הקאמרטה הישראלית ירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבנר בירון והקאמרטה הישראלית ירושלים

הקאמרטה הישראלית ירושלים נוסדה בשנת 1983 על ידי המנצח והחלילן אבנר בירון, בעיר רחובות. תוך זמן קצר תפסה מקום חשוב במפה המוזיקלית הישראלית, נמנתה על התזמורות האיכותיות ביותר והמובילות בישראל, ונחשבה לאחת מהתזמורות הקאמריות הטובות בעולם. עבודתו המקצועית הבלתי מתפשרת של אבנר בירון עם התזמורת, שילוב נגנים עולים עם מוזיקאים ישראליים, ובניית תוכניות קונצרטים מקוריות וייחודיות, הביאה את הקאמרטה לאיכויות מיוחדות, המתבטאות ברמת ביצוע גבוהה ביותר והקפדה סגנונית.

התזמורת מקיימת סיורי קונצרטים באירופה, ארצות הברית והמזרח הרחוק, ומוזמנת להופיע באולמות הקונצרטים המרכזיים בניו יורק, לוס אנג'לס, בוסטון, ברלין, אמסטרדם, פרנקפורט, מינכן, פריס, ציריך, בייג'ינג, שאנגחאי ועוד, וכן בפסטיבלים חשובים באירופה, ומייצגת את ירושלים ואת מדינת ישראל. תקליטורים רבים בנגינת הקאמרטה זכו בפרסים וביקורות נלהבות בארצות הברית ובאירופה.

לתזמורת קהל של אלפי מנויים נאמנים. התזמורת מקיימת סדרות קונצרטים בירושלים, בתל אביב, בחיפה, ברחובות, בגני תקווה ובכרמיאל. כמו כן מופיעה התזמורת ביישובים רבים ברחבי ישראל, מקריית שמונה ועד אילת. לתזמורת תרומה ייחודית ומכרעת על התפתחות המוזיקה המקורית הישראלית. הקאמרטה מזמינה מזה 20 שנה יצירות ממלחינים ישראליים, מקליטה ומבצעת אותם בישראל ובסיוריה ברחבי העולם.

מלחיני הבית של הקאמרטה היו מרק קופיטמן, אבנר דורמן, עודד זהבי ויוסף ברדנשווילי.

בשנים הראשונות התזמורת נקראה "נגני רחובות", "התזמורת הקאמרית רחובות" ו"הקאמרטה הישראלית רחובות". בשנת 1996 הזמינה עיריית ירושלים את הקאמרטה לפעול בעיר ירושלים, ובתקופת המעבר קיבלה התזמורת את שמה הנוכחי. כתזמורת ירושלמית היא זוכה לתמיכת הקרן לירושלים ועיריית ירושלים. כמו כן נתמכת התזמורת על ידי קרן ריץ' וקרנות ותורמים שונים. התזמורת מייחדת פעילות לעיר ירושלים. בנוסף לסדרות הקונצרטים הרגילים יזמה התזמורת גם פרויקט חינוך המיועד לילדי בית ספר וגנים. כמו כן יזמה התזמורת סדרת קונצרטים בשם "שבחי ירושלים", במסגרתם בצעה יצירות אשר נכתבו בהשראת ירושלים, כולל הזמנת יצירות מקוריות מהבולטים שבמלחיני העולם. התזמורת יזמה סדרת קונצרטים ייחודית באולם י.מ.ק.א בירושלים.

מעבר לחשיבותה המקצועית והתרבותית, התזמורת מגלה מעורבות חברתית גדולה, ועושה רבות למען החינוך המוזיקלי בישראל, וזאת על ידי הנחלת המוזיקה בקרב ילדי ישראל – יהודים וערבים כאחד. כך למשל יזמה התזמורת קונצרטים ופעולות חינוך ל-3,000 ילדי צפון ישראל, הכוללת את ילדי מועצה אזורית מרום הגליל ואת הגליל התחתון. הפרויקט מיועד לילדים מיישובים יהודיים, ערביים, צ'רקסיים ובדואיים.

בשנת 2007 בחנה ועדה בראשות מר יעקב פרי את אפשרות איחוד הקאמרטה עם התזמורת הסימפונית ירושלים. הוועדה קבעה כי הקאמרטה חייבת להמשיך בדרכה העצמאית והייחודית. עוד קבעה הוועדה כי "לקאמרטה פוטנציאל להיות התזמורת הקאמרית הייצוגית של מדינת ישראל".

בשנים 2007 ו-2008 הוענק לקאמרטה הדירוג "מצוין" (5) על ידי משרד התרבות. הקאמרטה היא התזמורת הקאמרית היחידה בישראל שזכתה בדירוג זה.

התזמורת משתתפת באופן קבוע בפסטיבל אופוס למוזיקה קלאסית, החל מיולי 2015. הפסטיבל נערך ומופק על ידי המגזין האינטרנטי "אופוס" ומנהלה המוזיקלי של הפסטיבל הוא אלכסנדר ברנשטיין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]