הניו דיל הירוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
אלכסנדריה אוקסיו-קורטז בהפגנה לקידום הניו דיל הירוק

הניו דיל הירוקאנגלית: Green New Deal) הוא כינוין של הצעות למאבק במשבר האקלים, שהבולטת בהן היא הצעה שהוצעה על ידי חברת בית הנבחרים אלכסנדריה אוקסיו-קורטז מהמפלגה הדמוקרטית בשנת 2019. ההצעה כוללת תוכנית תמריצים כלכלית בה הממשל הפדרלי מתגייס כדי להעביר את המדינה למאה אחוז אנרגיה מתחדשת תוך עשור אחד בלבד, תוך מעבר לכלכלה נטולת פחמן והפסקה כמעט מוחלטת של פליטת גזי חממה וצעדים נוספים כמו השקעות בחקלאות בת קיימא, תחבורת אפס פחמן כמו אופניים, תחבורה ציבורית ועוד. השם ניו דיל מתייחס לתוכניתו של נשיא ארצות הברית פרנקלין דלאנו רוזוולט בשנות ה-30 של המאה ה-20 להוציא את ארצות הברית מהמיתון כלכלי הקשה באמצעות השקעה מסיבית של הממשל הפדרלי בתשתיות.

נשיאותו של ג'ו ביידן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת מהבטחות הבחירות העיקריות של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הייתה המאבק במשבר האקלים[1]. ביידן מינה את ג'ון קרי, מזכיר המדינה לשעבר לשליח הנשיאותי המיוחד לענייני אקלים ואת מנהלת הסוכנות להגנת הסביבה לשעבר, ג'ינה מקארתי ליועצת האקלים הלאומי של הבית הלבן היעד העיקרי של הממשל הוא להשיג פליטת גזי חממה אפסית עד לשנת 2050. אחד הצווים נשיאותיים הראשונים שביידן חתם עליהם הוא הצו לחזור להסכם פריז[2], ממנו הנשיא דונלד טראמפ יצא.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2019 הוציאה רשימת המחנה הדמוקרטיהתנועה הירוקה הייתה חלק ממנה) תוכנית לניו דיל ירוק בישראל לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים[3].

באפריל 2020 הודיעה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל כי משרדה יפרסם בקרוב תוכנית ניו דיל ירוק לישראל, כאסטרטגיה ליציאה ממשבר הקורונה[4].

בפברואר 2021 הושק קמפיין גרין ניו דיל לישראל אשר נוסד על ידי קבוצת פעילות של חברים בתנועת עומדים ביחד וארגון מגמה ירוקה[5]. הקמפיין מציב בראש דרישותיו כי ממשלת ישראל תחל מיד להתמודד עם משבר האקלים, תוך שינוי מן היסוד של סדרי העדיפויות הכלכליים-חברתיים של הממשלה. הקמפיין מציע כי הממשלה תתמקד לשם כך ביצירה של מאות אלפי משרות חדשות ברחבי הארץ בשכר ראוי במקומות עבודה ירוקים, תוך חיזוק התאגדויות עובדים; תעביר את המדינה למאה אחוז אנרגיה מתחדשת; תסגור תעשיות מזהמות שפוגעות בסביבה ובבריאות ותפתח תעשיות ירוקות, תוך הבטחת מעבר צודק של עובדים מתעשיות מזהמות למקומות עבודה חדשים; תחזק את מערכות הבריאות, הרווחה, החינוך והתחבורה הציבוריות, ותחזיר לידי הציבור את השליטה על משאבי הטבע בישראל; תוך הבטחת השתתפות פעילה של הציבור בקבלת החלטות וחתירה לשלום ישראלי-פלסטיני ועם שאר מדינות האזור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הניו דיל הירוק בוויקישיתוף

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של גרין ניו דיל לישראל

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]