הפארק הלאומי מערות ריו קמוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אחת מהכניסות למערכת המנהרות

הפארק הלאומי מערות ריו קמויספרדית: Parque Nacional de las Cavernas del Río Camuy, באנגלית: Camuy River Cave Park) הוא מערכת של מערות תת-קרקעיות המצויה בצפון-מערב האי פוארטו ריקו שבים הקריבי.

המערכת היא חלק מרשת גדולה יותר של מערות ונתיבי מים תת-קרקעיים מאבן גיר, שנחצבו על ידי ריו קמוי, הנהר התת-קרקעי השלישי בגודלו בעולם. עדויות ארכאולוגיות מראות כי האינדיאנים מבני הטאינו, יושביו המקוריים של האי פוארטו ריקו, הגיעו אל המערות לפי מאות שנים. בשנת 1958 הן נתגלו מחדש ובהמשך תועדו במסגרת הספר Discovery at The Río Camuy, שיצא לאור בשנת 1973. עד כה מופו במערכת 220 מערות באורך כולל של 16 קילומטר ובהן 17 פתחים. על פי הערכה של מומחים שונים כוללת המערכת כולה כאלף מערות. רק חלק קטן ממכלול המערות שמופו נפתח לציבור.

פארק המערות נפתח בשנת 1987. שטח הפארק במערות וסביבן הוא 1,085 דונם. מוצעים בו סיורי יום ולילה במקצת המערות. שעריו נסגרים לאחר כניסת המספר המקסימלי המותר של 1,500 מבקרים.

המערה המרכזית שבה נערכים ביקורים היא מערת קלרה, שאורכה 212 מטר וגובהה 65 מטר. ניתן לראות בה סטלקטיטים, סטלגמיטים ואלפי עטלפים מ-13 סוגים. במערות חיים גם מאות סוגים של חרקים, עכבישים וצפרדעים.

ליד הערים קמוי, אטילו ולארס שבקרבת הפארק מצויה מערה פתוחה - סומידרו טרס פואבלוס (Sumidero Tres Pueblos). רוחבה הוא 195 מטר ובתחתיתה, בעומק של 120 מטר, ניתן לראות ממרפסות תצפית את זרימתו של נהר קמוי.

הפארק מהווה אחד מאתרי התיירות המרכזיים בפוארטו ריקו. בשנת 2009 ביקרו בו 150,000 איש. הוא מנוהל על ידי חברת הפארקים הלאומיים של פוארטו ריקו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]