הסילמריליון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עטיפת הגרסה העברית של הספר

הסִילְמָ‏רִילִיוֹן‏אנגלית: The Silmarillion) הוא אוסף של כתבי ג'ון רונלד רעואל טולקין שנערך לאחר מותו על ידי בנו כריסטופר טולקין בעזרתו של סופר הפנטסיה גאי גבריאל קיי. הספר הוא חלק מרכזי מהלגנדריום, המכלול הספרותי המתאר את היקום הדמיוני שיצר טולקין.

הסיפורים שבסילמריליון נכתבו במשך תקופה ארוכה. הסיפור המוקדם ביותר נכתב בשנת 1917 בזמן שטולקין, אז קצין בצבא הבריטי, אושפז בבית חולים צבאי במהלך מלחמת העולם הראשונה עקב קדחת החפירות.

טולקין הוסיף לכתוב עבור הסילמריליון גם אחרי שפורסמו "ההוביט" (1937) וספרי "שר הטבעות" (1954‏-1955). בעקבות ההצלחה הרבה לה זכה "ההוביט", המו"ל של טולקין ביקש ספר המשך וטולקין שלח לו טיוטה מוקדמת של הסילמריליון. עקב אי הבנה המו"ל דחה את היצירה בלי לקרוא אותה עד הסוף, מתוך הנחה שטולקין עובד על יצירה ארוכה ומצופה אחרת; הפרק הראשון של מה שהוא תיאר כ"סיפור חדש על ההוביטים" לעתיד: שר הטבעות.

טולקין המשיך לערוך ולעדכן את הסיפורים עד מותו בשנת 1973. היות שהוא לא השלים את הספר עד אז, בנו כריסטופר אסף חומרים מיצירותיו הקודמות של אביו כדי להשלים את הספר. לעתים היה אפילו צריך להמציא חומר חדש כדי למלא חללים ריקים שלא יגרם חוסר עיקביות בתוכן ועלילה. הסילמריליון היה במקור חמישה סיפורים נפרדים, אך הייתה זו משאלתו של טולקין שיפורסמו כספר אחד אחיד.

בספר פורש טולקין את תולדות ארדה (העולם הגשמי שבו מתקיימת העלילה של כל ספורי טולקין), מרגע היוולדה, על ידי שירת האיינור (האלים), עד סוף העידן השלישי והשמדת טבעת הכוח. במרכז הספר עומדים הסילמרילי, אבני חן אשר בהן כלואים אור טהור וגורל העולם המיתולוגי.

הספר תורגם לעברית על ידי עמנואל לוטם.

תוכן הסיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסילמריליון מכיל חמישה סיפורים:

  • אַ‏ינוּ‏לִידָ‏לֶ‏ה - בסיפור זה מתוארת שירת האיינור, שבה ברא אילובטר (המכונה גם "האחד", שליט העולם) את העולם הגשמי, ומסופר גם על המאבקים הראשונים שהתחוללו בין האיינור (האלים) שירדו לעולם הגשמי.
  • וַ‏לָ‏אקוֶ‏נטָ‏ה - בסיפור זה מתוארים האיינור שירדו לעולם הגשמי והתחלקו ל - ולאר - שליטי העולם ומיאר - עוזריהם, וכוחות הזדון שהם מלקור שר האופל (המכונה גם מורגות) ועוזרו סאורון (שהפך לשר האופל לאחר נפילתו של מלקור). הולאר והמיאר חיים בארץ אמן, בעוד שמלקור ומשרתיו חיים בארץ התיכונה.
  • קְוֶ‏נְטָ‏ה סילמריליון - בסיפור זה, שמהווה את עיקר הספר, מסופר על תולדות העידן הראשון של הארץ התיכונה שבו התרחש המאבק במלקור, שר האופל. במרכז העלילה עומדים הסילמרילי (האבנים הקסומות שנוצרו על ידי האלף פאנור) שנחטפו על ידי מלקור וגרמו למלחמות רבות.
  • אַ‏קַ‏לַ‏בֶּ‏‏‏ת - סיפור על הממלכה נומנור שהולאר העניקו לבני האדם הטובים (האדין) אחרי תבוסת מלקור בסוף העידן הראשון, וחרבה על ידי אילובטר לאחר שתושביה הידרדרו לרוע ודרשו לעצמם חיי אלמוות (הממלכות גונדור וארנור הוקמו על ידי פליטי החורבן שהיו אחרוני האנשים הטובים בנומנור).
  • על טבעות הכוח והעידן השלישי - בסיפור זה מתוארות יצירתן של טבעות הכוח ותולדות העידן השלישי של הארץ התיכונה. למעשה, סיפור זה הוא גרסה מקוצרת של "שר הטבעות", אך הדגש כאן הוא על גנדלף ולא על פרודו וחבריו.


P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.