הנפת הדגל בגראונד זירו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הנפת הדגל בגראונד זירו, צילם: תומאס פרנקלין.
מימין לשמאל: בילי אייזנגריין, דן מקויליאמס וג'ורג' ג'ונסון

הנפת הדגל בגראונד זירו הוא תצלום מפורסם שצולם על ידי תומאס פרנקלין, בו נראים שלושה כבאים אמריקאים המניפים את דגל ארצות הברית על הריסות מרכז הסחר העולמי (אזור המכונה גראונד זירו), לאחר פיגועי 11 בספטמבר. התצלום פורסם בעיתון האמריקאי "the Bergen Record" ב-12 בספטמבר 2001, ולאחר כמה ימים הופץ ופורסם במספר רב של עיתונים ברחבי העולם. שמו הרשמי של התצלום הוא "הרוח של גראונד זירו" (Ground Zero Spirit). פרנקלין העיד מאוחר יותר כי ברגע בו צילם את התמונה הוא ראה את הדמיון בינה לבין תצלום הנפת הדגל באיוו ג'ימה.

כחצי שנה לאחר צילום התמונה, ב-11 במרץ 2002, יצא בול המבוסס עליה הנקרא "גיבורים 2001" (Heroes 2001). הבול נחשף בסיומו של טקס חגיגי, בו נפגשו תומאס פרנקלין ושלושת הכבאים שבתמונה יחד עם נשיא ארצות הברית ג'ורג' ווקר בוש.

הנפת הדגל בגראונד זירו לא תועדה רק בתצלום אחד. הצלם האמריקאי ריקי פלורס צילם אותה גם הוא, אם כי מזווית שונה מזו של פרנקלין[1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ricky Flores,‏ "The Praise is not worth the price. I wish that I never had to take that picture.", באתר New York Press Photographers Association Inc.‎
חשיפת הבול שהונפק לפי התצלום. הכבאים עומדים לצד נשיא ארצות הברית, צלם התמונה, המנהל הכללי של דואר ארצות הברית ג'ון פוטר וחבר הקונגרס גארי אקרמן, שייצג את המחוז החמישי של ניו יורק