הצלב הספרדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הצלב הספרדי
Spanienkreuz
עריכת הנתון בוויקינתונים
פרטים
מדינה גרמניה הנאצית עריכת הנתון בוויקינתונים
נוסד 14 באפריל 1939 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
הצלב הספרדי מזהב עם יהלומים

הצלב הספרדי היה עיטור גבורה ללוחמים נאצים גרמנים שלקחו חלק במלחמת האזרחים הספרדית ולחמו לצד כוחותיו הלאומנים של פרנקו.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם פרוץ מלחמת האזרחים בספרד שלחה הממשלה הגרמנית יחידות של מתנדבים להילחם לצד הכוחות הלאומנים בהנהגת פרנקו - יחידות אלו נודעו כלגיון הקונדור. מעמדם כמתנדבים לא איפשר הענקת עיטור רשמי כאות הוקרה על הישגיהם הצבאיים ולכן בתום מלחמת האזרחים בספרד, עם שובם של המתנדבים הביתה ב-14 באפריל 1939, הוחלט בגרמניה ליצור עיטור חדש, בשם "הצלב הספרדי", שיוענק לחיילים שהצטיינו במלחמת האזרחים הספרדית.

דרגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגות העיטור; משמאל עם חרבות (ללוחמים) ומימין ללא חרבות (למשתתפים).

הצלב הספרדי הוענק בארבע דרגות, דרגת הצלב שהוענקה נקבעה לפי דרגת החייל וניסיונו בשדה הקרב, הייתה קיימת גם גרסה מיוחדת שהוענקה למשפחות הנופלים.

זהב עם יהלומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרגה הגבוהה ביותר, הוענקה רק לאלה שהשיגו הישגיים גדולים בקרבות או גילו מנהיגות יוצאת דופן בשדה הקרב, רק 28 צלבים מזהב עם יהלומים הוענקו (רובם הגדול לטייסי קרב, בהם וולפרם פון ריכטהופן וורנר מלדרס).

זהב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוענק לחיילים שהצטיינו בצורת אומץ לב או הישגים משמעותיים בשדה הקרב.

בסה"כ 1,126 צלבים מזהב הוענקו.

כסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוענק לחיילים שהשתתפו בקרבות מכריעים והיו בעלי ניסיון קרבי, הייתה קיימת גם גרסה של העיטור ללא חרבות שהוענקה לחיילים הלא קרביים שהצטיינו בתפקודם.

בסה"כ 8,304 צלבים מכסף הוענקו.

ברונזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן על פעולה של לחימה באויב, הייתה קיימת גם גרסה של העיטור ללא חרבות שהוענקה לחיילים הלא-קרביים בעבור שירות של שלושה חודשים.

בסה"כ 8,462 צלבים מברונזה הוענקו.

קרובי משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צלב הכבוד של לגיון קונדור לקרובי משפחה היה עיטור שהוענק לשארי הבשר (הורים, אלמנות, יתומים) של החיילים מלגיון קונדור שנפלו במהלך מלחמת האזרחים הספרדית.

בסה"כ 315 צלבי כבוד הוענקו.

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיטור מעוצב כצלב מלטזי שבמרכזו יש צלב קרס בין כל אחת מזרועות הצלב יש את סמל הלופטוואפה (כמחווה מכיוון שהלופטוואפה היווה 70% מלגיון קונדור) בגרסה ללוחמים יש שתי חרבות מוצלבות בין הצלב, בגרסה של הזהב עם היהלומים מסביב לצלב הקרס משובצים יהלומים, חלקו האחרוני של העיטור הוא חלק ומחוברת אליו סיכה המשמשת לענידת העיטור.

צלב הכבוד לקרובי משפחה הוא גרסה מוקטנת של הצלב לחיילים הלא קרביים בניגוד לשאר הדרגות הוא היה תלוי על סרט שחור עם צבעי הדגל הספרדי (אדום, צהוב, אדום) בשולי הסרט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]