הנחשול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כרזת "הנחשול"

הנחשול (The Wave) הוא סרט טלוויזיה אמריקני מ-1981 שביים אלכסנדר גראסהוף, על פי תסריט של ג'וני דוקינס. הוא מבוסס על הספר "הגל" (אותו שם במקור) מאת מורטון רו. הסרט מתאר ניסוי אמיתי שערך מורה בבית ספר בפאלו אלטו שבקליפורניה בשנת 1967. באמצעות הניסוי ביקש המורה להוכיח את הקלות הבלתי נסבלת של יצירת חברה מפלה, פאשיסטית ואלימה ולהתריע על סכנת הציות העיוור.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט עוסק במורה להיסטוריה הנשאל שאלה בנוגע לנאציזם, שעליה אינו מצליח להשיב. המורה מחליט לערוך ניסוי: הוא מתחיל להחדיר בתלמידים משמעת בצורה קשוחה, מאחד אותם תחת השם "הנחשול" והופך אותם לחיילים צייתנים ומובחרים וכביכול של ארגון מחתרת קיצונית ומובדלת למען מהפכה עתידית. ארגון "הנחשול" מגייסים עוד ועוד אנשים, ויוצרים מעין טרור בית ספרי, כלומר הארגון מאיים על כולם ומשתלט על בית הספר. תלמידה אחת בשם לורי סונדרס מנסה להתנגד לכך מוחרמת, בהתחלה נראה שלורי לא פוחדת מאותו מהפך שקרה בכיתה אך לאט לאט לורי מבינה שיש משהו גדול שקורה בכיתה ובבית הספר לורי מנסה בכל כוחה לשכנע את הכיתה ש"הנחשול" היא קבוצה מסוכנת וקיצונית, וכמפנה אחרון היא פונה אל המורה בבקשה לעצור את "הנחשול".

בסוף הסרט (לאחר בקשתה של לורי) מודיע המורה מר רוס לתלמידים על מפגש כללי של חברי "הנחשול" שיתקיים אחר הצהריים. כשהם נפגשים הוא מספר להם שכמותם הנחשול קיים גם בבתי ספר נוספים רבים ברחבי הארץ, וכי הוא אינו קבוצה קטנה ומצומצמת אלא קבוצה אדירת ממדים ההולכת אחרי מנהיג פוליטי. אז הוא מגלה להם, לתדהמתם, שהמנהיג הפוליטי שלהם הוא לא אחר מאשר אדולף היטלר וכי הם הלכו שבי אחר אידאולוגיה נאצית ומסוכנת שעיוותה את שיקול דעתם.

בשנת 2008 יצאה גרסה נוספת לסרט בגרמניה בשם "Die Welle"[1].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]