לדלג לתוכן

העין של סאורון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
העין, כפי שהיא מופיעה בספרים, ציור מעשה ידיו של טולקין

העין של סאורוןאנגלית: Eye of Sauron; נקראת גם העין הגדולה, העין חסרת-העפעפיים) היא מוטיב בדיוני, המופיע בלגנדריום של ג'יי.ר.ר טולקין.

העין הייתה סמל שאומץ על ידי אדון האופל, סאורון בעידן השלישי. נאמר כי אך מעטים יכולים לעמוד תחת מבטה האיום. העין שימשה כסמל על שריון וכרזות של מורדור, המייצגת את כוחו הכל יכול של סאורון. איתה חיפש סאורון ועקב אחר דרכיו של נושא הטבעת פרודו בגינס בסוף העידן השלישי.

לא ידוע מתי נוצרה העין של סאורון. עם זאת, העין תמיד מרחפת בקודקודו של המגדל ברד דור. העין תוארה ככזו שהייתה לה נוכחות בוערת, גלויה וברורה. אם כי אולי לא מוחשית. במהלך אירועי שר הטבעות, העין תוארה ככזו שכאילו "מסתכלת דרך חלון, אל עבר נקודה שנמצאת אל מעבר לנקודת מבטו של הצופה/קורא ובמבטה היא מאדה עננים הנמצאים בנתיב מבטה".

בטרילוגיית סרטי "שר הטבעות" של פיטר ג'קסון, העין הגדולה היא גלגל עין ענק המורכב מאנרגיה היושבת על גבי ראש ברד דור.

במשחק ההמשך של משחק המחשב The Shadow of Mordor: העין המתוארת בטרילוגיה של ג'קסון למעשה אינה מורכבת רק מישותו של סאורון, אלא גם מישותו של קלברימבור, העלף שחישל את טבעות הכוח. שתי הישויות נמצאות במצב של לחימה תמידית. כאשר הטבעת נהרסת וברד-דור נופל, העין מתפוצצת וקלברימבור יוצא לחופשי.

ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.