המשטרה הצבאית של רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המשטרה הצבאית הרוסית
המשטרה הצבאית של רוסיה
סמל ודגל רשמי
סמל ודגל רשמי
פרטים
מדינה רוסיהרוסיה רוסיה
שיוך צבא רוסיה
סוג שיטור ואכיפת חוק בצבא
בסיס האם רחוב זנאמנקה 29, מוסקבה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1 בדצמבר 2011 – הווה (12 שנים)
מקים היחידה אנטולי סרדיוקוב
מלחמות המבצע הרוסי בסוריה
נתוני היחידה
כוח אדם 6,500
ציוד עיקרי רובים ואקדחים
פיקוד
יחידת אם משרד ההגנה
מפקדים ראו בגוף הערך

המשטרה הצבאית הרוסיתרוסית: Военная полиция России, רשמית: Главное управление военной полиции Минобороны России = "המינהל הראשי של המשטרה הצבאית") הוא ארגון אכיפת חוק בכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית[1], הכפוף למשרד ההגנה הרוסי. בסתיו 2010 הוחלט להקים את המשטרה כאשר המפקד הישיר על המשטרה הוא סגן ראשון לשר ההגנה. החלטות על הקמת גוף זה התקבלו גם בעבר אך לא מומשו. הגוף הוקם הלכה למעשה במרץ 2015.

משימות וסמכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשטרה הצבאית אחראית על שמירה על סדר ואכיפת המשמעת הצבאית, שליטה על התנועה הצבאית, פעולות ביטחון וחקירות. השוטרים הצבאיים מבצעים סיורים בבסיסי הכוחות המזוינים ובמקומות כינוס של חיילים. הם מסיירים גם באירועים צבאיים, מסייעים לבתי המשפט הצבאיים ומסייעים באיסוף והובלה של שבויי מלחמה.

גוף משטרת התנועה צבאית עובד ביחד עם המשטרה האזרחית בעת הכוונת תנועה צבאית במטרה לשפר את בטיחות התנועה ולהגן על החיילים. משימות המשטרה הצבאית בתחום זה כוללות חקירת תאונות במעורבות חיילים, הכוונת תנועה צבאית, ליווי שיירות צבאיות, הקמת נקודות ביקורת ועוד.

חלק מפעולות המשטרה הצבאית כוללות גם פעולות ביטחון במטרה למנוע פשעים כנגד הכוחות המזוינים ולמנוע הפרות סדר בטקסים רשמיים של הצבא. תפקידי החקירה כוללים חקירות בתחומים רבים כולל דיווח על תאונות חמורות, סיוע בחקירת עבירות צבאיות וחיפוש אחר עריקים. למשטרה הצבאית יש גם צוותים הכוללים כלבי משטרה שמאומנים לשמש ככלבי סיור וככלבי חיפוש. הצוותים האלה מסייעים בחיפוש אחר חומרי נפץ וסמים.

על אף שהמשטרה הצבאית מהווה כוח משותף לכלל זרועות הצבא, הם עוטים את מדי הצבא כיוון שהם נחשבים חלק מצבא היבשה. הם חובשים כומתות אדמות עם סמל המשטרה הצבאית. בעת משימות סיור שגרתיות הם עוטים מדי צבא רגילים.

לשוטרים הצבאיים, יש סמכויות רק על חיילים, עובדים אזרחיים של הכוחות המזוינים ואזרחים שנכנסו למתחם צבאי.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מינהל המשטרה הצבאית משרת את כל הזרועות של הכוחות המזוינים של רוסיה כגון: צבא רוסיה, חיל הים, חיל האוויר וזרועות נוספים. מפקדת המשטרה הצבאית ממוקמת ברחוב זנאמנקה 19 במוסקבה, בתוככי מתחם בנייני משרד ההגנה של רוסיה.

למשטרה הצבאית ארבעה משרדים אזוריים, 142 עמדות צבאיות בשורות הצבא והצי, 2 גדודי משמעת ויחידות משטרת התנועה הצבאית.

יחידות טריטוריאליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 2019, בכל אחת מהיחידות הטריטוריאליות החלה לפעול יחידה משטרתית ימית (Морская военная полиция ВМФ России)[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני הקמת המשטרה הצבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשי
ראו גם – שירות קצין העיר

בתקופת האימפריה הרוסית את משימות השיטור הצבאי ביצע חיל הז'נדרמים המיוחד. אחד הגופים הראשונים שעסק בכך היה משרד הקומנדנט הצבאי של העיר סנקט פטרבורג שעמד בראש "הקומנדטורה הצבאית" (Военная комендатура города Санкт-Петербурга) שנוצר בשנת 1796, שמונה באופן אישי על ידי קיסר רוסיה.

בנובמבר 1796, מונה הקומנדנט הראשון, בפקודת הקיסר פאבל הראשון, היה זה קולונל אלכסיי אנדרייביץ' ארקצ'ייב. פאבל הראשון ערך רפורמות צבאיות רבות ורצה לדעת כל מה שקורה ונעשה בחיל המצב של העיר, כלומר איך מיושמות הרפורמות שלו, איך מתבצע השירות. הוא התעניין לא רק במצבם המוסרי ובהתנהגותם של הקצינים, אלא גם במוסר של החיילים בעלי הדרגות הנמוכות. בהקשר זה, לאחר שאישר את תפקידי הקומנדנט, הוא הפך במקביל את מפקדי היחידות לתלויים בו לחלוטין. הקומנדנט ידע את כל הנעשה ביחידות הצבאיות והתייצב מדי יום אצל הקיסר לדיווח על מצב העניינים בחיל המצב ונתן מענה על שאלות בנוגע לאופן השירות בבירה. בתקופת פאבל הוא היה אחראי על המשמעת והסדר בצבא. שירתו אותו קציני מטה.

לאחר מהפכת פברואר 1917, משימות אלה הועברו לידי שירות קצין העיר (Военная комендатура). לאחר מכן את תפקידי האכיפה בצבא ביצעו מחלקות ייעודיות בארגוני ביטחון המדינה, כמו המינהל הראשי השלישי בקג"ב או האגף השלישי של פס"ב, שממלא תפקידי סיכול ריגול וחתרנות בתוככי הצבא ולא באכיפת חוק. בשנות ה-90 הפרקליטות הצבאית הראשית של רוסיה שיתפה פעולה עם שירות קצין העיר ויחידות אומו"ן בביצוע משימות אכיפת החוק הצבאי.

לאחר הקמת המשטרה הצבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב־31 בינואר 2006, הועלה לראשונה הרעיון של הקמת משטרה צבאית בפדרציה הרוסית על ידי נשיא רוסיה פוטין במהלך מסיבת עיתונאים בקרמלין, הוא אמר כי "משימות שליטה על שמירת שלטון החוק בכוחות המזוינים הרוסים עשויים להיות מופקדים בידי המשטרה הצבאית".

בדצמבר 2009 חתם שר ההגנה של הפדרציה הרוסית אנאטולי סרדיוקוב על צו להקמת משטרה צבאית על בסיס מחלקות משרדי קצין העיר ומשטרת התנועה הצבאית, אך באביב 2010 בוטלה החלטה זו. עם זאת, בתמיכת דמיטרי מדבדב, על רקע ברפורמה המשטרתית שלו הוחלט להתקדם ביוזמה להקמת משטרה צבאית מקבילה בתפקודה למשטרות צבאיות במדינות המערב שהייתה אמורה להיכנס לפעילות במהלך דצמבר 2011 ולטפל בכל הנושאים שהוזכרו. הגוף החדש נועד לסייע לארגוני ביטחון ללכוד מבוקשים שמשרתים בצבא וליטול חלק משמעותי במאבק ב"דדובשצ'ינה", הזובור וההתעללות במגויסי שנה ראשונה על ידי חיילים ותיקים בצבא הרוסי[3][4] בקיץ 2011 הודיע אנטולי סרדיוקוב על הקמת משטרה צבאית עד סוף השנה, שתעסוק בהשבת הסדר בכוחות המזוינים הרוסים. ב-1 בדצמבר 2011 הוקמה המנהלת הראשית של המשטרה הצבאית של משרד ההגנה של הפדרציה הרוסית. החוק אודות המשטרה הצבאית אושר בדומה הממלכתית ב-24 בינואר 2014, אושרר ב-29 בינואר במועצת הפדרציה ונחתם על ידי הנשיא ב-4 בפברואר אותה שנה. ב-25 במרץ 2015 ולדימיר פוטין אשרר את כתב האמנה של המשטרה הצבאית[5] ואחת ממשימותיו העיקריות הייתה אבטחת הסדר והמשמעת הצבאית בבסיסי הצבא.

החל מתחילת 2016 גדודי המשטרה הצבאית נוטלים חלק באבטחת מתקני הצבא הרוסי בסוריה[6]. בדצמבר 2016 לאחר שחרור העיר חלב במסגרת המעורבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה, נשלח גדוד של המשטרה הצבאית בפיקודו של רוסלן נומאחדג'ייב[7] לאבטחת הסדר הציבורי בעיר והענקת סיוע לשלטונות העיר[8][9][10]. במרץ 2017 הוחזרו חלק מהגדודים לרוסיה[11]. במהלך יוני ויולי 2017 כוחות המשטרה הצבאית הרוסית היו פעילים משמעותית אף בכיבוש דרום סוריה. כאשר תיווכו בין כוחות המורדים לבין כוחות צבא סוריה שהעדיפו להיכנע לכוחות המשטרה. בנוסף, למשטרה הצבאית בסיס פיקוד בדמשק והוקם מוצב של המשטרה הצבאית בגבול ישראל-סוריה הצופה על רמת הגולן[12].

ב-2018 משרד ההגנה הרוסי הודיע על כוונה להקים משטרה ימית צבאית שהחלה לפעול ביחדית הצי הרוסי ב-2019.

מפקדי המשטרה הצבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוקן שם תקופת כהונה הערות
סרגיי סורוביקין 2010—2012 עמד בראש קבוצת עבודה בינמשרדית להקמת המשטרה הצבאית
אנדריי נצ'אייב 2012—2013
איגור סידורקביץ' 2013—2016 מפקד המינהל הראשי של המשטרה הצבאית של משרד ההגנה
ולדימיר איוואנובסקי 2016—2019
סרגיי קוראלנקו 2020—ואילך

ציוד וחימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילי המשטרה הצבאית מתניידים ברכבים משוריינים מדגם קאמא"ז-63968 על בסיס רק"מ "טייפון" וג'יפ טיג"ר.

השוטרים הצבאיים מצוידים באקדחים מדגם אוסה ורימוני יד מדגם RGK-60RD[13][14]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוכנויות דומות במדינות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Процесс создания военной полиции запущен, דיווח רוסי: הליך הקמת המשטרה הצבאית בשלבי סיום
 2. ^ Морская военная полиция ВМФ России
 3. ^ המשטרה הצבאית תיאבק בהתעללויות בצבא (ברוסית)
 4. ^ הפעלת המשטרה צפויה בדצמבר 2012, דיווח (ברוסית)
 5. ^ Путин утвердил устав военной полиции
 6. ^ "Авиабазу Хмеймим будет охранять военная полиция". Русская планета. נבדק ב-2016-01-31.
 7. ^ EXCLUSIVE / RUSSIAN MILITARY POLICE IN ALEPPO
 8. ^ Батальон российской военной полиции переброшен в Алеппо
 9. ^ Russia Sends Military Police Battalion to Syria to Boost Security of Personnel
 10. ^ What We Know So Far About Russian Military Police Deployed to Aleppo
 11. ^ Военные полицейские вернулись в Россию из Сирии без потерь
 12. ^ Военная полиция. 10 лет
 13. ^ Алексей Михайлов. Военных полицейских вооружат травматическими пистолетами // «Известия» от 25 июня 2013
 14. ^ Иван Прозоров (2017-01-11). "Российские военные медики разворачивают в Алеппо мобильные госпитали и доставляют горячее питание". 1tv.ru (ברוסית). Первый канал.