המשטרה הצבאית של רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המשטרה הצבאית הרוסית
Emblem of the Russian Military Police.jpg
סמל רשמי
פרטים
מדינה רוסיהרוסיה  רוסיה
שיוך Medium emblem of the Armed Forces of the Russian Federation (27.01.1997-present).svg צבא רוסיה
סוג שיטור ואכיפת חוק בצבא
בסיס האם רחוב זנאמנקה 29, מוסקבה
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 25 במרץ 2015
מקים היחידה אנטולי סרדיוקוב
מלחמות המבצע הרוסי בסוריה
נתוני היחידה
כוח אדם 6,500
ציוד עיקרי רובים ואקדחים
פיקוד
יחידת אם משרד ההגנה
מפקדים ולדימיר איוואנובסקי

המשטרה הצבאית הרוסיתרוסית: Военная полиция России, רשמית: Главное управление военной полиции Минобороны России = "המינהל הראשי של המשטרה הצבאית") הוא ארגון אכיפת חוק בכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית[1], הכפוף למשרד ההגנה הרוסי. בסתיו 2010 הוחלט להקים את המשטרה כאשר המפקד הישיר על המשטרה הוא סגן ראשון לשר ההגנה. החלטות על הקמת גוף זה התקבלו גם בעבר אך לא מומשו. הגוף הוקם הלכה למעשה במרץ 2015.

משימות וסמכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשטרה הצבאית אחראית על שמירה על סדר ואכיפת המשמעת הצבאית, שליטה על התנועה הצבאית, פעולות ביטחון וחקירות. השוטרים הצבאיים מבצעים סיורים בבסיסי הכוחות המזוינים ובמקומות כינוס של חיילים. הם מסיירים גם באירועים צבאיים, מסייעים לבתי המשפט הצבאיים ומסייעים באיסוף והובלה של שבויי מלחמה. גוף משטרת התנועה צבאית עובד ביחד עם המשטרה האזרחית בעת הכוונת תנועה צבאית במטרה לשפר את בטיחות התנועה ולהגן על החיילים. משימות המשטרה הצבאית בתחום זה כוללות חקירת תאונות במעורבות חיילים, הכוונת תנועה צבאית, ליווי שיירות צבאיות, הקמת נקודות ביקורת ועוד.

חלק מפעולות המשטרה הצבאית כוללות גם פעולות ביטחון במטרה למנוע פשעים כנגד הכוחות המזוינים ולמנוע הפרות סדר בטקסים רשמיים של הצבא. תפקידי החקירה כוללים חקירות בתחומים רבים כולל דיווח על תאונות חמורות, סיוע בחקירת עבירות צבאיות וחיפוש אחר עריקים. למשטרה הצבאית יש גם צוותים הכוללים כלבי משטרה שמאומנים לשמש ככלבי סיור וככלבי חיפוש. הצוותים האלה מסייעים בחיפוש אחר חומרי נפץ וסמים.

על אף שהמשטרה הצבאית מהווה כוח משותף לכלל זרועות הצבא, הם עוטים את מדי הצבא כיוון שהם נחשבים חלק מצבא היבשה. הם חובשים כומתות אדמות עם סמל המשטרה הצבאית. בעת משימות סיור שגרתיות הם עוטים מדי צבא רגילים.

לשוטרים הצבאיים, יש סמכויות רק על חיילים, עובדים אזרחיים של הכוחות המזוינים ואזרחים שנכנסו למתחם צבאי.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מינהל המשטרה הצבאית משרת את כל הזרועות של הכוחות המזוינים של רוסיה כגון: צבא רוסיה, חיל הים, חיל האוויר וזרועות נוספים. מפקדת המשטרה הצבאית ממוקמת ברחוב זנאמנקה 19 במוסקבה, בתוככי מתחם בנייני משרד ההגנה של רוסיה.

למשטרה הצבאית ארבעה משרדים אזוריים, 142 עמדות צבאיות בשורות הצבא והצי, 2 גדודי משמעת ויחידות משטרת התנועה הצבאית.

יחידות טריטוריאליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשטרה הצבאית הרוסית היא ראשונה מסוגה בתולדות רוסיה. מאז ומעולם את תפקידי האכיפה בצבא ביצעו מחלקות הפרקליטות הצבאית הראשית של רוסיה, שירות קצין העיר ומחלקות ייעודיות בארגוני ביטחון המדינה, כמו המינהל הראשי השלישי בקג"ב או האגף השלישי של פס"ב, שממלא תפקידי סיכול ריגול וחתרנות בתוככי הצבא ולא באכיפת חוק.

שר ההגנה אנאטולי סרדיוקוב החליט על הקמתה של משטרה צבאית מקבילה בתפקודה למשטרות צבאיות במדינות המערב והייתה אמורה להיכנס לפעילות במהלך דצמבר 2012 ולטפל בכל הנושאים שהוזכרו. הגוף החדש היה צריך לקום על בסיס משטרת התנועה הצבאית ושירות קצין העיר (Военная комендатура) שמסייע לארגוני ביטחון ללכוד מבוקשים שמשרתים בצבא ונוטל חלק משמעותי במאבק ב"דדובשצ'ינה", הזובור וההתעללות במגויסי שנה ראשונה על ידי חיילים ותיקים בצבא הרוסי.

בעקבות פיטורי אנאטולי סרדיוקוב מתפקיד שר ההגנה הרוסי התוכניות להקמת המשטרה השתנו והיעד נדחה לקיץ 2013. השר המחליף, סרגיי שוייגו שמונה בדצמבר 2012 היה בדעה שיש לצמצם את היקף הפעילויות המתוכנן של המשטרה הצבאית[דרוש מקור].

החוק אודות המשטרה הצבאית אושר בדומה הממלכתית ב-24 בינואר 2014, אושרר ב-29 בינואר במועצת הפדרציה ונחתם על ידי הנשיא ב-4 בפברואר אותה שנה. ב-25 במרץ 2015 ולדימיר פוטין אשרר את כתב האמנה של המשטרה הצבאית[2] ואחת ממשימותיו העיקריות הייתה אבטחת הסדר והמשמעת הצבאית בבסיסי הצבא.

החל מתחילת 2016 גדודי המשטרה הצבאית נוטלים חלק באבטחת מתקני הצבא הרוסי בסוריה[3]. בדצמבר 2016 לאחר שחרור העיר חאלב במסגרת המעורבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה, נשלח גדוד של המשטרה הצבאית בפיקודו של רוסלן נומאחדג'ייב[4] לאבטחת הסדר הציבורי בעיר והענקת סיוע לשלטונות העיר[5][6][7]. במרץ 2017 הוחזרו חלק מהגדודים לרוסיה[8].

מפקדי המשטרה הצבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוקן שם תקופת כהונה הערות
Sergey Surovikin.jpg סרגיי סורוביקין 2010 - 2012 עמד בראש קבוצת עבודה בינמשרדית להקמת המשטרה הצבאית
אנדריי נצ'אייב 2012 - 2013
איגור סידורקביץ' 2013 - 2016 מפקד המינהל הראשי של המשטרה הצבאית של משרד ההגנה
Vladimir Ivanovsky.jpg ולדימיר איוואנובסקי אוגוסט 2015 - ואילך מפקד המינהל הראשי של המשטרה הצבאית של משרד ההגנה

ציוד וחימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילי המשטרה הצבאית מתניידים ברכבים משוריינים מדגם קאמא"ז-63968 על בסיס רק"מ "טייפון" וג'יפ טיג"ר. השוטרים הצבאיים מצוידים באקדחים מדגם אוסה ורימוני יד מדגם RGK-60RD[9][10]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוכנויות דומות במדינות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]