הפצצת גדוד 931

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הפצצת גדוד 931 היא תקרית אש כוחותינו שאירעה בצה"ל ב-10 ביוני 1982, בשבוע הראשון של מבצע שלום הגליל, שבה מבנה של ארבעה מטוסי פנטום של חיל האוויר הישראלי הפציץ בטעות שיירה של גדוד 931 מחטיבת הנח"ל, שאליה צורף כוח שריון מגדוד 572 של חטיבה 943. בהפצצה נהרגו 24 לוחמים ונפצעו 108, ועוד כ-30 סבלו מהלם קרב. זו תקרית "אש כוחותינו" החמורה ביותר בתולדות צה"ל.

המבנה, בהובלת הטייס סא"ל דני שאקי והנווט סרן יוחנן לוקר, נשלח למשימת הפצצה בגבול סוריה-לבנון, כדי לפגוע בכוח קומנדו סורי שנע לעבר כוחות צה"ל. עקב טעות בניווט הגיע המבנה למקום אחר מזה שנשלח אליו, והגיע כ-10 ק"מ דרומית לאגם קרעון.[1] בין שאקי ללוקר פרץ ויכוח על זיהוי המטרה, כאשר לוקר טען שהזיהוי של שאקי שגוי. בסופו של דבר ציית לוקר לפקודתו של שאקי, והפנטום הפציץ את השיירה בפצצות מצרר, ואחריו המשיכו בהפצצה מטוסים נוספים במבנה. ההפצצה גרמה ל-24 הרוגים ו-108 פצועים. לאחר מכן התברר שהייתה זו שיירה של גדוד 931 של חטיבת הנח"ל, בפיקודו של סא"ל יום טוב סמיה, ששהה בתדלוק והתחמשות בוואדי ביאנור. סמיה התעקש להחזיר לפעולה את החיילים הנותרים בו ביום, בטיעון שיציאה מיידית לפעולה תמנע היווצרות טראומה.

רס"ן משה דניאל טיפל ברבים מהפצועים ועל כך זכה בצל"ש הרמטכ"ל.[1]

חיל האוויר הקים ועדת חקירה בראשותו של תא"ל (מיל') רפי הר-לב, שניקתה את לוקר מאחריות. חרף זאת, לוקר דרש שיירשם ציון לחובתו בתיקו האישי, בהיותו חלק מהצוות. משאקי נמנע הפיקוד שהובטח לו על טייסת "כפיר", והוא פרש מצה"ל. התקרית לא פגעה בקידומו של לוקר, שהמשיך לשרת בצה"ל והגיע לדרגת אלוף כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יורם יובל, סערת נפש, פרק 2: "ולא אמות כמוהם בזוועה". הוצאת קשת (2001)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 סרן ד"ר משה דניאל, אתר הגבורה