הפירמידה האדומה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הפירמידה האדומה
The Red Pyramid
The Red Pyramid.jpg
מידע כללי
מאת ריק ריירדן
שפת המקור אנגלית
סוגה דרמה, פעולה, מיתולוגיה מצרית, קומדיה, פנטזיה
הוצאה
הוצאה בשפת המקור Hyperion Books
תאריך הוצאה 4 במאי 2010
מספר עמודים 216 (כריכה קשה),520 (כריכה רכה)
הוצאה בעברית
הוצאה גרף
תאריך 2010
תרגום יעל אכמון
סדרה
סדרת ספרים משפחת קיין והאלים המצריים
הספר הבא כס האש
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 978-1-4231-1338-6
הספרייה הלאומית 002720735

הפירמידה האדומהאנגלית: The Red Pyramid) הוא רומן פנטזיה המבוסס על המיתולוגיה המצרית. הוא יצא באנגלית ב-4 במאי 2010 ובעברית באותה השנה. הפירמידה האדומה הוא הספר הראשון בסדרת משפחת קיין והאלים המצריים שכתב ריק ריירדן. הספר מתאר את נסיונותיהם של האחים סיידי וקרטר להציל את העולם מידי האל הרשע סת.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר עוסק באח ובאחות ממשפחת קיין, בשם קרטר וסיידי, שמתראים באופן קבוע פעמיים בשנה. קרטר התלווה אל אביו, הארכאולוג ג'וליוס, בנסיעותיו וסיידי גרה עם סבה וסבתה. באחת הפעמים בהן נפגשו, ב-24 בדצמבר, לקח אותם אביהם למוזיאון הבריטי כדי לפוצץ את אבן רוזטה, ולשחרר את אוסיריס מהדואת (עולם מיתולוגי שבו נמצאים האלים שמתו) כדי להפוך לגוף המארח של אוסיריס (לקבל על עצמו את אחת הישויות שלו ). אביהם משחרר בטעות מהדואת חמישה אלים, במקום אחד. חמשת האלים האלה נולדו בחמשת הימים שנות השיגה מחונסו לאחר משחק, על מנת להוסיף לשנה במיוחד כדי לעקוף את שבועתה לא ללדת בימי השנה. חמשת הימים האחרונים בשנה, 27-31 בדצמבר, נקראים "ימי השדים".

אחד מהאלים שהשתחררו, סת', אל המדבר הרשע, שמנסה להחריב את העולם, כלא את ג'וליוס, ואת אוסיריס כדי שהוא לא ישעבד אותו, בסרקופג, וברח יחד איתו כדי שלא ייתפס, למצרים, שם הוא מתחיל לבנות פירמידה שצבעה הוא אדום שתהווה את מקור הכוח שלו- ביום הולדתו, יום השדים השלישי (29 בדצמבר). קרטר וסיידי מחליטים לצאת לפירמידה האדומה כדי להציל את אביהם, יחד עם אלת החתולים המצרית, בסתת (ג'וליוס ורובי הם שהוציאו אותה מהדואת כדי לשחררה לפני שאפופיס ינצח אותה ובתמורה היא משגיחה על סיידי בתור החתולה שלה מאפין. אמם של סיידי וקרטר הקריבה את עצמה כדאי לסגור את היציאה מהדואת).

בדרכם, תוקפות אותן מפלצות משונות, שנשלחו על ידי סת' על מנת להרוג את קרטר וסיידי. לאחר שקרטר וסיידי ניצחו אותם בעזרת כוחותיהם, יחד עם בסתת, הם נלחמים באלה הלביאה סחמת', שדז'רדן שלח כדי לעצור אותם. הם מביאים לה משקה חריף העשוי מרוטב סלסה, המזכיר בצבעו דם, שבו היא חושקת. וכשהיא שותה אותו, בדומה למסופר במיתולוגיה המצרית (בה נעשה שימוש במיץ רימונים ובירה) שבה להיות האלה חתחור, אלת היופי בעלת קרני הפרה שנרגעת מזעמה. לאחר מכן, הם נלחמים באל התנין סובק, והוא מצליח לנצחם ולהחזיר את בסתת לדואת. בדרך לפירמידה האדומה הם מבקרים בביתו של אל הידע תחות, ששולח אותם לארץ המתים כדי להשיג את נוצת האמת לכישוף. שם הם פוגשים גם את אנוביס - אל המוות, הוא מגלה להם שכדי לנצח את סת' עליהם להגיד בקול את שמו הסודי בכישוף שישמיד אותו ויחזיר אותו לדואת. קרטר וסיידי מבקרים בנום הראשון, כדי לקבל כלים ללחימה בסת'. הנום הראשון הוא מעין אוניברסיטה של חרטומים, שם הם לומדים לשלוט בכוחותיהם. לאחר שמצווים להוציא את קרטר וסיידי להורג- הם בורחים, וכשהם מגיעים לפירמידה, הם מגלים שאביהם כבר אינו בחיים. כשהם נפגשים עם סת', נפתיס אשתו מגלה להם את שמו האמיתי: יום הרשע (ככינוי ל-29 בדצמבר). הם גורמים לסת לחזור לצד הטוב, על ידי כך שהם אומרים לו שיגרשו אותו לדואת בעזרת שמו הסודי, אם ימשיך להחזיק את אביהם, ולנסות להחריב את העולם. בזמן שהם בפירמידה האדומה, קרטר וסיידי תופסים שד מרושע, שמספר להם שאפופיס, אל הנחש ואדון הכאוס, מתכנן לבלוע את השמש, ושאפופיס הוא אויבם האמיתי.

בסוף הספר, כשקרטר וסיידי חושבים שאביהם כבר אינו בין החיים, הם נשלחים לביקור בדואת, שם הם פוגשים את ג'וליוס. הוא מספר להם שאל המוות המצרי, אוסיריס, בחר בו בתור הגוף המארח שלו, ולכן ג'וליוס ימשיך לחיות ולעזור לקרטר ולסיידי מהדואת. לאחר הביקור, הם מגיעים לביתו של דודם, איימוס, ומגלים שם שבסתת חזרה מהדואת כמתנה מהאלים .

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ברשימת הספרים הטובים לשנת 2010 של ה-School Library Journal.
  • ברשימת המועמדים לספר הילדים של השנה של הבית האדום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]