הפסקת חשמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים משובשים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הפסקת חשמל היא אובדן קצר או ממושך של יכולת לספק חשמל לאזור מסוים. הפסקת חשמל יכולה להיגרם בשל תקלה טכנית כמו תקלות בתחנות כוח, נזק בקווי מסירת חשמל, תקלות בתחנות שנאים או בחלקים אחרים של המערכת, ולעיתים הפסקת חשמל נובעת מקצר או מעומס יתר.

להפסקות חשמל השפעה שלילית משמעותית בעיקר באתרים בהם בטיחות הציבור נמצאת בסכנה כתוצאה מכך. מוסדות כגון בתי חולים ומפעלים המחזיקים ציוד רגיש לשינויי מתח קיימים מקורות גיבוי, כגון גנרטור, אשר מתחיל לפעול אוטומטית כאשר זרם החשמל החיצוני פוסק. מערכות קריטיות אחרות, כגון טלקומוניקציה, נדרשות לכוח חירום נוסף.

על פי נתוני רשות החשמל, צרכן ממוצע בישראל סבל מכ-139 דקות של הפסקת חשמל בשנת 2014. הנתון כמעט הוכפל שנה אחר כך, 2015, ועמד על כ-272 דקות.

דוגמאות של הפסקות חשמל גדולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגים של הפסקת חשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסקות חשמל מתאפיינות בתופעות שונות, הנוגעות למשך והשפעתה של הפסקת החשמל:

פגם חולף
העלטה

פגם חולף הוא אובדן רגעי של כוח שבדרך כלל נגרם על ידי פגם זמני של קו מתח גבוה. העברת חשמל מתחדשת באופן אוטומטי אם סיבת התקלה נעלמה באמצעות מערכות "חיבור חוזר אוטומטי". במידה וסיבת התקלה לא נעלמה, מתרחשת תופעה הנקראת "חיבור חוזר לא מוצלח" ונדרשת בדיקה לסיבת התקלה על ידי אנשי התחזוקה. שקיעת מתח החשמל. שקיעה יכולה לגרום לביצועים ירודים של ציוד, תקלות בציוד או אפילו פעולה שגויה במערכות (כגון מחשב).העלטה מתייחסת לאובדן מוחלט של אספקת חשמל לאזור, והיא הצורה החמורה ביותר של הפסקת חשמל. אלה הפסקות חשמל הנובעות או גורמות לתחנות כוח קשה במיוחד להתאושש מהם במהירות. הפסקות עשוי להימשך בין מספר דקות עד מספר שעות בהתאם לאופי של העלטה, והתצורה של רשת החשמל.

הגנה על מערכת החשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל רשתות החשמל, קיימות הגנות על מנת למנוע עומס יתר של רכיבי הרשת, אשר עלול לפגוע בהם קשות. כדי למנוע זאת, חלקים של המערכת מנתקים את עצמם משאר המערכת באופן אוטומטי במצב של עומס יתר. בדומה לפעולת נתיכים במשקי בית. ברשת מסועפת, ניתוק רכיב כלשהו יגרום להעברת העומס לרכיבים אחרים. במידה וגם הם יכנסו לעומס יתר הם עלולים להתנתק. שרשרת תקלות מסוג זה עלולה להביא להעלטה אזורית נרחבת ולעיתים אף להעלטה ארצית. יחד עם זאת, במידה ומערכות ההגנה לא ינתקו את המרכיב המועמס מעבר ליכולתו, הוא עלול להנזק ולהוביל להשפעה חמורה יותר על יכולת אספקת החשמל..

הגנה על מערכות מחשב מפני הפסקות חשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכות מחשבים והתקנים אלקטרוניים אחרים מכילים מעגלים הרגישים לאובדן נתונים או לנזק לחומרה. מצב זה יכול להיגרם בעקבות אובדן פתאומי של כוח. אלו יכולים לכלול נתונים ציוד רשתות, מקרני וידאו, מערכות אזעקה ומחשבים. על מנת להגן עליהם, ניתן להשתמש במערכת אל-פסק (UPS) אשר מסוגלת לספק זרם בלתי פוסק של חשמל במקרה שספק הכוח העיקרי לא יהיה זמין לזמן קצר. כדי להגן מפני עליות וירידות מתח (אירועים בהם מתח עלול לגדול או לפחות לכמה שניות), אשר עלול לגרום נזק לחומרה. כאשר הכוח ישוחזר, מגן פרץ יספוג את המתח העודף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הפסקת חשמל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]