הסדנא לידע ציבורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסדנא לידע ציבורי
לוגו העמותה
לוגו העמותה
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
יושב ראש אגם רפאלי
מנכ"ל דורית חיזי
www.hasadna.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הסדנא לידע ציבורי היא עמותה רשומה העוסקת בהגברת השקיפות של השלטון בישראל, קידום ממשל פתוח על ידי הנגשת מידע ממשלתי באמצעות כלים טכנולוגיים באינטרנט ועידוד דיון ציבורי אזרחי באמצעות ידע פתוח.

הסדנא נוצרה כחממה טכנולוגית למיזמי קוד פתוח, מתוך שאיפה לשכפל את הצלחת מיזם "כנסת פתוחה", שנבנה על מנת להנגיש לציבור את פעילות הכנסת. למעשה, העמותה נוסדה בשנת 2011 לאחר שכנסת פתוחה (2009) והתקציב הפתוח (2010) כבר עלו לאוויר, על מנת לתמוך בכלים נוספים[1]. לאחר "כנסת פתוחה", הסדנא עסקה ועודנה עוסקת במיזמים נוספים, בהם התקציב הפתוח, המפקח הכללי – מעקב טרכטנברג, התקציב המקומי הפתוח, אזרחים פותחים את ועדת הכספים ועוד.

לסדנא כ- 20 אנשים הפועלים במספר פרויקטים. חלקם מתנדבים וחלקם שכירים או פרילנסרים[2] [3] [4].

מיזמים פעילים של הסדנא[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסת פתוחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – כנסת פתוחה

כנסת פתוחה הוא אתר אינטרנט מבוסס קוד פתוח שמטרתו לשפר את השקיפות השלטונית בישראל, לחשוף את פעילות הכנסת לציבור ולהפוך את המידע לנגיש יותר. האתר אוסף מידע גולמי ממקורות שונים (בעיקר אתר הכנסת וכן מקורות מידע רשמיים אחרים) ומציג אותו בדרכים מועילות לנוחות המשתמש. המטרה העיקרית של יוצרי האתר היא להקים אתר חלופי עצמאי לאתר הכנסת, כיוון שלטענתם אתר הכנסת אינו נוח לחיפוש ולא עובד עם דפדפנים פופולריים, ואין בו מידע מספק על פעילותם הפרלמנטרית של חברי הכנסת, באופן שיאפשר לציבור להעריך את פעילותם[5].

אתר כנסת פתוחה נכתב במקור על ידי עפרי רביב ובני דאון וחברים אחרים בקבוצת PyWeb-IL, קבוצת מפתחי פייתון ישראליים. סביב כתיבתו התגבשה הסדנא לידע ציבורי[דרוש מקור]. האתר כתוב בשפת פייתון ועל גבי ג'אנגו.

אחד האתגרים המשמעותיים בפרויקט הוא העדר ממשק סטנדרטי לשליפת מידע מאתר הכנסת, והיעדר אוטומציה במנגנוני העלאת המידע החקיקתי לאתר הכנסת. מסיבות אלה, נאלץ אתר כנסת פתוחה להיעזר באמצעים היוריסטיים, ובמיקור המונים לשליפת נתוני החקיקה והצגתם באתר.

מפתח התקציב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפתח התקציב (ידוע גם כ"התקציב הפתוח") הוא אתר אינטרנט שמטרתו להנגיש את נתוני תקציב מדינת ישראל. הוא נכתב על ידי אדם קריב, מושון זר-אביב ואחרים.

האתר מאפשר לקבל נתונים מלאים של תכנון וביצוע בכל סעיפי התקציב השונים החל משנת 1992 בהסתמך על נתונים שמספק משרד האוצר, וכן מספק ממשק נוח להשוואת הנתונים הללו. הוא נחשף לציבור במרץ 2011. היוזמה לחשיפת הנתונים היא של השר מיקי איתן[6]. מיזם זה כתוב בשפת פייתון וב-GWT ומפותח באתר GitHub.

כיכר המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר כיכר המדינה מרכז את פעילות חברי הכנסת ברשתות החברתיות. בכיכר המדינה הפעילות מוצגת לפי מפלגות, נושאי השיחה, ואפשרויות נוספות. מטרת האתר היא לחזק את הקשר בין הנבחרים לציבור, וכן לוודא כי חברי הכנסת מקיימים את הבטחותיהם לאזרחים.

פנסיה פתוחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר מציג את אפיקי ההשקעות של קופות הפנסיה והגמל ואת הכסף של החברים בהן. באתר ניתן לשלוף מידע על הקצאת הנכסים של הקופות, להשוות ביניהן ולנתח את הנתונים על ציר זמן. הנתונים שמוצגים בפנסיה פתוחה לקוחים מהדו”חות המפורסמים על ידי הגופים המנהלים של קרנות הפנסיה. הדו”חות מתפרסמים בסוף כל רבעון, ופנסיה פתוחה מעדכנת את מאגר הנתונים שלה לאחר מכן. נכון ל-2017, מקיף האתר רק את הנתונים של חברת מגדל. בעתיד הקרוב, פנסיה פתוחה תקיף את כל שוק הפנסיה: קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים[7].

תב"ע פתוחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר מאפשר גישה קלה לנתוני תוכניות בנין עיר של רשויות עירוניות שונות. האתר נועד לקהל הרחב, ולא דורש הכרת מספרי גושים או התמצאות במונחי בנייה ותכנון. בלחיצה על המפה או הכנסת כתובת המשתמש יכול למצוא בקלות תוכניות באזור מסוים, להוריד מסמכי תכנון או להגיע ישירות לדפי התוכנית באתר מינהל מקרקעי ישראל לקבלת פרטים נוספים[8].

ANYWAY[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר שמציג על גבי מפה אינטראקטיבית נקודות מיקום ומידע (שמקורו בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) על תאונות דרכים עם נפגעים, ומאפשר לגולשים להגיב ולפתח דיון בפתרונות אפשריים באזור המגורים או הנסיעה שלהם. זאת במטרה להציף פיתרונות מהשטח על ידי נהגים והולכי רגל, ברמה המקומית והארצית.

ספר החוקים הפתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ספר החוקים הפתוח

ספר החוקים הפתוח הוא אוסף החוקים מתוך נוסחים רשמיים של משרדי הממשלה או מנוסחי ‘רשומות’, שנאספים ומרוכזים יחדיו בספר בוויקיטקסט. פלטפורמת ויקי מאפשרת להוסיף בקלות קישורים בין החוקים השונים. כך, יכולים הקוראים לעיין בנוסח החוק, ובלחיצת עכבר לעבור לחוקים המוזכרים בנוסח[9].

רכבת פתוחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר רכבת פתוחה מנתח את המידע אודות שעות יציאה והגעה לתחנות של רכבות, על מנת לשתף את הציבור בתפקוד של רכבת ישראל ולגרום לה לשפר אותו[10].

מיזמי עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפקח הכללי - מעקב טרכטנברג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר זה עלה לרגל שנה לפרסום דו"ח ועדת טרכטנברג, ולראשונה הציג לציבור את כלל ההמלצות השונות של הוועדה ואת הסטטוס הנוכחי של כל המלצה. ייחודו של האתר הוא בייצור רב שיח בין עמדת הממשלה לגבי סטטוס היישום, לבין עמדת ארגונים אזרחיים (התאחדות הסטודנטים וצוות ספיבק-יונה). האתר הוקם בשיתוף עם השר מיכאל איתן וצוות המשרד לשיפור השירות לציבור. צוות הפרויקט כלל את אדם קריב, מושון זר אביב ומור רובינשטיין.

אזרחים פותחים את ועדת הכספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהתקציב ה (דו-)שנתי מאושר על ידי הכנסת, ועדת הכספים של הכנסת אחראית על הקצאות התקציבים בפועל. המיזם אזרחים פותחים את ועדת הכספים נועד להציג את המידע על החלטות הוועדה. המסמכים לא היו זמינים לציבור. במסגרת המיזם סרקו מתנדבים מסמכים של החלטות הוועדה מארכיון הכנסת. מטרת המיזם כעת היא לקרוא את תוכנם ולשלב את המידע בתוך אתר כנסת פתוחה[11].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקטים פעילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "אודות הסדנא - הסדנא לידע ציבורי". הסדנא לידע ציבורי. נבדק ב-2017-03-05.
 2. ^ סקירת פרויקטים מפורום הסדנא
 3. ^ לינק לפוסט המקשר לסקירת פרויקטים בפורום הסדנא
 4. ^ פרוטוקול ועד הסדנא ליום 16.6.2021 שמתאר את הוצאת פרויקט Anyway (40 מתנדבים) מהסדנא
 5. ^ אהוד קינן, כנסת פתוחה: אזרחים מציעים חלופה לאתר הכנסת, באתר ynet, 27 באפריל 2010
 6. ^ עודד ירון, תקציב המדינה - זמין ברשת ובקוד פתוח, באתר הארץ, 15 במרץ 2011
 7. ^ פנסיה פתוחה, באתר www.openpension.org.il
 8. ^ תב״ע פתוחה: ממשק נוח לתוכניות בנין עיר, באתר opentaba.info
 9. ^ ויקיטקסט:ספר החוקים הפתוח – ויקיטקסט
 10. ^ רכבת פתוחה, באתר otrain.org
 11. ^ אודות המיזם - מתוך אתר מיזם "אזרחים פותחים את וועדת הכספים"