לדלג לתוכן

המשרות הרמות בשירות המדינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המשרות הרמות בשירות המדינהאנגלית: "The Great Offices of State") הוא הכינוי הנפוץ לארבע המשרות הבכירות בממשלת הממלכה המאוחדת, אלו ארבעת התפקידים היוקרתיים ביותר בשיטת הממשל הפרלמנטרי הבריטי. על פי המסורת, כאשר ראש הממשלה מכריז על חברי ממשלתו החדשה, הוא מכריז על שר האוצר, שר החוץ ושר הפנים, לרוב בסדר הזה.

נושאי המשרות הנוכחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרה השר המכהן תאריך תחילת הכהונה
ראש ממשלת בריטניה
רישי סונאק
25 באוקטובר 2022
שר האוצר של בריטניה ג'רמי האנט 14 באוקטובר 2022
מזכיר המדינה לענייני חוץ וחבר העמים דייוויד קמרון 13 בנובמבר 2023
מזכיר הפנים ג'יימס קלברלי 13 בנובמבר 2023

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימס קלהאן הוא האדם היחיד עד היום שכיהן בכל ארבע המשרות הרמות. במאה השנים האחרונות, וינסטון צ'רצ'יל והרברט הנרי אסקווית' כיהנו כל אחד כראש ממשלה, שר אוצר ושר פנים. הרולד מקמילן וג'ון מייג'ור כיהנו כל אחד כראש ממשלה, שר אוצר ושר חוץ. ארתור ולסלי היה האדם היחידי שאחז בשלוש מהמשרות במקביל, כאשר הוא כיהן כראש ממשלה, שר פנים ושר חוץ בעת ובעונה אחת.

נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמונה נשים כיהנו באחת מהמשרות הנכבדות. מתוך ארבע המשרות, בשלוש כיהנו בעבר נשים. רק משרד האוצר עדיין לא נוהל על ידי אישה.

הלורד צ'נסלור ושר המשפטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 נערכה רפורמה בממשל הבריטי, במהלכה הועברו סמכויות רבות ממשרד הפנים למשרד לעניינים חוקתיים, ששמו שונה למשרד המשפטים (Secretary of State for Justice). שר המשפטים מכהן במקביל גם כלורד צ'נסלור. בעקבות הרפורמה, נטען כי משרד המשפטים החדש הוא למעשה המשרה הרמה החמישית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]