העימותים בגבול ישראל-עזה 2018

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
העימותים בגבול ישראל-עזה 2018
תאריך התחלה 30 במרץ 2018
מקום רצועת עזה (ציר הוברס)
עילה יום האדמה, יום הנכבה, דרישת "זכות השיבה"
שיטת המאבק הפגנות, מהומות אלימות, פגיעה בגדר המערכת ופעילות לוחמתית
סטטוס מתמשך
הצדדים במאבק
פלסטיןפלסטין פלסטינים ברצועת עזה ישראלישראל  ישראל
נפגעים
37 הרוגים (מהם לפחות 13 פעילי זרועות צבאיות ומנגנוני ביטחון ועוד 13 המזוהים ע"פ ישראל עם ארגוני טרור[1]), כ-4,000 פצועים אין
Gaza Strip map2 heb.svg
מפת רצועת עזה

בחודשים מרץ עד אפריל 2018, התעמתו פעילים ומחבלים פלסטינים עם כוחות צה"ל בסמוך לגדר המערכת סביב רצועת עזה. הפלסטינים קוראים לעימותים "צעדת השיבה הגדולה" (בערבית مسيرة العودة الكبرى). רוב הפעילות מתרחשת בימי שישי, שבהם מפגינים אלפי פלסטינים סמוך לגדר המערכת סביב רצועת עזה, תוך שחלקם מיידים אבנים, בקבוקי תבערה ומטעני חבלה תוך כדי ניסיון לעבור את הגדר אל הצד הישראלי[2].

האירוע הגדול הראשון במהלך העימותים היה ב-30 במרץ (יום האדמה) 2018, ובו אלפים מהמפגינים צעדו לעבר גדר המערכת, והיו בהם שהטיסו רחפנים, השליכו בקבוקי תבערה, הניחו מטעני חבלה, הבעירו צמיגים, וניסו לחבל בגדר ולחצות אותה[3]. בחסות המהומות האלימות ניסו מחבלים פלסטינים חמושים לבצע פיגועים נגד כוחות צה"ל ששמרו על הגבול[4][5]. הפלסטינים מתכננים להמשיך עם האירועים לכל הפחות עד אמצע מאי, ציון יום הנכבה הפלסטיני[6][7].

צה"ל ומשמר הגבול נערכו בכוחות מתוגברים בציר הוברס סביב רצועת עזה ופעלו מול הפרות סדר אלימות וניסיונות לפגוע בהם. 32 פלסטינים נהרגו ומאות נפצעו במהלך ההפגנות. צה"ל זיהה 11 מתוך ההרוגים ביום ההפגנות הראשון כ"מחבלים בעלי רקע פח"עי מובהק"[8][9]. על פי ממצאי ניתוח ראשוני של מרכז המידע למודיעין ולטרור של המרכז למורשת המודיעין, 26 מבין ההרוגים היו פעילי טרור או מזוהים עם גופי טרור. מהם, תשעה פעילי זרועות צבאיות וארבעה פעילי מנגנוני הביטחון[1].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

חשש מצעדה של אלפי תושבים ברצועת עזה לעבר גדר הגבול עלה עוד בשנת 2008, חודשים מעטים לאחר הטלת הסגר על רצועת עזה[10]. חשש דומה, ברצועת עזה ובגבולות נוספים של ישראל, בשם "צעדת השיבה", עלה לקראת "יום האדמה" ב-2012[11], לאחר שבשנת 2011 יזם חזבאללה צעדה כזו בגבולות הצפוניים של ישראל[12].

התארגנות ברצועת עזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש הזוקפים את יוזמת ההתארגנות בשנת 2018 לזכות פוסט בפייסבוק שכתב אחמד אבו ארתימה[13], פעיל חברתי ועיתונאי עזתי, שבו תהה מה יקרה אם אלפי עזתים, רבים מהם צאצאי פליטים, ינסו לחצות את הגבול ולהגיע לבתי אבות אבותיהם, כשהם אינם חמושים[13]. לפי חסן אל־כורד, ממארגני הפעילות, עומדת מאחורי היוזמה ועדה שבה חברים 20 איש, רובם אנשי שמאל אך גם נציגים המזוהים עם חמאס[14]. בראש הוועדה עומד ח'אלד בטש, איש הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני[15]. בפועל לאחר חילוקי דעות עם המארגנים המקוריים, השתלט שלטון החמאס על ההתארגנות לאחר התחלת העימותים[16][17].

במהלך השבוע שקדם לאירועי "צעדת השיבה" היה גידול במספר החדירות מרצועת עזה לישראל[18]. להערכת מרכז המידע למודיעין וטרור" החדירות התבצעו בעידוד חמאס (או לכל הפחות בהעלמת עין מצדו), לשם העלאה מבוקרת של המתיחות עם ישראל"[19].

חמאס ארגן נסיעות חינם באוטובוסים לאזור הגבול והעמיד לרשות המשתתפים אוהלים, מזון ושתייה, ואינטרנט אלחוטי[20]. מתאם פעולות הממשלה בשטחים הזהיר את בעלי חברות האוטובוסים העזתיים מהשתתפות באירועים, אך חמאס כפה על בעלי החברות להסיע מפרי סדר לגדר וזאת באמצעות איומים, מעצרים, ושליחת נהגים מטעם הארגון שהשתלטו על האוטובוסים[21]. על-פי דובר צה"ל, חמאס שילם לפלסטינים על-מנת שאלו יתקרבו לגדר בנוסף להשתתפות של פעילי טרור מוכרים[22].

היערכות צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחות צה"ל בגזרה תוגברו באוגדה 162 ומספר יחידות מחיל הרגלים, בהן חטיבת גבעתי. טנקי מרכבה הועמדו בכוננות. מאחורי קו המגע של צה"ל נפרשו שוטרי מג"ב. צה"ל פרש סביב מוקדי החיכוך עשרות צלפים, בהם צלפי יחידות מיוחדות, שמטרתם לנטרל באופן מדויק מחבלים פלסטינים שינסו לבצע ירי או הנחת מטעני חבלה בחסות ההפגנות, ומתפרעים פלסטינים שינסו לחבל בגדר או לחדור לשטח ישראל[23]. חלק מהצלפים צוותו עם מתעדים מבצעיים בעלי מצלמה עם עדשת זום טלסקופית, על מנת לתעד ולהפליל את המטרה לפני שמתבצע ירי לעברה. חיל ההנדסה הקרבית חישף את השטחים בסמוך לגדר המערכת והציב גדר תיל נוספת מאחורי גדר הקבע[24]. כמו כן הצטייד צה"ל באמצעים לפיזור הפגנות, בהם אלפי רימוני גז מדמיע ורחפנים המאפשרים לנטר את המהומות מלמעלה ובעת הצורך להטיל רימוני גז מדמיע על המתפרעים[25][26].

מהלך האירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהומות יום האדמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבוקר 30 במרץ 2018 החלו עשרות אלפי פלסטינים להגיע לשישה מאהלים שהוכנו מראש לאורך גבול הרצועה עם ישראל. במאהלים עצמם היו פעולות מחאה והפנינג משפחתי. אל הגדר הגיעו צעירים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה והבעירו צמיגים. צה"ל הגיב בירי אמצעי פיזור הפגנות, וירי צלפים כלפי מי שהוגדר על ידו כ"מסיתים מרכזיים"[27]. באחד המקרים תפס כוח של צה"ל סמוך לגדר ילדה בת 7, שלטענת צה"ל נשלחה לשם על ידי חמאס, והחזיר אותה להוריה[28][29]. במקרה אחר תועד צעיר בן 18 שנורה בגבו ונהרג כאשר התרחק מהגדר[30]. במהלך היום זיהה צה"ל ניסיונות לירי לעבר חיילי צה"ל בחסות המהומות, ובערב חוסלה חולייה בת 4 מחבלים שניסתה לבצע פיגוע ירי לעבר חיילי צה"ל בצפון הרצועה[4].

בסוף היום דיווחו הפלסטינים על 16 הרוגים מירי בעימותים עם צה"ל בגבול וכ־1,400 נפגעים, בהם פצועים קשה.[דרוש מקור] הפלסטינים דיווחו שאחד מההרוגים הוא ג'יהאד אחמד פארינה, רב־סרן במשטרת עזה ומפקד בחטיבת עזה של החמאס[31]. הפלסטינים דיווחו כי צה"ל תקף גם בירי ארטילרי עמדה השייכת לחמאס.[דרוש מקור] חמאס אישר שחמישה מההרוגים הם אנשי הזרוע הצבאית שלו[32]. צה"ל והשב"כ פרסמו רשימה שמית של 10 מההרוגים שזוהו כ"מחבלים בעלי רקע פח"עי מובהק" בזרוע הצבאית של חמאס ובארגוני טרור אחרים[8][9]. גופות שניים מההרוגים נמצאות בידי צה"ל[33].

לאחר המהומות איתר צה"ל תיק מלא בבקבוקי תבערה בסמוך לגדר המערכת[34].

31 מרץ – 5 אפריל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ב־1 באפריל נמשכו העימותים בגבול: צה"ל פתח באש חיה לעבר מספר מסיתים ראשיים וכתוצאה מכך נפצעו מספר פלסטינים.
 • ב־3 באפריל נהרג ממזרח לאל־בורייג' צעיר פלסטיני שחיבל בגדר ונורה בחזהו על ידי צה"ל[35].
 • ב־5 באפריל בשעות הלילה ירה כלי טיס של חיל האוויר לעבר מחבל חמוש בסמוך לגדר המערכת בצפון הרצועה והרגו[36]. בצהריים התפתחו הפרות סדר לאורך הגבול וצה"ל ירה אש חיה על מתפרעים בעימותים. מספר פלסטינים נפצעו, אחד מהם באורח אנוש.[דרוש מקור]

6 באפריל - "יום הצמיגים"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום שישי, 6 באפריל, שכונה בידי הפלסטינים "יום הצמיג"[37][38], התגברו שוב המהומות האלימות ליד גדר המערכת. במהלך המהומות הבעירו הפלסטינים כמות גדולה של צמיגים במטרה ליצור מיסוך עשן. בחסות ההמון והעשן ביצעו הפלסטינים פיגועים שכללו זריקת מטעני חבלה, יידוי בקבוקי תבערה וניסיונות לחצות את הגדר[5]. בהפגנות השתתפו כ־20,000 פלסטינים בחמישה מוקדים[39]. הפלסטינים דיווחו על 9 הרוגים וכ-1,400 פצועים, בהם 35 במצב קשה. 399 מהפצועים נפגעו מירי אש חיה, וכ-143 נפגעו משאיפת גז מדמיע[40][41]. בהרוגים גם יאסר מורתג'א, שהיה לבוש באפוד מזהה עליו כתוב "Press" (עיתונות)[42]. על פי הפלסטינים היה מורתג'א צלם עיתונות. עם זאת, על-פי גורמי ביטחון ישראלי היה קצין בדרגת נקיב (מקביל לסרן) במגנוני הביטחון של חמאס מאז 2011, שקיבל משכורת סדירה, וניסה ב-2015 להבריח רחפן לתוך הרצועה[43][44]. במהלך היום תיעדו המתעדים המבצעיים של צה"ל מפגינים המניפים דגל ועליו צלב קרס לצד דגלי אש"ף[45].

חמאס הודיע שמשפחתו של מי שייהרג על הגדר תקבל תשלום של 3,000 דולר ומי שייפצע יקבל תשלום של 500 דולר[46].

7 אפריל – 12 אפריל[עריכת קוד מקור | עריכה]

13 אפריל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך יום זה התפתחו הפרות סדר שבמהלכן התעמתו כ-10,000 משתתפים עם כוחות צה"ל. העימותים כללו זריקת מטעני חבלה ובקבוקי תבערה. מטען אחד התפוצץ בשטח הרצועה בקרבת כוח של צה"ל ללא נפגעים ישראלים אך הפיצוץ פצע מספר פלסטינים[51]. בנוסף שרפו המפגינים דגלי מדינת ישראל. גם הפעם היו ניסיונות לפגוע במכשול הביטחוני ולחצותו. במהלך העימותים צה"ל ירה לעבר המפגינים: אדם אחד נהרג וכ-1,000 נפצעו, בהם 5–6 במצב קשה ואנוש.

בהמשך השבוע שוגרו לישראל עפיפוני תבערה שגרמו לשריפות[52].

20 באפריל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעימותים ביום זה השתתפו כמה אלפי פלסטינים. מחבלים פלסטינים שילחו עפיפונים עם בקבוקי תבערה לשטח ישראל במטרה להצית שריפות. על חלק מהעפיפונים ציירו הפלסטינים צלבי קרס[53]. בנוסף הם יידו אבנים, בקבוקי תבערה ומטעני צינור. 4 פלסטינים נהרגו, בהם נער בן 15, וכ-729 נפצעו[54][55].

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תגובות הצדדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן[56], ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג[57] גיבו את חיילי צה"ל ואמרו שהם פעלו כראוי, וטענו כי מי שאשם בהרוגים הוא חמאס, שמנצל באופן ציני את האזרחים.
 • יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הטיל את האחריות על ישראל, וברשות הוכרז על יום אבל לנוכח ריבוי ההרוגים[58].
 • אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר: "אנו אומרים לעולם שצעדת השיבה הייתה פעולה לא אלימה ותרבותית שהשתתפו בה נשים ונערים, פעוטות וקשישים. על העולם החופשי לשאת באחריות להוביל את הנהגת הכיבוש אל בתי הדין הבינלאומיים. צעדת השיבה היא האירוע הגדול ביותר ויום מהולל בדברי ימי פלסטין והעמידה האיתנה והבלתי אלימה. העם שלנו לא יכול לשאת בהימשכות המצור על עזה וביום שישי האחרון עצרנו על הגבול, בפעם הבאה איננו יודעים איפה הגבול יהיה"[59].
 • דאעש[דרושה הבהרה], בעיתון השבועי שלו, תקף את חמאס על כך ש"שלח אלפים מפעיליו וקרא לפליטים במחנות הפליטים בעזה להשתתף ב'מחאות בדרכי שלום' נגד היהודים. דבר זה חשף את אותם חפים מפשע למוות בידי היהודים, מבלי שלוחמי גדודי עז א-דין אל-קסאם או אף אחד מהארגונים האחרים הכפופים לחמאס יתערבו"[60].

תגובות בינלאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 ממצאי ניתוח ראשוני של זהות ההרוגים באירועי "צעדת השיבה הגדולה" ב-30 במרץ וב-6 באפריל 2018, באתר של מרכז המידע למודיעין ולטרור, 11 באפריל 2018. הניתוח נכון ל-11 באפריל 2018, מתוך כ-32 הרוגים פלסטינים שהיו עד אז, 26 זוהו כפעילי טרור.
 2. ^ טל לב רם, יאסר עוקבי, ‏המתח בדרום: ירי לעבר שלושה חשודים שחצו את גדר המערכת, באתר מעריב השבוע, 8 באפריל 2018.
 3. ^ עמוס הראלבמקום רקטות ומנהרות, חמאס מצא שיטה יעילה לחיכוך עם צה"ל, באתר הארץ, 31 במרץ 2018.
 4. ^ 4.0 4.1 יואב זיתון ואליאור לוי, צה"ל הרג מחבלים שירו על חיילים; 15 הרוגים היום בעזה, באתר ynet, 30 במרץ 2018.
 5. ^ 5.0 5.1 יואב זיתון, אליאור לוי, ליעד אוסמו ומתן צורי, בחסות העשן: סוכלו ניסיונות לפיגועים ולחציית הגדר, באתר ynet, 6 באפריל 2018.
 6. ^ רוני דניאל, ‏כך נערכים בצה"ל להסתערות על הגדר, באתר ‏mako‏‏, ‏19 במרץ 2018‏.
 7. ^ רונית מרזן, תהלוכת השיבה - לפלסטינים נמאס להמתין לזמן נוח, באתר הארץ, 19 במרץ 2018.
 8. ^ 8.0 8.1 צה״ל: לפחות 10 מהמחוסלים ברצועה – מחבלים, חדשות 0404, 31 במרץ 2018.
 9. ^ 9.0 9.1 יואב זיתון ואליאור לוי, 10 מההרוגים - מחבלים. ארדואן: "טבח לא אנושי", באתר ynet, 31 במרץ 2018.
 10. ^ עמוס הראל, אבי יששכרוף ויובל אזולאי‏, חשש: בשל המצב בעזה אלפים יצעדו לגבול, באתר וואלה! NEWS‏, 24 בפברואר 2008
 11. ^ אחיקם משה דוד, דריכות מוגברת בצה"ל: אלפי מפגינים יצעדו לעבר הגבולות, באתר nrg‏, 15 במרץ 2015
 12. ^ עידן אבני ויהושע בריינר‏, סורים חדרו לישראל ונורו על ידי צה"ל - 4 נהרגו, באתר וואלה! NEWS‏, 15 במאי 2011
  יוני בן-מנחם, "צעדת השיבה": החמאס מנסה לחקות את חיזבאללה, המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, 28 מרץ 2018
 13. ^ 13.0 13.1 אליאור לוי, זהו תושב עזה שהפוסט שלו הוביל למחאה ההמונית, באתר ynet, 6 באפריל 2018
 14. ^ רמי יונס, מסר ממארגני צעדות השיבה בעזה: "רוצים לחיות בשלום עם הישראלים", שיחה מקומית, ‏27 במרץ 2018.
 15. ^ פזית רבינא, ‏ספונטניות מחושבת: המהלך לאזרוח המאבק הפלסטיני, בעיתון מקור ראשון, 30 במרץ 2018.
 16. ^ דניאל סיריוטי, ‏מאמץ ערבי להפסקת "צעדות השיבה", באתר ישראל היום, 8 באפריל 2018.
 17. ^ פנחס ענברי, ‏קרע בין חמאס למארגני "צעדת השיבה" המקוריים, באתר מעריב השבוע, 9 באפריל 2018.
 18. ^ אליאור לוי ויואב זיתון, תיעוד: כך הסתננו פלסטינים מעזה והציתו כלי הנדסי של צה"ל, באתר ynet, 25 במרץ 2018;
  מתן צורי ויואב זיתון, צפו: שלושת המחבלים שחדרו מעזה ליד קיבוץ צאלים, באתר ynet, 27 במרץ 2018;
  יניב קובוביץ, פלסטינים הציתו אש ליד גדר המערכת, צה"ל תקף בתגובה שתי עמדות של חמאס, באתר הארץ, 28 במרץ 2018;
  ניקי גוטמן, ‏פעם נוספת: מסתנן מעזה נתפס בחוף זיקים, באתר ישראל היום, 28 במרץ 2018;
  יוחאי עופר, ‏נורת אזהרה: החדירה מעזה היא קדימון למופע של חמאס, בעיתון מקור ראשון, 27 במרץ 2018;
  יוסי מלמן, ‏לקראת יום האדמה: ככל שמספר ההרוגים יהיה רב, כך הסיכויים שהאירועים ייצאו מכלל שליטה, באתר מעריב השבוע, 28 במרץ 2018
 19. ^ ההכנות ל"צעדת השיבה הגדולה" (תמונת מצב נכונה לצהרי ה-29 במרץ 2018), באתר של מרכז המידע למודיעין ולטרור, 29 במרץ 2018
 20. ^ אבי יששכרוף‏, מאות הסעות, אוהלים ואינטרנט חינם: כך נערכים בעזה ל"צעדת המיליון", באתר וואלה! NEWS‏, 28 במרץ 2018.
 21. ^ אליאור לוי, "אמרו שיכלאו אותנו": כך מאיים חמאס על מסיעי המפגינים, באתר ynet, 5 באפריל 2018.
 22. ^ אמיר בוחבוט ויניר יגנה‏, דובר צה"ל: חמאס שילם למפגינים שיתקרבו לגדר; יצרנו הרתעה בגבול", באתר וואלה! NEWS‏, 07 באפריל 2018.
 23. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, רחפנים, צלפים ואלפי רימוני גז. דריכות לקראת "צעדת השיבה", באתר ynet, 30 במרץ 2018
 24. ^ ניר דבורי, ‏מראות נגד צלפים ודליים לרימונים, באתר ‏mako‏‏, ‏1 באפריל 2018‏
 25. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, רחפנים, צלפים ואלפי רימוני גז. דריכות לקראת "צעדת השיבה", באתר ynet, 30 במרץ 2018.
 26. ^ ניר דבורי, ‏היערכות על הגדר: צלפים ומכשולים, באתר ‏mako‏‏, ‏22 במרץ 2018‏.
 27. ^ כתבי חדשות 2, ‏המחאה בעזה: דיווח על 8 הרוגים, באתר ‏mako‏‏, ‏30 במרץ 2018‏
 28. ^ ניקי גוטמן, ‏חמאס שלח בת 7 לעבר הגדר בעזה; הפלשתינים: "שבעה הרוגים ו-550 פצועים", באתר ישראל היום, 30 במרץ 2018 עודכן: 16:48.
 29. ^ ניר דבורי, ‏בת 7 נשלחה לגדר, והושבה להוריה, באתר ‏mako‏‏, ‏30 במרץ 2018‏.
 30. ^ ג'קי חורי, תיעוד מהצעדה בעזה: פלסטיני נורה כשהוא בגבו לחיילים בעודו מתרחק מהגדר, באתר הארץ, 31 במרץ 2018.
 31. ^ דנה בן שמעון, חמאס מודה: חמישה מההרוגים הם פעילים שלנו, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 31 במרץ 2018
 32. ^ אליאור לוי, חמאס: 5 מההרוגים בעזה - אנשי הזרוע הצבאית, באתר ynet, 31 במרץ 2018.
 33. ^ אמיר בוחבוט‏, צה"ל לתושבי עזה: "לא נחזיר את גופות שני המחבלים עד להשבת חיילינו", באתר וואלה! NEWS‏, 1 באפריל 2018.
 34. ^ יניר יגנה‏, "מוכן להפעלה נגד צה"ל": תיק עם בקבוקי תבערה אותר בגבול הרצועה, באתר וואלה! NEWS‏, 03 באפריל 2018
 35. ^ אמיר בוחבוט ויניר יגנה‏, בצל ההכנות להפגנה בשישי: פלסטיני נהרג מירי צה"ל במרכז הרצועה, באתר וואלה! NEWS‏, 3 באפריל 2018
 36. ^ יואב זיתון, מעקב מהאוויר - וסיכול: תיעוד המחבל שחוסל לפנות בוקר, באתר ynet, 5 באפריל 2018.
 37. ^ ניר דבורי, ‏בעזה מתכוננים: אלפי צמיגים נאספו, באתר ‏mako‏‏, ‏5 באפריל 2018‏.
 38. ^ יואב זיתון, אליאור לוי וסוכנויות הידיעות, צמיגים בוערים ומראות נגד צלפים: צה"ל נערך להתפרעויות בעזה, באתר ynet, 6 באפריל 2018.
 39. ^ אליאור לוי ויואב זיתון, 7 הרוגים בעזה. צה"ל: חמאס הורתע, הצמיגים - קוריוז, באתר ynet, 6 באפריל 2018
 40. ^ סוכנויות הידיעות‏, אבו מאזן גינה את ישראל על הירי בגבול; חמאס: "נמשיך עד שבירת המצור", באתר וואלה! NEWS‏, 07 באפריל 2018
 41. ^ תשעה פלסטינים נהרגו וכ-300 נפצעו מאש חיה בעימותים בגבול רצועת עזה, באתר הארץ, 7 באפריל 2018
 42. ^ עיתונאי פלסטיני שלבש אפוד מזהה נהרג מאש צה"ל ברצועת עזה, באתר הארץ, 7 באפריל 2018
 43. ^ אמיר בוחבוט‏, גורמי ביטחון: העיתונאי שנהרג בעזה - קצין חמאס שעבד מול בכירי הארגון, באתר וואלה! NEWS‏, 10 באפריל 2018.
 44. ^ אלי אשכנזי‏, ליברמן: "לא יודע מי תקף בסוריה - אך לא נאפשר התבססות איראנית", באתר וואלה! NEWS‏, 10 באפריל 2018
 45. ^ סיכום אירועי הפרת הסדר האלימה ברצועת עזה, באתר צה"ל, 6 באפריל 2018 - ראו סרטון ראשון, תמונה 2/12 בסט הראשון ותמונה 5/8 בסט השני.
 46. ^ אליאור לוי, ביקורת בעזה: "שישי של הצמיגים - התנהגות פראית של חמאס", באתר ynet, 5 באפריל 2018.
 47. ^ לאחר החדירה: צה"ל איתר 2 מטענים, חדשות 2, 9 אפריל 2018
 48. ^ יואב זיתון, חיל האוויר תקף בעזה: "חמאס אחראי מעל ומתחת לקרקע", באתר ynet, 9 באפריל 2018.
 49. ^ אליאור לוי, יואב זיתון ומתן צורי, מטען הופעל על דחפור צה"לי בגבול עזה, אין נפגעים; טנקים ירו בתגובה, באתר ynet, 11 באפריל 2018.
 50. ^ יואב זיתון, אליאור לוי ומתן צורי, צה"ל תקף בעזה ומחבל נהרג, בית ביישוב נפגע מירי מקלעים, באתר ynet, 12 באפריל 2018.
 51. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, כ-10,000 מתפרעים ומפגינים בגבול הרצועה; פלסטינים נפצעו ממטען, באתר ynet, 13 באפריל 2018.
 52. ^ מתן צורי, אליאור לוי ויואב זיתון, טרור העפיפונים נמשך: שדה חיטה בעוטף עזה עלה באש, באתר ynet, 16 באפריל 2018
 53. ^ ידיעה ותמונות בחדשות 0404, 20 באפריל 2018.
 54. ^ אליאור לוי ויואב זיתון, 4 הרוגים בהפגנות בגדר ברצועת עזה; הנהגת חמאס הגיעה, באתר ynet, 20 באפריל 2018
 55. ^ אליאור לוי ויואב זיתון, שליח האו"ם תקף: "ישראל יורה בילדים, זה שערורייתי", באתר ynet, 20 באפריל 2018
 56. ^ אריה ריבקינד, מרצ: לחקור • ארדן: מיישרת קו עם הנייה I ליברמן: זה לא היה פסטיבל שירה, באתר חרדים10, 1 באפריל 2018.
 57. ^ טל שלו ואמיר בוחבוט‏, קריאה לחקור את הירי במפגינים; צה"ל: 10 מההרוגים פעילי טרור, באתר וואלה! NEWS‏, 31 במרץ 2018.
 58. ^ ynet, מועצת הביטחון דנה בעזה. אבו מאזן: ישראל אחראית, באתר כלכליסט, 31 במרץ 2018.
 59. ^ ימי רוט, יאסר עוקבי, ‏הנייה: "ביום שישי עצרנו בגבול, פעם הבאה איננו יודעים היכן נעצור", באתר מעריב השבוע, 1 באפריל 2018
 60. ^ אליאור לוי ויואב זיתון, אבו מאזן: די לברבריות, ישראל הורגת חפים מפשע, באתר ynet, 7 באפריל 2018
 61. ^ סוכנויות הידיעות, יאסר עוקבי, ‏מזכ"ל האו"ם: לפתוח בחקירה עצמאית של העימותים בעזה, באתר מעריב השבוע, 31 במרץ 2018.
 62. ^ דיווח: ארה"ב דחתה הצעת החלטה של מועצת הביטחון לחקירת העימותים בעזה, באתר ynet, 1 באפריל 2018.
 63. ^ נעה לנדאואחרי מזכ"ל האו"ם, גם מוגריני קוראת לחקור את הרג המפגינים ברצועת עזה, באתר הארץ, 31 במרץ 2018.
 64. ^ רן דגוני, ‏ארה"ב מזהירה את המפגינים בעזה: אל תתקרבו לגדר הביטחון, באתר גלובס, 6 באפריל 2018
 65. ^ יאסר עוקבי, ‏מצרים וסעודיה לחמאס: פתיחת מעבר רפיח בתמורה להפסקת "צעדות השיבה", באתר מעריב השבוע, 7 באפריל 2018