הפורום למען הדמוקרטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הפורום למען הדמוקרטיה
Forum voor Democratie
Forum voor Democratie logo.svg
מדינה הולנד
מייסד Thierry Baudet עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים תיירי בודה
תקופת הפעילות 1 בספטמבר 2016 – הווה (6 שנים)
אידאולוגיות

שמרנות

אירוסקפטיות

ליברליזם כלכלי
מטה אמסטרדם עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית ימין
ארגונים בינלאומיים זהות ודמוקרטיה
נציגויות בפרלמנטים
חברי פרלמנט 2 (בית הנבחרים של הולנד), 8 (בית הנבחרים של הולנד), 5 (בית הנבחרים של הולנד) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.fvd.nl
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הפורום למען הדמוקרטיההולנדית: Forum voor Democratie) היא מפלגה בהולנד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהיג המפלגה, תיירי בודה

ייסוד וכניסה לפוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפורום למען הדמוקרטיה הוקם בתור צוות חשיבה שההישג העיקרי שלו היה בקמפיין נגד משאל העם על הסכם ההתאגדות של אוקראינה והאיחוד האירופי בהולנד ב-2016.

המפלגה הושקה באופן רשמי בספטמבר 2016 והודיעה על כוונתה להשתתף בבחירות הכלליות של 2017, שבהן זכתה ב-1.8% מסך הקולות וזכתה בשני מושבים בבית הנבחרים. בפברואר 2019 היו למפלגה כמעט 31,000 חברים. בפברואר 2018, המפלגה סבלה מבעיות פנימיות עם מספר חברים בולטים שעזבו את המפלגה, משום שלדעתם יש במפלגה חוסר דמוקרטיה פנימית.

נסיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות המקומיות של 2018 המפלגה זכתה בשלושה מושבים בלבד, כולם במועצת העיר של אמסטרדם. אך בבחירות המקומיות של 2019 המפלגה זכתה ב-86 מושבים בכל מחוזות הולנד והפכה למפלגה הגדולה ביותר בדרום הולנד, צפון הולנד ופלבולנד עם 11, 9 ו-8 מושבים בהתאמה. בשאר המחוזות, המפלגה הגיעה למקום השני או השלישי מבחינת מספר הקולות. לחלק הארי של מועמדי המפלגה לא היה ניסיון פעיל קודם במפלגות פוליטיות אחרות. ב-30 באפריל, המפלגה הקימה קואליציה עם המפלגה הנוצרית דמוקרטית במחוז צפון בראבנט ובפעם הראשונה בתולדותיה לקחה חלק בשלטון המקומי.

המפלגה קיבלה 8 מושבים בבחירות 2021.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע הרשמי שלה, המפלגה מתארת את עצמה כשמרנית לאומית מבחינה אידאולוגית, שמרנית ליברלית, אירוסקפטית ופופוליסטית ימנית. המפלגה תומכת בריבונות הולנדית, זהות וקניין תרבותי ואינטלקטואלי. חלק מחברי המפלגה אוהדים את רעיונותיהם של איין ראנד ומישל וולבק.

הגירה והאיחוד האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה רוצה מדיניות הגירה ואינטגרציה מחמירה יותר, שתגן על התרבות הגבוהה ועל "ערכים יהודיים-נוצריים". המפלגה הצהירה כי היא תומכת בהגנה על הציוויליזציה האירופית ורוצה סחר חופשי בין מדינות אירופה אך מתנגדת לאיחוד האירופי ולגוש האירו. המפלגה קוראת להפסיק לאלתר את הרחבת האיחוד האירופי ושעל הולנד להשתמש בכל וטו אפשרי כדי למנוע מהאיחוד האירופי להפוך למדינה-על פדרלית. היא תומכת גם במשאלי עם ובנסיגה של הולנד מגוש האירו ומהסכם שנגן. המפלגה גם רוצה משא ומתן מחודש על חברות הולנד באיחוד האירופי ואחריו משאל עם מחייב על חברות באיחוד האירופי ו"יציאה אינטליגנטית" מהאיחוד האירופי אם לא ניתן לבצע רפורמה ולא ניתן לעמוד בתנאים. הפורום גם מחזיק בנקודת מבט לאומנית שבה יש להגן על התרבות ההולנדית. המפלגה בעד החזרת ביקורת הגבולות והפסקת מה שהיא תופסת כהגירה המונית. היא גם עשתה קמפיינים נגד הגירה לא מבוקרת ואמרה שהיא תנהיג חוק הגנת ערכים הולנדי. המפלגה תומכת בחופש הדת וקוראת ליחס שווה לכל האזרחים ללא הבדל מין או גזע, אך גם נגד כל השפעה נוספת של התרבות האסלאמית על החברה ההולנדית, תומכת במיגור של נישואים בכפייה או נישואי ילדים, איסור האסלאם וכיסויי פנים. הפורום גם מתנגד למימון זר של בתי ספר ומוסדות איסלאמיים, וטוען כי כל בתי הספר בהולנד צריכים להירשם ל"ערכים יהודים-נוצריים". המפלגה גם קובעת כי יש להציע למהגרים שאינם מעוניינים להשתלב תמריצים לחזור לארצם ולמולדתם וכי בכל פעם שניתן יהיה לטפל במבקשי מקלט על אדמת הולנד.

חברה ותרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפורום למען הדמוקרטיה תומך בתרבות גבוהה. המפלגה רוצה להגן על התרבות ההולנדית ו"מוזיקה, אמנות וידע אירופיים קלאסיים". היא מבקרת את האדריכלות המודרנית, וקוראת להקים בנייני ממשלה חדשים בסגנון ניאו - קלאסי וגם לתכנון ערים ש"ישתלב בתפיסה ההיסטורית". המפלגה גם תומכת בהקמת ועדה להגנה על מונומנטים היסטוריים מהרס, רוצה לשמור על השפה המדינתית השנייה, קוראת לבתי ספר ללמד על "דברים יפים שהמערב ייצר" ותומכת בכניסה חינם למוזיאונים לכל אזרחי הולנד. עם זאת, המפלגה גם קידמה תוכניות לביטול מימון והפרטה של ה-Nederlandse Publieke Omroep, ארגון שידור ציבורי הולנדי.

מדיניות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפורום למען הדמוקרטיה קורא ללגליזציה הדרגתית של סמים קלים אך גם תומך בצמצום מספר בתי הקפה של קנאביס בקרבת בתי הספר. המפלגה גם קוראת להפחתת השימוש בפלסטיק, יותר תמיכה בכלכלה החקלאית, חקלאות בת קיימא וחוקים נוקשים יותר נגד צער בעלי חיים. באביב 2019, המפלגה, בעלת מצע אנטי סביבתני, ניהלה קמפיין אינטנסיבי נגד השקעות גדולות של המדינה באנרגיה מתחדשת, מה שהוביל לניצחון בבחירות המחוזיות. מאוחר יותר באותה שנה, היא תמכה גם בהפגנות של חקלאים הולנדים נגד אכיפת חקיקה על פליטת חנקן

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפורום למען הדמוקרטיה היא מפלגה שמרנית-ליברלית ותומכת בליברליזם כלכלי. המפלגה תומכת בהכנסת מדרגת פטור ממס גבוהה לכולם, ביטול מיסים על מתנות וירושה ופישוט רדיקלי של מדרגות מס. המפלגה תומכת בשינויים דרסטיים בחינוך היסודי והתיכוני, תוך התמקדות בהערכות ביצועים למורים. היא רוצה להרחיב את הכוחות המזוינים ואת חיל המילואים הלאומי ולבטל קיצוצים בתקציב הביטחון.

משפט ופלילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה קוראת לרפורמה במערכת המשפט ההולנדית, הגדלת המימון למשטרה ההולנדית והחמרת העונשים כנגד מי שהורשעו בפשעים אלימים. המפלגה תומכת בכך שמהגרים לא מאוזנים שנמצאו אשמים בפשעים חמורים יגורשו ויישפטו בארצם.

רפורמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד הנושאים המרכזיים שנגדם פועלת המפלגה הוא קיומו של "קרטל מפלגתי" שבו מפלגות השלטון העיקריות במדינה מחלקות ביניהן את השלטון ופועלות בשביל אותן מטרות אף על פי שהן מתיימרות להיות מתחרות. המפלגה תומכת דמוקרטיה ישירה באמצעות משאלי עם מחייבים וכן ראשי ערים וראש ממשלה שיבחרו ישירות. המפלגה תומכת שהממשלה תהיה מורכבת ממומחים א-פוליטיים בתחומם (טכנוקרטיה), שבה עובדי מדינה בכירים יצטרכו להגיש מועמדות חוזרת לתפקידיהם בכל פעם שייווצר קבינט חדש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]