הנסיך הפרסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנסיך הפרסי 1
Prince of Persia
כרזת המשחק בעברית
כרזת המשחק בעברית
כללי
תאריך הוצאה 1989
סוגה משחק פלטפורמה
פיתוח Brøderbund
הוצאה לאור Brøderbund עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Brøderbund
עיצוב ג'ורדן מכנר
סדרה הנסיך הפרסי עריכת הנתון בוויקינתונים
דרישות תוכנה
מצבי משחק שחקן יחיד
פלטפורמות Apple II, MS-DOS, Amiga, Amstrad CPC, GB, GBC, NES, Atari ST, ZX Spectrum, Mac OS, SNES, Mega-CD, סגה מגה דרייב, Xbox 360 (XBLA), PSN, טלפונים סלולריים
המשחק הבא הנסיך הפרסי 2: הצל והלהבה
jordanmechner.com/ebook
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מסך הפתיחה במשחק

הנסיך הפרסיאנגלית: Prince of Persia) הוא משחק וידאו שיצא לשווקים בשנת 1989 והיה הראשון בסדרת המשחקים "הנסיך הפרסי".

המשחק נחשב למתקדם בכל הנוגע לאנימציה במשחקי וידאו. ג'ורדן מכנר, יוצר המשחק, צפה בעשרות שעות של סרטים בהם אחיו רץ, קופץ ועושה תנועות שונות, כדי ליצור אנימציה ריאליסטית של תנועת הדמויות במשחק. מאפיין יוצא דופן נוסף במשחק היה סגנון הקרבות בו: עד אז, הקרבות במשחקי הפלטפורמה נערכו באמצעות כלי נשק ארוכי טווח, דוגמת אקדחים ורובי לייזר. ב"הנסיך הפרסי", לעומת זאת, הלוחמה מתבצעת באמצעות חרבות בקרבות פנים אל פנים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתרחש בממלכת פרס. הסולטאן נמצא הרחק במלחמה והיועץ ג'אפר רוצה להשתלט על כיסאו. ג'אפר כולא את הנסיכה ונותן לה שעה אחת בשביל לבחור האם ברצונה להינשא לו או למות (בגרסת ה-SNES - שעתיים). תקוותה היחידה של הנסיכה הוא הצעיר שמאוהב בה, אך ג'אפר משליך אותו לצינוק בארמון. השחקן נכנס לנעליו של הצעיר ועליו לברוח מן הצינוק, להתגבר על השומרים והמלכודות שבדרכו, להגיע אל הארמון, להילחם בג'אפר ולזכות בנסיכה לפני תום הזמן.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד למקובל במשחקים בעת הפצתו, המשחק היה לזמן קצוב: לשחקן הייתה בדיוק שעה לסיים את המשחק (או שעתיים בגרסת ה-SNES), מבלי שיוכל לשמור את התקדמותו. בניגוד למשחקים דומים, שבהם לגיבור יש מספר "פסילות" לפני שיסתיים המשחק, כאן יכלה דמותו של הגיבור למות ללא הגבלה כל עוד לא הסתיימה השעה - אך בכל פעם שבה מת, היה צריך להתחיל את השלב מחדש (ובשלבים ארוכים במיוחד, כגון שלב בשם "מאורת הקבורה" - מאמצע השלב).

כמו כן, נקודה נוספת שבה נבדל המשחק מהדומים לו היא השימוש ב-"power bar". בניגוד לרוב משחקי הארקייד שהסתמכו על מספר פסילות מוגבל, במשחק זה הדמות לא תמיד מתה מוות מיידי ואיבדה "פסילה" - לשחקן אבדה נקודת חיים אחת אם נפגע ממכת חרב, נפילה קטנה או משיקוי כחול (רעל). אם השחקן נפל מגובה רב או נפגע כשלא היה חמוש, הוא נהרג ואיבד "פסילה". השחקן היה יכול לשתות שיקויים אדומים במימייה על מנת לשחזר נקודת חיים אחת, או בכד כדי לעלות ברמת החיים המקסימלית.

בגרסת המשחק ל-DOS, ניתן היה להוסיף את המילה הסודית "Megahit" לאחר שם הקובץ כאשר מפעילים את המשחק, ובכך לאפשר שימוש בצ'יטים כגון היכולת לרחף, להרוג את היריב באמצעות לחיצה אחת, להוסיף "חיים" ועוד.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיבורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הנסיך - בחור צעיר שמאוהב בנסיכה. נשלח לצינוק אך מנסה להציל את הנסיכה ולהילחם בג'אפר - גיבור המשחק.
 • הנסיכה - מאוהבת בנסיך ולא מעוניינת בג'אפר המנסה להכריח אותה להינשא לו. במהלך המשחק הנסיכה שולחת את עכבר המחמד שלה לעזור לנסיך לברוח מתא ההרעבה.
 • עכבר - חיית המחמד של הנסיכה. במהלך המשחק הנסיכה שולחת אותו לעזור לנסיך לברוח מתא ההרעבה.
 • סולטאן - אביה של הנסיכה. במהלך המשחק הוא יוצא למלחמה.

אויבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • השומרים - השומרים שבצינוק ובארמון הופכים להיות עושי רצונו של ג'אפר לאחר שהוא משתלט על כיסאו של הסולטאן. עם ההתקדמות בשלבים השומרים מיומנים וחזקים יותר. נקודות החיים שיש לשומרים מתרבות במהלך המשחק.
 • השומר השמן - שומר בכיר בארמון המתואר כשמן במיוחד. ברוב הגרסאות יש לשומר השמן 5 נקודות חיים ונלחמים בו בשלב 6, ובגרסת ה-SNES יש לו 8 נקודות חיים ונלחמים בו בשלב 9. בגרסת ה-XBOX השומר השמן הוחלף בענק עם אלה ששומר על מגדל שבתחתיתו יש מרתף יינות. בגרסאות ה-XBOX וה-SNES נלחמים בשומר השמן פעם נוספת בשלב האחד לפני האחרון (שלב 13 ב-XBOX ושלב 19 ב-SNES), כאשר הנסיך מגיע אל ג'אפר וג'אפר מזמן את השומר השמן כדי שהוא יהרוג את הנסיך.
 • שלד - גופה מרקיבה של אדם מת שהוטל עליה כישוף שגרם לה להפוך לבובה חסרת חיים הנשלטת בידי המכשף שהטיל עליה את הכישוף. לשלד אין נקודות חיים וכדי להיפטר ממנו צריך לדחוף אותו לתוך בור בעזרת החרב. נלחמים בשלד שג'אפר כישף בשלב 3. בגרסת ה-SNES מתווספים למשחק עוד ארבעה שלדים שכושפו בידי ג'אפר. עם שניים מהם נלחמים בשלבים 12 ו-19, בעוד שהשניים האחרים שומרים על שיקוי מוסיף חיים בשלבים 3 ו-18. בשלב 10 של גרסת ה-SNES הנסיך נלחם בשלדים מכושפים המשמשים כשומרי הגיהנום.
 • רוח רפאים - לאחר שנשמתו של הנסיך נחצית לשניים בגלל כישוף שהוטל עליה כאשר הנסיך עבר דרך מראת הקסמים של ג'אפר, חצי מנשמתו של הנסיך יוצא מגופו והופך לרוח רפאים. בגלל אותו כישוף רוח הרפאים מסייע לג'אפר ופועל כנגד הנסיך: הוא גונב לנסיך שיקוי מוסיף חיים, ולאחר מכן הוא גם גורם לנסיך להתעכב בדרכו אל הנסיכה, כאשר הוא משליך אותו בחזרה לצינוק, ולכן על הנסיך לעשות שוב את דרכו מהצינוק לארמון. בגרסת ה-SNES רוח הרפאים משליך את הנסיך לגיהנום, ולכן על הנסיך למצוא את הדרך החוצה מהגיהנום אל תוך טירה עתיקה שמקשרת בין הגיהנום לעולם החיים, ורק לאחר מכן הוא יצליח לחזור לארמון. בסופו של דבר רוח הרפאים מגיע להילחם בנסיך. הנסיך אינו יכול להרוג את רוח הרפאים מכיוון שאם הוא יעשה זאת גם הוא בעצמו ימות. לכן על הנסיך להשיב את הרוח לגופו ובכך הוא גם יאחד בין שני החלקים של נשמתו שהופרדו זה מזה בגלל הכישוף. פעולת איחוד זו גם תיצור לנסיך גשר קסום שיעזור לו לחצות את התהום שנוצר בעקבות גשר שהתמוטט בידי ג'אפר.
 • ג'אפר - דמות הרשע העיקרית במשחק, והאויב המיומן ביותר. בתחילה היה היועץ של הסולטאן, ולאחר שהסולטאן יצא למלחמה הוא מנסה להשתלט על כיסאו, כולא את הנסיכה ונותן לה שעה (או שעתיים בגרסת ה-SNES) לבחור האם להינשא לו או למות. כמו כן, כאמור, הוא כולא את הנסיך בצינוק כדי שלא יוכל להציל את הנסיכה. בשלב 8 (בגרסת ה-SNES) הוא נלחם בנסיך. לאחר מכן, בשלב 12 (15 בגרסת ה-SNES), ג'אפר הורס גשר שהנסיך יכול לעבור רק לאחר שישיב אל גופו את החלק השני של נשמתו שנגזל ממנו. בגרסת ה-XBOX נלחמים נגד ג'אפר פעמיים. בגרסה זו ובגרסת ה-SNES ג'אפר הוא גם מכשף. לג'אפר יש 6 נקודות חיים ובגרסת ה-SNES יש לו 7 נקודות חיים כמכשף ולאחר שהוא מאבד 6 מנקודות אלה, הוא מאבד את כוחות הקסם שלו ומתחיל להילחם בחרב (כמו כל השומרים) כשברשותו יש 15 נקודות חיים.

אויבים המופיעים רק בגרסת ה-SNES[עריכת קוד מקור | עריכה]

חפצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חרב - כלי הנשק של הנסיך. בשלב הראשון של המשחק הנסיך צריך למצוא את החרב. בעזרת החרב הנסיך יוכל להילחם בג'אפר ובעושי רצונו.

שיקויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיקויים שכיחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שיקוי מרפא - כשיש לנסיך מחסור בנקודות החיים שלו, לגימה משיקוי זה תחזיר לנסיך נקודת חיים אחת.
 • שיקוי מחליש - בצבע כחול. לגימה משיקוי זה תוריד לנסיך נקודת חיים אחת, ובמקרה שיש לנסיך רק נקודת חיים אחת, לגימה משיקוי זה תגרום לנסיך מוות באופן מיידי.
 • שיקוי מוסיף חיים - לגימה משיקוי זה תחזיר לנסיך את כל נקודות החיים שחסרות לו והיא גם תוסיף לו עוד נקודת חיים אחת.

שיקויים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שיקוי מאט נפילה (שלב 7 או 12 ב-SNES) - לגימה משיקוי זה תיתן לנסיך את היכולת להאט את נפילתו כאשר הוא יהיה באוויר. בעזרת יכולת זו הנסיך יוכל לקפוץ ממקומות גבוהים ולנחות על הקרקע מבלי להיפגע. לאחר שהנסיך ישתה משיקוי זה, ההשפעה של השיקוי על הנסיך תהיה רק לזמן קצר.
 • שיקוי הופך מסך (שלב 9 או 14 ב-SNES) - לגימה משיקוי זה תגרום למסך להתהפך. במהלך המשחק מופיעים שני שיקויים כאלו הנמצאים באותו שלב. אם הנסיך ישתה שיקוי אחד כזה, יהיו לו שתי ברירות: ברירה אחת היא למצוא את השיקוי השני ולשתות אותו ובכך המסך יחזור לקדמותו, וברירה שנייה היא לסיים את השלב כשהמסך הפוך, ואז המסך יחזור לקדמותו רק בשלב הבא.
 • שיקוי לנשיאה (רק בגרסת הסלולרי): שיקוי מרפא שהנסיך יכול לשאת איתו ולהשתמש בו בשעת חרום.

שיקויים המופיעים רק בגרסת ה-SNES[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שיקוי מקצר דרך (שלב 16) - לגימה משיקוי זה תעתיק את הנסיך מהמקום שבו הוא שתה את השיקוי, למקום מתקדם יותר בשלב.
 • שיקוי רעיל (שלב 18) - לגימה משיקוי זה תוריד לנסיך את כל נקודות החיים שברשותו, ובכך היא תגרום לנסיך מוות באופן מיידי.

מכשולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשולים שכיחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שערים - בצינוק ובארמון נמצאים שערים רבים שיחסמו את הדרך. כדי לפתוח את השערים נמצאים גם מתגים הפותחים את השערים. מתגים אלו מופיעים כבלטות ברצפה שבדריכה עליהם השער נפתח כלפי מעלה. מהרגע שבו השער נפתח באופן מוחלט הוא יישאר כך למשך זמן קצר ואז הוא יתחיל לרדת באופן איטי עד שהוא ייסגר לגמרי, אך שער יכול להיסגר לגמרי באופן מיידי אם דורכים על מתג של סגירה שגם הוא מופיע כבלטה ברצפה. שער יכול להישאר פתוח באופן קבוע כל עוד מתג הפתיחה שלו יישאר לחוץ, וזה יכול לקרות בעזרת הפלת בלטה על מתג הפתיחה של השער.
 • בלטות נופלות - בלטות ברצפה הנמצאות באוויר ללא תמיכה כלשהי. כאשר מישהו יגע בהן הן יפלו וישברו. נפילת בלטה על הראש של הנסיך תגרום לו לאיבוד נקודת חיים אחת, אלא אם כן הנסיך יתכופף בזמן נפילת הבלטה. כאשר הנסיך רץ על בלטות נופלות הוא צריך להיזהר שלא לעצור על פניהן מכיוון שאז הוא יפול יחד איתן. כאשר בלטה תיפול על מתג של שער היא תגרום לשער להיות פתוח באופן קבוע וכאשר בלטה תיפול על קוצים או על אבק קסמים (מופיע רק בגרסת ה-SNES) היא תגרום להם להיעלם.
 • בורות - בדרך כלל הבורות יהיו בעלי עומק רב ונפילה לתוכן תסתיים כמעט תמיד במוות. הבורות יהיו בעלי גדלים שונים: לפעמים מספיקה קפיצה מהמקום כדי לעבור אותם אך לפעמים צריך ריצה ותנופה בשביל כך.
 • קוצים - סכינים בצורת קוצים הנמצאים בתוך חורים ברצפה וכאשר מישהו עובר מעליהם הם מתרוממים במהירות ודוקרים את העובר. קיימות שתי דרכים להתמודדות עם הקוצים: דרך ראשונה היא לחלוף על פניהם באיטיות ודרך שנייה היא להפיל עליהם בלטה אשר תגרום להם להיעלם.
 • גיליוטינה - זוג סכינים משוננים הנסגרים זה מול זה שוב ושוב וחותכים לשניים את כל מי שעובר דרכם.

מכשולים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מראת קסמים (שלב 4 או 5 ב-SNES) - מראה קסומה שהופכת את כל מי שעובר דרכה לאחד מעושי רצונו של ג'אפר, אך כאשר הנסיך עובר דרכה היא משפיעה רק על מחצית ממנו ולכן נשמת הנסיך נחצית לשניים. החצי שהושפע מהכישוף יוצא מגופו של הנסיך והופך לרוח רפאים והוא מנסה למנוע מהנסיך להגיע אל הנסיכה, בעוד החצי שלא הושפע מהכישוף נשאר בגופו של הנסיך וממשיך לנסות להגיע אל הנסיכה.
 • תא הרעבה (שלב 8 או 13 ב-SNES) - חדר מיוחד שג'אפר כולא בתוכו את הנסיך. מי שעוזר לנסיך לברוח משם הוא עכבר המחמד של הנסיכה שנשלח על ידה לעזור לנסיך.
 • גשר מתמוטט (שלב 12 או 15 ב-SNES) - גשר מיוחד שג'אפר גורם לו להתמוטט רגע לפני שהנסיך חוצה אותו. כדי לחצות את התהום שנוצר בעקבות הגשר שהתמוטט, הנסיך יצטרך להחזיר אל גופו את החלק השני של נשמתו שנגזל ממנו, ואז כאשר הוא יתחיל לחצות את התהום, ייווצר שם גשר קסום שיעזור לו לחצות את התהום מבלי ליפול אליו.

מכשולים המופיעים רק בגרסת ה-SNES[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אבן (שלבים 3, 4 ו-16) - אבן גדולה היורדת מהתקרה לרצפה בעזרת שרשרת מברזל. האבן מרסקת את כל מי שעובר דרכה.
 • מסוע (שלבים 9, 13 ו-14) - מופיע כמכשיר מיוחד ברצפה שמסיע קדימה או אחורה את כל מי שעומד עליו.
 • לבת הגיהנום (שלב 10) - המקום שבו נשרפות לנצח הנשמות שנמצאות בגיהנום. במהלך המשחק הנסיך נזרק ללבת הגיהנום על ידי החצי של נשמתו שנגזל ממנו, וכדי לא ליפול לשם הוא צריך לתפוס בחתיכת סלע מעופפת ולטפס עליה. על הנסיך גם להיזהר שלא ליפול ללבת הגיהנום גם לאחר מכן כאשר הוא מנסה למצוא את הדרך החוצה מהגיהנום. אם הנסיך יפול ללבת הגיהנום הוא לא רק ימות, אלא גם החצי של נשמתו שנשאר ברשותו ישרף בלבת הגיהנום לנצח.
 • להביור (שלב 11) - מופיע כחריצים ברצפה שמתוכם יוצאות להבות ששורפות את כל מי שעובר דרכם.
 • שער מכושף (שלב 15) - מעל לכל שער כזה יש שלט עם סימן מסוים. שני שערים בעלי אותו סימן מעבירים מאחד לשני.
 • סכין משולשת (שלבים 16 ו-18) - סכין בצורת חצי מעגל היורדת מהתקרה לרצפה בעזרת שרשרת מברזל. הסכין חותכת לשניים את כל מי שעובר דרכה.
 • מקל (שלב 17) - מקל הנמצא בקיר ומכה את כל מי שעובר דרכו. קבלת מכה מהמקל גורמת לאיבוד נקודת חיים אחת. המקל גורם לחסימת הדרך וכדי לעבור דרכו הנסיך צריך ללכת כפופים.
 • אבק קסמים (שלב 18) - אבק קסום שמעלים את כל מי שעובר דרכו. האבק הוא המכשול היחיד שאין שום דרך לעבור דרכו, והדרך היחידה להתמודדות איתו היא להפיל עליו בלטה אשר תגרום לו להיעלם.

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך הפרסי פותח למגוון רחב של מחשבים אישיים ופלטפורמות משחק: קומודור, אמיגה, Amstrad CPC (אנ'), אפל 2, אפל מקינטוש, DOS, ‏NES, גיימבוי, SNES‏, Sega Master System, ‏Sega Genesis, ‏ZX Spectrum ו-SAM Coupé. המשחק הצליח לחדש ולהפתיע את השחקנים, אף על פי שממבט ראשון נראה שהוא חוזר על עצמו.

הגרסה השכיחה ביותר היא זו של 13 שלבי לחימה ועוד שלב שבו פוגשים את הנסיכה. גרסה זו פותחה למחשב, לגיים בוי ול-NES. בגרסת הגיים גיר המסך זז עם הגיבור.

גרסת הסגה מגה דרייב דומה, אם כי הגרפיקה מפורטת יותר, וארבעה שלבים נוספו- שניים בין שלבים 5–6, אחד בין שלבים 9–10 ואחד בין שלבים 11–12.

גרסת ה-XBOX היא בעלת גרפיקה שמדמה תלת-ממד, אבל דו-ממדית. הסרטונים הם תלת ממדיים. בגרסה זו שמות השלבים (אותם מכירים מהגרסאות הישנות) מתאימים: בשלב שביעי למשל, מרתף היינות, נראות ברקע חביות. בנוסף לכך, גם במסך הארבעה-עשר (קומת הנסיכה) צריך להילחם- נגד ג'פר. יש לו שרביט קסמים במקום חרב.

גרסת ה-SNES היא ארוכה יותר, 20 שלבים. אפילו השלבים הקלאסיים מהמשחק המקורי הוארכו. מלכודות חדשות ואויבים חזקים יותר נוספו. בשתי גרסאות אלו לג'אפר יש כוחות קסם.

גרסת הטלפון הסלולרי קצרה יותר- 10 שלבים, ובה ישנם נקודות שמירת משחק בכל שלב ("checkpoint"), בנוסף לזו שנמצאת (בשאר הפלטפורמות) בשלב השלישי. בנוסף אפשר גם לאסוף מטבעות ומפות שידריכו אותך לסיום השלב, אם כי הן חבויות. חידוש נוסף ניתן במשחק הזה שבכל שלב ישנו שיקוי מוסיף חיים, וחלק מהחדרים בשלבים שונו מעט מהמקור כדי ליצור מעברים סודיים בשביל מפות ושיקויים. המשחק יצא גם לאנדרואיד בגרסת מגע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הנסיך הפרסי בוויקישיתוף