הסתה לטרור במערכת החינוך ברשות הפלסטינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הסתה לטרור במערכת החינוך ברשות הפלסטינית היא קמפיין הסתה לטרור נגד יהודים במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, המתבצע על ידי מערכת החינוך של הרשות הפלסטינית. זאת באמצעות תוכני ספרי לימוד המקדמים אנטישמיות, ג'יהאד ואלימות. בנוסף, הרשות מנציחה מחבלים שרצחו יהודים בשמותיהם של בתי ספר ומחנות הקיץ. בעקבות ההסתה במערכת החינוך הפלסטינית האיחוד האירופאי הקפיא את כספי הסיוע לרשות בסך 200 מיליון יורו.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – עידוד טרור על ידי הרשות הפלסטינית

הקמפיין נעשה כחלק ממאמץ כללי של הרשות הפלסטינית לעודד מעשי טרור נגד יהודים, כגון תשלומי משכורות למחבלים ולבני משפחותיהם, קריאת כיכרות על שם מחבלים והאדרת מחבלים בדרכים אחרות.

תכנים מסיתים בתוכנית הלימודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדו"ח של מכון IMPACT-se החוקר ומנתח ספרי לימוד ברחבי העולם ביחס לסטנדרטים חינוכיים בינלאומיים לקבלת האחר, שלום וסובלנות, שהתפרסם שבועיים לפני כניסתו בארצות הברית של ממשל ביידן, פורסם מחקר שניתח חומרי לימוד מקוריים שהפיקה אונר"א עבור תלמידים פלסטינים ביהודה ושומרון וברצועת עזה לצורך למידה עצמית בזמן מגפת הקורונה. הדו"ח מעלה כי בספרי הלימוד נקראים הילדים "להגן על המולדת בדם" ומחבלים מוצגים כמודלים לחיקוי. בספר לימוד מתמטיקה מתבקשים התלמידים לאתר את המספר הנכון של שהידים שנהרגו. תרגיל באוצר מילים מדגיש את "ריח המאסק (בושם) היוצא מן השהיד".

בחומר גם מוצגות עלילות דם, כגון האשמת הציונים בניסיון הצתה מכוון של מסגד אל-אקצא, או השלכת פסולת רדיואקטיבית על אדמות הרשות הפלסטינית במכוון כדי לגרום למחלות. עוד נאמר שישראל מובילה "פעולה מתואמת" ל"גניבת עתיקות פלסטיניות". כמו כן, נמחק באופן שיטתי זכרה של ישראל מספרי הלימוד. במפות נמחק השם ישראל, וכל שטחי המדינה מתויגים בתור "פלסטין השלמה". כאשר ישראל כן מוזכרת, היא מכונה בעיקר "האויב" או "הכיבוש הציוני", דבר המפר את עקרונות הנייטרליות של האו"ם, שאונר"א אמורה להיות כפופה להם[1].

קריאת בתי ספר ומחנות קיץ על שם מחבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מהקמפיין, בתי ספר רבים ברשות הפלסטינית קרויים על שם מחבלים שביצעו פיגועים, או כאלו שהיו ראשי ארגוני טרור. למשל, בית הספר תיכון לבנים בג'נין קרוי על שם אחמד יאסין, שהיה מייסד ומנהיג לשעבר של ארגון הטרור חמאס. בית הספר היסודי באל-בירה קרוי על שם מוחמד אמין אל-חוסייני, שהיה המוביל של פרעות תרפ"ט ושיתף פעולה עם היטלר בזמן השואה. בתי הספר התיכוניים לבנות בעזה ובאל-שויוק בחברון, קרויים על שם דלאל מוגרבי שעמדה בראש חטיפת אוטובוס ישראלי בשנת 1978, מתקפת הטרור הקטלנית ביותר בתולדות המדינה, ועוד רבים.[2]

בדו"ח שפרסם ב-2015 ארגון מבט לתקשורת פלסטינית (PMW), נחשפה רשימה של יותר מ-20 בתי ספר של הרשות הפלסטינית שנקראו על שם מחבלים. במעקב שבצע הארגון בזמן שעבר, התברר שעוד עשרות בתי ספר שימשו להאדרת מחבלים, אם בשמות בתי הספר ואם בשילוב תמונות המחבלים בסמלים, יצירות והנצחה בפעילויות שונות. בעקבות דיווח שהועבר על מימון בית ספר על שם דלאל מוגרבי, המחבלת מפיגוע כביש החוף, בכספים שנתרמו מנורווגיה, משרד החוץ הנורווגי פנה לרשות הפלסטינית בדרישה להחזרת כספי התרומות[3].

ביולי 2022 פתח סניף שכם של ארגון פת"ח מחנה קיץ בכפר ביתא (דרומית לשכם), הכולל אימון בנשק, לימוד אמנויות לחימה, קריאות "תחי פלסטין" וקריאות עידוד למות למענה, ועוד. באותו הקיץ פתח הארגון קייטנה נוספת על שם תאאר כאיד קדורה חמאד, המחבל שרצח 10 ישראלים בפיגוע בוואדי חרמיה ב-2002[4]

בנובמבר 2022, ביום השנה למותו של יאסר ערפאת, קיימו בבית ספר בכפר חווארה "טקס לשהידים", בו היללו מחבלים שביצעו פיגועים קטלניים בישראל, וקראו לתלמידי בית הספר להמשיך בדרכם. בטקס השתתפו יועצים ובכירים במחלקת החינוך ברשות הפלסטינית, ביניהם מנכ"ל משרד החינוך הפלסטיני בנפת שכם לצד ראש עיריית חווארה. במהלך הטקס הניפו תלמידים את תמונותיהם של שורת מחבלים, בראשם השייח' אחמד יאסין.[5]

תגובות באיחוד האירופי ובעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2019 בכינוס של ועדת האו"ם למיגור אפליה גזעית (CERD) שהתקיים בז'נבה הציג מנכ"ל IMPACT-se, מרכוס שף, דוגמאות להסתה לאלימות, אנטישמיות ושנאה בתוכנית הלימודים הפלסטינית. בנאום בפני חברי הוועדה דרש שף שכל הדוגמאות המסיתות יוסרו מהספרים. בעקבות זאת פרסמה הוועדה בסוף החודש דו"ח הקורא לרשות הפלסטינית להוציא מספרי הלימוד שלה את כל התמונות והטקסטים המכילים הסתה לשנאה, אלימות ואנטישמיות[6].

באפריל 2021 הפרלמנט האירופי העביר ברוב קולות ובאופן תקדימי החלטה המגנה בחריפות את אונר"א על כתיבה, לימוד ושימוש בחומרי חינוך המסיתים לשנאה ואלימות, כלפי ישראל וכלפי יהודים, בבתי הספר של סוכנות הסיוע לפליטים פלסטינים של האו"ם[7].

במרץ 2022 עיכב האיחוד האירופי את העברת סיוע כלכלי לרשות בהיקף של מעל 200 מיליון יורו, ממנו משלמת הרשות את משכורות פקידיה האזרחיים. החלטת האיחוד האירופי באה בהיענות לבקשת ממשלת הונגריה שלא לתמוך ברשות הפלסטינית בגין הסתה המופיעה בספרי הלימוד של משרד החינוך הפלסטיני[8]. בעקבות עיכוב הכספים מכון IMPACT-se פרסם מחקר שניתח את ספרי הלימוד החדשים של משרד החינוך הפלסטיני. המחקר העלה כי הם מכילים תוכן קיצוני יותר מספרי הלימוד הקודמים, וכי חומרי הלימוד כוללים תכנים המסיתים למעשי טרור נגד יהודים, כולל קריאה לרצח יהודים על בסיס דתי[9][10][11]. בעקבות המחקר הפרלמנט האירופי העביר החלטה המגנה בחריפות את השימוש לרעה בכספי האיחוד האירופי[12]. עם זאת, ביוני הפך האיחוד את החלטתו, והודיע שיעביר כרבע מיליארד יורו לרשות על אף שההסתה לא הוסרה.[13]

עוד בעקבות המחקר, קיצץ האיחוד האירופי במאי 2022 כ-40% מהתמיכה השנתית באונר"א[14]. ביולי 2022 פרסם ארגון UN WATCH דו"ח המתעד 113 מקרים של הסתה לאנטישמיות וטרור בקרב מורים ופעילים באונר"א, רבים מהם מורים מהרשות הפלסטינית, בהם גם פרסום תכנים נאו-נאצים. למרות פניות הארגון, אונר"א לא נקטה בשום צעדים נגד המורים והפעילים, לפיכך UN WATCH רואה באונר"א אחראית וקוראת למדינות המממנות אותו לנקוט בצעדים נגד הארגון.[15]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ איתמר אייכנר, שנאת ישראל והאדרת מחבלים: אלו התכנים בספרי הלימוד שמפיץ האו"ם לפלסטינים, באתר ynet, 13 בינואר 2021
 2. ^ רשימת בתי הספר ברש"פ הקרויים על שם מחבלים או ראשי ארגוני טרור. י
 3. ^ אריאל כהנא, זעם בנורבגיה: הפלסטינים הקימו מרכז נשים ע"ש מחבלת, באתר nrg‏, 28 במאי 2017
 4. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg אימון בנשק ותרגילי לחימה לילדים: קייטנת הקיץ של פת"ח, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:03)
 5. ^ אורלי הררי, השייח' אחמד יאסין ומרצחים נוספים: בבית הספר בחווארה קיימו טקס ל"שהידים", באתר ערוץ 7, 13 בנובמבר 2022
 6. ^ איתמר אייכנר, האו"ם דורש מהפלסטינים: הסירו תכנים מסיתים מספרי הלימוד, באתר ynet, 31 באוגוסט 2019
 7. ^ איתמר אייכנר, לראשונה: האיחוד האירופי גינה את אונר"א על תכנים מסיתים בספרי לימוד, באתר ynet, 28 באפריל 2021
 8. ^ ברוך ידיד, יש מחיר: לחץ על הרש"פ לחדול מתמיכה בטרור ומהסתה, באתר עכשיו 14, 21 במרץ 2022
 9. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg "היהודים שולטים בעולם": האמת על מה שלומדים בבתי הספר הפלסטינים, סרטון בערוץ "כאן חדשות", באתר יוטיוב (אורך: 02:23)
 10. ^ מחקר: הילדים הפלסטינים לומדים לרצוח יהודים, באתר ערוץ 7, 12 באפריל 2022
 11. ^ תמיר מורג, ‏"התעללות פדגוגית": הרשות הפלשתינית הקצינה את תכני ההסתה נגד ישראל בבתי הספר, באתר ישראל היום, 16 במאי 2022
 12. ^ איתמר אייכנר, גינוי אירופי לספרי הלימוד - וביקורת על שר החינוך הפלסטיני: "סקנדל מוחלט", באתר ynet, 7 במאי 2022
 13. ^ שמעון כהן, מאות מיליונים מהאירופים לרשות למרות ההסתה, באתר ערוץ 7, 15 ביוני 2022
 14. ^ איתמר אייכנר, בעקבות ההסתה בתכני הלימוד: האיחוד האירופי יקצץ כ-40% מהמימון לאונר"א, באתר ynet, 16 במאי 2022
 15. ^ דו"ח חדש חושף: מורים של האו"ם תומכים בפומבי ברצח ישראלים, באתר www.maariv.co.il