הסריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסריס
Eunuchus
הסריס.jpg
מידע כללי
מאת פובליוס טרנטיוס אפר
שפת המקור לטינית
סוגה קומדיה
הוצאה
שנת הוצאה המאה ה-2 לפנה"ס
מספר עמודים 103
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת מאגנס
שנה 1999
תרגום דבורה גילולה
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001861873

הסריסלטינית: Eunuchus) הוא קומדיה רומית מאת פובליוס טרנטיוס אפר (המאה ה-2 לפנה"ס). הספר תורגם מרומית לעברית על ידי דבורה גילולה, ויצא לאור בהוצאת מאגנס בשנת 1999.

פרולוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרולוג של הסריס דן על הפולמוס שהתפתח בין טרנטיוס עם לוקיוס לוניבימיוס שעורר שערורייה בטרום הצגת הבכורה של מחזה הסריס. במהלך הפרולוג מכפיש טרנטיוס את שמו של לוקיוס וטוען כי הוא מחזאי גרוע שיודע לבחור יצירות טובות. עם זאת, הוא אינו מכושר בתרגום והתאמה של המחזות היווניות אותן הוא בוחר לתרבות הרומית. בנוסף, הוא מגן על יצירותו ומתכחש בתוקף שהיא "הכתמה", דהינו תרגום חוזר ליצירה שבה השתמשו כבר הרומים אלא שביצירתו יש דמויות קבועות (Stock character) וסצנות רבועות (לדוגמה הנער המאוהב הממתין מחוץ לדלת אהובתו) דומות.

הפרולוג של הסריס הוא דוגמה להתפתחות שהחלה בתרבות הרומית עם אימוץ התרבות היוונית. הפרולוג כבר אינו מתפקד כתפקידו הקודם והופך להיות פרולוג של פולמוס. הפרולוג הפולמוסי היה ראשית היצירות הרומיות.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המחזה נפתח בדיאלוג בין צעיר מאוהב לעבד התחמן. הצעיר מחכה לאהובתו מחוץ לדלת. האהובה שלו היא הטאירה עמה לא ניתן למסד קשר נישואים אלא יחסי מין ואהבה בלבד. תפקידה של ההטאירה היה למצוא פטרון שיממן את מחיתה ויגן עליה ובמקרה שלנו, גם על אחותה. טרנטיוס מעצב את דמות ההטאירה באופן חדש שלא היה נהוג ברומא - אישה טובת לב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.