הפרויקט של עידן רייכל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפרויקט של עידן רייכל
Idan Raichel.jpg
סוגה פופ, מוזיקת עולם
www.idanraichelproject.com

הפרויקט של עידן רייכל הוא הרכב מוזיקלי ישראלי.

הפרויקט אינו להקה במובן המקובל של המילה, מאחר שאינו מכיל הרכב קבוע של זמרים ונגנים, אלא בסיס מתחלף עם זמרים שונים. בראש ההרכב עומד המוזיקאי עידן רייכל, שכותב ומלחין את רוב שיריו. חמשת אלבומיו של ההרכב זכו להצלחה מסחרית גדולה, ומכרו ביחד מעל לחצי מיליון עותקים בישראל[1].

קריירה מוזיקלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבום ראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הפרויקט של עידן רייכל (אלבום)

את הקריירה המוזיקלית שלו התחיל רייכל בתחילת שנות האלפיים, בין היתר כקלידן בהופעותיהם של עברי לידר ושל ריקי גל. בשאיפה להתפתח לכיוון של הפקה מוזיקלית החליט ליצור תיק עבודות אישי המעיד על יכולות ההפקה שלו. לשם כך הקליט באולפנו הביתי בכפר סבא שירים אחדים, שבהם השתתפו כשלושים זמרים שונים, רובם בני העדה האתיופית. השירים היו ברובם בסגנון מוזיקת עולם, תוך שילוב אלמנטים של פופ ורוק. מטרתו העיקרית של רייכל הייתה הצגת יכולות ההפקה שלו, ולכן הוא השקיע פחות בכתיבת השירים[2]. כך למשל, השיר "בואי" מורכב משני בתים בלבד ללא פזמון חוזר, ובשיר "מדברים בשקט" אחרי הפזמון החוזר מושר פעם נוספת הבית השני של השיר.

רייכל הציג בפני חברת הליקון ארבעה שירים, שאחד מהם לבסוף לא נכלל באלבום. גדי גידור, בזמנו מנהל הרפרטואר של חברת הליקון, אהב את השירים, ויזם את איגודם לכדי אלבום שלם.

בנובמבר 2002 יצא הסינגל הראשון מתוך האלבום, "בואי", בביצועם של יאיר זיו, שירן כהן, אלמו אגא ומימי יוסף, שכלל שילוב של עברית ואמהרית ועובד על ידי עידן במשותף עם עברי לידר. השיר זכה להצלחה גדולה במצעדי הפזמונים, הושמע תכופות בתחנות הרדיו, ואף גרר גרסת פרודיה מצדו של דידי הררי, השמה ללעג את השמעותיו המרובות[3]. בעת יציאת הסינגל האלבום טרם היה מוכן במלואו, אך הביקורות החיוביות שלהן זכה הביאו לעבודה אינטנסיבית של רייכל להשלמת האלבום, שיצא לבסוף כשלושה שבועות לאחר הסינגל[2].

בדצמבר 2002 יצא האלבום המלא, "הפרויקט של עידן רייכל", בהוצאת חברת הליקון. האלבום נחל הצלחה גדולה, ומכר למעלה מ-150,000 עותקים[1]. אחרי צאתו פורסמו גם הסינגלים "מדברים בשקט" בביצועה של אורטל אופק, "אם תלך" של דין דין אביב ו"הנך יפה" ששר רייכל בעצמו, עם קולות באמהרית מאת זנה אדחנני, במילים המעובדות מתוך שיר השירים. האלבום כלל שני שירים נוספים שעיקרם בעברית, "השיר של מימי" בביצועה של תום רהב ו"שושנים עצובות" בביצועו של רייכל. רוב השירים האחרים הם באמהרית.

במצעדי הפזמונים השנתיים של רשת ג' ושל גלגלצ לשנת תשס"ג זכה ההרכב בתארים "הרכב השנה" ו"תגלית השנה". בשני המצעדים הגיעו ארבעת הסינגלים מהאלבום למקומות גבוהים, ובעיקר זכה להצלחה השיר "אם תלך", שזכה בתואר "שיר השנה" בשתי התחנות.

לאחר צאת האלבום החל רייכל בעבודה על האלבום השני, שנמשכה כשנתיים. במקביל יצא ההרכב לסיבוב הופעות בישראל. תחילה חשב רייכל להופיע במועדונים קטנים בתל אביב, אך אז קיבל הצעה להופיע במשכן לאמנויות הבמה במסגרת פסטיבל מוזיקת עולם. בבחירת האמנים מהאלבום שיופיעו יחד איתו, חיפש רייכל אנשים שידעו לשיר במספר שפות ולנגן במספר כלי נגינה[2]. להופעות הצטרפו הזמרים ווגדרס אבי וואסה וכברה קסאי, שלא השתתפו באלבום. את קסאי הכיר רייכל דרך הלהקה הצבאית שאותה הדריך בשירותו הצבאי. כמו כן השתתפו בהופעות דין דין אביב, שלשם כך הפסיקה את המופע המשותף עם אמה עליזה אביב, נגן כלי ההקשה איתמר דוארי, שהיה אז בן 17 בלבד והמתופף גלעד שמואלי.[2]

אלבום שני[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ממעמקים

בדצמבר 2004 יצא הסינגל הראשון מתוך האלבום השני, "ממעמקים", בביצוע רייכל עצמו, שלווה בשירה באמהרית של ווגדרס אבי וואסה על פי השיר העממי האתיופי "Nanu Nanu Ney". השיר זכה להצלחה מיידית כאשר נכנס היישר למקום הראשון במצעד הפזמונים השבועי של רשת ג', שאותו הוביל במשך שמונה שבועות רצופים.

בינואר 2005 יצא האלבום השני של ההרכב, "ממעמקים", גם הוא בהוצאת הליקון. בנוסף לשיתוף הפעולה הנמשך עם דין דין אביב, כברה קסאי ווגדרס אבי וואסה, כלל האלבום גם שירים של אמנים נוספים, כמאיה אברהם, מיטל מעודה, מירב איתן ושושנה דמארי. שיתוף הפעולה של רייכל עם דמארי נחשב ליוצא דופן, לאחר שבמשך שנים לא הקליטה שירים חדשים. באלבום שרה שני שירים שנכתבו במיוחד עבורה, "עלה נישא ברוח" ו"האר את עיניו". אחרי צאת האלבום יצאו הסינגלים "יש בי עוד כוח" בביצועה של אביב, "מילים יפות מאלה" בביצוען של קסאי וליאורה יצחק, "מכל האהבות" בביצועה של אברהם ו"שובי אל ביתי" בביצועו של אילן דמתי, ששימש כתאורן בהופעות ההרכב. האלבום כלל גם שיר אחד בערבית, "عزين" ("Azini") בביצועה של מירה עווד, שגם כתבה את מילותיו.

גם "ממעמקים" זכה להצלחה במכירות, ומעל 20,000 עותקים נמכרו ממנו יומיים לאחר צאתו[4]. בסך הכול מכר האלבום עד היום למעלה מ-140,000 עותקים[1]. במצעד הפזמונים השנתי ה'תשס"ה של רשת ג' ושל גלגלצ זכה ההרכב פעם נוספת בתואר "הרכב השנה". לאחר צאת האלבום יצא חברי ההרכב לסיבוב הופעות נוסף בישראל, ואחריו גם בארצות הברית ובאתיופיה.

לאחר האלבום השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2006 הופיעו חברי ההרכב באתיופיה, שם שהו במשך חמישה ימים. למסע זה הצטרף הבמאי תומר הימן, שביים בעקבותיו את הסרט התיעודי "שחור על לבן". הסרט הוקרן לראשונה בשנת 2007, והתמקד בעיקר במסע השורשים של הזמרים ווגדרס אבי וואסה, שנולד באתיופיה ועלה לישראל, וכברה קסאי, שנולדה בסודאן בעת עליית הוריה מאתיופיה, והיה זה לה הביקור הראשון שם. עבור הסרט כתב רייכל את השיר "הביתה, הלוך חזור", ששר הוא עצמו בסרט. מאוחר יותר הקליטה אותו גם קסאי, וביצועה יצא כסינגל בספטמבר 2007, בסמוך להקרנת הבכורה של הסרט.

בנובמבר 2006 יצא לאור על ידי חברת CUMBANCHA מבית "פוטומאיו" אלבום אוסף של ההרכב בשם "The Idan Raichel Project", שהכיל שירים משני האלבומים הראשונים. אף על פי שהוא נמכר גם בישראל, יועד האלבום בעיקר להפצה בארצות אחרות.

בשנת 2008, בהזמנה של תחנת הרדיו גלגלצ לכבוד יום העצמאות ה-60 של ישראל, כתב ושר רייכל את השיר "מנעי קולך מבכי", בהתבסס על קינת רחל בספר ירמיהו[5].

אלבום שלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בין קירות ביתי

באוקטובר 2008 יצא "חלומות של אחרים", סינגל ראשון לקראת האלבום השלישי של ההרכב, ששר רייכל בעצמו. ב-20 בנובמבר יצא האלבום המלא, "בין קירות ביתי". בניגוד לשני אלבומיו הקודמים, לא שיתף רייכל פעולה באלבום זה עם מוזיקאים יוצאי אתיופיה. עם זאת, באלבום נכללו שירים בשפות שונות, ובהם "Todas las Palabras" ו-"Cada Dia" שכתבה וביצעה הזמרת הקולומביאנית מרתה גומז בספרדית, ו"Odjus Fitxadu" ששרה מיירה אנדראדה בשפה הקריאולית של כף ורדה. באלבום זה גם גדל מספר הנגנים המשתתפים, כאשר ברוב השירים השתתפה תזמורת של 20 נגנים לפחות. באלבום השתתפו אילן דמתי ומאיה אברהם, שהשתתפו גם ב"ממעמקים". פרט ל"חלומות של אחרים", שר רייכל גם את השירים "בין קירות ביתי" ו"הכל עובר". לאלבום צורף השיר "מנעי קולך מבכי" כסינגל נפרד. את ההפקה המוזיקלית עשה עידן עם מתופף הפרויקט- גלעד שמואלי.

בדצמבר 2008 החלו תחנות הרדיו השונות להשמיע את השיר "منهار اللي مشيتي" ("מהיום שהלכת") מהאלבום, אף על פי שלא יצא כסינגל רשמי. את השיר כתב ושר שמעון בוסקילה בערבית מרוקאית לזכר אמו. זהו השיר הראשון לו כתב בוסקילה את המילים. הסינגלים הבאים היו "שאריות של החיים" ששר אמיר דדון, "מי נהר" ששרה ענת בן חמו, "Todas las Palabras" ששרה גומז ו"רוב השעות" ששר אילן דמתי.

כשלושה שבועות לאחר צאתו הגיע האלבום למעמד אלבום זהב, ובאפריל 2009 למעמד פלטינה. בטקס בו הוכרז האלבום כאלבום פלטינה, ציינו גם סך מכירות של מעל 300,000 עותקים לשלושת אלבומי הפרויקט[1]. בהמשך הגיעו מכירותיו ליותר מ-100,000 עותקים[6]. במצעדים השנתיים של רשת ג' ושל גלגלצ זכה ההרכב פעם נוספת בתואר "הרכב השנה".

גם "בין קירות ביתי" הופץ ברחבי העולם באמצעות הלייבל CUMBANCHA.

לאחר האלבום השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2010 הודיע רייכל שישמש כמנהל האמנותי של סדרת מוזיקת עולם באופרה הישראלית. באותו חודש גם הוציא סינגל בשם "Say God", שבו שיתף פעולה עם הגיטריסט המאלי ויו פארקה טורה אחד מאורחי הסדרה.‏[7]

בשנת 2011 הלחין רייכל את השיר "אמא, אבא וכל השאר" שכתב ראובן פוליטי, שנפל במלחמת יום הכיפורים, במסגרת הפרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר". את השיר ביצע עידן חביב[8].

אלבום רביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הביתה, הלוך חזור

ביולי 2011 יצא האלבום הרביעי של הפרויקט, "הביתה, הלוך חזור", המורכב משלושה תקליטורים.

שני התקליטורים הראשונים נקראים "ההופעה - חלק 1" ו"ההופעה - חלק 2", והם כוללים ביצועים לשירי הפרויקט בהופעות חיות, כפי שבוצעו בסיבוב ההופעות שליווה את האלבום "בין קירות ביתי", מ-2009 עד 2011. צוות הזמרים של ההרכב בהופעות אלו כלל את רייכל, כברה קסאי, מאיה אברהם, רביד כחלני ואבי ווגדרס ואסה. בחלק מהשירים השתתפו זמרים אורחים, כמרתה גומז וסומי. מקורם של רוב השירים הוא באלבומי הפרויקט, אך אחדים מהם לא נכללו על אלבום קודם לכן ובוצועו בהופעות בלבד, כ-"Back to Jerusalem" ו-"Sememen".

התקליטור השלישי נקרא "מפה ומשם". נכללו בו שירים של ההרכב שלא נכללו קודם לכן על גבי אלבום, כמו "הביתה, הלוך חזור" ו"אמא, אבא וכל השאר", לצד שירים חדשים וביצועים מסיבוב ההופעות האקוסטי של ההרכב "מנגנים בשקט". כמו כן נכללה בו גרסתו של רייכל לשיר "מחכה", שהלחין לריטה עבור אלבומה "רמזים". רייכל נוהג לבצע את השיר בהופעות הפרויקט, אך עבור האלבום הקליט גרסת אולפן לשיר.

את יציאת האלבום ליווה הסינגל "התמכרות", שכתב ושר שמעון בוסקילה בערבית על פי לחן של רייכל.

כמה חודשים לאחר יציאתו הגיע האלבום למעמד אלבום פלטינה[6] ובהמשך הגיע למכירות של מעל 60,000 עותקים.

אלבום חמישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רבע לשש

בינואר 2013 יצא סינגל ראשון לקראת האלבום החמישי של הפרויקט, בשם "עכשיו קרוב". את השיר שר הזמר תמיר נחשון. השיר זכה להצלחה, והגיע לראש מצעדי הפזמונים השונים. בחודש פברואר יצא סינגל נוסף, "בלילה", ששר עידן חביב. בכתיבת השיר שיתף רייכל פעולה עם הפזמונאי יעקב גלעד.

במרץ 2013 יצא האלבום המלא, "רבע לשש" עם רוב הזמרים והנגנים באלבום שיתף רייכל פעולה כבר באלבומיו הקודמים, ובהם הזמרים ענת בן חמו, מירה עווד, עידן חביב, ויו פארקה טורה, אמיר דדון ומרתה גומז, והמתופף גלעד שמואלי, שגם באלבום זה השתתף בהפקה המוזיקלית לצדו של רייכל. רייכל עצמו שר חמישה שירים שונים באלבום, יותר מבאלבומיו הקודמים. עליהם נמנה השיר "Sabe Deus", ששר בדואט עם הזמרת הפורטוגזית אנה מורה. שיר זה משלב עברית ופורטוגזית.

כבאלבומים הקודמים של הפרויקט, גם באלבום זה מספר שירים בשפות שאינן עברית. פרט ל־"Sabe Deus", כולל האלבום גם את השירים "In Stiller Nacht", ששר גדול זמרי הטנור בעולם - אנדריאס שול בגרמנית, "انا انا وانت انت", ששרה מירה עווד בערבית, "Mon Amour", ששר ויו פארקה טורה בצרפתית ו־"Detrás De Mi Alma", ששרה מרתה גומז בספרדית.

רייכל כתב והלחין את רוב שירי האלבום. את השיר "חיים פשוטים" כתב והלחין במשותף עם אביב גפן.

לאחר יציאת האלבום יצאו כסינגלים גם השירים "Sabe Deus", "עד שאין יותר לאן", "אם היית רואה", שאותו שרה ליאת ציון, ו"בקרוב".

בתוך יומיים בלבד מיום יציאתו של האלבום נמכרו כ-15,000 עותקים ממנו, וזיכו אותו במעמד אלבום זהב. שלושה חודשים לאחר מכן הגיע האלבום למעמד פלטינה כפולה, כשנמכרו ממנו מעל ל-60,000 עותקים[9]. "רבע לשש" עומד נכון להיום על מכירות של מעל 120,000 עותקים. האלבום הביא לזכייתו של הפרויקט בתואר "אנשי השנה" במצעד השנתי של גלגלצ לשנת תשע"ג. שני שירים מהאלבום דורגו בשני המקומות הראשונים במצעד זה: "בלילה", שזכה בתואר "שיר השנה", ו"עכשיו קרוב", שדורג במקום השני במצעד.

"רבע לשש" יצא בארצות הברית ובהמשך ייצא באירופה באמצעות הלייבל CUMBANCHA.

הצלחה והשפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כברה קסאי וחברים נוספים בהרכב במהלך הופעה במצדה, 2012

בעקבות הצלחת שני האלבומים הראשונים של הפרויקט, הפך רייכל ממוזיקאי אלמוני יחסית לפזמונאי ומלחין מבוקש ומוערך. במקביל לעבודה עם ההרכב, החל גם בכתיבת, הלחנת ועיבוד שירים לזמרים אחרים. מספר זמרים שזכו לפרסומם הראשון מהשתתפותם בפרויקט, כישי ריבו,יאיר זיו, מאיה אברהם ואמיר דדון, המשיכו בקריירת מוזיקה והוציאו אלבומי סולו.

באוקטובר 2009, בטקס "פסקול העשור" של ערוץ 24, זכה ההרכב בתואר "הרכב העשור", והשיר "ממעמקים" זכה בתואר "שיר העשור". שני שירים שבוצעו במסגרת הפרויקט זכו בפרס אקו"ם ל"שיר השנה": "ממעמקים" ב-2005[10] ו"חלומות של אחרים" ב-2009[11]. כמו כן זכו האלבומים "הפרויקט של עידן רייכל" ו"ממעמקים" בפרסי אקו"ם ל"אלבום השנה", בשנים 2003 ו-2005 בהתאמה[12][10].

רייכל זוכה להצלחה בקרב קהלים ברחבי העולם עם מכירות של אלפי דיסקים והורדות דיגיטליות במיטב החנויות המקוונות דוגמת iTunes ואמזון.

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבומי אולפן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבומים אחרים - אוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 2006: The Idan Raichel Project
  • 2011: הביתה, הלוך חזור - מארז משולש

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]