הצדעה וולקנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השחקן לנרד נימוי מדגים הצדעה וולקנית

הצדעה וולקנית היא מחווה גופנית המתבצעת באמצעות היד. היד (אחת משתי הידיים או שתיהן ביחד) מורמת כלפי מעלה, כף היד פרושה לפנים, באופן שנוצר רווח גדול ככל האפשר בין האמה (אצבע) לקמיצה, וכאשר האגודל פרוש לצד. בתרבות המערבית, לרוב נלווית להצדעה הקריאה: "חיים ארוכים ופוריים!", בהשראת סדרת הטלוויזיה מסע בין כוכבים מסוף שנות השישים, שם נוצרה המחווה על ידי דמותו של הוולקן ספוק, בגילומו של השחקן לנרד נימוי.

הולדת ההצדעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההצדעה הופיעה לראשונה בשנת 1967, בפרק הפתיחה של העונה השנייה של מסע בין כוכבים. ההצדעה נחשבה בין השחקנים כקשה לביצוע ללא אימון מוקדם, או הפרדה של האמה מהקמיצה לפני ביצוע ההצדעה; וחלק מהשחקנים נאלצו להכין את היד להצדעה בהחבא, בעזרת היד השנייה, לפני שהניפו את היד המצדיעה מול המצלמה. כפי הנראה, הבעיה נובעת מהצורך במוטוריקה עדינה לביצוע ההצדעה. בסרט מסע בין כוכבים: המפגש נעשית פרודיה על העניין, כאשר דמותו של זפרם קוקרן פוגשת וולקן בפעם הראשונה, ומפאת הקושי לבצע את ההצדעה, קוקרן פשוט לוחץ את ידו של הוולקן.

צורת הידיים בעת ברכת הכהנים בבית הכנסת היהודי

באוטוביוגרפיה שלו, אינני ספוק, מספר נימוי שהרעיון להצדעה נולד אצלו כשהלך עם סבו לבית כנסת, שם ראה ברכת כהנים. בעת הברכה מפסקים הכהנים את אצבעות שתי ידיהם העטופות בטלית, כך שהאצבעות יוצרות את צורת האות ש, המסמלת את המילה שדי. נימוי הקטן התרשם מאוד, ונצר את המראה עד בגרותו.

הברכה הנלווית להצדעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסח הברכה "חיים ארוכים ופוריים!" (אנגלית: "!Live Long and Prosper") הופיע גם הוא באותו פרק של מסע בין כוכבים (ובסרט מסע בין כוכבים: הסרט היא נאמרה בשפת הוולקנים: "Dif-tor heh smusma"). פחות ידועה היא התשובה לברכה: "שלום וחיים ארוכים" (אנגלית: "Peace and Long Life"), הדומה לברכות עתיקות שמקורן במזרח התיכון, כמו בערבית: السلام عليكم, או "שלום עליכם" בעברית, והתשובה: "עליכם שלום".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]