הסנאט של וושינגטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסנאט המדינתי של וושינגטון
Washington State Senate
חותם הסנאט
חותם הסנאט הרשמי
מדינה וושינגטון (מדינה)וושינגטון (מדינה) וושינגטון
סוג בית עליון
מנהיגים
נשיא הסנאט דני הק (מאז 13 בינואר 2021)
מנהיג הרוב אנדי ביליג (מאז 15 בנובמבר 2017)
מנהיג המיעוט ג'ון בראון (מאז 30 בנובמבר 2020)
מושבים
מספר מושבים 49
התפלגות מושבי הסנאט
(28)
  עצמאי החובר לרפובליקנים (1)
בחירות
בחירות קודמות בחירות 2020
בחירות הבאות בחירות 2022
משכן
מליאת הסנאט המדינתי
קפיטול מדינת וושינגטון, אולימיפיה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הסנאט המדינתי של וושינגטוןאנגלית: Washington State Senate) הוא הבית העליון של בית המחוקקים במדינת וושינגטון. בסנאט ישנם 49 חברים, המייצגים כל אחד מחוז בחירה עם אוכלוסייה של כמעט 160 אלף תושבים. הסנאט הממלכתי מתכנס בקפיטול מדינת וושינגטון השוכן בבירת המדינה, אולימפיה.

כמו בבית הנבחרים המדינתי התחתון, חברי הסנאט מכהנים ללא הגבלות כהונה, אם כי סנאטורים ממלאים תקופות כהונה בנות ארבע שנים. הסנאטורים נבחרים מאותם מחוזות בחירה של חברי בית הנבחרים המדינתי, כאשר כל מחוז בוחר סנאטור אחד ושני נציגים לבית הנבחרים. הכהונות מסודרות לסירוגין כך שמחצית הסנאט עומד לבחירה מחדש אחת לשנתיים.

בדומה לבתים העליונים האחרים של מדינות והטריטוריות של ארצות הברית כמו גם בדומה לסנאט האמריקאי, גם הסנאט המדינתי בוושינגטון יכול לאשר או לדחות מינויים ממשלתיים לקבינט של וושינגטון או לסוכנויות ממשל אחרות.

חוקת וושינגטון מאפשרת לשני בתי בית המחוקקים של המדינה להגות כללי נוהל משלהם (סעיף 9 לפרק השני) ולבחור את מנהליהם (סעיף 10 לפרק השני), בתנאי שסגן המושל עומד בראש כל בית ובעל זכות שבירת שוויון. עם זאת, הסנאט רשאי לבחור "נשיא זמני" (בדומה לתפקיד הנשיא הזמני של הסנאט של ארצות הברית) בהיעדרו של סגן המושל. המערכת הדו-מפלגתית בארצות הברית ייצרה כללי סנאט מדורניים לפיהם הנשיא הזמני הוא החבר הוותיק מסיעת הרוב, אשר נבחר על ידי כלל המליאה.

נשיא הסנאט להלכה הוא סגן המושל המכהן דני הק. הנשיאה הזמנית הנוכחית היא קארן קייזר. מנהיג הרוב הוא הדמוקרט אנדי ביליג, ומנהיג המיעוט הוא ג'ון בראון מהמפלגה הרפובליקנית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]