המסע לחבר את התלמידים לערכי ההתיישבות. מסע כיסופים מיועד לבני כיתות י'. הוא נעשה בשיתוף עם רשתות החינוך אמי"ת, יב"ע וצביה. המסע כולל תצפיות לעבר גוש קטיף, צעדה ובה תחנות מידע וחוויה ובסיום מופע וטקס.
ממחלוקת לשיח - ניהול מחלוקת בחברה הישראלית
מרכז קטיף, מרכז יצחק רבין ודרך שירה בנקי חברו למיזם ייחודי שמטרתו לעודד שיח של הקשבה לכלל הקולות בחברה הישראלית, חיזוק המרכיבים המשותפים בה, והכרה שעצם קיומה הלגיטימי של מחלוקת, איננו צריך להוביל לשנאה התבדלות ולאלימות. במסגרת המיזם מחוברים בתי ספר מהמגזר הדתי והממלכתי לפעילות משותפת הנעשית בהדרכה משותפת של מדריכים ממרכז קטיף ומרכז רבין. המפגשים מתקיימים במהלך שלושה ימים וכוללים סדנאות בנושא ניהול מחלוקת וביקורים במרכזי המבקרים רבין בתל אביב וקטיף בניצן ומפגש אחד בירושלים. 
כנס קטיף לאחריות לאומית
הכנס השנתי המרכזי שמקיים מרכז קטיף. בכנס קטיף בוחנים סוגיות רלוונטיות לחברה הישראלית דרך המשקפיים של "אחריות לאומית": הן סוגיות אקטואליות והן סוגיות הנמצאות בזרמי העומק המעצבים את החברה הישראלית. בכנס משתתפים שרים, חברי כנסת, אנשי רוח ותקשורת בכירים, ראשי ערים, אלופי צה"ל ועוד.
פסטיבל החול
בימי חול המועד סוכות ופסח מקיים מרכז קטיף פסטיבל המיועד למשפחות. בימים אלו הפעילות במרכז קטיף מותאמת גם לגילאים הצעירים. אלפי המבקרים פוקדים את הפסטיבל מדי שנה.
גלעד לזכרם
מתוך הוקרה לחיילי צה"ל שנהרגו בהגנת מישור החוף הדרומי. נעשתה במרכז קטיף עבודה מיוחדת שבה נאספו שמות חללי צה"ל ונפגעי הטרור שנהרגו במרחב רצועת עזה מאז תחילת המאבק על הקמת מדינת ישראל.
לכל חייל יש דף הנצחה ובו פרטים עליו ועל נסיבות נפילתו. המידע עומד לרשות המבקרים בעמדה מיוחדת שהוצבה במרכז המבקרים.

צפון השומרון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז קטיף אמון גם על הנצחת מורשת ארבעת יישובי צפון השומרון: חומש, שא נור, כדים וגנים, שפונו אף הם במסגרת תוכנית ההתנתקות בשנת תשס"ה 2005. חומרי ארכיון אודות יישובי ומתיישבי צפון השומרון נמצאים בארכיון מרכז קטיף בניצן. מדי שנה בחול המועד פסח מרכז קטיף מקיים אירוע תיירותי 'חגיגת אביב במבוא דותן' האירוע כולל סיורים מודרכים אל עמק דותן ובור יוסף. סיורים אל תל דותן בור יוסף, שא נור וכדים מתקיימים מעת לעת בתיאום צבאי.

בהתנחלות שבי שומרון, הצופה אל חורבות חומש, הקים מרכז קטיף חזיון אור קולי בו ניתן לצפות בסרטים על ההתיישבות בצפון השומרון. כמו כן במקום משחק ניווט העובר בין תצפיות ומבנים היסטוריים המספרים את סיפור ההתיישבות בצפון השומרון מתקופת המקרא ועד ימינו. בשנת 2019 הושק הסרט 'יורשות' בבימוי של יואב אליצור. הסרט מתחקה אחר נחלת בנות צלפחד במרחב צפון השומרון.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]