הפסקת חשמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים משובשים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הפסקת חשמל היא אובדן קצר או ממושך של יכולת לספק חשמל לאזור מסוים. בבתים פרטיים, הגורמים העיקריים להפסקות חשמל הם קצר, עומס יתר (שגורמים לקפיצת המפסק הראשי בארון החשמל), זליגת זרם חשמלי והארקה מנותקת במכשירי חשמל ובשקעי חשמל (שגורמים לקפיצת ממסר הפחת בארון החשמל). הפסקת חשמל נרחבות יותר, נגרמות בשל תקלות כמו נזק בקווי מסירת חשמל, תקלות בתחנות שנאים או בחלקים אחרים של המערכת שיכולים במקרים נדירים להשאיר יישובים ואף מדינה שלמה ללא חשמל. במקרים נדירים וקיצוניים יותר, הגורם להפסקת החשמל עלול להגרם גם עקב בעיות בפעילותה של תחנת כוח שלמה, דבר העלול להשאיר יישובים שלמים ואף מדינה שלמה ללא חשמל.

להפסקות חשמל השפעה שלילית משמעותית בעיקר במקומות בהם בטיחות הציבור נמצאת בסכנה כתוצאה מכך. מוסדות כגון בתי חולים ומפעלים המחזיקים ציוד רגיש לשינויי מתח קיימים מקורות גיבוי, כגון גנרטור, אשר מתחיל לפעול אוטומטית כאשר זרם החשמל החיצוני פוסק. מערכות קריטיות אחרות, כגון טלקומוניקציה, נדרשות לכוח חירום נוסף.

על פי נתוני רשות החשמל, צרכן ממוצע בישראל סבל מכ-139 דקות של הפסקת חשמל בשנת 2014. הנתון כמעט הוכפל שנה אחר כך, 2015, ועמד על כ-272 דקות.

דוגמאות של הפסקות חשמל גדולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגים של הפסקת חשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסקות חשמל מתאפיינות בתופעות שונות, הנוגעות למשך והשפעתה של הפסקת החשמל:

פגם חולף
העלטה

פגם חולף הוא אובדן רגעי של כוח שבדרך כלל נגרם על ידי פגם זמני של קו מתח גבוה. העברת חשמל מתחדשת באופן אוטומטי אם סיבת התקלה נעלמה באמצעות מערכות "חיבור חוזר אוטומטי". במידה וסיבת התקלה לא נעלמה, מתרחשת תופעה הנקראת "חיבור חוזר לא מוצלח" ונדרשת בדיקה לסיבת התקלה על ידי אנשי התחזוקה. נפילת מתח רגעית או ירידת מתח רציפה, יכולים לגרום לבעיות בתפקוד של ציוד, תקלות בציוד או אפילו פעולה שגויה במערכות (כגון מחשב). החכשה מתייחסת לאובדן מוחלט של אספקת חשמל לאזור, והיא הצורה החמורה ביותר של הפסקת חשמל. הפסקות חשמל עשויות להימשך בין מספר דקות עד מספר שעות בהתאם לאופי של הפסקת החשמל, והתצורה של רשת החשמל.

הגנה על מערכת החשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל רשתות החשמל, קיימות הגנות על מנת למנוע עומס יתר של רכיבי הרשת, אשר עלול לפגוע בהם קשות. כדי למנוע זאת, חלקים של המערכת מנתקים את עצמם משאר המערכת באופן אוטומטי במצב של עומס יתר. בדומה לפעולת נתיכים במשקי בית. ברשת מסועפת, ניתוק רכיב כלשהו יגרום להעברת העומס לרכיבים אחרים. במידה וגם הם יכנסו לעומס יתר הם עלולים להתנתק. שרשרת תקלות מסוג זה עלולה להביא להעלטה אזורית נרחבת ולעיתים אף להעלטה ארצית. יחד עם זאת, במידה ומערכות ההגנה לא ינתקו את המרכיב המועמס מעבר ליכולתו, הוא עלול להנזק ולהוביל להשפעה חמורה יותר על יכולת אספקת החשמל..

הגנה על מערכות מחשב מפני הפסקות חשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכות מחשבים והתקנים אלקטרוניים אחרים מכילים מעגלים הרגישים לאובדן נתונים או לנזק לחומרה. מצב זה יכול להיגרם בעקבות הפסקות חשמל, נפילות ועליות מתח החשמל. התקנים כאלו כוללים נתונים ציוד רשתות, מקרני וידאו, מערכות אזעקה ומחשבים. על מנת להגן עליהם, ניתן להשתמש במערכת אל-פסק (UPS) אשר מסוגלת לספק מתח חשמלי באופן זמני במקרה של הפסקת חשמל ארוכה או רגעית, או במקרים של עליות וירידות מתח (אירועים בהם מתח עלול לגדול או לפחות לכמה שניות), אשר עלול לגרום נזק לחומרה. כאשר מתח החשמל חוזר, המערכת ממשיכה למשך כמה שניות לספק מתח להתקנים לפני שהיא מעבירה אותם בחזרה למתח החשמל של רשת החשמל כדי להגן מפני נחשולי מתח שעלולים להתרחש עם חזרת החשמל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הפסקת חשמל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]