הפארק הלאומי טונגרירו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: אי סדר עיצובי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
הפארק הלאומי טונגרירו
Tongariro Mahuia River n.jpg

נהר מהויה בפארק הלאומי טונגרירו
מיקום האי הצפוני, ניו זילנד
שנת הכרזה 1887
שטח הפארק 796 קמ"ר
מבקרים בשנה 100,600 (נכון ל-2006‏[1])
גוף מנהל מחלקת השימור של ניו זילנד
קואורדינטות 39°12′00″S 175°35′00″E / 39.2°S 175.583333°E / -39.2; 175.583333 קואורדינטות: 39°12′00″S 175°35′00″E / 39.2°S 175.583333°E / -39.2; 175.583333 
אתר הפארק
Tongeriro NP.svg
פארק לאומי טונגרירו
Flag of UNESCO.svg אתר מורשת עולמית
Tongariro Whakapapa n.jpg
מראה בפארק
מדינה ניו זילנד
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית טבעי ותרבותי בשנת 1990, לפי קריטריונים 6, 7, 8
הערות הורחב ב-1993
קואורדינטות 39°12′00″S 175°35′00″E / 39.2°S 175.583333°E / -39.2; 175.583333 
תצלום לוויין של הפארק

הפארק הלאומי טונגרירו (Tongariro National Park) הוא פארק לאומי הממוקם במרכז האי הצפוני של ניו זילנד, וכולל את הרי הגעש רואפהו, נגאורוהו וטונגרירו וסביבתם, שטחו של הפארק הוא 796 ק"מ רבוע. טונגרירו הוכרז פעמיים כפארק לאומי. בפעם הראשונה בשנת 1887 בזכות מאפייניו הפיזיים והיה הפארק הלאומי הראשון שהוכרז בניו זילנד והרביעי בעולם. הפארק הוכרז על ידי אונסק"ו כאחד מ-24 אתרי מורשת עולמית מטעמי טבע ותרבות. פעם נוספת הוכרז הפארק כאתר מורשת עולמי בזכות מאפייניו התרבותיים.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפארק ממוקם בחלקו הצפון מזרחי של חבל מנוואטו-ונגנאוי, קילומטרים ספורים מדרום לאגם טאופו, וכולל חלק ניכר מהרמה הגעשית שבמרכז האי הצפוני. בשטחו של הפארק ישנם מספר מוקדים בעלי משמעות דתית למאורים, רובם בפסגותיהם של הרי הגעש. על מנת למנוע פגיעה של המתיישבים הארופאים במקומות הקדושים להם העניקו המאורים שטח של 26.4 ק"מ רבוע בליבו של הפארק לכתר הבריטי ב-23 בספטמבר 1887 בתנאי שיוכרז כפארק לאומי. בהמשך הורחב שטחו של הפארק לכדי 252 ק"מ רבוע בשנת 1894, ל-586 ק"מ רבוע ב-1922 ובסופו של דבר לשטח של 795.98 ק"מ רבוע, כפי שהוא כיום בשנת 1975.

מבחינת גאולוגית הפארק ממוקם בקצה הדרומי של רכס הרי געש שאורכו כ-2500 ק"מ הנמצא בקו החיבור בין לוח האוקיינוס השקט והלוח האוסטרלי ומגיע בחלקו הצפוני עד לאיי פיג'י. הרכס הגעשי נוצר כתוצה מגלישה של לוח האוקיינוס השקט מתחת ללוח האוסטרלי ובעקבות כך המסה שלו ויצירת מגמה הפורצת לפני כדור הארץ בנקודות החלשות שבחיבור בין שני הלוחות. הפעילות הגעשית באזור החלה לפני כשני מיליון שנים והרי הגעש שבפארק פעילים גם כיום, ההתפרצות האחרונה הייתה של הרואפהו ב-1996. שמונת הקרחונים היחידים באי הצפוני נמצאים גם הם בתחומי הפארק.

בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפארק הלאומי טונגררירו 56 מינים עיקריים של עופות, ביניהם מינים נדירים ואף אנדמיים כגון הקיווי (Apteryx) של האי הצפוני של ניו זילנד, תוכי הקאקה (Nestor meridionalis; קרוב משפחה של הקאקאפו והקיאה), הברווז הכחול (H. malacorhynchus), מין נדיר בסוג חופמי (Charadrius bicinctus) ומיני עופות וציפורי שיר נוספים.

הפארק הוא בית גידול לשני מינים של עטלפים המהווים את היונקים היחידים בניו זילנד שלא הובאו אליה על ידי האדם - Mystacina tuberculata ו-Chalinolobus tuberculatus. את הפארק מאכלסים גם חרקים ביניהם מיני עשים רבים. בנוסף לכך, קיום קיימים בפארק, כמו ברוב חלקיה של ניו זילנד, בעלי חיים לא מקומיים שהובאו לאזור על ידי המתיישבים האירופאים, כגון חולדות, סמוריים, חתולים, ארנבונים וארנבות, פוסום אוסטרלי ואייליים.

בעלי החיים הפולשים גרמו לשינוי בסביבה האקולוגית הטבעית. עופות שהתפתחו במקום שבו לא היו יונקים טורפים לא פיתחו אמצעי התגוננות מתאימים, חולדות, הרמינים וחתולים טורפים את ביצי וגוזלי העופות (כולל הקיווי) עד שנשקפת סכנת הכחדות למינים אלו.

תיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל שנה מגיעים אל הפארק כמיליון מבקרים, מרביתם יוצאים מן העיירה טאופו. הפעילויות העיקריות בפארק כוללות טיולים קצרים, טרקים, וטיפוס הרים במהלך הקיץ וסקי במהלך החורף. אתר הסקי המסחרי היחיד באי הצפוני נמצא בתחומי הפארק, בחלקו המערבי של הרואפהו. בפארק ישנם שני מסלולי הליכה ראשיים:קצר (חד יומי) וארוך (תלת יומי). מסלול ההליכה נחשב כיפה ביותר באי הצפוני. הפארק מושך אליו גם אוהדים רבים של טרילוגיית שר הטבעות בשל העובדה שצולמו שם מספר קטעים. הנגאורוהו הוא הר האבדון.(mt. doom)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מרץ 2006 עד מרץ 2007
שלוש הפסגות בפארק - רואפהו, נגאורוהו וטונגרירו (משמאל לימין)
Magnify-clip.png
שלוש הפסגות בפארק - רואפהו, נגאורוהו וטונגרירו (משמאל לימין)
זריחה בטונגרירו
Magnify-clip.png
זריחה בטונגרירו


פארקים לאומיים בניו זילנד Flag of New Zealand.svg

האי הצפוני: טונגרירו · טה אורוורה · אגמונט · והנגנאוי

האי הדרומי: קהורנג'י · אבל טסמן · נלסון לייקס · פאפארואה ·ארותר'ס פאס · וסטלנד טאי פאוטיני · אאורקי/הר קוק · הר אספירינג · פיורדלנד

האי סטיוארט: ראקיאורה
Map of New Zealand National Park.svg
Flag of New Zealand
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בניו זילנד

האיים הסאב-אנטארקטיים של ניו זילנד: איי סנארס, איי באונטי, איי האנטיפודה, איי אוקלנד ואיי קמפבל
הפארק הלאומי טונגרירו
טה ואהיפוונמו: הפארק הלאומי וסטלנד טאי פאוטיני, הפארק הלאומי פיורדלנד, הפארק הלאומי אאורקי/הר קוק והפארק הלאומי הר אספירינג