הסיגרים של פרעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסיגרים של פרעה
Les Cigares du pharaon
עטיפת הספר בגרסה האנגלית
עטיפת הספר בגרסה האנגלית
מידע כללי
מאת הרז'ה
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
מקום התרחשות ממלכת מצרים עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Casterman
הוצאה בשפת המקור Casterman
תאריך הוצאה 1934
מספר עמודים 62
סדרה
סדרת ספרים הרפתקאותיו של טינטין
ספר קודם טינטין באמריקה
הספר הבא הלוטוס הכחול
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-1-906587-02-4
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הסיגרים של פרעהצרפתית: Les Cigares du pharaon) הוא הספר הרביעי בסדרת הקומיקס "הרפתקאותיו של טינטין" שנכתבה ואוירה על ידי הסופר והצייר הבלגי הרז'ה. רצועות הקומיקס של עלילת הספר הוצגו לראשונה במהלך שנת 1934 בשחור לבן. הספר לא תורגם לעברית.

ייחודו של הסיפור הוא במפגש הראשון בין טינטין לדמויות מרכזיות בסדרת הספרים - צמד הבלשים השלומיאלים תומסון ותומפסון, והנבל רוברטו רסטאפופולוס.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טינטין ושלגי מפליגים בספינת תענוגות בים התיכון כאשר פוגשים את ד"ר סרקופגוס, אגיפטולוג, שמחפש את קברו של הפרעון קי־אוסק באמצעות פפירוס שנמצא ברשותו, והם מהצטרפים אליו. על הספינה פוגש טינטין גם את רוברטו רסטאפופולוס, איש עסקים אמיד. בהמשך ההפלגה פוגש טינטין לראשונה בצמד הבלשים תומפסון ותומסון, המאשימים אותו בהברחת סמים לאחר שמצאו הרואין בתאו, ונועלים אותו בתא בספינה, אך הוא מצליח לברוח. לאחר מכן הוא פוגש את סרקופגוס בנמל פורט סעיד שבמצרים, והם הולכים לחקור את קברו של קי־אוסק, אותו הם מוצאים בתוך דיונת חול במדבר. טינטין מוצא בחול סיגר עליו מצויר סמלו של קי־אוסק - עיגול ובתוכו קו גלי ובינו שתי נקודות (בעל דמיון לסמל היין יאנג). טינטין חוזר אל הדיונה ומגלה שסרקופגוס נעלם. על הקבר מצויר אותו הסמל, והוא מתגלה ככניסה סודית אליו. טינטין נכנס ומגיע לחדר שבו שורת אגיפטולוגים מפורסמים חנוטים, ובסופה ישנם שלושה סרקופגים ריקים, עם הודעות ייעוד לטינטין, שלגי, וד"ר סרקופגוס. לפתע החדר מתמלא באדי סם, וטינטין שוקע בהזיות ונרדם. כשהוא רדום, מובל טינטין בתור ארון קבורה אל אניית מבריחים יחד עם ארונות שבהם שלגי וד"ר סרקופגוס. האנייה נתקלת במשמר החופים, וצוותה, שלא היה מודע לתוכן הארונות, משליך אותם אל הים. טינטין ושלגי ניצלים על ידי סניור אוליביירה די פיגוארה, סוחר, ואילו סרקופגוס נתפס שוב על ידי צוות האנייה.

טינטין יוצא אל המדבר ונתפס על ידי שייח פטרש פשה, המזהה אותו ככתב הבלגי המפורסם. השייח שמח לפגוש אותו ומראה לו את אחד מספרי ההרפתקאות שלו. (הספר משתנה בין המהדורות, אך תמיד הוא הספר האחרון שיצא לאור. במהדורה הראשונה בשנת 1934 היה זה "טינטין בקונגו", בשנייה "טינטין באמריקה", ובמהדורה הצבעונית ב-1955 זהו "הטיסה לירח"). השייח משחרר את טינטין, והוא יוצא למדבר. שם הוא מוצא אשה מוכה על ידי שני גברים ערבים. טינטין מציל אותה ואז מגלה שהיה זה סרט צילום של רסטאפופולוס (בהמשך הסצנה מופיעה ב"הלוטוס הכחול"). רסטאפופולוס זועם אך כשטינטין מתנצל בפניו על שהרס את סרטו הם הופכים לחברים.

כאשר טינטין חוזר לספינה הוא מגלה שמבריחים בה נשק, תומסון ותומפסון חושדים בו כמבריח הנשק, אך הוא מצליח לברוח.

טינטין הולך במדבר, ומגיע לעיר ערבית, שתושביה נערכים לקרב בעקבות תקיפת ערבי בידי תומסון ותומפסון שחשבו בטעות שהוא טינטין וניסו לאסור אותו. תקיפה זו נעשתה, לדעתם, על ידי בני שבט יריב. טינטין מגויס בכוח לצבא.

בעודו מנקה את משרד הקולונל המקומי, מוצא טינטין תווית סיגר עם סמלו של קי־אוסק. הוא מחפש במשרד את קופסת הסיגרים בתקווה למצוא רמז נוסף, אך נתפש בשעת מעשה על ידי הקולונל ומואשם בריגול. הוא נורה על ידי כיתת יורים, אך לא מת: רוביהם היו טעונים בכדורי סרק. בקברו נמצא צינור אוויר המאפשר לו לנשום. הוא מוצא מן הקבר מאוחר יותר על ידי זוג נשים מסתוריות. שתי נשים אלו הם תומסון ותומפסון, שהיו נחושים ללכוד אותו בחיים וסידרו את מותו כך שיראה כזיוף.

טינטין בורח במטוס צבאי, כאשר מטוסים אחרים מנהלים אחריו מרדף. הוא נוחת ביער בהודו. כעבור כמה ימים בשיטוטיו בג'ונגל טינטין מגלה לפתע סמלי קי־אוסק מצוירים על העצים, והולך בעקבותיהם. הוא מוצא את סרקופגוס כמי שצייר את הסמלים. זה האחרון יצא מדעתו לחלוטין וחושב כי הוא רעמסס השני.

טינטין וסרקופגוס מגיעים למחוז קולוניאלי מקומי. מאוחר יותר, סרקופגוס המטורף מנסה להרוג את טינטין בסכין. טינטין מגלה כי סרקופגוס הופנט על ידי פאקיר, הרוצה במותו של טינטין. הוא פונה אל ד"ר זלוטי, סופר הונגרי, כדי לברר מי מנסה לפגוע בו. באיומי אקדח, מוציא טינטין מזלוטי מידע, לפיו כנופיה בינלאומית של מבריחי סמים החליטה להפטר ממנו. לפני שזלוטי מספיק לומר את שמו של מנהיג הכנופיה מגיח הפאקיר מעבר לחלון ויורה חץ על זלוטי, וזה משתגע.

טינטין לוקח את סרקופגוס וזלוטי אל בית החולים הקרוב עם מכתב מרופא מקומי, אבל הפקיר החליף את המכתב, כך שכתוב בו שטינטין הוא החולה ואילו הם הבריאים. טינטין נכלא אך מצליח לברוח. בינתיים, שלגי מחפש אחרי טינטין, ובמהלך חיפושיו הוא נושך פרה קדושה, וכמעט ונשחט על ידי ההודים הזועמים. הוא ניצל על ידי תומסון ותומפסון, שמשתמשים בו כדי ללכוד את טינטין, שאותו הם עדיין נחושים לעצור.

בריחתו של טינטין מבית החולים מדווחת למשטרה, והוא נלכד אך בורח שוב, ונפגש במקרה במהרג'ה של גאיפג'מה. בארוחת הערב הם שומעים מוזיקה מסתורית, והמהרג'ה מאמין שהיא אזהרה עבורו, על כך שהוא עומד להשתגע, כפי שקרה לאביו ולאחיו. טינטין מבין שאנשי קרטל הסמים מעוניינים לפגוע בו, בשל מלחמתו בם. ואכן, באותו לילה הפקיר יורה חץ לעבר המיטה, עליה ישן המהרג'ה.

בלילה, טינטין מגלה את מקום המסתור של הקרטל. חברי הכנופיה לבושים בבגדים הנושאים את סמל קי-אוסק והם נראים קצת כמו אנשי הקו קלוקס קלאן. הוא מצליח ללכוד את הכנופיה הכוללת את הפקיר, הקולונל הערבי ועוד כמה אחרים אותם פגש במהלך ההרפתקה. מאוחר יותר מצטרף אליו המהרג'ה, ומתברר שהוא הציב בובה במיטתו במקום לישון בה, בעצתו של טינטין, ולכן נשאר שפוי. יחד עמו באים גם שלגי והתומפסונים, שאומרים לטינטין שכל האישומים בוטלו: קברו של קי-אוסק נמצא על ידי המשטרה המצרית, ושם נמצאו ראיות לחפותו של טינטין, וכן מפה באמצעותה הגיעו למחבוא הזה.

בינתיים, הפקיר מצליח לברוח, ויחד עם מנהיג הקרטל הוא חוטף את בנו הצעיר של המהרג'ה. טינטין רודף אחריהם על הרי ההימלאיה, ולוכד את הפקיר ואת הנסיך. מנהיג הקרטל נופל מצוק ומת, וגופתו לא נמצאה. זהותו נשארת כתעלומה.

מאוחר יותר, טינטין רואה אצל המהרג'ה את הסיגרים הנושאים את סמלו של קי-אוסק. המהרג'ה מסביר שהוא מצא אותם בחדרו של המזכיר שלו, שהיה מחברי קרטל הסמים. טינטין בודק את הסיגרים, ומגלה שתוכנם למעשה הוא אופיום.

עלילת הספר ממשיכה בספר הבא בסדרה - "הלוטוס הכחול".

דמויות שמופיעות לראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תומסון ותומפסון - הספר מתייחד בכך שתומסון ותומפסון, שני בלשים שלומיאליים שמאוחר יותר הופכים לדמויות ראשיות, מופיעים בו לראשונה.
  • אוליביירה דה פיגוארה - סוחר ורוכל מוכשר. בהמשך הופך לחברו הטוב של טינטין ועוזר לו בעת צרה.
  • רוברטו ראסטאפופולוס - בשלב זה איש עסקים אמיד. בהמשך דמותו מתפתחת והוא הופך לדמות מרכזית מאוד בסדרה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]