העבריים השחורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: א. כתיבה מנוקדת מבט לא נייטרלית. ב. מחסור במקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פוסטר של "הכנסייה הישראלית של האלוהים וישוע המשיח", פלג קיצוני בתנועת העבריים השחורים, עם שמותיהם של 12 שבטי ישראל (משמאל) והקבוצות המודרניות שהם טוענים כצאצאיהם (מימין)

העבריים השחורים, או בני ישראל העבריים השחוריםאנגלית: Black Hebrew Israelites, או African Hebrew Israelites) היא קבוצה של אפרו-אמריקאים המונה כ-40,000 איש ברחבי ארצות הברית. העבריים השחורים מאמינים כי האפריקאים-האמריקאים הם צאצאי "בני ישראל האמיתיים והיחידים", למרות שרבים מהם אינם מגדירים עצמם כיהודים – רק כדי לחדד את ייחוד הקהילה שלהם בימינו על פני שאר היהודים. בני הקהילה מקיימים חלק ממצוות היהדות לצד מצוות הנצרות, ולצד פולחנים ייחודיים משל עצמם. כך או כך, על פי היהדות וההלכה הם אינם מוכרים כיהודים כלל, וגם הגופים הנוצריים הרשמיים לא מחשיבים אותם כחלק מהם.

פלגים רבים של העבריים השחורים בארצות הברית נודעים באידיאולוגיה האנטישמית שלהם[1].[2][3]

פולחן ואמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבים מבני העבריים השחורים מקיימים חלק ממצוות היהדות לצד מצוות הנצרות, ולצד מסורות משל עצמם כמו טבעונות. הם מאמינים אך ורק בגרסת תרגום המלך ג'יימס לכתבי הקודש. הממסד היהודי והרבנות אינם מחשיבים אותם כיהודים, כשהעבריים עצמם מגדירים עצמם כ"עבריים שחורים" או "בני ישראל השחורים" - כאשר בכינוייהם בא דגש רב על המונח "שחור". הם מזהים את תושבי האי האיטי כ"בני שבט לוי", ואת הילידים האינדיאנים כחלק מ"אחיהם שבטי ישראל", ככל הנראה בהתבססות על הנצרות המורמונית וכי עמים שונים מהעולם החדש (שנוצרו בעיקר מהגירה מאירופה) הם חלק נוסף מהשבטים הישראלים, למשל שתושבי ארגנטינה וצ'ילה הם "בני שבט נפתלי".

רוב הפולחן שלהם מתמקד בהבדלים הגזעיים שבין גזעי האדם, ובעיקר תוך כדיי הפגנת שנאה עזה לבני ובנות האדם הלבן אותם הם מכנים בשם "אדומים" ככינוי גנאי ואף מתארים בחלק מכרזותיהם ואתרי האינטרנט שלהם מצב שבו יאנסו או ישעבדו לשפחות מין את בנות האדם הלבן ב"אחרית הימים" כחלק מ"הענשת עשיו". לדידם האדם הלבן נוצר כניסוי שהשתבש (הם מציגים תמונות של האדם הניאנדרתלי במיצגי הרחוב שלהם) מצד מדען אפריקאי עם דפורמציה בגולגולת בשם: "Yakub", שחי בחצי האי ערב, הוא ניסה ליצור אנשים שימרדו במוסכמות החברתיות ויעלו אותו למלכם, אך נכשל והאדם הלבן התפשט לרחבי תבל. הם גם מאמינים כי מואב ועמון הם העמים האסייתים, וכי גם אותם ישעבדו באחרית הימים כחלק מהיותם "הגזע/העם הנבחר".

חוץ מהמועדים הנזכרים במקרא, הם חוגגים גם שני חגים נוספים. האחד באמצע מאי, המציין את יציאת הקבוצה מארצות הברית שבאמריקה אל ליבריה שבאפריקה. השני בסוף פברואר ומטרתו חיזוק הנתינה והאחדות בתוך הקהילה. בני הקהילה צמים בכל שבת, והם מסבירים כי למדו זאת ממצוות השמיטה, שעל פיה נחה אדמת הארץ אחת לשבע שנים.

הם טוענים כי היהודים בישראל ובעולם הם "כוזרים ובני אשכנז המקראי בן יפת שאינם דוברים את השפה העברית" וטוענים כי שפתם היא "למעשה יידיש", מכנים את היהודים בגנאי "Jew-ish" ("מתיימרים להיות יהודים"), ומאמינים גם כי "לישראלים אחוז התחלואה הגבוה בעולם בסרטן עור" (בעוד שסוג הסרטן הזה הוא בכלל השכיח ביותר באוסטרליה[4] ואילו סוגי הסרטן השכיחים בישראל הם בכלל סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית וסרטן הריאות)[5] שמוכיח כי "אינם שייכים לארץ ישראל".

מלבד טענתם שהיהודים אינם הצאצאים האמיתיים של בני ישראל לעומת הקהילה שלהם שכן, הם טוענים שהערבים בכלל והפלסטינים בפרט אינם צאצאים של ישמעאל המקראי, ולפי ה'מחקר' שלהם אף אחד מהלאומים באזור אינו צאצא של העמים המקוריים שהתגוררו בארץ הקודש ואף טוענים כי "ארץ ישראל היא חלק מיבשת אפריקה"[6]. חלקם אף טוען כי אישים אירופאים בכירים בהיסטוריה ובתרבות כדוגמת ג'יימס הראשון מלך אנגליה, ווולפגנג אמדאוס מוצארט ואף המורים ששלטו בחצי האי האיברי היו למעשה "עבריים שחורים".

בנוסף הם גם מקדמים הומופוביה וביגמיהפוליגמיה) כחלק מהפולחן שלהם.

הם טוענים (בעיקר ברשתות חברתיות) כי אדולף היטלר השמיד את "היהודים הלבנים" בשואת העם היהודי "כי ידע שהם מתחזים ליהודים האמיתיים", ושבריאיון למגזין "טיימס" טען גמאל עבד אל נאצר כי "היהודים היו שחורים וחזרו לבנים" בטענה לחיזוק טענותיהם, אולם בראיון עצמו טוען נאצר כי היהודים "למרות המלחמות בינם לבין ארצות ערב, הם למעשה בני דודיו בתור בני יצחק" וטוען כי אין בארצו שום הלך רוח אנטישמי וכי "היהודים חיים בכל רחבי מצרים כמיעוט מוגן" (אף על פי שרובם המכריע עלו בעשורים קודם לכן לישראל).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עשרות קבוצות של "בני ישראל העבריים השחורים" הוקמו בסוף המאה ה-19, כאשר נוצרי בשם ויליאם סאונדרס קראודי(אנ') החל להטיף שהשחורים הם העם הנבחר של האל, עליו מסופר בתנ"ך ובברית החדשה וכי הם היו משועבדים לאדם הלבן וחיים בעוני באמריקה כי "הפרו את הברית עם אלוהים".

בין תתי הקבוצות שיצאו ממנה נמנות קבוצות כגון "העבריים מדימונה" (או בשמה המלא "האומה האפריקאית העברית של בני ישראל מירושלים" שנוסדה על ידי פועל פלדה בשם בן קרטר ששינה את שמו לבן-עמי בן-ישראל), "כנסיית האלוהים וקדושי הצלוב", "אומת יהוה" (מנהיג הכת, הולון מיטשל הבן, שינה את שמו ל"יהוה בן יהוה(אנ')") ועוד. נגד חלק מהקבוצות הועלו טענות מצד המרכז המשפטי לדרום העני ואף מצד ה-CIA שהן למעשה קבוצות גזעניות הטוענות לעליונות הגזע השחור (עליונות שחורה), וחלק ממנהיגיהן וחבריהן אף הואשמו בפשעים שונים כולל במעשי רצח בתוך הקהילות שלהם ומחוצה להן.

בשנות התשעים ה-FBI ניהל פרויקט בשם "פרויקט מגידו" לבחינת סיכונים של קבוצות גזעניות שדוגלות בעליונות גזען ומהוות איום על שלום האומה האמריקאית ומנה בתוכן את כתות "העבריים השחורים" השונות, שהושוו בפירוש לאוחזים באידאולוגיה דתית מסוכנת ששקולה לאלה של תנועת הלאומנות הלבנה, "הזהות הנוצרית"[7][8].

הדרשן המוסלמי הקיצוני העומד בראש "אומת האסלאם" והמטיף לעליונות הגזע השחור, לואיס פרחאן, הוא מהמצודדים הקבועים בטענות "העבריים השחורים", כחלק מהאידאולוגיה האנטישמית שלו לנגח את היהודים בכללותם - מדינת ישראל ויהדות ארצות הברית - ולטעון כי הם העומדים מאחורי סחר העבדים האטלנטי.

ב-2004 ביקרו בישראל את חברי הכת הגרים בדימונה, ויטני יוסטון ובעלה דאז, בובי בראון, שהתלבשו כמנהגי חברי הכת והצטלמו כך על רקע הכותל המערבי; אולם למרות הסימפתיה שרחשו לכת לא ידוע אם הצטרפו אליהם באופן פעיל בארצות הברית.

באפריל 2017, הודיע הראפר, קנדריק לאמאר, עם שחרור אלבומו "DAMN", כי הצטרף לכת זו וכי מאותו היום הוא מזדהה כ"עברי שחור", לאחר שנחשף לתכניה על ידי בן דודו[9]. הצעד גרר ביקורות ולעג לזמר ולכת מצד גולשים ברשת.

במהלך ינואר 2019 נערכה הפגנה עם קריאות גזעניות מצד חברי הכת באנדרטת וושינגטון כנגד צעדה של קתולים אמריקאים לבנים ותומכי הקמת הגדר בגבול ארצות הברית-מקסיקו, במהלכה התקדם פעיל מהמפלגה הדמוקרטית ממוצא אינדיאני בעודו מתופף על תוף מסורתי לעבר נער לבן בן 17 שגיחך בעת שצולם והתקרית גרמה לרעש בינלאומי שכן הנער נחשד כמי שלעג ליליד בגזענות[10].

דייוויד אנדרסון, בן 47, ובת זוגו, פרנסין גרהאם, בת 50, ממבצעי פיגוע הירי בחנות המרכול הכשרה בג'רזי סיטי ב-10 בדצמבר 2019, שניהם התגלו כחברים לשעבר בכת "העבריים השחורים"[11] שפרסמו תכנים אנטישמיים ואנטי-משטרתיים ברשתות החברתיות, טרם הפיגוע נגד היהודים שביצעו[1].[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא העבריים השחורים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 דיווח: אחד המעורבים בירי בג'רזי סיטי פרסם פוסטים אנטישמיים לפני המתקפה, וואלה! חדשות, ‏2019-12-11
 2. ^ "Black Hebrew Israelites". ADL. נבדק ב-15 בדצמבר 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ 1 2 "Suspects in Jersey City Attack 'Expressed Interest' in Black Hebrew Israelites, Authorities Say". Southern Poverty Law Center. 12 בדצמבר 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ Skin cancer statistics, World Cancer Research Fund, ‏2018-08-22 (באנגלית)
 5. ^ נתוני הסרטן בישראל: מדי יום מתגלים 82 חולים חדשים, ynet, ‏2018-10-14
 6. ^ Ben Yehuda, Ahmadiel (1998). The African Edenic Heritage: Eploring the African Presence in the Holy Land. Hasbara Press. p. 16.
 7. ^ "Project Megiddo" (PDF). Federal Bureau of Investigation. 1999. pp. 23–25. אורכב מ-המקור (PDF) ב-2000-08-15. נבדק ב-13 במאי 2018. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ Nacos, Brigitte L. (2015). Terrorism and Counterterrorism. Routledge. p. 79. ISBN 9781317343646.
 9. ^ עמוס הראל, אפילו בונו לא מפריע לאלבום של קנדריק למאר, באתר הארץ, 18 באפריל 2017
 10. ^ P. R. Lockhart, The Black Hebrew Israelites and their connection to the Covington controversy, explained, Vox, ‏2019-01-22
 11. ^ ה-FBI הודיע: הירי במרכול הכשר בג’רזי סיטי – פיגוע טרור אנטישמי, חרדים10, ‏2019-12-12