לדלג לתוכן

הפער המגדרי בוויקיפדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ההתפלגות המגדרית של הכותבים בוויקיפדיה, לפי סקר ויקימדיה (2011): 90% גברים, 9% נשים, 1% טרנסג'נדרים או טרנסקסואלים[1].

הפער המגדרי בוויקיפדיה הוא מושג מתחום הביקורת על ויקיפדיה המצביע על פערים מגדריים בוויקיפדיה הן מבחינת התפלגות דמוגרפית של עורכי ויקיפדיה והן מבחינת איכות התוכן, קיומו או חסרונו.

שיעור הנשים שעורכות בוויקיפדיה, בקנה מידה גלובלי, הוא בין 8.5% ל-16%[2]. על פי סקר מ-2015, שיעור הנשים העורכות בוויקיפדיה העברית עומד על 19.9%[3]. אולם, בדו"ח הסיכום של הסקר מודגש כי בדומה לסקרים נוספים שנעשו לגבי ויקיפדיה העברית, סקר זה אינו מדעי, ואין בו נתונים מהימנים בנוגע לפער המגדרי בוויקיפדיה העברית.

הספרות המחקרית מצביעה על כך שההטיה המספרית לטובת גברים בקרב עורכי ויקיפדיה מובילה להטיה משמעותית בתוכני ויקיפדיה. ההטיה התוכנית באה לידי ביטוי בסיקור לקוי של נושאים שונים; בהצגת מידע באופן מוטה; ובצמצום במגוון הגישות לגבי השאלות "מהו ידע?" ו"כיצד ידע נוצר?". הצמצום במגוון הגישות לגבי שאלות אלה מוביל את עורכי ויקיפדיה לקביעת מדיניות מתוך נקודת מבט אנדרוצנטרית (המציבה את הגבר במרכז) בסוגיות העוסקות בנייטרליות של מידע ובחשיבות אנציקלופדית של נושאים שונים, ומצב זה תורם להיעדרו של ידע[4][5][2][6][7][8][9].

קרן ויקימדיה, המפעילה את ויקיפדיה, מודעת לפער המגדרי ולהשלכותיו והציבה בראש סדר עדיפויותיה את הצורך לצמצם אותו[7]. ב-2011, קרן ויקימדיה קבעה לה למטרה להגדיל את שיעור הנשים העורכות בוויקיפדיה בעולם לכ-25% עד 2015[10], אולם באוגוסט 2014 הודה מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, כי קרן ויקימדיה נכשלה בכך, וכי בכוונתה להכפיל את מאמציה לצמצום הפער המגדרי[11]. באפריל 2015 החליטה קרן ויקימדיה להשקיע 250,000 דולר במיזם שנועד לצמצם את הפער המגדרי[12]. במאמצים לצמצום הפער נכללים סדנאות עריכה לנשים במסגרת מיזם ויקי נשים ובמסגרת שיתופי פעולה עם מוסדות לימוד ותרבות; תחרויות כתיבה ייעודיות; הפקת כנסים והרצאות; והעלאת מודעות לנושא בקרב הציבור. בשנת 2014 השקיעה הקרן הלאומית למדע בארצות הברית 200,000 דולר בחקר הפער המגדרי בוויקיפדיה[13][14].

הספרות המחקרית, שבוחנת את הפערים בוויקיפדיה, מצביעה גם על הטיה אירופוצנטרית ועל הטיה גזעית (Racial bias on Wikipedia) - כלומר, על כך שבוויקיפדיה ניתנת עדיפות לפרספקטיבה ולתחומי העניין של האדם הלבן המערבי[7].

סמליל מיזם ויקי נשים
מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, טוען כי ההגמוניה הגברית בוויקיפדיה מובילה להטיה מגדרית[15].
התפלגות מגדרית בין עורכים לעורכות בוויקיפדיות לפי מדינות - על פי סקר קרן ויקימדיה[2].

ההכרה בקיום הפער המגדרי בוויקיפדיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
מנכ"לית קרן ויקימדיה העולמית (2007–2014), סו גרדנר, טוענת כי על אף שוויקיפדיה שואפת להציג את מכלול הידע האנושי, היא למעשה מציגה את מכלול הידע הגברי[16].

ויקיפדיה, שנוסדה בשנת 2001, הפכה עם הזמן למקור המידע הפופולרי ביותר באינטרנט[1]. נכון לדצמבר 2016, ויקיפדיה היא האתר החמישי הפופולרי ביותר בעולם[17], והאתר השישי הפופולרי ביותר בישראל[18]. במהלך השנים, חוקרים החלו לזהות בוויקיפדיה מספר בעיות סיסטמטיות, כשאחת מהן היא הפער המגדרי[8][1]. קיומו של הפער המגדרי בוויקיפדיה פורסם לראשונה בשנת 2010, עם פרסום ממצאי סקר שמצא כי שיעור הנשים העורכות בוויקיפדיה עומד על 12.6% בלבד[9]. סוגיה זו החלה לזכות לתשומת לב תקשורתית ואקדמית רבה לאחר פרסום כתבה בנושא בניו יורק טיימס בשנת 2011[19]. מחקרים רבים מראים כי הפער המגדרי מוביל להטיה מגדרית בתוכני ויקיפדיה, ומסבירים מדוע, על אף המוטו של ויקיפדיה לפיו "כל אחד יכול לתרום", קיימת דומיננטיות גברית מובהקת[20][7][21][22].

אף על פי שנשים מהוות 51% מאוכלוסיית העולם, הן סובלות מחוסר ייצוג משמעותי בזירות רבות בחברה (בזירה התקשורתית, האקדמית, הכלכלית, הפוליטית וכדומה)[23]. האו"ם עורך מאמצים להגדיל את ייצוג הנשים במדיה, מתוך הכרה בכך שהמדיה היא כלי משמעותי ביותר להשגת שוויון מגדרי[24]. גישתה של קרן ויקימדיה לנושא שונה: הקרן קושרת את הפער המגדרי לבעיה קשה של איכות בתוכני ויקיפדיה[16][25][1], ועורכת מאמצים לצמצמו מתוך הרצון לשפר את ויקיפדיה, ולא מתוך רצון לקדם שוויון מגדרי[26][27]. לטענת סו גרדנר, מנכ"לית קרן ויקימדיה (בשנים 2014-2007), ויקיפדיה אומנם שואפת להציג לציבור את מכלול הידע האנושי, אולם בפועל היא מציגה את מכלול הידע הגברי; זאת, משום ששיעור הנשים העורכות בוויקיפדיה נמוך כל כך. לדבריה, מנקודת המבט של קרן ויקימדיה, הפער המגדרי אינו סוגיה מוסרית, אידאולוגית או פמיניסטית, אלא סוגיה של איכות התוכן בוויקיפדיה: אם המטרה היא להציג את מכלול הידע האנושי, לא ניתן לעשות כן אם לא כולם משתתפים ביצירתו[16].

ההתפלגות המגדרית בשימוש באינטרנט בארצות הברית מצביעה על שיעור דומה בין גברים לנשים: 81% גברים מול 77% נשים[28]. בקרב עורכי ויקיפדיה, לעומת זאת, הפער המגדרי בקרב העורכים גדול מאוד: 85% - 90% מהעורכים הם גברים[7]. הסיקור הדל של נשים ושל תחומי עניין הנוטים להעסיק נשים קשור בחלקו לסיבות היסטוריות (נשים באופן מסורתי הודרו מהתיעוד ההיסטורי), אולם נובע גם מן ההעדפות של העורכים בוויקיפדיה[29]. גברים ונשים נוטים לערוך בתחומי עניין שונים, ולכן פער מגדרי בין העורכים מוביל לסיקור לא שוויוני של תחומים שונים[7]. בנוסף, לפער המגדרי יש השלכות משמעותיות לא רק על הידע עצמו אלא גם על קהילת העורכים בוויקיפדיה[13].

ישנם הטוענים כי הפער המגדרי בוויקיפדיה אינו מהווה בעיה[30]. לדעתם, האחריות על שיעורי העריכה הנמוכים בקרב נשים מוטלת על ציבור הנשים, הבוחר שלא לתרום לוויקיפדיה. חלקם אף לועגים לנושאים המשתייכים לתחומי עניין הנחשבים "נשיים", וגורסים כי אין הצדקה לכלול נושאים כאלה באנציקלופדיה. מחקר שניתח את התגובות לסיקור הפער המגדרי בכלי התקשורת מצא כי השיח כולל לעיתים באקלאש (אנ') - תגובה אנטגוניסטית ולעגנית - נגד נשים[30].

חלוקה מחקרית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחצו כדי להקטין חזרה

חלוקה מגדרית בין משתמשי אינטרנט, קוראי ויקיפדיה, קוראי ויקיפדיה רשומים ועורכי ויקיפדיה

הפער המגדרי ביחס לוויקיפדיה ניתן לחלוקה לשלושה תחומים:[9]

 • סוגיית הפער המגדרי בין קוראים – סוגיה זו עוסקת בהתפלגות המגדרית בין קוראי ויקיפדיה. מספר סקרים מצאו כי הפער המגדרי בין הקוראים הוא זניח[19][31][32].
 • סוגיית הפער המגדרי בין עורכים – סוגיה זו עוסקת בהתפלגות המגדרית בין עורכים לבין עורכות בוויקיפדיה, באופיה, בסיבותיה ובדרכים לצמצומה. המחקר מצא כי קיים פער מגדרי ניכר בקרב עורכי ויקיפדיה.
 • סוגיית הפער המגדרי התוכני (הטיה מגדרית) - סוגיה זו עוסקת בפער התוכני: קיומם והיעדרם של תכנים, והאופן בו הם מתוארים (מסגור, ארגון, עומק והיקף). המחקר מצא כי קיימת הטיה מגדרית משמעותית בידע לפיה ערכים על נשים או ערכים הנוגעים לתחומי עניין הנוטים להעסיק נשים נמצאים בחוסר ובדלות כמותית ואיכותית, בעוד ערכים על גברים או ערכים הנוגעים לתחומי עניין שנוטים להעסיק גברים נהנים מעושר כמותי ואיכותי.

רקע היסטורי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה נוסדה על בסיס רעיוני של שתי מסורות: מסורת האנציקלופדיה ומסורת תנועת התרבות החופשית (Free culture movement)תוכן החופשי). בשתי המסורות הללו קיימת היסטוריה של דומיננטיות גברית מובהקת - דומיננטיות שוויקיפדיה ירשה, גם אם באופן בלתי מודע ומכוון[33]. חלק מההטיות המגדריות בוויקיפדיה נגרמות עקב שעתוק של תיעודים ממאגרי מידע מוטים אחרים, אולם אין בכך כדי להסביר את הפער המגדרי הגדול שקיים לא רק בחוסר ביוגרפיות של נשים אלא בדלות בתחומי ידע שונים. התוכן בוויקיפדיה משקף את מה שמעניין את העורכים, ולכן השעתוק אינו בא לידי ביטוי רק בשימוש במקורות חיצוניים קודמים בעלי הטיה מגדרית, אלא גם בהעדפות ובתחומי העניין של העורכים[31].

מסורת אנציקלופדית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ההיסטוריונית מרי ריטר בירד - חקרה בשנת 1942 את הפער המגדרי באנציקלופדיה בריטניקה.

הטיה מגדרית הייתה קיימת באנציקלופדיות מאז היווצרן[20]. הפילוסופית סימון דה בובואר כתבה בשנת 1949 בספרה 'המין השני' כי "אין זאת נחיתותן של הנשים שקבעה את חוסר חשיבותן ההיסטורי: זהו חוסר חשיבותן ההיסטורי שגזר עליהן את הנחיתות"[34][35]. באנציקלופדיות המוקדמות זכו נשים לאזכורים קצרים ביותר[33]. במהדורה הראשונה של אנציקלופדיה בריטניקה (1771-1768), הערך 'מחלות סוסים' כלל 39 עמודים, בעוד הערך 'אישה' כלל 3 מילים בלבד: "הנקבה של האדם"[36][37]. את האנציקלופדיה הגדולה ערכו 150 גברים ואף לא אישה אחת[36], וספר הביוגרפיות של ונצואלה[38] שפורסם בשנת 1957, הכיל רק 3.6% ביוגרפיות על נשים, כאשר רוב הביוגרפיות עסקו באישי צבא ובפוליטיקאים (זירות שנשים לא פעלו בהן)[39].

ההיסטוריונית גיליאן תומאס (Gillian Thomas) חקרה את אנציקלופדיה בריטניקה, ומצאה כי נשים נדחקו בה לשולי תולדות החברה האנושית ונתפסו כתוספת לביוגרפיה של גברים. המדענית מארי קירי לדוגמה, שזכתה בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1903 ובפרס נובל לכימיה בשנת 1911, לא זכתה לערך במהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה (1911-1910), אלא נאלצה להסתפק באזכור קצר בערך על אודות בעלה, פייר קירי[40][41]. מתוך 1,500 עורכי המהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה, רק 35 (כ-2%) היו נשים (רובן סופרג'יסטיות). בנוסף, נשים נעדרו לחלוטין מרשימת 49 העורכים-היועצים של האנציקלופדיה[41][33].

בשנת 1942 חקרה ההיסטוריונית מרי ריטר בירד את הפער המגדרי באנציקלופדיה בריטניקה ומצאה בה הטיות מגדריות רבות. כך למשל, הערך מלכה לא היה קיים, נשים הודרו לחלוטין מערכים שעסקו ברפואה ובבריאות, והערך "שיר" הותיר את הרושם שלנשים לא הייתה שום תרומה לשירה באירופה. ריטר מסרה את דו"ח ממצאי המחקר שלה לעורך הראשי של בריטניקה, וולטר יאסט (Walter Yust), וחרף הבטחותיו לשינוי, בפועל הדו"ח זכה להתעלמות. משום כך, ריטר הפצירה בנשים להפסיק לערוך את בריטניקה[42].

במאה ה-19 טען, ג'ון ראסקין כי נשים צריכות לקבל נגישות לידע רק אם הדבר יאפשר להן להביע אהדה כלפי העונג של בעליהן בפעילותם לצבירת ידע. תומאס טוענת כי תפיסת עולם זו משתקפת בערכים של בריטניקה[41]. ההיסטוריונית ג'ינה לוריה ווקר (Gina Luria Walker) טוענת כי ויקיפדיה אינה שונה מאנציקלופדיות אחרות במובן זה שהידע שבה נוצר על ידי גברים ועבור גברים[36][37].

עקרון "החשיבות האנציקלופדית" בוויקיפדיה, שמנחה את עורכיה בבואם לשקול אלו ערכים לכלול ואלו למחוק, עלול להוות מכשול הניצב בפני תוכן של נשים ושל קבוצות מיעוט בכלל. בוויקיפדיה, אחד הקריטריונים העיקריים לכתיבת ערך על אישיות הוא כיסוי רחב אודותיה במקורות אמינים. קריטריון זה מקשה על כניסה של דמויות נשיות: מבחינה היסטורית, לעיתים קרובות נשים זכו להתעלמות, או שהקרדיט על פועלן ניתן לגברים (תופעה הנקראת אפקט מטילדה), ולכן קיים מחסור בתיעוד היסטורי של הישגים נשיים[43][44]. ויקיפדיה משעתקת הטיות קודמות: כשם שהגמוניה גברית הייתה קיימת בספרות המדעית מזה מאות שנים, כך גם בוויקיפדיה קיימת הגמוניה גברית כמעט מוחלטת, שמגבילה את נקודת המבט הנשית באופן משמעותי, ודוחקת לשוליים נושאים שנחשבים נשיים[29][15].

מסורת תנועת התרבות החופשית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
החוקר ג'וזף ריגל (Joseph M. Reagle Jr.) טוען כי האידאולוגיה הוויקיפדית יוצרת אפליה בלתי פורמלית נגד נשים[45].

אף על פי שערכים של חופש ופתיחות עומדים בבסיס תנועת התרבות החופשית, תנועה זו מפגינה את אותו חוסר ייצוג מגדרי של תרבות המחשבים ממנה צמחה. נשים מהוות רק 1.1% אחוז מקהילת הקוד הפתוח. החוקר ג'וזף ריגל (Joseph M. Reagle Jr.) טוען כי פער מגדרי זה מושפע באופן משמעותי מההקשר החברתי, ולא ניתן לבטל את חשיבותו בטענה לפיה מדובר רק בבחירה אישית של נשים. האמונה כי ערכי הפתיחות והחופשיות שוללים אפליה עשויה לנבוע מתוך תפיסה אנדרוצנטרית לפיה נקודת המבט הגברית היא נקודת המבט הנייטרלית. תפיסה זו עשויה לבוא לידי ביטוי בהנחה כי הפער המגדרי הוא מקרי ונובע רק משום שנשים בוחרות שלא להשתתף בעריכת ויקיפדיה. ערכי החופשיות והפתיחות בתנועת התרבות החופשית, שוויקיפדיה היא חלק ממנה, מאפשרים למיעוטים בה להשפיע, באופן לא פרופורציונלי למספרם בקהילה, על הטון והדינמיקה בין חברי הקהילה. בנוסף, עורכי ויקיפדיה עשויים לגייס ערכים אלו על מנת להדוף באמצעותם טענות בדבר פגיעה בחברי קהילה אחרים וכן על מנת להדוף טענות בדבר פער מגדרי[45].

ריגל טוען כי במבט ראשון הטענה שערכי הפתיחות והחופשיות תורמים לפער המגדרי נראית מגוחכת משום שאין מגבלות פורמליות שנוגעות למגדר העורכים. עם זאת, הוא גורס כי במבט שני מתגלים מנגנונים ודינמיקות בלתי פורמליים, הקיימים בקהילת העורכים, ואשר עשויים ליצור חסמים משמעותיים להשתתפות של נשים בקהילה. התנהגות מנוכרת וסקסיסטית בתוך קהילות הקוד הפתוח מדירה נשים (לדוגמה: כשחברה בקהילת הקוד הפתוח הזדהתה כאישה, אחד מחברי הקהילה מיד שאל אותה אם היא בלונדינית, וחבר אחר בקהילה שאל אותה אם היא רוצה להתחתן אתו). אפליה בלתי פורמלית זו עשויה להיות סמויה מן העין, משום שערכים של אוטונומיה ואינדיבידואליות מובילים רבים להתמקד בבחירות האישיות של נשים במקום להסתכל על ההטיה המערכתית[45].

אידאולוגיית התרבות החופשית מאפשרת קבלה של משתמשים מחרחרי ריב ומיזוגניים, ומאפשרת למשתתפים בדיונים לבטא עצמם בבוטות - דבר שמועיל למשתתפים האגרסיביים ביותר, שהם גברים, על פי רוב[45][26]. משתמשים גסים ובוטים עשויים לשגשג בקהילות פתוחות מעצם טבען הפתוח והמכיל. ריגל טוען כי למספר 'תפוחים רקובים' יש את הכוח להדיר נשים, גם אם הם מיעוט. בוויקיפדיה, קיימים עורכים שתורמים מאוד להעשרת התוכן האנציקלופדי, אולם הם מתנהגים בעוינות ובכך מדירים אנשים מקרב קהילת העורכים[46]. כמן כן, באופן מסורתי, תנועה זו מקושרת לתרבות "גיקית", שמזוהה עם חיבה לדיונים אינטנסיביים בעלי אופי וכחני[45].

ריגל טוען כי הרעיון של פתיחות ארגונית אינו אפשרי. לדבריו, קהילה אינה יכולה להחליט אם להיות פתוחה או לא, אלא רק להחליט למי הקהילה תהיה פתוחה, ומציע כי במקום לחשוב על מושג החופש כ'חופש להיות אנשים לא נעימים לאחרים' יש לחשוב על החופש של האחר להרגיש רצוי[46]. למרות קיומו של פער מגדרי גדול, התפיסות בנוגע לשאלת קיומו שונות בין גברים ונשים בתנועת התרבות החופשית: סקר שנערך בקרב קהילת הקוד הפתוח מצא כי 78% מהגברים סבורים שאין בקהילה אפליה נגד נשים, בזמן ש-75% מהנשים סבורות כי אפליה כזו אכן מתקיימת[5].

פער מגדרי בקרב עורכי ויקיפדיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנשים יש נטייה גדולה יותר מגברים להתנדב, ולכן חוקרים טוענים כי סביר היה להניח שנשים יקדישו מזמנן לעריכה בוויקיפדיה. כמו כן, שיעור הנשים שמשתמשות באינטרנט במערב לא קטן משיעור הגברים, ולעיתים אף עולה עליו. עובדות אלה יכולות להוביל את מי שנחשף אליהם להשערה כי בוויקיפדיה, המושתתת על פעילות התנדבותית ברשת, מתקיים איזון מגדרי. ואולם, מחקרים שונים מצביעים על קיומו של פער מגדרי משמעותי בוויקיפדיה. במהלך השנים, נערכו סקרים ומחקרים שמדדו את היחס הכמותי בין עורכים לעורכות בוויקיפדיה. הן מחקרים שנעשו בקנה מידה גלובלי והן מחקרים שבחנו ויקיפדיות בשפות ספציפיות מצאו פער מגדרי משמעותי, שמצביע על מיעוט עורכות[8][47]. בקנה מידה גלובלי, שיעור הנשים בוויקיפדיה הוא בין 8.5% ל-16%. בוויקיפדיה העברית, שיעור הנשים עומד על 19.9%, אולם רק 10% מהעורכים הפעילים בווקיפדיה העברית (שלהם יש זכות הצבעה ויכולת לקבוע מדיניות ולהכריע בשלל דיונים) הם נשים[3].

סקרים גלובליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סקרים גלובליים
סקר שנה תיאור
סקר UNU-MERIT 2010 סקר UNU-MERIT (אנ'), שנערך על ידי אוניברסיטת האומות המאוחדות (United Nations University) בשיתוף קרן ויקימדיה, היה הסקר הגלובלי הראשון שבחן את הפער המגדרי בוויקיפדיה, והראשון לבשר עליו ברמה הגלובלית. הסקר נערך ב-22 שפות וכלל 176,192 קוראים, עורכים קבועים ועורכים מזדמנים[19][1]. לפי נתוני הסקר, שיעור הנשים בוויקיפדיה כולה עמד על 12.64%, ושיעור הנשים העורכות בארצות הברית עמד על 18%[19].
סקר קרן ויקימדיה[1] 2011

סקר זה היה לסקר הגלובלי הראשון שערכה קרן ויקימדיה. הסקר נערך בכל השפות והוגבל לעורכים רשומים בלבד. בסקר השתתפו 5,073 עורכים. לפי הסקר, בוויקיפדיה קיימת דומיננטיות גברית מובהקת: מתוך כל עורכי ויקיפדיה: 91% גברים, 8.5% נשים ו-0.5 אחוז טרנסקסואלים או טרנסג'נדרים. כמו כן, שיעור הנשים בוויקיפדיה עולה בהתמדה: בשנת 2004 אחוז הנשים עמד על 3%, בשנת 2006 עמד על 6% ובשנת 2009 עמד על 8%. בנוסף, העורך הממוצע בוויקיפדיה הוא גבר לבן, משכיל, בשנות השלושים לחייו המתמצא במחשבים והוא חי באירופה או בארצות הברית. כמו כן, נמצא כי בתוך קהילת העורכים גברים עורכים הרבה יותר מנשים. תוצאות סקר זה זכו להד הציבורי והאקדמי הגדול ביותר[44].

סקר MIT/NU[48] 2013 סקר זה נערך על ידי מספר גופי מחקר[49] והוא מבקר את סקר UNU-MERIT שמצא כי שיעור הנשים בוויקיפדיה עומד על 12.6% אחוז. עורכי סקר זה טענו כי נשים נוטות פחות להשתתף בסקרים ועל כן ביצעו תיקון לפיו שיעור הנשים בוויקיפדיה כולה עומד על 16.1% אחוז, ואילו שיעור הנשים שעורכות את ויקיפדיה מארצות הברית עומד על 22.7%.

סקרים בוויקיפדיה העברית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקר העורכים הראשון של ויקימדיה ישראל שבחן את הפער המגדרי בוויקיפדיה העברית נערך במאי 2013 בקרב 320 עורכי ויקיפדיה העברית. הסקר מצא כי שיעור הנשים עומד על 23% ושיעור הגברים על 76%. נשים בוויקיפדיה עורכות יותר בתחומי מדעי הרוח, הבריאות, הרווחה והחברה, ואילו גברים עורכים יותר בתחום המדעים המדויקים (אחוז הגברים שעורכים בתחום זה כפול מאחוז העורכות). כמו כן, אחוז העורכים בוויקיפדיה העברית היוצרים תכנים בתחומים הנוטים להעסיק נשים הוא נמוך. בכנס "אקדמיית ויקיפדיה" החמישי, שהוקדש לנושא מיעוט הנשים בוויקיפדיה, הועלתה הטענה לפיה רק 6% מהעורכים הפעילים ביותר בוויקיפדיה העברית הם נשים[50][51].

סקר העורכים השני של ויקימדיה ישראל נערך באוגוסט 2015, ומטרתו העיקרית הייתה לבחון את המגוון בוויקיפדיה העברית. הסקר נערך בקרב 322 משתתפים. הנסקרים חולקו לשתי קבוצות: עורכים בעלי זכות הצבעה[52] (כונו בסקר: ויקיפדים), ועורכים ללא זכות הצבעה (כונו בסקר: כותבים). בסקר השתתפו 151 ויקיפדים (המהווים מחצית מבעלי זכות ההצבעה בוויקיפדיה), ו-171 כותבים[3].

לחצו כדי להקטין חזרה

האם למיעוט הנשים בוויקיפדיה יש השפעה על האווירה הכללית בה? מתוך סקר העורכים - ויקימדיה ישראל (2015)[3].

ממצאי הסקר:

 • מתוך כלל הנסקרים: 70.9% הם גברים ו-19.9% נשים.
 • מתוך כלל הויקיפדים: 78% גברים ו-9.9% נשים.
 • מתוך כלל הכותבים: 63.7% גברים ו-28.7% נשים.
 • נשים בוויקיפדיה משכילות יותר. אחוז העורכים עם תואר אקדמי גבוה יותר בקרב נשים: 71.9% נשים לעומת 49.3% גברים.
 • נשים פחות פעילות מגברים: 32.6% מהגברים משקיעים מעל 5 שעות שבועיות בעריכה, לעומת 17.2% מהנשים.
 • 56.4% גברים דיווחו כי הם עורכים בוויקיפדיה משום שזה מהנה, לעומת 40.6% נשים שדיווחו זאת.
 • מכלל הנסקרים, 52% דיווחו כי הם מרוצים מהאווירה בוויקיפדיה. 20% טענו כי אינם מרוצים מהאווירה (בתוצאות הסקר לא מופיע ניתוח של התפלגות מגדרית בנושא זה).
 • 74% מהוויקיפדים טענו כי מספר העימותים גבוה או גבוה מאוד. רק 7% טענו שהוא נמוך או נמוך מאוד.
 • 47.5% מהגברים טענו כי אין למיעוט הנשים בוויקיפדיה שום השפעה על האווירה הכללית או שיש לו השפעה מועטה בלבד, לעומת 17.8% נשים שטענו כך.
 • 52.5% מהגברים טענו כי למיעוט הנשים בוויקיפדיה יש השפעה במידת מה או השפעה רבה על האווירה הכללית, לעומת 82.1% נשים שטענו כך.

סקרים בוויקיפדיות שונות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
לפי מחקר של פרופ' ג'ון רידל (אנ') - מכלל העורכים שנרשמו בוויקיפדיה האנגלית בשנת 2009, נשים מהוות 16%, אולם הן אחראיות רק על 9% מכלל העריכות שבוצעו משנת 2009[53].

בשנת 2005 נערך מחקר על ידי אוניברסיטת וירצבורג שבחן את ההתפלגות המגדרית בוויקיפדיה הגרמנית ומצא כי שיעור הנשים בה עומד על 10% לעומת 90% גברים[21].

מחקר אוניברסיטת מינסוטה, שנערך בראשותו של ג'ון רידל (John T. Riedl) בשנת 2011, בחן את הפער המגדרי בוויקיפדיה האנגלית, וניתח לשם כך נתונים מ-113,848 חשבונות של עורכים פעילים שנוצרו בוויקיפדיה האנגלית בשנת 2009 ושיצרו יחדיו 67 מיליון עריכות. לפי ממצאי המחקר, שיעור הנשים עומד על 16% ביחס ל-84% גברים, אולם אותן נשים ערכו רק 9% מסך כל העריכות שבוצעו משנת 2009. כמו כן, נמצא כי ככל שכמות מספר העריכות לעורך עולה – כך שיעור הנשים הולך ופוחת. לדוגמה: שיעור העורכות בוויקיפדיה האנגלית עומד 16%, אולם הוא צונח ל-6% כשמבודדים חשבונות של עורכים שביצעו מעל 500 עריכות. בנוסף, נמצא כי נשים נוטשות את פעילותן בוויקיפדיה מוקדם יותר מגברים (זמן הפעילות של גברים ארוך יותר). המחקר טוען כי הפער המגדרי בוויקיפדיה נשאר אותו הדבר משנת 2005 וכי הוא לא מצטמצם[53][8][2].

סקר הוויקיפדיה השוודית נערך בשנת 2015 בקרב 2700 עורכים וקוראים. נמצא כי שיעור העורכות בוויקיפדיה השוודית באופן כללי עומד על 19%, אולם מתוך כל העורכים הפעילים – שיעור הנשים עומד על 13%[5]. בסקר נמצא כי נשים פחות נוטות לחשוב שוויקיפדיה מסבירת פנים לעורכים חדשים, וכן פחות נוטות לחשוב שחבריה מתייחסים לעורכים חדשים באופן שווה ללא קשר למגדר שלהם. כמו כן, נשים ערות יותר לתגובות סקסיסטיות באתר[5].

סקר ויקימדיה גרמניה, שנערך בשנת 2016 בקרב 686 עורכי ויקיפדיה הגרמנית, מצא כי שיעור הנשים עומד על 10%[54]. ממצאי הסקר:

 • 47% מהנסקרים טענו כי לא הרגישו רצויים כעורכים חדשים.
 • 62% טענו כי עורכים חדשים לא מקבלים מספיק תמיכה.
 • 59% מהגברים ו-67% מהנשים סבורים שיש לפער המגדרי השפעה רעה על התוכן.
 • 23% מהגברים ו-41% מהנשים סבורים שיש לפער המגדרי השפעה רבה על טיב התוכן.
 • 74% מהגברים ו-62% מהנשים חושבים שלמיעוט הנשים יש השפעה רעה על האווירה בוויקיפדיה.
 • 26% מהגברים ו-37% מהנשים חושבים שלמיעוט הנשים יש השפעה רעה על התדמית של ויקיפדיה כמקור מידע אמין.

גורמים לפער המגדרי בקרב עורכי ויקיפדיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ראוון ג'פר אלטאי על פעילותה כוויקיפדית

המחקר בחן מספר גורמים אפשריים לקיומו של הפער המגדרי בקרב עורכי ויקיפדיה. חלק מהגורמים הם גורמים חיצוניים הנעוצים בהבדלים מגדריים, וחלק מהגורמים הם גורמים פנימיים הקשורים לאופיה של ויקיפדיה[55].

גורמים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פער טכנולוגי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביחס לגברים, נשים חוות קושי גדול יותר באימוץ טכנולוגיה חדשה, אולם הבדלי המגדר בטכנולוגיות הקשורות לאינטרנט קטנים יותר. מחקר שנערך על ידי מכון המחקר Pew מצא כי רוב משתמשי האינטרנט בין השנים 2000–2004 היו גברים, אולם פער זה נעלם מאז. נכון לשנת 2016, שיעור הנשים גבוה יותר משיעור הגברים בבלוגים וברשתות החברתיות כמו פייסבוק, טוויטר ומיי ספייס. כמו כן, סקרי שוק הראו כי קיים שוויון מגדרי גם בעולם הגיימינג[8][56]. מחקר, שבחן את תפיסתם של גברים ונשים לגבי כישורי האינטרנט שלהם, מצא כי שיעור הנשים שדיווחו על כישורי אינטרנט נמוכים גבוה יותר משיעור הגברים, אולם מחקרי עבר שבחנו את הכישורים בהתבסס על ביצועים ולא בהתבסס על תחושות אישיות, מצאו כי אין הבדל ביכולות[47]. עם זאת, מאפיינים טכניים הכרוכים בעריכת ויקיפדיה עשויים להרחיק נשים[2].

פער תרבותי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיעור הנשים העורכות בוויקיפדיה ההינדית עומד על 3% לעומת 97% גברים. בהודו קיימת בעיית גישה לאינטרנט. רק ל-10% ממשקי הבית יש גישה לאינטרנט, ורק ב-1% מהם יש פס רחב. בבתים שיש בהם אינטרנט, כל בני המשפחה חולקים מחשב משותף, אולם מבחינה מסורתית – לנשים ניתנת פחות גישה. גלישת גברים ברשת נתפסת כהשקעה בעוד גלישת נשים נתפסת כבזבוז זמן[57].

העדפות שימוש

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקר שבחן את הפער המגדרי בוויקיפדיה הגרמנית מצא כי נשים מעדיפות להשקיע את זמנן באינטרנט ברשתות חברתיות (לדוגמה: פייסבוק וטוויטר) ולא בשיתוף ידע[21]. הסיבות לכך נעוצות בעובדה שמרחבים אלו מאפשרים תקשורת חברתית משמעותית יותר, דבר שהופך אותם אטרקטיביים עבור נשים[2].

ביטחון עצמי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבדלים מגדריים לגבי רמת הביטחון העצמי (המסוגלות העצמית) עשויים להשפיע על הפער המגדרי בוויקיפדיה. ביחס לנשים, גברים נוטים להיות בעלי ביטחון עצמי גבוה לגבי הידע שלהם, נכונות גבוהה לעמוד על דעתם ונטייה להעריך יתר על המידה את יכולותיהם[58]. נשים, לעומתם, נוטות יותר לחוש חוסר ביטחון לגבי הידע שלהן ועשויות להרגיש כי עריכה בוויקיפדיה תהיה יהירה מצידן[19][59][13]. כמו כן, בעוד גברים נוטים להציג את הדעות שלהם כעובדות, נשים נוטות להציג את הדעות שלהן כהצעות[59]. הבדלים במידת הביטחון העצמי אינם מעידים על הבדלים ביכולות: נמצא כי גם במקרים שבהם נשים מצליחות יותר מגברים, הן חשות חוסר ביטחון לגבי הביצועים שלהן ומעריכות פחות את יכולתן ביחס לגברים. בנוסף, הבדלים ברמת הביטחון העצמי לא חייבים לנבוע מחוסר ביטחון של נשים: הם עשויים לנבוע גם מביטחון מופרז של גברים, המופיע אפילו כשהם טועים[60][61].

במחקר משנת 2012, שנערך בקרב קוראי ועורכי ויקיפדיה, נמצא כי אצל נשים הייתה סבירות גבוהה ב-43% מגברים לבחור באפשרות "אין לי מספיק ידע או ניסיון" כסיבה שבגינה הן אינן עורכות בוויקיפדיה[19]. מחקר משנת 2015 מצא כי אחת הסיבות לכך שנשים לא תורמות לוויקיפדיה היא האמונה שלהן בחוסר יכולתן או כישרונן לתרום[7][13]. בעוד גברים מרגישים בנוח לחלוק את הידע שלהם, נשים נוטות להזדקק לעידוד על מנת להשמיע את קולן ולחלוק את הידע שלהן[44].

בהתייחס לסוגיית הפער המגדרי, טוען מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, כי לגברים אין בעיה להביע את עצמם באופן סמכותי גם בנושאים שאין להם שום מושג בהם, בעוד נשים נוטות להיזהר יותר גם בנושאים שהן בקיאות בהם[62]. בנוסף, גברים נוטים להציג את עמדותיהם באסרטיביות, ואופיה של הקהילה בוויקיפדיה מוביל להעדפת אופן ההתקשרות הגברי (האסרטיבי והסמכותי)[59][5].

אחד ההסברים לפער המגדרי נעוץ בטענה לפיה לנשים יש פחות זמן פנוי, משום שביחס לגברים הן משקיעות יותר זמן בעבודות משק הבית ובטיפול בילדים[44], אולם רוב הממצאים לא תמכו בהשערה זו. לפי דו"ח ויקימדיה הגרמנית, חוסר זמן נמצא כחסם המונע הן מגברים והן מנשים לערוך[2]. לפי סקר ויקימדיה, נשים נוטות להשקיע 30% יותר זמן מגברים ברשתות החברתיות[1]. חלק מהנשים אכן טוענות שהן פשוט עסוקות מדי[63], אולם מחקר משנת 2012 מצא כי הטענה לפיה הפער המגדרי נוצר בגלל פערים במידת הפניות אינה נתמכת בממצאים: לפי הממצאים, הסבירות כי גבר יבחר בתשובה "אין לי זמן לערוך" כסיבה שבגינה הוא אינו עורך בוויקיפדיה הייתה ב-19% מן הסבירות שאשה תעשה זאת[19]. מחקר נוסף שנערך בקרב גברים ונשים שהפסיקו לערוך בוויקיפדיה, מצא כי הטענה שלנשים יש פחות זמן אינה נכונה[13]. מחקר שנערך ביוון מצא כי מחסור בזמן כסיבה לאי-עריכה בוויקיפדיה אינו אופייני דווקא לנשים (שליש מהגברים ומהנשים בחרו בסיבה זו)[64]. עם זאת, בהודו נשים באופן מסורתי עסוקות יותר במטלות משק הבית ובגידול הילדים מאשר גברים, מה שמוביל לפערים מגדריים במידת הפניות[57].

גורמים פנימיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשק ויקיפדיה, הפועל בתחביר ויקי, עלול להרתיע נשים מלערוך. העיתונאית ג'ני קלימן טוענת כי תחביר ויקי נראה יותר כמו תוכנת מחשב מאשר כדף טיוטה[65]. ב-2013 טענה שרה סטירץ' (Sarah Stierch), הממונה על נושא הפער המגדרי מטעם קרן ויקימדיה, כי ויקיפדיה תמיד הייתה ידידותית יותר לגברים מאשר לנשים בגלל הממשק המסובך, שעלול להרתיע נשים[22]. לדבריה, האינטרנט התקדם מבחינה עיצובית, אולם ויקיפדיה נותרה מאחור; ויש לחשוב מחדש על עיצוב ויקיפדיה באופן שימשוך יותר נשים[66]. לטענת מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, אחת הסיבות לפער המגדרי היא שפת הקוד שבה כתובה ויקיפדיה: שפה זו נוחה רק ל"גיקים", שהם גברים ברובם[62]. לדבריו, מכיוון שהעריכה בוויקיפדיה היא פעולה טכנית, היא מדירה לא רק נשים אלא גם מבוגרים. וויילס הצביע על פיתוח העורך החזותי כפתרון אפשרי[67].

תרבות הקונפליקט

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד הגורמים הנזכרים ביותר במחקר הוא תרבות הקונפליקט שבאה לידי ביטוי בהתנהגות תוקפנית ועוינת וב"מלחמות עריכה". תרבות הקונפליקט, המכלה הרבה מזמנם של עורכי ויקיפדיה, היא בעיה הולכת וגוברת באתר[68], ושיעור המחלוקות והעימותים בוויקיפדיה עולה בהתמדה[13]. מחקר שבחן את הירידה העקבית במספר העורכים בוויקיפדיה מצא כי נטישת עורכים קשורה לעלייה להפיכת ויקיפדיה למקום פחות נעים ומושך, בעקבות התגברות של התנהגויות אנטגוניסטיות[69]. עורכים רבים חווים את ויקיפדיה כמרחב עוין. סקר שנערך בקרב 1,200 עורכים לשעבר מצא כי 27% מתוכם נטשו את ויקיפדיה בגלל התנהגות גסת רוח מצד עורכים אחרים באתר (בקרב נסקרים שהיו עורכים פעילים מאוד, השיעור קפץ ל-53%). בקרב קהילת עורכי ויקיפדיה האנגלית, נשים נטו לדווח יותר מגברים על כך שחשו חוסר נוחות רב יחסית לבצע עריכות שכרוכות בקונפליקטים[13]. החוקר אנדרו לי טוען כי ויקיפדיה אינה רק מקום שלא מקבל בברכה נשים, אלא מקום שלא מקבל בברכה את רוב האנשים. לדבריו, קהילת עורכי ויקיפדיה היא קהילה קטנה עם מסורת של התנגחויות המובילה לאווירה עוינת[44].

מחקרים מתחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית מצאו כי בעוד בנות מעדיפות להתמודד עם מצבי עימות באמצעות פשרה וסתגלנות, בנים מגיבים לאותם המצבים בעוינות[19]. מחקרים נוספים מצאו כי לנשים יש נטייה למזג יותר נעים ופחות אגרסיבי מאשר גברים, וכי גברים נוטים יותר מנשים להפר את הכללים ולנהוג באגרסיביות[8]. כמו כן, מצבי קונפליקט גורמים לנשים להגיב ביתר חרדה ולחץ ביחס לגברים, ולכן הן נוטות להימנע מעימותים ומהתמקחויות יותר מגברים, גם אם הדבר כרוך במחיר כבד[70][19][13]. בנוסף, על נשים מופעל לחץ חברתי יותר גדול להצניע התנהגויות של כעס או אסרטיביות, ונמצא כי נשים שלקחו חלק בעימותים נתקלו בתגובת נגד חריפה יותר מזו שלה זכו גברים[19][13]. החוקרת ג'סטין קאסל (Justine Cassell) טוענת כי אף על פי שנשים אוחזות בידע כמו גברים ומסוגלות להשתתף ביצירת ידע כמו גברים, אם הן יגנו על עמדתן באופן עיקש - פעולה זו עשויה להיתפס כפעולה "גברית", והן עלולות להישפט באופן שלילי על כך שהן נוקטות עמדה ברורה ומגינות עליה[9]. בעוד לגברים יש נטייה גדולה יותר מנשים לעסוק בנושאים טעונים[13], מחקר שנערך בשנת 2012 מצא כי עורכות ויקיפדיה נוטות לאמץ טון חיובי, לערוך ערכים בהם הדיונים בעלי אופי חיובי וכן להשתתף יותר בדיונים בעלי טון חיובי. כמו כן, ביחס לעורכי ויקיפדיה, עורכות האתר נוטות לכתוב הודעות חיובית יותר[23].

תרבות הדיון בוויקיפדיה סובלת מאותו אי שוויון מגדרי ומאותן היררכיות חברתיות ומבני כוח שקיימים מחוץ לעולם הווירטואלי[21]. אף על פי שוויקיפדיה מצהירה כי "כל אחד יכול לתרום", מספר מחקרים מצביעים כי הרמה הגבוהה של העימותים בוויקיפדיה מהווה חסם וסיבה לפער המגדרי. העריכה באתר כרוכה לעיתים רבות בנכונות להתווכח, והנטייה של נשים להדיר רגליהן מאזורי ויכוח עשויה להסביר את הפער המגדרי. בדפי שיחה רבים ניתן להבחין באזהרות ובמלחמות עריכה, ולעיתים, כדי שקולם של העורכים יישמע – עליהם להתווכח ולהתעקש[19][8]. החוקרת סוזן הרינג (Susan Herring) גילתה במחקרה כי בעוד גברים מוצאים את סגנון הביטוי העוקצני מבדר (כל עוד הוא לא מופנה כלפיהם), נשים נוטות להירתע מסגנון ביטוי שכזה[59].

עוצמת ותדירות הקונפליקטים בוויקיפדיה אינן קשורות בהכרח לכמות העורכים בה. טבעה של ויקיפדיה כקהילה פתוחה מאפשר גם למיעוט להשפיע באופן לא פרופורציונלי על הטון והדינמיקה בדיונים[19]. לפי סקר ויקימדיה גרמניה, תרבות הדיון יכולה להידרדר באופן משמעותי על ידי מספר קטן, אבל פעיל, של עורכים (בין 8% ל-10% עורכים) וזאת כל עוד שאר חברי הקהילה מאפשרים להם לנהוג בחוסר כבוד תוך התעלמות או סלחנות[54].

מחקר שנערך בשנת 2012 בקרב 40,699 אנשים שערכו בוויקיפדיה האנגלית מצא כי לתרבות הקונפליקט יש תפקיד משמעותי בכך שנשים נוטשות את ויקיפדיה. במחקר נמצא כי אצל נשים, הייתה סבירות גבוהה ב-26% לבחור בתשובה 'עימותים עם עורכים אחרים' כסיבה שבגינה הפסיקו לערוך[19]. נשים רבות הפסיקו לערוך בוויקיפדיה בשל התרבות הבוטה שמאפיינת אותה. חלקן העידו כי הן המשיכו לערוך, אולם בחרו במודע להימנע מעריכת ערכים שהדיון בהם צפוי להיות סוער ובוטה, כדוגמת ערכים בנושאים שנויים במחלוקת[71].

במחקר חקר מקרה שנערך בוויקיפדיה הגרמנית, נמצא כי עורכים מגיבים בעוינות לנושאים פמיניסטים בדפי השיחה[21]. טענה דומה ביחס לעוינות לפמיניזם הועלתה גם על ידי הממונה על נושא הפער המגדרי מטעם קרן ויקימדיה, שרה סטירץ'[36]. על פי ברברה פיסטר, לא ניתן לצמצם את הפער המגדרי באמצעות סדנאות עריכה, כל עוד הקהילה בוויקיפדיה עוינת כל כך[72].

בכנס ויקימניה 2014, מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, טען כי רצוי שעורכים, שתורמים רבות להעשרת הידע האנציקלופדי אולם נוהגים בפוגענות כלפי חברי הקהילה, יעזבו את ויקיפדיה. זאת, משום שהנזק שלהם עולה על התועלת (ראו דקה 3:50).

סקר של מכון המחקר Pew מצא כי הטרדות פוגעות בשלושה רבעים ממשתמשי האינטרנט[73]. אנציקלופדית ויקיפדיה אינה חסינה בפני הטרדות, והן מתרחשות בה באופן קבוע[73]. כבר בשנת 2006, נשים כתבו בוויקיצ'יקס, רשימת דיוור מיוחדת אותה פתחו מספר עורכות בוויקיפדיה כדי לספק מרחב נשי לעורכות שהתמודדו עם התנהגויות סקסיסטיות בוויקיפדיה. העורכות טענו שקיבלו תשומת לב מינית בלתי רצויה, ושהרגישו שהן 'מטרה נוחה' רק משום שהן נשים.

נשים שפרשו מעריכה מוויקיפדיה מעידות על הטרדות שאותן הן חוו במרחבי האתר. קרן ויקימדיה, המודאגת מתופעת ההטרדות בוויקיפדיה, לא ערכה סקר שביעות רצון בקרב העורכות שנטשו, אולם בשנת 2011 ערכה סקר שביעות רצון בקרב העורכות הפעילות. מהסקר עלה כי מרבית העורכות לא חוו הטרדות: 78% מעורכות ויקיפדיה טענו כי לא חוו אינטראקציות לא נעימות. לעומתן, 22% מעורכות ויקיפדיה טענו שחוו הטרדות באופנים שונים: קיבלו הודעה לא נאותה בדף שיחה, כתבו עליהן הודעה לא נאותה, ניסו ליצור איתן קשר מחוץ למרחב ויקיפדיה, ניסו לפלרטט איתן, עקבו אחריהן ברשת, ניסו לפגוש אותן במציאות, העניקו להן יותר מדי תשומת לב או עשו שימוש בתמונתן ללא רשותן[1][23]. בסביבה אנונימית כמו ויקיפדיה, נורמות מעין אלו עשויות להחריף; זאת, משום שבעולם הווירטואלי, גוברת התנהגות חסרת עכבות (דיסאינהיבציה) (disinhibition) שמובילה להתנהגות אנטי-חברתית[13]. לפי אותו הסקר, רוב עורכי ויקיפדיה חשו שהאינטראקציות בין העורכים חיובית, אולם 24% טענו כי חוו הטרדות מעורכים אחרים. בנוסף, נמצא כי ביחס לגברים, נשים פחות שבעות רצון מהיחס שהן מקבלות מהקהילה[1]. בין הסיבות לחוסר שביעות הרצון, נשים ציינו התנהגות תוקפנית, מאבקי כוח, חילופי מילים מרושעות, תגובות סקסיסטיות והטרדות מוחלטות[2]. על מנת להימנע מתשומת לב לא רצויה או מהטרדות, במרחב וירטואלי, נשים עשויות לבחור בכינוי גברי או נייטרלי מבחינה מגדרית[64].

בשנת 2015, קרן ויקימדיה ערכה סקר גלובלי בקרב עורכי ויקיפדיה (ושאר מיזמי ויקימדיה) במטרה לבחון את סוגיית ההטרדות במיזם[74]. בין ההתנהגויות המטרידות ניתן לכלול: הטרלה, סייבר סטוקינג (Cyberstalking) (תשומת לב בלתי רצויה שגורמת לצד השני לחוש מאוים), שפה פוגענית ומעליבה, הטרדה מאיימת, השחתת תוכן, פורנוגרפיית נקם, איומים, שימוש לרעה בסמכות (Abuse of authority), הוצאת דיבה, אאוטינג, מיזוגניה, שלהוב, אפליה, איומים בתביעה משפטית, התקפות אישיות עקב דעות שונות, התקפות על רמת אינטליגנציה, התקפות אישיות על בסיס שגיאות בשפה והתקפות אישיות על בסיס חוסר ותק. בסקר השתתפו 79% גברים, 11% נשים ו-10% בעלי זהות מגדרית אחרת או שהעדיפו לא לחשוף את המגדר שלהם[73].

ממצאי הסקר:

 • 38% מהעורכים חוו הטרדה, 15% לא היו בטוחים אם חוו הטרדה ו-47% לא חוו הטרדה.
 • 51% מהעורכים היו עדים להטרדה של חבר קהילה אחר.
 • 17.7% גברים ו-21.7% נשים דיווחו כי הוטחו בהם כינויי גנאי.
 • 25.3% גברים ו-30.2% נשים דיווחו כי חוו הטרלה ושלהוב.
 • 5.4% גברים ו-10.1% נשים דיווחו כי חוו איומים באלימות.
 • 17% מהגברים ו-39% מהנשים שחוו הטרדה מעידים כי התייעצו לגביה עם בן משפחה.
 • 5% מהגברים ו-16% מהנשים פנו לוויקימדיה לבקשת עזרה.

בסיקורים של כלי התקשורת על אודות התרבות הסקסיסטית בוויקיפדיה, עלו עדויות של עורכות שטענו כי הוטרדו. לדוגמה: כשאחת העורכות בוויקיפדיה האנגלית התלוננה בפני מפעילי המערכת כי הטיחו בה את כינוי הגנאי המגדרי Cunt (אנ'), ענה לה אחד העורכים כי הדרך הטובה ביותר להימנע מהכינוי Cunt היא לא להיות אחת כזו[36]. ניתוח שנערך בשנת 2014 בתמיכת ויקימדיה, בחן את השימוש בכינוי הגנאי המגדרי Cunt בוויקיפדיה האנגלית וטען כי שימוש בכינוי זה גורם לוויקיפדיה להיות מרחב פחות רצוי עבור נשים[75]. לטענת מנכ"לית ויקימדיה, סו גרדנר, אכן חלק מהנשים חוות את ויקיפדיה כסביבה סקסיסטית[76]. לדבריה, יהיה זה אבסורד לטעון כי אין מיזוגניה בוויקיפדיה משום שכל מי שיש לו גישה לאינטרנט יכול לערוך בוויקיפדיה. עוד היא טוענת כי בוויקיפדיה נמצאים עורכים בעלי כוונות טובות מבחינה מגדרית אבל הם נוהגים באופן לא מכוון בסקסיזם[77]. בשנת 2014, נדרש מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, לשאלה איך קהילת ויקיפדיה אמורה להתמודד עם עורכים שתורמים רבות לוויקיפדיה ברמת התוכן, אולם נוהגים באופן פוגעני כלפי חבריהם באתר. לטענת ויילס, רצוי שעורכים אלו יעזבו את הקהילה משום שהם גורמים ליותר נזק מאשר תועלת[78]. באוקטובר 2015, דובר מטעם ויקימדיה טען כי ויקימדיה שוקדת על תוכנית להתמודדות עם הטרדות[36].

אמון הקהילה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
החוקרת אדריאן ואדוביץ' (אנ'), מוותיקות קהילת עורכי ויקיפדיה האנגלית - טענה כי לא הזדהתה כאישה בשנים הראשונות לפעילותה, אולם לאחר שחשפה את המגדר שלה - היחס אליה ואל העריכות שלה השתנה לרעה[79].

משנת 2007 קיימת ירידה עקבית במספר העורכים הפעילים בוויקיפדיה האנגלית. ירידה זו קשורה ככל הנראה בעליית ההתנגדות של קהילת ויקיפדיה כלפי עריכות של עורכים חדשים[69]. שיעור המחיקות של תכנים חדשים[80] עולה משנה לשנה. פעולה זו דוחה ודוחקת עורכים חדשים, ועשויה להוביל לנטישתם[81]. 43% מעורכי ויקיפדיה נאלצים להתמודד עם עורכים שמוחקים את העריכות שלהם ללא הסבר, ונשים מדווחות כי הן רוצות תמיכה מקהילת העורכים על מנת להתמודד עם תופעה זו[2]. כמו כן, אחד הגורמים לירידה במספר העורכים הוא חוסר היכולת של ויקיפדיה לשמר ולגייס עורכים שאינם עונים לפרופיל המסורתי של עורך ויקיפדיה[82].

לנשים, שעורכות בוויקיפדיה בתחילת דרכן, קשה יותר לזכות באמון קהילת העורכים מאשר גברים שעורכים בה בתחילת דרכם. מחקר שניתח את המחיקות בוויקיפדיה האנגלית (לא כולל מחיקות של עריכות השחתה, כמו הוספת קללות - אלא רק עריכות שנעשו בכוונה טובה), מצא כי קיימת נטייה משמעותית למחוק יותר עריכות של עורכות חדשות מאשר של עורכים חדשים[8][83]. במחקר משנת 2012 בקרב גברים ונשים, נמצא כי אצל נשים, הייתה סבירות גבוהה ב-10% להאמין שהעריכות שלהן ימחקו או ישוכתבו[19]. ג'ון רידל טוען כי היחס לעורכות חדשות בתחילת דרכן הוא קריטי, משום שאם עריכות של עורך חדש נמחקות, יש סבירות גבוהה שהוא לא יחזור לתרום יותר לעולם. מכיוון שעריכות של עורכות חדשות נוטות יותר להימחק - נשים נמצאות בסבירות גבוהה יותר מעורכים חדשים לנטוש את ויקיפדיה[83].

שיעור הקבלה של עריכות של נשים בתכנות קוד פתוח עולה כאשר הן לא מזדהות כנשים[84], וייתכן כי יש נשים שבוחרות להסתיר את המגדר שלהן בסביבה שהיא בעלת דומיננטיות גברית[85]. החוקרת אדריאן ואדוביץ' (אנ') החלה לערוך בוויקיפדיה בשנת 2004. בשנים הראשונות לא הזדהתה מגדרית, אולם ברגע שהזדהתה כאישה, היחס אליה השתנה מאוד. לדבריה, עריכותיה גררו הרבה יותר שאלות וספקות ופעמים רבות הואשמה בהיותה היסטרית או רגשנית – דבר שלא חוותה לפני כן[79].

אווירה תחרותית וביקורתיות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולת העריכה בוויקיפדיה נקראת לרוב 'תרומה', אולם התרומה כרוכה לא רק ביצירת מידע חדש אלא גם במחיקה ובשכתוב מידע קיים שמישהו אחר תרם[13]. פעולה זו עשויה לעורר ביקורת ותחרות בין מספר עורכים לגבי השאלה איזו עריכה עדיפה. נשים נוטות להעדיף משימות הכרוכות בשיתוף פעולה מאשר משימות תחרותיות[19]. בנוסף, כשנשים נתקלות בביקורת, ההערכה העצמית שלהן נפגעת בממוצע הרבה יותר לעומת גברים[19]. מחקרים שנערכו בקרב עורכי ויקיפדיה לשעבר מצאו כי לנשים הייתה סבירות גבוהה ב-34% מגברים לבחור באפשרות "הרגשתי פחות נוח לערוך עריכות של אנשים אחרים" כסיבה בגינה הן הפסיקו לערוך[19][23]. כמו כן, נשים דיווחו על תגובה שלילית יותר לביקורת מאשר גברים וציינו את האווירה הביקורתית כסיבה להפסקת תרומתן (במחקר נמצא כי אצל נשים הייתה סבירות גבוהה ב-31% לבחור באפשרות 'חשש מביקורת' כסיבה להפסקת העריכה בוויקיפדיה)[13][19]. האווירה בוויקיפדיה עבור עורכים חדשים עלולה להיות מאיימת ומבודדת, ומאפיינים אלו משפיעים יותר על נשים[82]. לעיתים, הודעות שנכתבות לעורכות בוויקיפדיה נושאות אופי פטרנליסטי (אנ')[23]. מחקר שנערך בוויקיפדיה הגרמנית מצא כי נשים לא עורכות בוויקיפדיה, בין השאר, בגלל התחושה שהן לא רצויות בה ושהאווירה בה עוינת ומאיימת[21].

הטיה מגדרית בערכי ויקיפדיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקרים שונים מצאו כי בוויקיפדיה קיים פער מגדרי דמוגרפי ופער מגדרי בתוכן (שנקרא הטיה מגדרית). לפער המגדרי הדמוגרפי יש השפעה רבה על הפער המגדרי התוכני, משום שהוא מוביל לעיוות הידע, להיעדר ידע, לחוסר איזון בתוכן ולהצגת השקפת עולם חד צדדית במגוון תחומים[82][23][19][21][2][8]. ערכים שנוטים לעניין בעיקר נשים, מקבלים פחות כיסוי מערכים שנוטים לעניין בעיקר גברים[82]. מנכ"לית קרן ויקימדיה, סו גרדנר[86], טענה שוויקיפדיה תצליח לכלול את כל הידע האנושי רק אם קהילת העורכים בה תהיה מגוונת כמו האוכלוסייה העולמית עצמה, ושאין היא יכולה לחשוב על משהו חשוב יותר לקדם מאשר צמצום הפער[87].

קרן ויקימדיה בוחנת את חוסר הייצוג של נשים ואת ההטיה המגדרית בוויקיפדיה[2]. גרדנר התייחסה לנושא ההטיה המגדרית באמצעות מטפורה לפיה כל אחד מביא לשולחן את פירורי הידע שלו, ומי שלא יושב סביב השולחן – אין מרוויחים מפירורי הידע שלו[19]. כשקיים חוסר פרופורציה ניכר בין גברים ונשים, נקודת המבט הדומיננטית המשתקפת מוויקיפדיה היא נקודת מבט גברית[47], וקל לה יותר לשלוט על מהלך העניינים[2]. תפיסת עולם המשותפת לקבוצה הדומיננטית בוויקיפדיה עשויה להשפיע ולקבוע החלטות לגבי תיאור התוכן המוצג בערך מסוים, מידת קבילותם של מקורות והמידה שבה ראוי לכלול באנציקלופדיה ערכים בנושאים מסוימים. תופעה זו עשויה להתרחש גם באופן בלתי מודע (לדוגמה: כאשר התפתחויות גאופוליטיות מתוארות מנקודת מבט מערבית)[2]. ניתוח העמוד הראשי של ויקיפדיה בעשר שפות שונות הראה כי באזור שנועד להצגת תמונות של אישים, רק תמונה אחת מכל עשר תמונות מציגה אישה[41]. הגברת המגוון הדמוגרפי של העורכים בוויקיפדיה תשפיע לטובה על איכות התוכן ותצמצם את ההטיה המגדרית[82].

הבדלים מגדריים בדפוסי עריכה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנשים ולגברים יש דפוסי עריכה שונים בוויקיפדיה[88]. מחקרים מתחום הפסיכולוגיה החברתית מצביעים על כך שאנשים מתעניינים יותר בחברי קבוצת הפנים שלהם, מאשר בחברי קבוצת החוץ[29]. מחקר שניתח 900,000 ביוגרפיות בוויקיפדיה האנגלית מצא כי לעורכות בוויקיפדיה יש סבירות גבוהה פי שניים מעורכים ליצור ערכים על נשים[7]. כמו כן, לגברים יש פוטנציאל גדול יותר ליצור ערכים על גברים[29]. אדריאן ואדוביץ' טוענת כי בעוד את הערך שייקספיר בוויקיפדיה האנגלית היא ערכה עם עוד עשרות עורכים אחרים, את הערך ג'יין אוסטן ערכה עם עורך (או עורכת) אחד בלבד[79]. בנוסף, היא הצביעה על כך שרשימת הערכים על שחקניות הפורנו בוויקיפדיה האנגלית גדולה פי 3 מרשימת הנשים האינדיאניות בעלות החשיבות האנציקלופדית[44].

מחקר מצא כי גברים ונשים העורכים בוויקיפדיה נוטים להתעניין בתחומי עניין שונים. בעוד נשים מתרכזות בעיקר בנושאים הקשורים לאנשים ולאמנות, גברים מתרכזים יותר בתחומי עניין הקשורים לגאוגרפיה ולמדע[8]. ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם הסקר שערכה הקרן הלאומית למדע לפיו גברים נוטים לרכוש השכלה בתחומי המדע המדויק וההנדסה בעוד נשים נוטות לרכוש השכלה בתחומי הלימוד ההומניים (למשל: מדעי החברה והרוח)[89]. בוויקיפדיה, תחומי ידע שנשים נוטות להעדיף לערוך בהם (כמו אומנות וסוציולוגיה), עשויים להיות בעלי היקף קטן יותר מתחומי ידע שגברים נוטים להעדיף לערוך בהם (כמו היסטוריה, מלחמות ופוליטיקה)[2].

החוקרת טינג-יי צ'אנג (Ting-Yi Chang) טוענת כי השפה בוויקיפדיה גברית, וכי הסגנון והתוכן קשורים למגדר של העורך ולשאלה איך הוא רואה את העולם. לדבריה, שפה וידע לא יכולים להיות מנותקים מהמגדר. האינטרנט יכול להיות חסר גוף, אולם הוא לעולם לא יכול להיות חסר מגדר[90]. גם יסמין וסט טוענת שכשם שאין דבר כזה אדם שהוא נייטרלי מבחינה מגדרית, כך אין דבר כזה עורך ויקיפדיה שהוא נייטרלי מבחינה מגדרית[91].

הטיה מגדרית בביוגרפיות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ביוגרפיות בוויקיפדיה של ציירים (בכחול) וציירות (בכתום): עבודתן של הציירות הוכרה רק אחרי שנת 1850

בוויקיפדיה ישנן הרבה יותר ביוגרפיות של גברים מאשר ביוגרפיות של נשים. בוויקיפדיה האנגלית רק 15.5% מתוך כל הביוגרפיות הן של נשים ביחס ל-84.5% ביוגרפיות של גברים. ניתוח נוסף, שבוצע על ידי נחמיה גרשוני איילהו באוקטובר 2016, מצא כי מתוך הביוגרפיות בוויקיפדיה העברית, 19% הן של נשים ו-81% הן של גברים[92]. בעשרים הוויקיפדיות הגדולות ביותר, השיעור הממוצע של ביוגרפיות של נשים עומד על 17%. לכך שני גורמים:

 • היסטוריה - מבחינה היסטורית, נשים באופן מסורתי הודרו מעמדות כוח והשפעה, אולם גם כשפעלו בעמדות כאלו - פעמים רבות לא זכו לקרדיט על פועלן, ומאגרי מידע ואנציקלופדיות התעלמו מהשפעות של נשים על החברה ומנושאים החשובים להן, ולכן קיים קושי לאתר מקורות מקובלים.
 • העדפות אישיות - רוב העורכים בוויקיפדיה הם גברים, ואלו נוטים לערוך בנושאים המעסיקים אותם (למשל: היסטוריה צבאית ואישים הקשורים בה)[20].

מרתה סקסטון (Martha Saxton), פרופסורית להיסטוריה ולימודי מגדר בקולג' אמהרסט, מצביעה על היעדרן של ביוגרפיות של נשים בוויקיפדיה, וטוענת כי הביוגרפיות שכן קיימות לוקות בשטחיות ובאי דיוקים[93]. כשם שסופרות, חוקרות, אמניות, מאיירות ומתרגמות מצאו עצמן שנים רבות מחוץ למוקד העניין של המחקר האקדמי (ונכנסות אליו בהדרגה על ידי היסטוריונים), כך לעיתים קרובות נשים נעדרות מוויקיפדיה. נשים רבות "נקברו" בערכים על בעליהם או אחיהם: כך למשל, אינה ואן גרומבקוב, שהייתה חברת משלחת באיסלנד בשנת 1908 ותרמה תרומות משמעותיות לתחום ידיעת הטבע וכתבה מספר ספרים, זכתה רק לאזכור שמה בערך על בעלה האנס רק (Hans Reck), וסיפורה נותר זמין רק עבור מי שנהנה מגישה לכתבי עת. תת-ייצוג זה מערער על היומרה של ויקיפדיה להיות אנציקלופדיה[87].

החוקרת קרסטנסן (Tanja Carstensen) טוענת כי בוויקיפדיה קיימת מחיקה של תכנים פמיניסטיים, ומציגה כדוגמה את הערכים Ladyfest (אנ') וריוט גירל שהועמדו למחיקה בוויקיפדיה האנגלית באוגוסט 2007 בטענה שהם חסרי חשיבות אנציקלופדית. קרסטנסן טוענת כי דיוני מחיקה אלו מדגימים את הטענה לפיה נושאים פמיניסטים עדיין צריכים להצדיק את זכות הקיום שלהם בוויקיפדיה[28]. לטענת ההיסטוריונית מיה רידג', ערכים בוויקיפדיה מוצאים את דרכם במהירות למנועי החיפוש של גוגל, ולכן יש לקחת ברצינות את הפער המגדרי בנוגע להיסטוריה נשית. לדבריה, קיומו או היעדרו של מידע ברשת יוצר הנחות לגבי מה חשוב ומה לא חשוב בעולם[87].

אמילי טמפל ווד (Emily Temple-Wood) מספרת על חשיבות כתיבת נשים בוויקיפדיה ועל הפרויקט ליצירת ערכי ביוגרפיות של מדעניות.

בין השנים 2005–2014, פרסם הניו יורק טיימס את שמות הספרים שהגיעו למקום הראשון ברשימת רבי המכר. 88% מהערכים בוויקיפדיה, שסוקרים את הסופרים הגברים של אותם רבי המכר, ארוכים יותר מהערכים שסוקרים את הסופרות של אותם רבי המכר. בנוסף, 47% מאותם רבי המכר, שנכתבו על ידי נשים, לא זכו לערך בוויקיפדיה, לעומת 19% של רבי המכר שנכתבו על ידי גברים[7].

במחקר שנערך בוויקיפדיה בשש שפות שונות, נמצא כי ביחס לביוגרפיות של גברים, בביוגרפיות של נשים קיימת התמקדות בלתי פרופורציונלית בנישואים ובגירושים[29]. בביוגרפיות של נשים יש התמקדות רבה יותר במשפחה, בילדים ובסטטוס זוגי. כמו כן, האפיון 'בן זוג' מופיע בשיעור גבוה יותר בביוגרפיות של נשים ביחס לביוגרפיות של גברים[31]. בנוסף, נמצא כי בממוצע ביוגרפיות על נשים עומדות יותר ברף החשיבות האנציקלופדית מאשר ביוגרפיות על גברים – דבר שמעיד לטענת המחקר על תקרת זכוכית לפיה נשים צריכות להיות יותר חשובות מעמיתיהם הגברים כדי לזכות בערך[29], וייתכן כי הדבר נובע מהטיות מגדריות בתחום השיפוט[31].

אף על פי שאלפי מדעניות מתועדות במילונים ביוגרפיים, בוויקיפדיה האנגלית, נכון לשנת 2014, יש רק 1,500 ערכים על מדעניות[94]. אמילי טמפל-ווד (Emily Temple-Wood), סגנית נשיא קרן ויקימדיה D.C ומנהלת פרויקט נשים ומדע, טוענת כי קיימות 4,000–5,000 מדעניות שעומדות ברף החשיבות האנציקלופדית אולם אין עליהן ערך בוויקיפדיה[36]. גם איכות הערכים שקיימים נמוכה: מתוך אותם 1,500 ערכים, רק 10 תויגו כערכים איכותיים[95]. עוד טוענת טמפל-ווד כי ערכים לגבי נשים, וערכים בנושאים המעסיקים בעיקר נשים, נמחקים הרבה יותר מערכים בנושאים נייטרלים מבחינה מגדרית[94]. הפרויקט של טמפל-ווד להגדלת מספר הערכים על מדעניות בוויקיפדיה הוביל למתקפה עליה, הבאה לידי ביטוי בקבלת אימיילים סקסיסטיים ומשפילים הכוללים ביוש גוף. היא החליטה שבתגובה לכל הודעה מטרידה שהיא מקבלת, תכתוב ערך נוסף על מדענית[96].

השוואה בין מספר הביוגרפיות של נשים לעומת מספר הביוגרפיות של גברים בוויקיפדיה האנגלית[29].

מחקרי ביוגרפיות - 2015 - 2020

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015 נערך מחקר שניתח 1,445,021 ביוגרפיות בוויקיפדיה האנגלית[34]. מממצאי המחקר עולה כי:

 • 15.5% מתוך כל הביוגרפיות בוויקיפדיה האנגלית הן של נשים ביחס ל-84.5% ביוגרפיות של גברים.
 • כמעט כל הביוגרפיות של האישים שנולדו לפני שנת 1900 הן של גברים. ייתכן כי עקרון החשיבות האנציקלופדית של ויקיפדיה מהווה מחסום לכתיבה על נשים שנולדו לפני שנת 1900 משום שלא זכו להכרה משמעותית בדפי ההיסטוריה המקובלים.
 • מתוך כל הביוגרפיות של הספורטאים - 8.9% מהן של נשים.
 • מתוך כל הביוגרפיות על אנשי אמנות – 25% מהן של נשים.
 • מתוך כל הביוגרפיות על אישים בתפקידים ציבוריים – 13% מהן של נשים.
 • מתוך כל הביוגרפיות על אנשי צבא – 1.7% מהן של נשים.
 • בביוגרפיות של נשים נהוג יותר לציין את שם בן הזוג, מאשר בביוגרפיות של גברים (אזכור שמו של בן הזוג עשוי להיות קשור לתפיסה החברתית לגבי תפקידי מגדר).

מחקר נוסף[29] שפורסם בשנת 2016 מצא כי בעשרים הוויקיפדיות הגדולות ביותר, השיעור הממוצע של ביוגרפיות של נשים עומד על 17%. בנוסף, מצא המחקר כי קיימת הטיה לשונית בביוגרפיות של נשים, וכי ביוגרפיות של גברים מקושרות ביותר קישורים לערכים אחרים בוויקיפדיה מאשר ביוגרפיות של נשים - מצב שלו השלכות על תהליך חיפוש המידע.

בסקר שבוצע בפברואר 2020 על ידי פעיל בתנועת ויקימדיה, נבדקו 42 שפות שעבורן מתקיימת גרסה של ויקיפדיה. בכל השפות שנבדקו, רוב הביוגרפיות עסקו בגברים. ב-35 מתוך השפות, שיעור הביוגרפיות שעסק בנשים עמד על פחות מ-25%. על פי הסקר, שיעור הביוגרפיות שעוסקות בנשים בוויקפדיה העברית עומד על 19.76%[97].

מחקר השוואתי בין הביוגרפיות בוויקיפדיה לבריטניקה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה כמותית, בוויקיפדיה קיימות יותר ביוגרפיות של נשים מאשר בבריטניקה. זאת, משום שוויקיפדיה רחבה הרבה יותר בהיקפה, וכוללת גם ערכי אישים שכנראה לא היו נכנסים לאנציקלופדיות מסורתיות (למשל, ערכי ידוענים כמו ליהיא גרינר)[98]. ואולם, ניתוח הביוגרפיות מצא עדויות להטיה מגדרית לפיה, בהשוואה לבריטניקה, שיעור הביוגרפיות של גברים שהיו קיימות בבריטניקה אך לא בוויקיפדיה עומד על 30% [דרושה הבהרה], לעומת 50% אצל נשים[99]. שיעור היחסי של ערכים חסרים על נשים ביחס לערכים החסרים על גברים בוויקיפדיה גבוה הרבה יותר מזה של בריטניקה[41].

הטיה מגדרית בתחומי עניין

[עריכת קוד מקור | עריכה]
הערך על שמלת הכלה של קייט מידלטון בוויקיפדיה האנגלית הועמד במקור למחיקה בטענה לחוסר חשיבות אנציקלופדית[15].

ערכים שעוסקים בתחומי עניין "גבריים" (כלומר: נושאים שגברים נוטים להתעניין בהם) קיימים בוויקיפדיה בשכיחות יותר גבוהה מערכים שעוסקים בתחומי עניין "נשיים"[13]. כמו כן, לערכים הקשורים למגדר או לקבוצות מיעוט יש סבירות גבוהה יותר להימחק מוויקיפדיה[85]. אדריאן ואדוביץ' טוענת כי אף על פי שעורכים רבים תופסים את עצמם כאובייקטיביים ונייטרליים, בפועל אין זה אפשרי להיות כזה; ושבמציאות שבה 91% מהעורכים הם גברים, כל עריכה היא פוליטית ובעלת הטיה מגדרית, ונשים חייבות לקחת חלק כדי לשנות את המצב. לדבריה, נושאים שנוטים להעסיק יותר נשים זוכים לסיקור לקוי לעומת נושאים שנוטים להעסיק יותר גברים. לדוגמה: בוויקיפדיה קיימים 'מועדונים' לחברי קהילת העורכים שנועדו לקבץ את העורכים סביב תחום עניין שמעסיק אותם כדי שיוכלו לפתח אותו יחדיו. בשנת 2013 דווח כי המועדון המשגשג ביותר בוויקיפדיה האנגלית הוא מועדון ההיסטוריה הצבאית (בעברית: 'מועדון הרובה והמקלדת'), בעוד המועדון על עיצוב טקסטיל דועך[100]. בשנת 2012 בוויקיפדיה האנגלית, הערך על צמידי חברות הכיל רק 250 מילים בעוד הערך על כרטיסי בייסבול (Baseball card) הכיל 5,000 מילים. הערך סקס והעיר הגדולה הכיל 6,000 מילים, בעוד הערך סופרנוס הכיל 9,000 מילים[101].

ג'ימי ויילס טוען כי ההגמוניה הגברית בוויקיפדיה מובילה לאפליה שבאה לידי ביטוי במתן יחס מועדף לערכים מתחומים מסוימים ובזלזול בערכים מתחומים אחרים. לדבריו, בוויקיפדיה קיימים 100 ערכים שונים על הפצות לינוקס (Category:Linux distributions), ואף על פי שאין להם כמעט שום השפעה על התרבות – קהילת העורכים לא מערערת על חשיבותם האנציקלופדית, בעוד ערכים בתחום האיפור נתקלים בזלזול בטענה שמדובר ב"נושא של בנות", זאת למרות החשיבות התרבותית וההיסטורית של נושא זה. כשהערך שמלת הכלה של קייט מידלטון נוצר בוויקיפדיה האנגלית, עורכי ויקיפדיה הגיבו לו בזלזול והוא הועמד למחיקה. ויילס תמך בחשיבות האנציקלופדית של הערך וקיווה כי ייכתבו עוד ערכים על שמלות מפורסמות ובעלות השפעה. לדבריו: ”אם יש לנו 100 ערכים על הפצות לינוקס, צריכים להיות לנו גם 100 ערכים על שמלות מפורסמות”[15].

לפי קרן ויקימדיה, הגדלת מספר הנשים העורכות בוויקיפדיה תוביל להרחבת יריעת הידע המסוקר: נושאים הקיימים בוויקיפדיה יורחבו, ונקודות מבט נוספות יתווספו. כמו כן, הטון עשוי להיות ידידותי יותר, ותדמית ויקיפדיה בקרב הציבור הרחב תשתפר - מה שיוביל, בתורו, להגדלת מספר העורכים[2].

כתבה על ההטיה המגדרית בניו יורק טיימס

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההטיה המגדרית בוויקיפדיה זוכה לא רק לתשומת לב אקדמאית, אלא גם לסיקורים בתקשורת[7][19]. אחד הסיקורים הבולטים ביותר בתקשורת על אודות נושא זה היה מאמרו של נועם כהן שהתפרסם בניו יורק טיימס בשנת 2011. מאמר זה נחשב למאמר שהצית את העניין הרחב בנושא הפער המגדרי בוויקיפדיה הן בזירה האקדמית והן בזירה התקשורתית. כהן טען כי הפער המגדרי הדמוגרפי בוויקיפדיה מוביל להטיה מגדרית, שבאה לידי ביטוי בכיסוי לקוי של תחומי עניין הנתפסים כנשיים לעומת תחומי עניין הנתפסים כגבריים[8]. למשל: בעוד הערך על הסדרה 'סקס והעיר הגדולה' כולל רק סיכום קצר של כל עונה, הערך על הסדרה 'סופרנוס' מקיף וכל עונה זכתה לערך משל עצמה[26]. טענתו של כהן, שהתבססה על דוגמאות, קיבלה ביסוס מדעי לאחר שהנושא נבחן לעומק ובאופן שיטתי בזירה האקדמית[8].

רמבו - ערכים שעוסקים בסרטים, שמעניינים באופן מובהק בעיקר גברים, ארוכים הרבה יותר מערכים שעוסקים בסרטים שמעניינים באופן מובהק בעיקר נשים[83].

מחקר אוניברסיטת מינסוטה (2011)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה בשנת 2011 ניתח את הערכים בוויקיפדיה האנגלית ומצא כי ערכים, העוסקים בתחומי עניין הנתפסים כגבריים, ארוכים יותר מערכים העוסקים בתחומי עניין הנתפסים כנשיים[8]. לדוגמה: המחקר בחן את הערכים העוסקים בסרטים. לצורך הניתוח, השתמשו החוקרים בנתונים ממאגר הסרטים MovieLens בו הגולשים, המתבקשים לציין את מגדרם בעת ההרשמה, דרגו את הסרטים השונים. החוקרים בחנו 5,850 סרטים ב-MovieLens (אותם דרגו 15,000 גולשים) ומצאו סרטים שאהודים בבירור בעיקר על גברים וסרטים שאהודים בבירור בעיקר על נשים. המחקר מצא כי לפער המגדרי הדמוגרפי ישנה השפעה שלילית על כיסוי הידע שמעסיק נשים: ערכים על סרטים גבריים[102] ארוכים ומקיפים הרבה יותר מאשר ערכים על סרטים נשיים, שנמצאו קצרים הרבה יותר. לדוגמה: נמצא כי הערך על הסרט רמבו (סרט שמעניין בעיקר גברים) ארוך פי 3 מאורכו הממוצע של ערך על סרט בוויקיפדיה האנגלית. לעומת זאת, אורכו של הערך על הסרט הגשרים של מחוז מדיסון (סרט שמעניין בעיקר נשים) הוא חצי מאורכו הממוצע של ערך על סרט בוויקיפדיה האנגלית[83]. בנוסף, ערכים על סרטים נשיים קיבלו ציון נמוך יותר מבחינת איכותם ביחס לערכים על סרטים גבריים[95]. עם זאת, לא נמצא חוסר איזון בערכים הקשורים לזוכי פרס נובל או לזוכי פרס האוסקר. נראה כי ערכים הקשורים לאירועים ולאנשים שקיבלו חשיפה במסגרת אירוע מרכזי אינם סובלים מחוסר איזון[8].

לטענת ג'ון רידל, שעמד בראש המחקר, יש לראות כבעיה רצינית את העובדה שמקור המידע הכי חשוב של המאה ה-21 נשלט על ידי חצי מהאוכלוסייה האנושית בלבד, בעוד הנושאים שמעניינים את החצי השני של האוכלוסייה האנושית לא מקבלים תשומת לב נאותה[83].

דרכים לצמצום הפער המגדרי

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סדנת עריכה - פמיניזם ואמנות

יוזמות פורמליות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוויקיפדיה קיים מגוון עורכים צר עם רוב גדול של גברים לבנים. סו גרדנר טוענת כי ויקיפדיה משקפת את החברה שמייצרת אותה[29][77][103]. קיימים בוויקיפדיה מספר עקרונות מנחים לפיהם יש לשמור על כתיבה מנקודת מבט נייטרלית, על יצירת ערכים בעלי חשיבות אנציקלופדית ועל שימוש במקורות מהימנים, אולם מי שמשגיח על הכללים הללו ומפרש ואוכף אותם הם גברים. מכיוון שקהילת העורכים הומוגנית כל כך, העריכות בה מוטות באופן אינהרנטי, דבר שמוביל להפרה של עקרון השמירה על נקודת מבט נייטרלית[34][29]. אף על פי שאין בוויקיפדיה הדרה מגדרית פורמלית, חסמים בלתי פורמליים עשויים להתקיים ולשגשג בה, ולכן יוזמות פורמליות עשויות לעזור להתגבר על הדומיננטיות של מבנים בלתי פורמליים ועל ההטיה של הקבוצה הדומיננטית[33].

בוויקיפדיה האנגלית קיימת הנחיה לפיה "אין לנשוך את העורכים החדשים" (Wikipedia:Please do not bite the newcomers). הנחיה זו מעודדת הימנעות מיחס עוין ומאיים, במיוחד כלפי עורכים חדשים. הנחיה זו לא הצליחה לחדור לתרבות קהילת העורכים, ושינוי בתרבות עשוי להגיע אם העורכים יחליטו להציב לעצמם כמטרה לבצע שינוי בתרבות הדיון, למתן את העימותים ולשים לב לרגשות המתדיינים[19]. בוויקיפדיה האנגלית פועל פרויקט בית התה (Wikipedia:Teahouse), ששתיים ממטרותיו הן להעלות את מספר העורכים ולצמצם את הפער המגדרי. בית התה מהווה מרחב בטוח ונעים עם תמיכה של עורכים ותיקים באווירה מסבירת פנים ואדיבה. נמצא כי נשים נוהגות להשתתף בבית התה יותר מאשר גברים[82].

גיוס נשים לוויקיפדיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטענת ג'ימי ויילס וסו גרדנר, בעוד ויקיפדיה מספקת סיקור נרחב בתחומי המדעים המדויקים והטכנולוגיה, נושאים אחרים כמו ביוגרפיות של נשים ותחום הטיפול בילדים (Child care) סובלים מסיקור לקוי משום שאין מספיק נשים בוויקיפדיה. לטענתם, הדרך העיקרית לטפל בפער היא באמצעות גיוס נשים לוויקיפדיה[104], אם כי גרדנר מוסיפה כי למרות מאמצי הגיוס, הפתרון בסופו של דבר צריך לבוא מתוך קהילת עורכי ויקיפדיה[105]. גם אנדרו לי (Andrew Lih), החוקר ומחבר הספר מהפכת ויקיפדיה (The Wikipedia Revolution), טוען כי המפתח לטיפול בהטיה המגדרית ובמחסור בערכים הקשורים לנשים נעוץ בהגדלת מספר הנשים העורכות בוויקיפדיה[44].

בשנת 2006 נוצרה רשימת WikiChix. רשימה זו נועדה לנשים שעורכות בוויקיפדיה ומטרתה הייתה להוות מרחב בו ניתן לקדם עריכה של נשים, לדון בבעיות אתן מתמודדות נשים בקהילת ויקיפדיה, ולדון בהטיה המגדרית. מרחב זה היווה סביבה נעימה לנשים והיה נטול הערות סקסיסטיות[5][106].

ויקימדיה עושה מאמצים לעודד נשים להצטרף לוויקיפדיה[34]. מאמצים רבים מתרכזים בפרויקטים שונים שמטרתם לצמצם את הפער המגדרי הדמוגרפי ואת ההטיה המגדרית. אחד הפרויקטים הוא WikiWomen's Collaborative[107]. במסגרת הפרויקט נערכים ימי עיון וסדנאות עריכה לנשים, נפתחים מועדונים לכתיבה ייעודית (לדוגמה: מועדון נשים ומדע או מועדון נשים בספורט) וכן הלאה. בין הפרויקטים הבולטים ניתן למנות את הפרויקט 'נשים באדום'. פרויקט זה נוסד ב-18 ביולי 2015 ומטרתו להפוך קישורים אדומים (כלומר: קישורים שמעידים כי הערך חסר) לקישורים כחולים (כלומר: קישורים שמובילים לערך קיים). תחילה עסק הפרויקט ב"הכחלת" קישורים אדומים של ביוגרפיות על נשים, ולאחר מכן התרחב לערכים העוסקים בעשייה נשית (ערכים על יצירות אמנות של נשים, מוסדות שנוסדו על ידי נשים וכן הלאה). פרויקט הבת של 'נשים באדום' הוא פרויקט 'נשים בירוק', שמטרתו לשפר ערכים קיימים, העוסקים בנשים או בעשייה נשית. פרויקטים נוספים מתקיימים על ידי גורמים אחרים. לדוגמה: החברה המלכותית החליטה לקיים סדנאות עריכה לנשים עקב הפער המגדרי[108].

העלאת מודעות לפער המגדרי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטענת גרדנר, מהרגע הראשון שבו נודע לוויקימדיה על קיומו של הפער המגדרי, ויקימדיה לא ניסתה להסתיר זאת מהציבור[16]. העלאת המודעות בקרב הציבור על אודות הפער המגדרי עשויה לעזור בצמצומו[7], ולכן החליטה גרדנר לפתוח את הנושא לדיון ציבורי, זאת אף על פי שייעצו לה להצניע את המידע מחשש לפגיעה בתדמית ויקיפדיה[16]. החוקרת אילונה בוכם מוסיפה כי הפער המגדרי פוגע בתדמית ויקיפדיה, שזקוקה לסיקור תקשורתי טוב על מנת לזכות באמון הקוראים, ולכן מציעה לקחת ברצינות את הביקורת בכלי התקשורת[109]. מחקר של אוניברסיטת בואיט (Beuth University of Applied Sciences Berlin) בשיתוף ויקימדיה מצא שיצירת סביבה תומכת ומסבירת פנים וכן העלאת מודעות לגבי הפער המגדרי הן הפעולות החשובות ביותר לצמצום הפער[110]. גם ואלרי אורורה (Valerie Aurora), הפועלת לצמצום הפער המגדרי בקהילת התוכן החופשי, טוענת כי יש ליידע את הציבור בפתיחות ובשקיפות לגבי הבעיה וכי שמירה על הנושא בסוד לא תעזור לפתור אותה[111]. בנוסף, בקרב עורכי ויקיפדיה: 39% מודעים לפער המגדרי בעוד 61% אינם מודעים אליו כלל, ויש לנסות ולהנחיל בקרב עורכי ויקיפדיה את ערך המגוון כערך רצוי, ולא רק את ערך הקונפורמיות[2][112].

פער מגדרי בוויקיפדיה העברית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ד"ר שלומית ליר מרצה בכנס "אקדמיית ויקיפדיה" על תחושת ההדרה והניכור שחשות עורכות חדשות בוויקיפדיה[113].

בוויקיפדיה העברית קיים פער מגדרי דמוגרפי. בשנת 2011, שיעור הנשים בוויקיפדיה העברית עמד על 8.9%. בשנת 2012, שיעור הנשים עלה ל-15%[114]. סקר משנת 2013 מצביע על שיעור של 23% עורכות. סקר משנת 2015 מצביע על שיעור של 19.9% עורכות בקרב עורכי ויקיפדיה, אולם מבין העורכים בעלי זכות ההצבעה (שזכאים להכריע בוויקיפדיה בדיוני גיבוש מדיניות, בדיוני מחלוקת ובדיוני מחיקה למשל) - שיעור הנשים עומד על 9.9%. בשנת 2011, טענה עורכת בוויקיפדיה העברית, תמר הירדני, כי בוויקיפדיה העברית יש רק עשר נשים בין עשרות העורכים הקבועים[115]. יו"ר ודובר ויקימדיה ישראל, איציק אדרי, טוען כי מספר הנשים הנמוך בוויקיפדיה העברית צריך להטריד כל עורך באתר. ויקימדיה ישראל עושה מאמצים לגייס נשים לוויקיפדיה, באמצעות הרצאות, סדנאות עריכה ייעודיות לנשים, ובאמצעות שיתופי פעולה עם מוסדות תרבות וחינוך (ספריות, גלריות, אוניברסיטאות וכדומה) שעשויים ליצור מרחב פעולה נוח עבור נשים[116].

החוקרת שלומית ליר, שחקרה את הפער המגדרי בוויקיפדיה העברית במסגרת עבודת הדוקטורט שלה[117], טוענת כי ויקיפדיה העברית משעתקת את ההיררכיה של השפה ושל הערכים הגבריים ומאמצת אותם לתוכה[116], וכי דיונים בין העורכים הופכים לעיתים לזירות התגוששות. ליר טוענת כי השיח בוויקיפדיה מאוד כוחני ואינו מסביר פנים, והדבר יוצר תחושה לא נעימה בעיקר בקרב עורכות חדשות שמבקשות לתרום אולם נתקלות בתוקפנות. לדבריה, ויקיפדיה העברית, בניגוד לזירות אינטרנט אחרות כמו פייסבוק, יוצרת תחושות ניכור, דחייה ופחד שגורמות לנשים להימנע מתרומה לוויקיפדיה[116][113]. ב-2011 טען יו"ר עמותת ויקימדיה ישראל, תומר אשור, כי הדומיננטיות הגברית בוויקיפדיה אינה נובעת ממדיניות מפלה אלא מהתרבות הארגונית בוויקיפדיה. לדבריו, תרבות העריכה הלוחמנית והאגרסיבית שקיימת בוויקיפדיה מרחיקה עורכים חדשים, ועוד יותר – עורכות[118].

בוויקיפדיה העברית, בין 16.8%–19% מהביוגרפיות הן של נשים[92]. אלינור כרמי טוענת כי בוויקיפדיה העברית, ערכים כמו מחול, ברבי, איפור ונקודת ג'י מחווירים לעומת ערכים כמו כדורגל, לגו, משחק וידאו ומקלע[119].

סוגיית הפער המגדרי בוויקיפדיה העברית קיבלה חשיפה תקשורתית רבה בספטמבר 2016, לאחר שההיסטוריונית שרון גבע טענה לאפליה מגדרית בוויקיפדיה, שפוגעת בערכים שנוצרו במסגרת מיזם "מעלים ערך" בהובלתה, שנועד ליצור ולהרחיב ערכים על נשים בוויקיפדיה העברית. במסגרת הפרויקט, נוצרו והורחבו כ-80 ערכים על נשים. בהליך הצבעה, בחרה קהילת העורכים בוויקיפדיה העברית שלושה ערכים מערכי הפרויקט להיות ערכים מומלצים[120]. על חלק מהערכים האחרים התנהל דיון לגבי חשיבותם האנציקלופדית, ועל חלקם התקיימו הצבעות של העורכים, אשר בסופן הוחלט למחוק שני ערכים בטענה כי אין להם חשיבות אנציקלופדית[121][122]. חלק מכלי התקשורת הביעו ביקורת כלפי צעד זה וטענו כי קהילת עורכי ויקיפדיה העברית מוחקת ערכים של נשים ואינה מכירה בחשיבות האנציקלופדית של נשים. גבע טענה כי היחס לאותם ערכים משקף את מקומן של נשים בהיסטוריה בכלל ובוויקיפדיה בפרט[123], ובספטמבר 2016, החליטה להפסיק את הפרויקט לאחר שמאסה במה שהיא הגדירה כיחס הכוחני, המשפיל והמבזה מצד עורכי ויקיפדיה, שהיא וחברי הפרויקט נאלצו להתמודד איתו במשך השנים. לטענתה, בוויקיפדיה קיים מנגנון של "דרוויניזם דיגיטלי" לפיו רק החזק שורד[124][125]. מנגד, דוד שי (עורך ותיק וממייסדי ויקיפדיה העברית), שצידד במחיקת אותם הערכים בטענה לחוסר חשיבות אנציקלופדית, טען כי לוויקיפדיה, מעצם היותה אנציקלופדיה, ישנם גבולות, וכי לא כל תוכן ראוי להימצא באנציקלופדיה. לדבריו, יצירת ערכים על נשים חסרות חשיבות אנציקלופדית, עליהן נכתב ערך "רק משום שהן נשים", מהווה מעילה באמון הקוראים, ופוגעת בנשים שכן זכו לערך בוויקיפדיה בזכות עצמן, ולא רק משום שהן נשים[126][127][128]. גרשוני איילהו ביצע ניתוח בוויקיפדיה העברית ומצא כי בממוצע - אורך ערכים על ביוגרפיות של נשים וגברים זהה, ושיעור המחיקות של ביוגרפיות של נשים ושל גברים דומה גם כן[92]. בעקבות הסיקור התקשורתי, פורסם בדצמבר 2016 סרטון קצר של הבמאי אלון לוי העוסק בסוגיית הפער המגדרי בוויקיפדיה[128].

פרויקטים לצמצום הפער המגדרי בוויקיפדיה העברית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סדנת עריכה לנשים במסגרת פרויקט ויקי נשים במשרדי ויקימדיה ישראל

פרויקטים של ויקימדיה ישראל

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • כנס ויקימדיה באקדמיה - בשנת 2013, הכנס השנתי של ויקימדיה הוקדש כולו לנושא מיעוט הנשים בוויקיפדיה[129].
 • תחרות כתיבה ייעודית - בשנת 2015 החלה עמותת וקימדיה ישראל לערוך תחרות נושאת פרסים לכותבי ערכים העוסקים בנשים. במסגרת התחרות, נוצרו מעל 100 ערכים[130].במסגרת זאת התקיימו שתי תחרויות:
 1. תחרות כתיבת ערכים על נשים - 2015, בשיתוף ויצו. במסגרתו נכתבו 65 ערכים על נשים ישראליות או יהודיות
 2. תחרות כתיבת ערכים על נשים - 2016, על נשים פורצות דרך ישראליות ומכל העולם, במסגרתו נכתבו 39 ערכים.
 • סדנאות עריכה - ויקימדיה ישראל עורכת ברחבי הארץ סדנאות עריכה ייעודיות לנשים, זאת בשיתוף מוסדות חינוך ותרבות שונים[130].

שיתוף פעולה של ויקימדיה ישראל עם מערכת החינוך

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת שיתופי הפעולה של עמותת ויקימדיה ישראל עם מערכת החינוך, תלמידים ותלמידות כותבים ערכים על נשים במגוון מיזמים. שני המיזמים הבולטים בהקשר זה הם:

 • מיזם חטיבת ביניים "הנגיד", הרצליה - שיתוף פעולה זה החל בשנת 2014. בשנת הלימודים 2015–2016, תלמידי כיתה ח' במיזם התמקדו בכתיבת ערכים על נשים מובילות בתחומים שונים, וכתבו 30 ערכים חדשים בתחום זה.
 • מיזם אוניברסיטת תל אביב לנוער - שיתוף פעולה זה החל בשנת 2015. בשנת 2016 המיזם התמקד בכתיבת "ערכים על מדעניות פורצות דרך" והניב 49 ערכים חדשים על מדעניות.

פרויקט ויקי נשים הישראלי נוסד באוגוסט 2014 על ידי הפעילה הפמיניסטית, ציפי ערן, בהשראת פרויקט ויקי נשים העולמי ומטרתו להגדיל את מספר העורכות בוויקיפדיה, להרחיב את הערכים העוסקים בנשים או בתחומי עניין של נשים ולתקן את ההטיה המגדרית. במסגרת הפרויקט, תוך שיתוף פעולה עם ויקימדיה ישראל, נערכות סדנאות עריכה לנשים, ונכון לדצמבר 2016, נוצרו במסגרת הפרויקט 440 ערכים[124]. לפי סקר ויקימדיה ישראל, עמוד הפייסבוק של פרויקט ויקי נשים הגדיל משמעותית את המעורבות של נשים בוויקיפדיה העברית[3]. במסגרת פרויקט זה נפתח בוויקיפדיה העברית דף מיזם נשים באדום המיזם ממפה ערכים חסרים על נשים מכל העולם, בתחומים שונים בעלות חשיבות אנציקלופדית.

כתיבת ערכים במסגרת מיזם עם הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/מדעי הרוח - אוניברסיטת חיפה החל בשנת 2011. פרויקט זה כולל את "התוכנית ללימודי נשים ומגדר" שהוקם על ידי ד"ר שרון הלוי. בתוכנית סטודנטיות וסטודנטים לתואר שני כתבו ערכים בשמונה קורסים בתוכנית, על נשים מכל העולם וגם נושאים הקשורים בנשים, כמו חזיית הנקה, חוק עבודת נשים ועוד. במסגרת תוכנית זאת נכתבו, נכון לדצמבר 2016, 133 ערכים.

במסגרת שיתוף פעולה זה נכתבו ערכים על נשים גם במסגרת הקורס ""יהודים ומהפכות" - סה"כ 4 ערכים, ובמסגרת תוכנית רודרמן למצטיינים ביהדות ארצות הברית ומדינת ישראל בקורס "נשים אמריקאיות והפרויקט הציוני" בהובלת אסתר כרמל-חכים, נכתבו 13 ערכים. בסך הכל, נכון לדצמבר 2016, נכתבו 150 ערכים.

מעלים ערך: מחזירות נשים להיסטוריה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרויקט מעלים ערך: מחזירות נשים להיסטוריה נוסד בינואר 2012 על ידי ההיסטוריונית שרון גבע. במהלכו נכתבו והורחבו 83 ערכים על ביוגרפיות של נשים מההיסטוריה של ישראל במסגרת מטלה אקדמאית. הפרויקט זכה במקום השלישי בתחרות המיזמים החברתיים של כיכר אשוֹקה ושל סמינר הקיבוצים לשנת 2014. הפרויקט הופסק בספטמבר 2016[131][132].

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבות ומאמרים בעברית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטונים בעברית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבות ומאמרים באנגלית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטונים באנגלית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 The Editor Survey (April 2011), Wikimedia Foundationקובץ PDF
 2. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Charting Diversity. Working together towards diversity in Wikipediaקובץ PDF. Wikimedia Deutschland and the Beuth University of Applied Science, 2014
 3. ^ 1 2 3 4 5 Wikimedia Israel survey among HEWP editors - 2015קובץ PDF, Wikimedia Commons
 4. ^ Gruwell, Leigh. "Wikipedia's Politics of Exclusion: Gender, Epistemology, and Feminist Rhetorical (In) action." Computers and Composition 37 (2015): 117-131
 5. ^ 1 2 3 4 5 6 Helgeson, B. (2015). The Swedish Wikipedia Gender Gap., Stockholm School of Economics
 6. ^ Address the gender gap, Meta-Wiki
  MacAulay, Maggie, and Rebecca Visser. "Editing Diversity In: Reading Diversity Discourses on Wikipedia." Ada: A Journal of Gender, New Media, and Technology 9 (2016)
  Chapter 5: Gender Gap In Wikipedia Editing: A Cross-Language Comparison, Paolo Massa, Asta Zelenkauskaite, Global Wikipedia, International and Cross-Cultural Issues in Online Collaboration, 2014
  Eryk Salvaggio, Help us close Wikipedia’s gender gap, The Wiki Education Foundation, November 13, 2014
  Stine Eckert, The Wikid GRRLS Project: Learning Outcomes for a Project Leader(הקישור אינו פעיל, 30.10.2019), The Faculty Voice, University of Maryland, October 15, 2013
  Matthew Vetter, Wiki Wednesday: Wikipedia’s Gender Problem and What We’re Doing about It, The Digital Rhetoric Collaborative, april 8 2015
 7. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Hinnosaar, M. (2015). Gender Inequality in New Media: Evidence from Wikipedia. Collegio Carlo Alberto University of Turin
 8. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Lam, S. T. K., Uduwage, A., Dong, Z., Sen, S., Musicant, D. R., Terveen, L., & Riedl, J. (2011, October). WP: clubhouse?: an exploration of Wikipedia's gender imbalance. In Proceedings of the 7th international symposium on Wikis and open collaboration (pp. 1-10). ACM
 9. ^ 1 2 3 4 Justine Cassell, A Culture of Editing Wars, Where Are the Women in Wikipedia? The New York Times. FEBRUARY 4, 2011
 10. ^ Wikimedia Foundation, Wikimedia Strategic Plan: A Collaborative Vision for the Movement through 2015, February 2011
 11. ^ Wikipedia 'completely failed' to fix gender imbalance, BBC News, 8 August 2014 סרטונים
 12. ^ Siko Bouterse, Alex Wang, María Cruz, Inspire Campaign to fund new gender diversity initiatives. blog.wikimedia. March 4th, 2015
 13. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Bear, J. B., & Collier, B. (2016). Where are the Women in Wikipedia? Understanding the Different Psychological Experiences of Men and Women in Wikipedia. Sex Roles, 74(5-6), 254-265.
 14. ^ Elizabeth Harrington, Government-Funded Study: Why Is Wikipedia Sexist? Washington Free Beacon. July 30, 2014
 15. ^ 1 2 3 4 Torie Bosch, How Kate Middleton’s Wedding Gown Demonstrates Wikipedia’s Woman Problem, Slate, July 13 2012
 16. ^ 1 2 3 4 5 Challenges for Wikipedia: An interview with the WikiMedia Foundation's Sue Gardner, Forbes סרטונים
 17. ^ The popularity of Wikipedia is measured by the web traffic measurement company Alexa Internet
 18. ^ Alexa Internet - Israel
 19. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Collier, B., & Bear, J. (2012). Conflict, confidence, or criticism: An empirical examination of the gender gap in Wikipedia. In CSCW’12: Proceedings of the ACM 2012 Conference on Computer Supported Cooperative Work (pp. 383-392).(הקישור אינו פעיל, 30.10.2019)
 20. ^ 1 2 3 Klein, M., & Konieczny, P. (2015). Gender gap through time and space: A journey through wikipedia biographies and the" wigi" index. arXiv preprint arXiv.
 21. ^ 1 2 3 4 5 6 7 Sichler, A., & Prommer, E. (2014). Gender Differences within the German-Language Wikipedia (Les Différences Entre Les Sexes AU Sein Du Projet Wikipédia En Allemand). ESSACHESS Journal for Communication Studies, 7(2), 14.
 22. ^ 1 2 Tim Sampson. Can storming Wikipedia fix the site's notorious gender imbalance? The Daily Dot. Aug 29, 2013
 23. ^ 1 2 3 4 5 6 Laniado, D., Kaltenbrunner, A., Castillo, C., & Morell, M. F. (2012, August). Emotions and dialogue in a peer-production community: the case of Wikipedia. In Proceedings of the Eighth Annual International Symposium on Wikis and Open Collaboration (p. 9). ACM.
 24. ^ The Global Alliance on Media and Gender. Framework and Plan of Action. The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
 25. ^ Aysha Khan, The slow and steady battle to close Wikipedia’s dangerous gender gap, thinkprogress, Dec 15, 2016
 26. ^ 1 2 3 Noam Cohen. Define Gender Gap? Look Up Wikipedia’s Contributor List. The New York Times. Jan. 30, 2011
 27. ^ Sue Gardner talks about the Wikipedia gender gap, Christoph Dernbach סרטונים
 28. ^ 1 2 Carstensen, T. (2009). Gender Trouble in Web 2.0. Gender perspectives on social network sites, wikis and weblogs. International Journal of Gender, Science and Technology, 1(1).
 29. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Wagner, C., Graells-Garrido, E., Garcia, D., & Menczer, F. (2016). Women through the glass ceiling: gender asymmetries in Wikipedia. EPJ Data Science, 5(1), 1.
 30. ^ 1 2 Eckert, S., & Steiner, L. (2013). (Re) triggering Backlash: Responses to News About Wikipedia’s Gender Gap. Journal of Communication Inquiry, 37(4), 284-303.
 31. ^ 1 2 3 4 Feli Nicolaes, Gender Bias in Wikipedia An analysis of the affiliation network, University of Amsterdam, Faculty of Science (2016)
 32. ^ Wikipedia has slightly more male readers than female, Research:Wikipedia Readership Survey 2011/Results. Meta-Wiki
 33. ^ 1 2 3 4 Joseph M. Reagle Jr. (2010), Good Faith Collaboration: The Culture of Wikipedia. MIT Press - Online copy(הקישור אינו פעיל, 30.10.2019)
 34. ^ 1 2 3 4 Graells-Garrido, Eduardo, Mounia Lalmas, and Filippo Menczer. "First women, second sex: gender bias in Wikipedia." Proceedings of the 26th ACM Conference on Hypertext & Social Media. ACM, 2015.
 35. ^ הציטוט של סימון דה בובואר באנגלית: It is not women's inferiority that has determined their historical insignificance: it is their historical insignificance that has doomed them to inferiority
 36. ^ 1 2 3 4 5 6 7 EMMA PALING, Wikipedia's Hostility to Women, The Atlantic, OCT 21, 2015
 37. ^ 1 2 Samuel Muston, Knowledge through the pages: The evolution of encyclopedias, The Independent, 4 February 2011
 38. ^ Ramón Armando Rodríguez, Diccionario biográfico, geográfico e histórico de Venezuela, 1957
 39. ^ Wikimania 2016 - Content Gender Gap, an International Movement by Rosie Stephenson-Goodknight, Wikimania Esino Lario סרטונים
 40. ^ "אנציקלופדיה בריטניקה." ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. 21 אוק' 2016, 15:42 UTC. 9 נוב' 2016, 22:18
 41. ^ 1 2 3 4 5 Reagle, J., & Rhue, L. (2011). Gender bias in Wikipedia and Britannica. International Journal of Communication, 5, 21.
 42. ^ Beard, Mary Ritter; Edinger, Dora; Selig, Janet A.; White, Marjorie (1977), "A study of the Encyclopaedia Britannica in relation to its treatment of women", in Lane, Ann J., Mary Ritter Beard: A Sourcebook, Studies in the Life of Women, New York: Schocken Books, pp. 216–223
 43. ^ Sara Boboltz. Editors Are Trying To Fix Wikipedia’s Gender And Racial Bias Problem. The Huffington Post. Apr 15, 2015
 44. ^ 1 2 3 4 5 6 7 Lynsea Garrison. How can Wikipedia woo women editors? BBC News Magazine. 8 April 2014 סרטונים
 45. ^ 1 2 3 4 5 Reagle, J. (2012). “Free as in sexist?” Free culture and the gender gap. First Monday, 18(1).
 46. ^ 1 2 Free as in Sexist? The Gender Gap in Free Culture - A Lecture by Joseph Reagle, communicationplusone סרטונים
 47. ^ 1 2 3 Hargittai, E., & Shaw, A. (2015). Mind the skills gap: The role of Internet know-how and gender in differentiated contributions to Wikipedia. Information, communication & society, 18(4), 424-442.
 48. ^ Hill, B. M., & Shaw, A. (2013). The Wikipedia gender gap revisited: characterizing survey response bias with propensity score estimation. PloS one, 8(6), e65782.
 49. ^ MIT Sloan School of Management, Northwestern University, the Berkman Center for Internet and Society and the Ford Visionary Leadership Fund
 50. ^ ד"ר עטרה פרנקל, "מה למדתי מהסטודנטיות שלי בוויקיפדיה?" תובנות מעשיות בע"מ מתרומת ויקיפדיות, Wikimedia Israel סרטונים
 51. ^ אקדמיית ויקיפדיה 2013: הצגת סקר הקוראים של ויקיפדיה העברית, Wikimedia Israel סרטונים
 52. ^ לעורכים בעלי זכות הצבעה יש יכולת להשתתף בהחלטות המדיניות ובשלל דיונים כמו דיוני מחיקת ערכים או דיוני מיזוג ופיצול ערכים
 53. ^ 1 2 Research proves gender imbalance on Wikipedia, University of Minnesota
 54. ^ 1 2 Analysis Wikimedia Germany Editor Survey 2016קובץ PDF, Wikimedia Commons
 55. ^ Ting-Yi Chang, Another 5 Years: What Have We Learned about the Wikipedia Gender Gap and What Has Been Done? (Part 2), Center for Internet and Society, 18 September, 2016
 56. ^ עולם הגיימינג כולל לא רק משחקי מלחמה כמו קול אוף דיוטי אלא גם משחקים כמו קנדי קראש
 57. ^ 1 2 Towards bridging the gender gap in Indian Wikimedia community - Netha Hussain, Jadine Lannon, Wikimedia Hong Kong סרטונים
 58. ^ Niederle, M., & Vesterlund, L. (2007). Do women shy away from competition? Do men compete too much? The Quarterly Journal of Economics, 122, 1067–1101
 59. ^ 1 2 3 4 Susan C. Herring, Communication Styles Make a Difference, Where Are the Women in Wikipedia? The New York Times. Feb 4, 2011
 60. ^ Lundeberg, M. A., Fox, P. W., & Punćcohaŕ, J. (1994). Highly confident but wrong: gender differences and similarities in confidence judgments. Journal of educational psychology, 86(1), 114.
 61. ^ Hargittai, E., & Shafer, S. (2006). Differences in actual and perceived online skills: The role of gender. Social Science Quarterly, 87(2), 432-448.
 62. ^ 1 2 קובי מידן מראיין את מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, חוצה ישראל, ערוץ היוטיוב של חינוכית 23 סרטונים
 63. ^ Nine Reasons Women Don’t Edit Wikipedia (in their own words), Sue Gardner's Blog, February 19, 2011
 64. ^ 1 2 Protonotarios, I., Sarimpei, V., & Otterbacher, J. (2016, April). Similar Gaps, Different Origins? Women Readers and Editors at Greek Wikipedia. In Tenth International AAAI Conference on Web and Social Media.
 65. ^ JENNY KLEEMAN, The Wikipedia wars: does it matter if our biggest source of knowledge is written by men? New Statesman
 66. ^ Wikipeda Academy - The Visual Experience: Gender and Ways of Seeing Wikimedia. Keynote by Sarah Stierch, Wikimedia Deutschland סרטונים
 67. ^ Morgan Lowrie, The Canadian Press, Wikipedia 'Edit-A-Thons' Take Aim At The Site's Massive Gender Gap, The Huffington Post Canada, 03/12/2016 סרטונים
 68. ^ Kittur, A., Suh, B., Pendleton, B. A., & Chi, E. H. (2007, April). He says, she says: conflict and coordination in Wikipedia. In Proceedings of the SIGCHI conference on Human factors in computing systems (pp. 453-462). ACM.
 69. ^ 1 2 Suh, B., Convertino, G., Chi, E. H., & Pirolli, P. (2009, October). The singularity is not near: slowing growth of Wikipedia. In Proceedings of the 5th International Symposium on Wikis and Open Collaboration (p. 8). ACM.
 70. ^ מחקר מצא כי נשים העדיפו לשלם תוספת של 1350 דולר בקניית רכב כדי להימנע ממשא ומתן על מחירה
 71. ^ Menking, A., & Erickson, I. (2015, April). The Heart Work of Wikipedia: Gendered, Emotional Labor in the World's Largest Online Encyclopediaקובץ PDF. In Proceedings of the 33rd Annual ACM Conference on Human Factors in Computing Systems (pp. 207-210). ACM.
 72. ^ Barbara Fister, The Woes of Wikipedia, Inside Higher Ed, August 23, 2016
 73. ^ 1 2 3 The Harassment Survey 2015 - Results Reportקובץ PDF, Wikimedia Foundation
 74. ^ הסקר נערך בקרב 3,845 המשתמשים בכל מיזמי ויקימדיה בעולם, אולם 92% מהעונים התייחסו לוויקיפדיה
 75. ^ Laura Hale (2014), Communicating on Wikipedia while female. A discursive analysis of the use of the word cunt on English Wikipedia user talk pages, Meta-Wiki
 76. ^ אתר למנויים בלבד נדן פלדמן, האם עריכת ערכים בויקיפדיה אגרסיבית מדי לטעמן של נשים?, באתר TheMarker‏, 19 באוגוסט 2013
 77. ^ 1 2 Sue Gardner, What’s missing from the media discussions of Wikipedia categories and sexism, Wikimedia Foundation blog, May 1st, 2013
 78. ^ מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, בכנס ויקימניה 2014, דקה 3:50
 79. ^ 1 2 3 'Wikipedian' editor took on website's gender gap, PBS NewsHour, 18.5.14 סרטונים
 80. ^ שחזור הוא פעולה המוחקת את העריכה ומשיבה את הטקסט למצב הקודם טרם בוצעה העריכה
 81. ^ Halfaker, A., Kittur, A., & Riedl, J. (2011, October). Don't bite the newbies: how reverts affect the quantity and quality of Wikipedia work. In Proceedings of the 7th international symposium on wikis and open collaboration (pp. 163-172). ACM.
 82. ^ 1 2 3 4 5 6 Morgan, J. T., Bouterse, S., Walls, H., & Stierch, S. (2013, February). Tea and sympathy: crafting positive new user experiences on wikipedia. In Proceedings of the 2013 conference on Computer supported cooperative work (pp. 839-848). ACM. February 23–27, 2013, San Antonio, TX, USA
 83. ^ 1 2 3 4 5 Is there a gender imbalance at Wikipedia? Online gender politics. RN Drive קטע קול
 84. ^ Terrell, J., Kofink, A., Middleton, J., Rainear, C., Murphy-Hill, E., & Parnin, C. (2016). Gender bias in open source: Pull request acceptance of women versus men (No. e1733v1). PeerJ PrePrints.
 85. ^ 1 2 Jemielniak, D. (2016). breaking the glass ceiling on Wikipedia. feminist review, 113(1), 103-108.
 86. ^ סו גרדנר הייתה מנכ"לית קרן ויקימדיה בין השנים 2014-2007
 87. ^ 1 2 3 Mia Ridge, "New Challenges in Digital History: Sharing Women's History on Wikipedia" (March 23, 2013).Women's History in the Digital World. Paper 37
 88. ^ Antin, J., Yee, R., Cheshire, C., & Nov, O. (2011, October). Gender differences in Wikipedia editing. In Proceedings of the 7th International Symposium on Wikis and Open Collaboration (pp. 11-14). ACM.
 89. ^ National Science Foundation. Science and engineering degrees: 1966–2006. Detailed statistical tables NSF 08–321. Technical report, 2008.
 90. ^ Ting-Yi Chang, Another 5 Years: What Have We Learned about the Wikipedia Gender Gap and What Has Been Done? (Part 1), Center for Internet and Society, 18 September, 2016
 91. ^ Jessamyn West. More About Power Than Gender. Where Are the Women in Wikipedia? The New York Times. Feb 4, 2011
 92. ^ 1 2 3 אתר למנויים בלבד נחמיה גרשוני איילהו, לפי המספרים, מצב הנשים בוויקיפדיה העברית טוב. יחסית, באתר הארץ, 30 באוקטובר 2016
 93. ^ Martha Saxton, Wikipedia and Women’s History: A Classroom Experience (2012 revision), Writing History in the Digital Age
 94. ^ 1 2 Bridging the Gender Gap with Women Scientists - Emily Temple-Wood, Wikimedia Hong Kong סרטונים
 95. ^ 1 2 בוויקיפדיה האנגלית קיים מנגנון המדרג את איכות הערכים ונותן להם ציון בהתאם
 96. ^ This College Student Is Writing Women Back into the History of Science, Nautilus Magazine, MAR 27, 2016
 97. ^ User:Ijon, Content gap - Data as of February 2020, Wikimedia Meta-wiki, ‏February 2020
 98. ^ במהדורה הדיגיטלית של בריטניקה קיימים 120,000 ערכים לעומת מעל 5 מיליון ערכים בוויקיפדיה האנגלית
 99. ^ Joseph Reagle on Wikipedia's gender gap, Northeastern סרטונים
 100. ^ Adrianne Wadewitz. Wikipedia is pushing the boundaries of scholarly practice but the gender gap must be addressed. LSE Impact Blog
 101. ^ Tim Walker, What has Wikipedia’s army of volunteer editors got against Kate Middleton’s wedding gown?, The Independent, 16 August 2012
 102. ^ המושג 'סרטים גבריים' בהקשר זה נועד לתאר סרטים שאהודים בעיקר על גברים, ומעסיקים בעיקר גברים
 103. ^ Travis, Jennifer. "Wikipedia and American Women Writers: Closing the Gender Gap through Collaborative Learning." Polymath: An Interdisciplinary Arts and Sciences Journal 3.3 (2013).
 104. ^ Kevin Rawlinson, Wikipedia seeks women to balance its 'geeky' editors, The Independent, 8 August 2011
 105. ^ Wikipedia fails to bridge gender gap, South China Morning Post, 11 August, 2013
 106. ^ WikiChix, Geek Feminism Wiki, fandom
 107. ^ WikiWomen's Collaborative, Meta-Wiki
 108. ^ הראל עילם, ויקיפדיה והחברה המלכותית למדע מעלות על נס הישגי מדעניות, באתר כלכליסט, 24 בספטמבר 2012
 109. ^ Promoting diversity in the German Wikipedia - Ilona Buchem, Wikimedia Hong Kong סרטונים
 110. ^ Wikimedia Diversity Conference 2013: Interview - Ilona Buchem, Wikimedia Deutschland סרטונים
 111. ^ Valerie Aurora, Wikimedia Diversity Conference 2013: Interview - Valerie Aurora, Wikimedia Deutschland סרטונים
 112. ^ Second 2011 Wikipedia Edito Survey, December 2011קובץ PDF, Wikimedia Foundation, Wikimedia Commons
 113. ^ 1 2 ד"ר שלומית ליר, ניתוח של ראיונות עם משתתפות בסדנאות פועלות ברשת לקידום נשים במדיה החברתית, Wikimedia Israel סרטונים
 114. ^ How many women edit Wikipedia? Tilman Bayer, Wikimedia Foundation, April 30th, 2015
 115. ^ נורית, ורגפט, אשה בשבוע | אוקיינוס הידע של ויקיפדיה, באתר הארץ, 7 בינואר 2011
 116. ^ 1 2 3 אתר למנויים בלבד אנה בורד, מועדון הבנים הסגור של ויקיפדיה בעברית, באתר הארץ, 2 ביוני 2013
 117. ^ שלומית אהרוני ליר, מגדור הזהות הדיגיטלית: פעילוֹת ציבור במעבר להשמעת קול בניו מדיה. עבודת דוקטורט, התוכנית ללימודי מגדר, אוניברסיטת בר-אילן, 2015
 118. ^ יוסי גורביץ והראל עילם, עיין ערך שוביניזם: מחקר מצביע על אפליה נגד נשים בוויקיפדיה, באתר כלכליסט, 16 באוגוסט 2011
 119. ^ אלינור כרמי, ידע לגברים בלבד: למה אין נשים בויקיפדיה?, באתר ynet, 25 בינואר 2012
 120. ^ טובה סנהדראי, חייקה גרוסמן, שרה טהון
 121. ^ ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:חנה קפרא
 122. ^ ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:מלכה יפת-פיין
 123. ^ אתר למנויים בלבד שרון גבע, על מי כותבים בוויקיפדיה, באתר הארץ, 3 ביוני 2013
 124. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד עופר אדרת, "זוטרה" ו"לא ראויה לערך": העורכים בוויקיפדיה מדירים את הנשים מהאנציקלופדיה, באתר הארץ, 28 בספטמבר 2016
 125. ^ אתר למנויים בלבד עופר אדרת, בוויקיפדיה מוחקים את ההיסטוריה, באתר הארץ, 27 בספטמבר 2016
 126. ^ דוד שי, מי ראוי לערך בויקיפדיה?, באתר כלכליסט, 11 באוקטובר 2016
 127. ^ "למי מגיע ערך בוויקיפדיה?" ריאיון עם דוד שי, בתוכנית לונדון את קירשנבאום בערוץ 10, 21 בספטמבר 2016 (דקה 27:07-32:52)
 128. ^ 1 2 האם ויקיפדיה מוחקת נשים מההיסטוריה? SmallDoc, ‏1 בדצמבר 2016
 129. ^ אקדמיית ויקיפדיה 2013 - הכנס השנתי בסימן מיעוט נשים בוויקיפדיה, ערוץ היוטיוב של ויקימדיה ישראל
 130. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד איציק אדרי, כולן מוזמנות לוויקיפדיה, באתר הארץ, 30 במרץ 2015
 131. ^ פרויקט מעלים ערך: מחזירות נשים להיסטוריה, בבלוג 'אל מדף ספרי ההיסטוריה' של שרון גבע
 132. ^ עמוד הפייסבוק של מעלים ערך: מחזירות נשים להיסטוריה(הקישור אינו פעיל, 30.10.2019)

גילוי נאות: ערך זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיפדיה היא מיזם של קרן ויקימדיה.