הפיגוע בישיבת עתניאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הפיגוע בישיבת עתניאל הוא פיגוע ירי בליל שבת פרשת שמות כ"ג בטבת ה'תשס"ג (27 בדצמבר 2002), בישיבת עתניאל הממוקמת ביישוב עתניאל שבדרום הר חברון, כשהישיבה הייתה ריקה מתלמידיה ושימשה לארוח אורחים רבים מישיבת הר עציון. בפיגוע נרצחו ארבעה מתלמידי הישיבה, אשר נעלו את עצמם במטבח עם המחבלים, על מנת להציל את חבריהם, ונפצעו שבעה תלמידים אורחים.[1][2]

הפיגוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופה שקדמה להתקפת המחבלם בעתניאל, היו פיגועים רבים נגד ישראלים בארץ ובעולם ונרצחו רבים[3]. היה זה חודש לפני הבחירות לכנסת השש עשרה, ושבוע לאחר התקפת מחבלים זו היה פיגוע כפול בתחנה המרכזית. כחודש לפני כן היה ניסיון כושל להתנקש בחיי מוחמד דף ממנהיגי ארגוני המחבלים במסגרת סיכול ממוקד, וביום הקודם לפיגוע צה"ל הרג את אחד המפקדים המקומיים בארגון זה.[4]

בליל שבת, ה-27 בדצמבר 2002, לאחר התפילה, ובשעה שלמעלה מ-100 תלמידים ואנשי סגל של ישיבת הר עציון הנופשים במקום הכינו עצמם לסעודת ליל שבת בחדר האוכל של ישיבת עתניאל[1], שני פעילים של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, אחמד עייד פקיית ומוחמד מוסטאפא שהין, חדרו לתוך היישוב דרך העמק שבין ההתנחלות והעיר הפלסטינית דאהרייה[5]. הם התחזו לחיילים ישראלים והצטיידו באפודי קרב, רובי M-16 ורימונים. שני המחבלים חתכו את הגדר הרעועה שהוקמה סביב בניין הישיבה, ולאחר מכן, בסביבות השעה 19:45 בערב, הם התגנבו לתוך הבניין דרך הדלת האחורית של מטבח הישיבה ופתחו באש כלפי תלמידים אשר היו באותה שעה בתורנות מטבח.

באותה שעה היו במטבח ארבעה מחברי הישיבה - שלושה תלמידי הישיבה גבריאל חוטר, צביקה זימן, ויהודה במברגר, אשר ביצעו תורנות מטבח, וסמ"ר נעם אפטר, בוגר הישיבה, אשר היה בחופשה ללא תשלום מצה"ל, וכיהן כאחראי על תורני המטבח בישיבה. ברגע שהמחבלים נכנסו למטבח, נעם אפטר פעל במהירות. הוא הצליח לנעול מבפנים את דלת ההזזה אשר חיברה בין המטבח לחדר האוכל, וזרק את המפתח לתוך הביוב, ובכך למעשה כלא את עצמו, יחד עם שני המחבלים, בתוך המטבח. בפעולה זו מנע אפטר מהמחבלים לחדור לחדר האוכל ההומה, וכך הציל את חייהם של רבים מתלמידי הישיבה האורחת והצוות שלהם על משפחותיהם, פעולה אשר עלתה לו בחייו, כאשר אחד משני המחבלים ירה בו בגבו, מיד לאחר נעילת הדלת, ולפני שהספיק לשלוף את נשקו האישי‏[6]. לאחר שהמחבלים הבחינו כי לא יצליחו לחדור לחדר האוכל, הם פתחו באש על יושביו דרך חלונות המטבח, כאשר מספר מתלמידי הישיבה, אשר נשאו נשק, השיבו אש. בו בזמן, הוזעקו למקום לוחמים מגדוד לביא, אשר היה אחראי על הגזרה, ופתחו באש על המחבלים. אחד משני המחבלים, אשר ניסה להתבצר במטבח, ניהל קרב יריות במשך כחצי שעה עם הלוחמים עד שנהרג, בעוד המחבל השני ברח מהמטבח דרך אחד החלונות. לאחר מרדף אחריו, שבמהלכו הצליח לפצוע חלק מן החיילים, הרגו החיילים גם אותו.

בעקבות הפיגוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינת הנצחה לחללי הפיגוע לצד שאר חללי הישיבה

זמן קצר לאחר מכן, ארגון הטרור הפלסטיני הג'יהאד האסלאמי נטל אחריות לפיגוע. מנהיג הארגון, רמדאן עבדאללה שלאח, מסר במהלך שיחת טלפון עם כתב רשת הטלוויזיה אל ג'זירה, כי הפיגוע בוצע בתגובה לחיסולו של פעיל הארגון בידי כוחות צה"ל יום קודם.[4][7][2]

בתגובה לפיגוע, הכריזו כוחות צה"ל על עוצר כולל בחברון ובשלושה יישובים סמוכים. כמו כן, בתאריך 30 בדצמבר 2002, נכנס כוח צה"ל לעיר דורא, מקום מגוריהם של שני המחבלים אשר ביצעו את הפיגוע, והרס את בתיהם‏[8].

בעקבות הפיגוע נערך פולמוס מתוקשר על דרך השמירה בישיבה‏[9]. כמו כן, על מסכת חייהם הקצרה אך גדושת העשייה, של ארבעת הבחורים שנרצחו בפיגוע, נעשה סרט תיעודי בשם 'על ארבעה בנים' (במאי: אשר בן-שושן, בהפקת הערוץ הראשון), נכתבו מאמרי זיכרון ומנגינה הוקדשה לזכרם.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 על אהבת האדם, שבת אחים יחדיו - והפיגוע באתר ישיבת עתניאל
  2. ^ 2.0 2.1 4 הרוגים בהתקפה על הישיבה בהתנחלות עתניאל כתבה בידיעות אחרונות (אתר ויי נט)
  3. ^ פיגוע בקיבוץ מצר ורצח אם ושני בניה, ועוד שני חברי הקיבוץ (ה' כסלו), פיגוע קרב המחבלים נגד מאבטחי המתפללים החוזרים ממערת המכפלה בו נהרג אל"ם דרור וינברג (שבת, י"א בכסלו) התאבדות באוטובוס בירושלים ורצח אחד עשר (שבת, ט"ז כסלו), הפיגוע במומבסה ורצח שלשה עשר איש ואשה (כ"ג כסלו) יחד עם ניסיון הפלת המטוס.
  4. ^ 4.0 4.1 במסגרת מבצע "טאטוא" רחב היקף של צה"ל ביהודה ושומרון בו נהרגו על פי העיתונות הערבית, שבעה או תשעה מחבלים, ביניהם מחבל שנעצר, שוחרר בעסקת ג'יבריל, ונהרג בעת שירה על מנת להרוג נגד חיילי צה"ל. (ראו: חליל חמזה אבו רוב, במאמר 80% מהמחבלים המשוחררים חזרו לפעילות טרור - אתר חב"ד, בשם ארגון אלמגור)
  5. ^ פליקס פריש ואפרת וייס, 4 הרוגים בהתקפה על הישיבה בהתנחלות עתניאל, באתר ynet‏, 28 בדצמבר 2002
  6. ^ אפרת וייס, נעל את עצמו עם המחבלים - ומנע טבח, באתר ynet‏, 29 בדצמבר 2002
  7. ^ יומיים קודם ישראל חיסלה פעיל ארגון חבלה בעזה, ויום קודם לכן בפעולה רחבת היקף של צה"ל ביו"ש העיתונות הערבית דווחה על שבעה או תשעה הרוגים. (לפי כתבה באל-גאזירה)
  8. ^ פליקס פריש, צה"ל הרס את בתיהם של מבצעי הפיגוע בעתניאל, באתר ynet‏, 30 בדצמבר 2002
  9. ^ אורי בינדר ויהודה לחיאני, הם לא אשמים, באתר nrg‏, 2 בינואר 2003