הסינפונייטה הישראלית באר שבע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הסינפונייטה הישראלית באר שבע
המשכן לאומנויות הבמה באר שבע, משכן הקבע של הסינפונייטה הישראלית באר שבע
המשכן לאומנויות הבמה באר שבע, משכן הקבע של הסינפונייטה הישראלית באר שבע
תאריך ייסוד 1973
מייסד נסים אלשיך
מדינה ישראלישראל  ישראל
מיקום באר שבע, ישראל
אולם קונצרטים המשכן לאומנויות הבמה באר שבע
מנצח ניר קברטי
פרסים אמנות לעם
http://isb7.co.il/

הסינפונייטה הישראלית באר שבע היא תזמורת סימפונית, שמשכן הקבע שלה הוא באר שבע.

היסטוריה

הסינפונייטה נוסדה בשנת 1973 על ידי נסים אלשיך (אשר שימש כמנצח המשנה שלה) כתזמורת קאמרית שכללה 22 נגנים. מנהלה המוזיקלי הראשון והמנצח שלה היה אבי אוסטרובסקי. מטרתה הייתה לתת מענה תעסוקתי מקצועי לעשרות המוזיקאים המצטיינים שעלו לארץ מברית המועצות (17 נגנים) והתגוררו בבאר שבע ולפתח את חיי התרבות והמוזיקה בעיר.[1][2] בשנת 1977 שונה שמה ל"תזמורת באר שבע", לאחר שהצטרפו לתזמורת נגנים וכלים נוספים ומנהלה המוזיקלי והמנצח הראשי שלה היה מנדי רודן כ-15 שנים.[3] בשנת 1980 שונה שמה בשנית ל"סינפונייטה הישראלית באר שבע" לאחר שנוספו אליה נגנים רבים וכלים רבים ומגוונים.

לצד הופעותיה בבאר שבע, מקיימת התזמורת סדרות קונצרטים גם בירושלים, תל אביב, כפר שמריהו, ערד, אופקים, אשקלון ואילת. כמו כן היא יוצאת להופעות מיוחדות בכל רחבי הארץ וברחבי העולם.

גדולי המוזיקאים בעולם הופיעו עם התזמורת, בהם המנצח ליאונרד ברנשטיין, הכנרים אייזיק שטרן, פנחס צוקרמן ושלמה מינץ, החלילן ז'אן פייר רמפל,[4] הפסנתרנים קלוד פרנק[5] ומנחם פרסלר,[6] הצ'לנים פול טורטליה,[7] מסטיסלב רוסטרופוביץ',[8] זמרת הסופרן שילה ארמסטרונג ועוד רבים.

בשנת 1995 זכתה התזמורת בפרס הראשון של המועצה לתרבות ואמנות על ביצוע מוזיקה ישראלית ובשנת 1998 קיבלה את פרס "אמנות לעם" על הופעות בערי שדה וביישובים מרוחקים. בין השאר מקיימת הסינפונייטה סדרות קונצרטים לילדים ולנוער. התזמורת הוציאה עד כה תשעה תקליטורים, אלבומי מוזיקה ישראלית, תקליטים והקלטות לרדיו ולטלוויזיה.

אולם הקונצרטים של הקונסרבטוריון העירוני באר שבע היה בעבר משכנה הקבוע של הסינפונייטה וכיום משכנה הקבוע של התזמורת הוא המשכן לאומנויות הבמה באר שבע.

מנהלים מוזיקליים

צוות התזמורת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים