המרכז למשפט וטכנולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המרכז למשפט וטכנולוגיה
Logo center.Jpeg
אין תמונה חופשית
מכון מחקר
תאריך ייסוד 1998
בעלי תפקידים
סגל

פרופ' ניבה אלקין-קורן, ראש המרכז.

ד"ר טל ז'רסקי,[1] ד"ר דניאל בן-אוליאל,[2] ד"ר ארנה רבינוביץ-עיני.[3]
שונות
מיקום אוניברסיטת חיפה, חיפה
אתר המרכז

המרכז למשפט וטכנולוגיה הוא מכון מחקר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. תכליתו היא קידום פעילות מחקרית בתחומי משפט וטכנולוגיה ובנושא קניין רוחני. מקדם דיאלוג בין אקדמאים, חוקרים, קובעי מדיניות ואנשי עסקים, על מנת לפתח את התשתית המדעית הדרושה לעיצוב מדיניות משפטית בנושאים הנוגעים לטכנולוגיות חדשות.

ניבה אלקין-קורן, ראש המרכז

פעילויות המרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז עורך סדנאות וכנסים בנושאים שונים לשם קידום המחקר בתחום בקרב חברי סגל באוניברסיטאות, תלמידי מחקר, שופטים, עורכי דין, משפטנים, מקבלי החלטות והציבור הרחב. במרכז מגוון רחב של קורסים וסמינרים בקניין רוחני ובדיני מידע במסלולי התואר הראשון, התואר השני והדוקטורט. במסגרת הלימודים המתקדמים מוצעת תוכנית תואר שני במשפטים (LLM) עם התמחות במשפט וטכנולוגיה, וכן תוכנית מוסמך בלימודי משפט (MA) עם התמחות בעריכת פטנטים בשיתוף עם הארגון הבינלאומי לקניין רוחני (WIPO), המיועדת לבוגרי מדעים והנדסה. המרכז נהנה משיתוף פעולה עם שני מרכזים גדולים באוניברסיטת חיפה המתמחים במחקר רב תחומי בסביבת המידע: מכון קיסריה לחקר אינטרדיסציפלינרי במדעי המחשב[4] והמרכז לחקר האדם בחברת המידע.[5] כמו כן המרכז נותן חסות לארגון קריאטיב קומנס ישראל.[6] המרכז צבר מוניטין בינלאומי ונהנה מרשת רחבה של קשרים ושיתופי פעולה עם גופים שונים, ביניהם: הספרייה הלאומית, רשות הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל ואיגוד האינטרנט הישראלי.

מיזמי מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז מקיים פעילות מחקרית בנושאי משפט וטכנולוגיה באמצעות חברי הסגל האקדמי ותלמידי מחקר.

 • מדיניות למינוף המחקר בתאי גזע באמצעות קניין רוחני:[7] מחקר בתאי גזע מצוי כיום בחזית המחקר הביוטכנולוגי ופריחתו מעוררת מגוון סוגיות ייחודיות מתחום המשפט ומתחום האתיקה. מטרת המחקר היא יצירת תשתית לעיצובה של מדיניות מחקר, פיתוח והעברת ידע בתחום תאי הגזע. מדיניות זו נועדה לעודד חדשנות מחקרית לצד סיוע במינוף מעמדה של ישראל כמובילה בתחום זה בזירה העולמית. המחקר, חדשני מסוגו, מספק לקובעי המדיניות תמונה רחבה באשר למצב המחקר בתאי גזע בישראל, ולהיבטים המשפטיים הכרוכים בניהול מחקר בתאי גזע. מחקר זה משלב בין תחומי המומחיות של שני מוסדות מחקריים מובילים בתחומם - מוסד שמואל נאמן למחקר מתקדם במדע וטכנולוגיה והמרכז למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה.
 • משטר האכיפה החדש: אכיפת זכויות יוצרים ברשת וחירויות הפרט: לאחרונה אנו עדים למגמה של רתימת גורמים שונים לפעולות אכיפה, תוך הטלת חובה משפטית להשתמש באמצעי סינון ומניעה טכנולוגיים, על מנת לחזק את אכיפת זכות היוצרים ברשתות דיגיטליות. המדובר בתופעה עולמית, אשר באה לידי ביטוי ביוזמות חקיקה, בהסכמים וולונטריים בין גורמי ביניים לבעלי זכויות יוצרים ובפעילות אכיפה מוגברת. המחקר בוחן את משטר האכיפה בישראל בכל מה שנוגע לחיוב גורמי ביניים באינטרנט לעשות שימוש בטכנולוגיות חסימה, מניעה וסינון לשם אכיפת זכות יוצרים.
 • פרויקט השכלה נגישה: שימוש הוגן בהשכלה גבוהה:[8] דיני זכויות יוצרים מהווים בשנים האחרונות את אחד החסמים המרכזיים להנגשת חומרי לימוד לצורכי הוראה ומחקר במוסדות להשכלה גבוהה. הדבר נובע, בין היתר, מחוסר וודאות משפטית בנוגע לגבולות השימושים המותרים בחומרים שמוגנים בזכויות יוצרים. מטרתו של המיזם היא לסייע בשיפור הנגישות של חומרי הוראה ומחקר המוגנים בזכויות יוצרים בקרב המוסדות להשכלה גבוהה בישראל.
 • פרויקט "טרור מקוון": אחד האיומים הגדולים בימינו הוא איום הטרור הקיברנטי, אליו נחשפים מוסדות חברתיים ומדיניים הפועלים במרחב הקיברנטי. המחקר, בראשות פרופסור עמנואל גרוס ובשיתוף הקליניקה למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה מבקש לקבוע מדיניות משפטית-טכנולוגית לצמצום תופעת הטרור הקיברנטי על כל גווניו.
 • מיפוי גבולות המשילות במדיה חברתית: פלטפורמות מדיה חברתית שונות מסייעות ביצירתן של קהילות מקוונות, אד-הוקיות כמו גם פורמליות, המבוססות תוכן גולשים: בלוגים, הפצת מוזיקה (MySpace), אתרי שיתוף תמונות (Flicker) וסרטונים (YouTube) ושיתוף פעולה ביצירת והפצת מידע (Wiki Project). שינויים אלו מאתגרים את תפקידם של מומחים מקצועיים, המבנה הארגוני של ייצור והפצת ידע, והיכולת לשלוט בגישה לתכנים באמצעות צורות המשילות הקיימות. המחקר עוסק במיפוי צורות המשילות שעוצבו במסגרת החידושים הטכנולוגיים והמרחב החברתי ברשת.
 • פרויקט הנגשה עברית - הליכי דיגיטציה בספריה הלאומית: במסגרת הפרויקט, נערכת הספרייה הלאומית בישראל לעידן המידע, על ידי העברת כלל אוספיה למדיה דיגיטלית והנגשתם לציבור המשתמשים. המדובר באוסף עשיר של ספרים, עיתונים, כתבי יד ומדיה. יוזמה זו מעוררת שורה של סוגיות משפטיות המצויות בלב הדיון המשפטי והציבורי בישראל ובעולם בנושאים הקשורים למשפט וטכנולוגיה. הקליניקה למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה מלווה את הספרייה הלאומית באמצעות בחינה משפטית של סוגיות אלה, חיבור ניירות עמדה וביצוע מחקרי מדיניות.
 • הקליניקה למשפט וטכנולוגיה: הקליניקה עוסקת בסוגיות של קניין רוחני בעלות חשיבות ציבורית: קניין רוחני וזכויות אזרח, קניין רוחני וזכויות אדם, קניין רוחני כמכשיר להעצמה ולשינוי חברתי, והיבטים שונים של טכנולוגיה ומשפט. זוהי הקליניקה הראשונה מסוגה בישראל, הפועלת במסגרת המרכז למשפט וטכנולוגיה. הקליניקה היא קליניקה שנתית והנוטלים בה חלק ילמדו סמינר בנושא קניין רוחני ומידע פתוח, בהנחיית פרופ' ניבה אלקין-קורן ובניהולה של עו"ד ד"ר דלית קן-דרור.

תוכניות אקדמאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז מציע מגוון רחב של קורסים וסמינרים בנושא קניין רוחני, טכנולוגיות מידע, ביוטכנולוגיה ופטנטים, וכן תוכניות מיוחדות במסגרת מסלולי התואר הראשון, התואר השני והדוקטורט.

תואר ראשון

 • תואר ראשון במסגרת האשכול במשפט וטכנולוגיה.
 • תוכנית משותפת לתואר ראשון במשפטים ובמדעי המחשב: התוכנית מאפשרת השתלבות בתחום המשפטים והכשרה בתחום הטכנולוגיה העילית ותעשיית ההיי-טק.
 • תוכנית משותפת לתואר ראשון במשפטים ובתקשורת: הידע והכישורים התקשורתיים מעניקים יתרון ברור לעורכי הדין, כמעצבי דעת הקהל הציבורית לטובת מרשיהם.
 • מקבץ ביוטכנולוגיה: לצד לימודי המשפטים, התמחות בביוטכנולוגיה: ביולוגיה, כימיה, גנטיקה והנדסה גנטית.

תואר שני עם התמחות במשפט וטכנולוגיה

תוכנית ייחודית מסוגה המקנה הכשרה אקדמית ומקצועית בהיבטים משפטיים של טכנולוגיות מתקדמות. התוכנית מתקיימת בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, במסגרת המרכז למשפט וטכנולוגיה, מן המובילים בתחום בעולם. לסטודנטים המצטיינים בתואר ראשון ניתנת האפשרות לשלב את לימודי התואר השני יחד עם לימודי התואר הראשון בשנה ד'.

תואר שני בינלאומי במשפטים עם התמחות בעריכת פטנטים (לבוגרי מדעים והנדסה)

תוכנית חד שנתית מתקדמת המקנה תואר מוסמך במשפטים בשיתוף עם האקדמיה הבינלאומית לקניין רוחני (WIPO Academy).[9] התוכנית משלבת לימודים אקדמיים בקניין רוחני, דיני פטנטים ומשפט מסחרי עם הכשרה מעשית בעריכת פטנטים, רישוי פטנטים וניהול קניין רוחני בהנחיית טובי המומחים בארץ ובעולם.

תואר שלישי

הזדמנויות מחקריות לסטודנטים מצטיינים בנושא קניין רוחני, חדשנות, משפט וטכנולוגיות מידע והיבטים משפטיים של ביוטכנולוגיה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]