הסוכנות לפשע מאורגן חמור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הסוכנות לפשע מאורגן חמור
Serious Organised Crime Agency
לוגו הסוכנות לפשע מאורגן חמור
מטה לונדון, אנגליה
משרד ממשלתי אחראי משרד הפנים הבריטי
שרה תרזה מיי
שנת הקמה 1 באפריל 2006
שנת פירוק 7 באוקטובר 2013
מנהל הסוכנות טרבור פירס, מנכ"ל
תקציב 494 מיליון ליש"ט (2009)
SOCA.gov.uk

SOCA הידועה כסוכנות לפשע מאורגן חמוראנגלית: SOCA, Serious Organised Crime Agency) היא גוף ציבורי של ממשלת בריטניה הפועל כסוכנות אכיפת חוק ארצית בבריטניה, המופקד על מודיעין פלילי, חקירות ואכיפת חוק והיא חלק ממערכת הביטחון וקהילת המודיעין הבריטית ומתמקדת במודיעין משטרתי.

הסוכנות פועלת מכוח חוק המשטרה והפשע המאורגן החמור 2005, רשמית הסוכנות נוסדה ב-1 באפריל 2006 בעקבות מיזוג של מחלקת הפשע הלאומית, שירות המודיעין הלאומי הפלילי, היחידה הלאומית לפשעי היי טק, ואגף החקירות והמודיעין של סוכנות המכס ומס ההכנסה של הוד מעלתה, בתחומי המאבק בסחר בסמים, ואחראית על מאבק בפשעי הגירה מאורגנת, תפקיד שנטלה מידי שירות ההגירה הבריטי. משרד ההונאה החמורה נותר סוכנות נפרדת.

לסוכני SOCA מוגדרים סמכויות של קצין שיטור, פקיד מכס והגירה. אנשי SOCA לא לובשים מדים. מנכ"ל SOCA אחראי על קביעת סמכויות והענקתם לאנשי הסגל של הסוכנות, זאת בהתאם לאופי החקירה.

SOCA פועלת בשיתוף פעולה עם כוחות משטרה מקומיים באנגליה ובוויילס כמו גם בסקוטלנד ובצפון אירלנד (אך שבמידה מצומצמת מאוד, מאחר שאת תפקידי המאבק בפשיעה בסקוטלנד ובצפון אירלנד, מבצעות סוכנויות השיטור המקומיות - הסוכנות לאכיפת הסמים והפשיעה הסקוטית, וכוח המשימה ללוחמה בפשע המאורגן של צפון אירלנד; כאשר בסקוטלנד, אין ל-SOCA רשות לבצע מבצעים ללא אישור ממשלת סקוטלנד).

בשנת 2010 (רק ארבע שנים לאחר הקמתה של SOCA) משרד הפנים הבריטי החל לבחון הצעות שונות להחליף אותה עם סוכנות הפשע הלאומית (NCA, National Crime Agency), שהחלה לפעול באוקטובר 2013 כסוכנות אכיפת החוק והלוחמה בפשע המאורגן העיקרית בבריטניה וכיורשת סוכנות SOCA שפורקה.

SOCA הוקמה רשמית ב-1 באפריל 2006 בעקבות מיזוג מחלקת הפשע הלאומית, שירות המודיעין הלאומי הפלילי, היחידה הלאומית לפשעי היי טק (NHTCU), אגף המודיעין והחקירות של שירות המכס ומס ההכנסה הבריטי, ותפקידי האכיפה של שירות ההגירה הבריטי.

רעיון הקמת הסוכנות הוכרז ב-9 בפברואר 2004, כחלק מחוק המשטרה והפשע המאורגן החמור 2005, שמגביל מחאות והפגנות במרכז לונדון, ומאפשר לארגון להוציא צווי מעצר וצווי חיפוש. ביקורות שונות טענו כי יש דמיון רב בין הארגון לבין הבולשת הפדרלית של ארצות הברית וחלק מהעיתונות הבריטית נוהגת לכנות את הסוכנות בשם "ה-FBI הבריטי".

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מינהל ההתערבות (מציאת דרכים לשבש פשע מאורגן)
  • מינהל המודיעין (בניית תמונה מפורטת של כנופיות פשע מאורגן)
  • מינהל האכיפה (חוקרת כנופיות הפשע המאורגן);
  • היחידה הלאומית לפשעי היי טק (נאבקת בפשעי מחשב למיניהם)
  • המרכז לסיוע והגנה מקוונת לילדים (עוסקת במניעת פשעים לניצול ילדים)
  • המרכז למניעת חטיפות
  • יחידת המודיעין הפיננסי

ראשי הסוכנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנכ"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]