המשלחת הצרפתית לאנטארקטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סטודיבייקר M29 Weasel ששימש את אנשי המשלחת

המשלחת הצרפתית לאנטארקטיקהאנגלית: French Antarctic Expedition - בראשי תיבות: FAE; בצרפתית: Expéditions polaires françaises - בראשי תיבות: ExPé או EPF) היא כל אחת ממשלחות צרפתיות אחדות לאנטארקטיקה.

המשלחת הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1772 הפליגו איב-ז'וזף דה קרגלן דה טרמרק וחוקר הטבע ז'אן גיום ברוגייר לאזור אנטארקטיקה בחיפוש אחר טרה אוסטרליס האגדית. קֶרְגֶלֶן-טְרֶמָרֶק השתלט על טריטוריות שונות באנטארקטיקה למען צרפת, בהן מה שייקרא בהמשך איי קרגלן.

בדין וחשבון של קרגלן-טרמרק למלך לואי החמישה-עשר, הפריז הכותב במידה רבה בערכם של איי קרגלן. המלך שלח אותו במשלחת שנייה לקרגלן בסוף 1773. כשהתברר, שהאיים האלה שוממים, חסרי-תועלת ובהחלט אינם טרה אוסטרליס, נשלח קרגלן-טרמרק לכלא.

המשלחת השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1837, במהלך המסע השני של אסטרולאב אל מעמקי חצי הכדור הדרומי, השיט רב החובל ז'ול דומון ד'אורוויל את ספינתו "אסטרולאב" לאורך חופי אנטארקטיקה, אזור שאותו כינה בהמשך ארץ אדלי, על שם אשתו. במהלך החלק האנטארקטי של משלחת זו, ביצע צוותו של דומון ד'אורוויל את הניסויים הראשונים לקביעת מיקומו המקורב של הקוטב הדרומי המגנטי, ונחת על אי שאותו כינו Rocher du Débarquement (בצרפתית: "סלע הנחיתה") בארכיפלג Géologie‏, (66°36′19″S 140°4′0″E / 66.60528°S 140.06667°E / -66.60528; 140.06667), כ-4 ק"מ בלבד מן היבשת, שם אסף דגימות מחצבים ובעלי חיים. בשובו בשנת 1840 מונה לסגן אדמירל.

המשלחת השלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ז'אן-באטיסט שארקו התמנה למפקד המשלחת הצרפתית לאנטארקטיקה בשנים 1904–1907, על הספינה "פראנסז", שיצאה לחקור את החוף המערבי של ארץ גרהאם בחצי האי האנטארקטי. המשלחת הגיעה אל האי אדלייד בשנת 1905 וצילמה את ארכיפלג פאלמר ואת חוף לובה.

חברי המשלחת סרקו בקווים כלליים את החוף הדרום-מערבי של האי אנוורס בשנת 1904. הם נתנו את השם "Presqu'ile de Biscoe" לחצי-אי קטן בצד הדרום-מזרחי של מפרץ ביסקו, תוספת לכיבודים שזכה להם ג'ון ביסקו, שנחת אולי בסביבה בשנת 1832. אומנם השם "Presqu'ile de Biscoe" לא שרד, אבל סקר שטחי חסות איי פוקלנד בשנת 1955 נתן את השם ביסקו פוינט לצוק הסלעי שנמצא במיקום המשוער של Presqu'ile של שארקו.

את התמיכה הלוגיסטית למשלחת זו סיפק הצי של ארגנטינה (Armada de la República Argentina), באמצעות הקורבטה האגדית "ארא אורוגוואי".

המשלחת הרביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוך שנה מאז שב מן המשלחת השלישית, התייצב שארקו בראש משלחת חדשה, בשנים 19081911. המשלחת הפליגה באונייה Pourquoi-Pas? IV(אנ') ("למה לא? IV") מנמל לה האבר[1], וחקרה את ים בלינגסהאוזן ואת ים אמונדסן וכן גילתה, מיפתה וכינתה בשם מספר תוואי נוף:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]