הציקלורמה של אטלנטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוזיאון הציקלורמה של אטלנטה

הציקלורמה של אטלנטהאנגלית: The Atlanta Cyclorama) היא ציקלורמה המתארת את הקרב על אטלנטה במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית. הציקלורמה מוצגת במוזיאון הנושא גם הוא את השם "הציקלורמה של אטלנטה" הנמצא בפארק גראנט שבאטלנטה, ג'ורג'יה. הציור נוצר בידי 11 ציירים גרמניים והושלם בשנת 1886. החל משנת 1893 הוא מוצג בתצוגת קבע באטלנטה. כשנוצרה הציקלורמה בשנת 1886 היה גובהה כ-15.24 מטר, היקפה כ-121.9 מטר ואילו משקלה כ-482 קילוגרם. אולם, במהלך שנות התצוגה והנדודים קטנו ממדיה וכיום גובהה של הציקלורמה הוא כ-12.8 מטרים ואילו היקפה כ-109 מטר. אף על פי כן ממדים אלו עדיין הופכים אותה לציור השמן הגדול ביותר בעולם.

הציקלורמה מתארת את הקרב על אטלנטה, שהתרחש ב-22 ביולי 1864, במהלכו כשלו חיילי הקונפדרציה במתקפת הנגד שלהם על חיילי צבא האיחוד. עם תום המלחמה הזמין הסנטור הרפובליקני מאילינוי ג'ון לוגאן (John A. Logan), שהיה אחד ממפקדי צבא האיחוד בקרב, את התמונה כחלק מתעמולה הבחירות שלו כמועמד למשרת סגן נשיא ארצות הברית. מכיוון שכך חלקים בתמונה מדגישים את גבורתו האישית של לוגאן ומפקדי איחוד אחרים.

התמונה צויירה במילווקי, ויסקונסין בידי "חברת הפנורמה האמריקנית" (The American Panorama Company), שהייתה צוות בן 11 ציירים גרמניים, שציירו מספר ציקלורמות של מלחמת האזרחים האמריקנית במהלך שנות ה-80 של המאה ה-19. הצוות שהה באטלנטה עצמה, שוחח עם ותיקי מלחמת האזרחים ונעזר גם באמן ובעד הראיה תיאודור דיוויס (Davis), שדמותו מופיעה בציקלורמה גם כן, משך כמה חודשים, ולאחר מכן חזרו לסדנתם במילווקי להשלמת הציור. התמונה הושלמה בשנת 1886 והוצגה לראשונה בדטרויט, מישיגן, בשנת 1887. לאחר מכן נמכרה הציקלורמה והוצגה ברחבי ארצות הברית בידי קרקס נודד משך מספר שנים. כאשר הגיע הקרקס לאטלנטה אך מעטים מבני העיר ביקשו לראות את הציור המוטה לטובת צבא האיחוד שהאדיר את התבוסה שהובילה להרס עירם. כתוצאה מההיענות הנמוכה נאלץ הקרקס לפשוט רגל ומכר את נכסיו, בהם הציור ואת חיות הקרקס. החיות שנמכרו הביאו לפתיחתו של גן החיות של אטלנטה ואילו הציקלורמה, שנתרמה לעיר אטלנטה בידי איש עסקים מקומי בשנת 1898, הוצגה במבנה עץ בסמוך לו.

בשנת 1921 הועברה הציקלורמה למבנה עכשווי, גם הוא בסמוך לגן החיות של אטלנטה, שיועד לשמר את הציור העדין. בין השנים 19341936 נוספה בחזית הציקלורמה דיאורמה, תפאורה תלת-ממדית המשלימה את הציור, הכוללת קרקע, שיחים, פסי רכבת, תותח ו-128 חיילים. בשנת 1939 עוצבו פניו של אחד החיילים המפוסלים בתבנית פניו של קלארק גייבל, גיבור הסרט חלף עם הרוח המתרחש באטלנטה בזמן מלחמת האזרחים. בין השנים 19791981 התבצעו עבודות שיקום בעלות של כ-11 מיליון דולר והדיאורמה, שהייתה עשויה חימר הוחלפה בכזו עשויה פיברגלאס ופלסטיק ועוצבה מחדש.

החל מפתיחת התצוגה מחדש בשנת 1982 מובלים הצופים לאולם קולנוע לצפייה בסרט קצר על מלחמת האזרחים, ולאחר מכן נכנסים מפתח ברצפה אל מרכז הציור הפנורמי. לאחר שהם מתיישבים בכיסאותיהם סובבת הציקלורמה סביבם באיטיות על מנת לשניתן יהיה לצפות בציור כולו. כיום מלווה הצפיה בציקלורמה בהסבר מוקלט על האירועים המוצגים בציור ועל ההיסטוריה של הציקלורמה עצמה. נוסף על הציקלורמה עצמה מציג המוזיאון תמונות וחפצים נוספים ממלחמת האזרחים בהם הקטר מונע הקיטור "הטקסס", אשר רדף ותפס את הקטר "הגנרל" במרדף הקטרים הגדול (the Great Locomotive Chase) במהלך המלחמה, ואשר הונצח בסרטו של באסטר קיטון "הגנרל" (1927) ובסרט "מרדף הקטרים הגדול" של וולט דיסני (1956). את המוזיאון מבקרים כ-200,000 צופים בשנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]