הפרלמנט המצרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל מצרים
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של מצרים

הפרלמנט המצריערבית: البرلمان المصري) הוא מוסד המהווה את הרשות המחוקקת של רפובליקת מצרים הערבית. הפרלמנט מורכב משני בתים:

  • המועצה המייעצת (مجلس الشورى, מַגְלֵס א-שוּרא) – הבית העליון, ובו 264 חברים.
  • אספת העם (مجلس الشعب, מגלס א-שַעב) – הבית התחתון, ובו 454 חברים.

שני בתי הפרלמנט מתכנסים בעיר הבירה של מצרים, קהיר.

באחריות הפרלמנט המצרי מצויים תחום החקיקה, אישור מדיניות ממשלת מצרים, אישור תקציב המדינה, פיקוח על הרשות המבצעת, וכן זכות ההצבעה על הדחת נשיא מצרים והצבעת אי אמון בממשלת מצרים והעומד בראשה.

המבנה הארגוני של הפרלמנט המצרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרלמנט המצרי שינה את מבנו הארגוני לאורך השנים. משנת 1866 ועד 2009 שונה אופי הרשות המחוקקת של מצרים שבע פעמים, ובין 32 הפרלמנטים שכיהנו בשנים אלו השתנה מספר החברים ונע בין 75 ל-458. נכון ל-2009, על פי חוקת מצרים מורכב הפרלמנט המצרי מאספת העם של מצרים כבית תחתון ומועצת השורא (בתרגום מערבית: "המועצה המייעצת") כבית עליון. הפרלמנט מקיים דיונים במשך תשעה חודשים בשנה, ובידי נשיא המדינה היכולת לכנסו במהלך תקופות הפגרה. בשנת 1980 הוכנסו תיקונים לחוקת המדינה לשם חיזוק הפרלמנט, אך עוד קיימת ביקורת רבה על יכולתו המוגבלת אל מול סמכויותיו של נשיא המדינה.

אספת העם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אספת העם של מצרים נוסדה בשנת 1971 במסגרת אישור החוקה החדשה למדינה. על פי חוק נקבע כי יכהנו בה לפחות 350 חברים, ונכון לשנת 2009 יש בה 454 חברים, מהם 444 הנבחרים בבחירה ישירה ועשרה הממונים על ידי נשיא מצרים. חוקת המדינה קבעה כי מחצית ממושבי האספה יאוישו על ידי "פועלים וחקלאים". כהונתה נמשכת חמש שנים, ופיזורה יכול להיעשות קודם לכן בהוראת הנשיא.

המועצה המייעצת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה המייעצת נוסדה בשנת 1980 במסגרת תיקון לחוקת מצרים. כהונתה נמשכת שש שנים, ומחצית מחבריה מתחלפים מדי שלוש שנים. בין 264 חבריה ממונים 88 על ידי נשיא המדינה. תפקידה בחקיקה מוגבל, אך אישורה נדרש לשינויים בחוקת המדינה ולחתימת הסכמים ואמנות הנוגעים לצורת הממשל ולגבולות המדינה. לנשיא המדינה שמורה היכולת לפנות למועצה לייעוץ בנושאי מדיניות וחקיקה, והמלצותיה מוגשות לנשיא ולאספת העם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הפרלמנט המצרי בוויקישיתוף