הפסקת חשמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים משובשים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הפסקת חשמל היא אובדן קצר או ממושך של יכולת לספק חשמל לאזור. ישנם גורמים רבים של הפסקות חשמל ברשת החשמל. דוגמאות של גורמים אלה כוללים תקלות בתחנות כוח, נזק קווי מסירת חשמל, תחנות משנות מתח או בחלקים אחרים של המערכת, קצר או עומס יתר של חלקים של הרשת.

הפסקות חשמל הן קריטיות במיוחד באתרים בהם הסביבה ובטיחות הציבור נמצאים בסיכון. במוסדות כגון בתי חולים, מפעלים בעלי רגישות להפסקות חשמל וכו', בדרך כלל יש מקורות גיבוי, כגון גנרטור, אשר יתחיל לעבוד אוטומטית כאשר אספקת החשמל הופסקה. מערכות קריטיות אחרות, כגון טלקומוניקציה, נדרשים גם לכוח חירום.

דוגמאות של הפסקות חשמל גדולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגים של הפסקת חשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסקות חשמל מתאפיינות בתופעות שונות, הנוגעות למשך והשפעתה של הפסקת החשמל:

  • פגם חולף
    פגם חולף הוא אובדן רגעי (כמה שניות) של כוח שבדרך כלל נגרם על ידי פגם זמני של קו מתח גבוה. העברת חשמל מתחדשת באופן אוטומטי אם סיבת התקלה נעלמה באמצעות מערכות "חיבור חוזר אוטומטי". במידה וסיבת התקלה לא נעלמה, מתרחשת תופעה הנקראת "חיבור חוזר לא מוצלח" ונדרשת בדיקה לסיבת התקלה על ידי אנשי התחזוקה.
  • שקיעת מתח החשמל. שקיעה יכולה לגרום לביצועים ירודים של ציוד, תקלות בציוד או אפילו פעולה שגויה במערכות (כגון מחשב).
  • העלטה
    העלטה מתייחסת לאובדן מוחלט של אספקת חשמל לאזור, והיא הצורה החמורה ביותר של הפסקת חשמל. אלה הפסקות חשמל הנובעות או גורמות לתחנות כוח קשה במיוחד להתאושש מהם במהירות. הפסקות עשוי להימשך בין מספר דקות עד מספר שעות בהתאם לאופי של העלטה, והתצורה של רשת החשמל.

הגנה על מערכת החשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל רשתות החשמל, קיימות הגנות כדי למנוע עומס יתר של רכיבי הרשת, אשר יכול לפגוע קשות בהם. כדי למנוע זאת, חלקים של המערכת באופן אוטומטי מנתקים את עצמם משאר המערכת. זה דומה לפעולת נתיכים במשקי בית. ברשת מסואפת, ניתוק רכיב כלשהו גורם להעברת העומס לרכיבים אחרים. במידה וגם הם יכנסו לעומס יתר הם עלולים להתנתק. שרשרת תקלות מסוג זה עלולה להביא להעלטה אזורית נרחבת ואף להעלטה ארצית. יחד עם זאת, במידה והגנות לא ינתקו את המרכיב המועמס מעבר ליכולת הוא יכול להנזק ותוצאה על יכולת המשך אספקת החשמל תהיה חמור עוד יותר.

הגנה על מערכות מחשב מפני הפסקות חשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכות מחשבים והתקנים אלקטרוניים אחרים המכילים מעגלים רגישים לאובדן נתונים או לנזק לחומרה. זה יכול להיגרם על ידי איבוד פתאומי של כוח. אלו יכולים לכלול נתונים ציוד רשתות, מקרני וידאו, מערכות אזעקה, וכמו כן גם מחשבים. כדי להגן עליהם, ניתן להשתמש במערכת אל-פסק (UPS) שיכולה לספק זרם בלתי פוסק של חשמל במקרה שספק הכוח העיקרי לא יהיה זמין למשך זמן קצר. כדי להגן מפני עליות וירידות מתח (אירועים בהם מתח עלול לגדול או להיחסר לכמה שניות), אשר עלול לגרום נזק לחומרה. כאשר הכוח ישוחזר, מכשיר מיוחד הנקרא מגן פרץ יספוג את המתח העודף.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]