לדלג לתוכן

הקול היהודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקול היהודי
סוג אתר אינטרנט
סלוגן מה שחשוב לך לדעת
תקופת הפעילות 2010–הווה (כ־14 שנים)
בעלות עמותת "יהודים שמחים"
שירותים עיקריים אתר חדשות
https://www.hakolhayehudi.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הקול היהודי הוא אתר חדשות ישראלי בבעלות עמותת "יהודים שמחים" מיצהר. האתר הוקם על ידי תלמידיו של הרב יצחק גינזבורג בשנת 2010.

עורכי האתר ומייסדיו הם אלחנן גרונר ויהודה פרל. האתר מגדיר את עצמו כ"כלי תקשורת יהודית-עצמאית-וערכית"[1].

מאפיינים והיסטוריה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר מזוהה עם הימין הקיצוני בישראל[2], עם מפלגת עוצמה יהודית[3], עם ההתנחלויות[4] ועם היהדות החרדית[5]. באתר מובאות ידיעות העוסקות בסירוב אקטיבי ופסיבי לפינוי מאחזים וכדומה[6], וכן פרסומים התומכים בעבודה עברית. האתר נוסד על ידי תושבי היישוב יצהר בעידודו של הרב יצחק גינזבורג, ומשקף את גישתו ביחס לנושאים רוחניים וביחס לערבים[7]. האתר נחשב על ידי השב"כ לגורם המעודד בני נוער לבצע פעולות תג מחיר כנגד האוכלוסייה הפלסטינית[7].

ביוני 2017 הורשע אחד מעורכי האתר, אברהם בנימין, בעבירות של הסתה לאלימות והסתה לגזענות, ושוקי הס, שעמד בראש עמותה הקשורה לאתר, הורשע בעבירות של סיוע להסתה לאלימות וסיוע להסתה לגזענות, בגין פרסומים באתר ובעלונים מודפסים[8].

ב-2021 הורשע הרב יוסף אליצור בהסתה בעקבות פרסומים באתר, ונגזרו עליו מאסר על תנאי וקנס[9].

ביולי 2018 יצא האתר בקמפיין מימון המונים באתר Giveback לשם הקמת מערכת תחקירים[10].

חשיפות ותחקירים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2011 חשף האתר מסמך בחתימתו של תא"ל ניצן אלון, הקורא שלא לשתף חיילים דתיים או מתנחלים במידע מתוכנן על פינוי. בתגובה פשטה המשטרה על משרדי המערכת ביצהר, החרימה ציוד ועצרה שלושה מאנשי האתר[2].

בינואר 2013 חשף האתר סרטון שתיעד חגיגת אירוסין שחגגו מחבלים פלסטינים בבית סוהר אשל. בעקבות החשיפה העביר השב"ס 27 אסירים לבידוד[11].

תחקיר שפורסם באתר באוקטובר 2019, חשף נתונים של משרד הרווחה על מספרן הגבוה של נערות קטינות שנעדרו ממוסדות חסות הנוער של משרד הרווחה[12].

באוקטובר 2020 חשף האתר כי ברחבי יו"ש מוצבים שלטים המזהירים את תושבי ישראל מכניסה כביכול לשטחי A הנמצאים בשליטה פלסטינית, ואוסרים עליהם נסיעה בכבישים המובילים לשטחים אלו, בעוד שחלק משלטים מתייחסים לשטחי B הנתונים בשליטה ביטחונית ישראלית (כגון הכפרים אום צפא, נעלין, בידיא, דיר אל-חטב, עין סיניא ואחרים), ולעיתים אף לשטחי C הנתונים בשליטה ישראלית מלאה (כגון הגן הלאומי סבסטיה), והובאה תגובת דובר צה"ל, לפיה הטעיה זו של הציבור נעשית במכוון, "בהתאם להערכת המצב בשטח, ניתוח האיומים ובהתאם לנוכחות צה"ל במקומות הנ״ל"[13][14].

באוקטובר 2021 פרסם האתר שהעוזרת של חבר הכנסת רם בן ברק, באותה עת יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, השתתפה בקורס שבו חלק מהמרצים היו אסלאמיסטים שנחשדו או הורשעו בהסתה או בתמיכה בטרור, ואף הצטלמה עמם[15]. בעקבות החשיפה השעה בן ברק את העוזרת עד לבירור[16], ובהמשך החזיר אותה לתפקידה, והצהיר כי הוא סומך עליה[17].

באוגוסט 2022 פורסם באתר תחקיר 'השתלטות מאורגנת', שבו נחשפו פרטים מפעילותה של הוועדה נגד גדרות והתנחלויות של הרשות הפלסטינית, הפועלת באמצעות אלימות וטרור להשתלטות בלתי חוקית על קרקעות ביהודה ושומרון, כולל בשטחי C. באתר מוצגים הפעילים המרכזיים, עם פירוט על תמיכתם ברצח יהודים, הרשעות קודמות שלהם, והתחזות חלקם לחקלאים מקומיים או אנשים נורמטיביים, שכביכול נקלעים בעל כרחם שוב ושוב לאירועי הפרות סדר. לטענת האתר, מדובר באירועים מתוכננים בקפידה, שנועדו להשחיר את שמו של צה"ל ולהכשיר השתלטות בלתי חוקית על קרקעות, תוך יצירת פרובוקציות על בסיס יומי[18][19][20].

בספטמבר 2022 פורסמו לראשונה באתר קטעים מתורגמים לעברית, מתוך אמנת התנועה האסלאמית (הפלג הדרומי), שיש בהן דרישה לזכות השיבה, ונטען שאת כתיבתה ואישורה של האמנה הוביל מנסור עבאס כיסוד לכניסתו לפוליטיקה, בניגוד להצהרותיו המאוחרות בעברית בפני כלי תקשורת ישראליים, שבהן הסתייג מאמנה זו וטען שהיא אינה מהווה מסמך מחייב[21].

בפברואר 2023 בעקבות הנכתב בספרו של עמי איילון, ראש השב"כ לשעבר, שיצא ב-2022, בשם "אש כוחותינו – איך נהפכה ישראל לאויבת של עצמה והתקווה לעתידה", הוקדש פרק שלם לשיח שקיים איילון עם הרב יצחק שפירא, אולם מתחקיר של העיתונאי קלמן ליבסקינד עולה כי דבריו של הרב - אשר הוקלטו על ידי שני הצדדים - שובשו וסולפו, וציטוטים רבים שייחס לו איילון כלל לא נאמרו. לאחר החשיפה פרסם האתר ראיון עם הרב שפירא, ובו הוא מתייחס לאותן שיחות[22].

ב-מרץ 2023 הפיק האתר סדרת פודקאסטים בשם "ההפיכה הצבאית". בו הוא סוקר מאמריים צבאיים ומנתח אותם[23].

ב-יוני 2023 חשף הקול היהודי כי באתר הרשמי של מועצת עין מאהל שבגליל מוגדר הכפר ככפר פלסטיני לצד שלל תכנים לאומניים קיצונים. בעקבות החשיפה הקפיא משרד הפנים את תקציב המועצה[24].

במהלך מלחמת חרבות ברזל השתמשה חנות פיצה בחווארה בתמונה של אחת מהחטופות לכאורה (ניצולת שואה) לצורך פרסום[25]. לאחר שאותרה הפרסומת ברשת בידי עיתונאי הקול היהודי אלחנן גרונר, העיתונאי עמית סגל צייץ בטוויטר ופרסם את התמונה[26], ובעקבות כך ירדו לכפר צעירים רבים מהיישובים הסמוכים, בדרישה להרוס את החנות. במקביל, יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, דרש מאלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס וכן ממח"ט שומרון להרוס את המקום שתומך במעשי הנאצים בדרום. בנוסף, עו"ד שטיינר מארגון חוננו שלח פניה משפטית לאלוף פיקוד מרכז "פעל בהתאם לסעיף 119 לתקנות ההגנה והרוס את המבנה באופן בהול". מספר שעות לאחר מכן מחפרון צבאי הרס את המבנה, והכין אותו לקראת איטום. מאוחר יותר ציין עמית סגל כי ראש הממשלה בנימין נתניהו היה מעורב בטיפול במקרה[27].

בזמן מלחמת חרבות ברזל, עבר האתר מתקפת סייבר והושבת למספר ימים[28].

במאי 2024 פורסם תחקיר של אתר הקול היהודי ופורום "מאבק על כל דונם", ולפיו שוטרים וצעירים פלסטינים שוהים בפקיסטן לתקופות ממושכות ועוברים הכשרה צבאית, כהכנה לקראת הקמת "צבא פלסטין". האימונים כוללים אימוני שריון וארטילריה, כולל אימונים בירי טילי כתף, ירי במקלעים כבדים, צליפה, צניחה ועוד. אחרים עוברים קורסים ייעודיים של מספר חודשים בתחומים שונים כולל הכשרה באקדמיה הימית של פקיסטן. את ההכשרה הם מבצעים כשהם לבושים במדי צבא פקיסטן, כשעליהם לרוב תגי "צבא פלסטין" עם דגל אש"ף<[29][30].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ אודות • הקול היהודי, באתר www.hakolhayehudi.co.il
 2. ^ 1 2 המשטרה פשטה על מערכת אתר "הקול היהודי", באתר כיפה, 13 ביוני 2011
 3. ^ ג'ייקוב מגיד, You’ve just been Mandelblitzed: 9 things to know for March 6, The Times of Israel, 2019
 4. ^ Associated Press, Initiatives to reform Jewish radicals falling short, critics charge, ynetnews, ‏30 באוגוסט 2015
 5. ^ יהודה ארי גרוס, To avoid violence, PM proposes ‘alternative synagogue’ in Givat Ze’ev, The Times of Israel, 2015
 6. ^ חוות גלעד: "סרבו לפקודת גירוש והרס בתי יהודים", באתר הקול היהודי
 7. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד חיים לוינסון, מפעילי אתר "הקול היהודי" מואשמים בהסתה לאלימות ולגזענות, באתר הארץ, 2 בפברואר 2014
 8. ^ אנשי "הקול היהודי" הורשעו בהסתה, באתר ערוץ 7, 8 ביוני 2017;
  תפ (פ"ת) 3053-02-14 מדינת ישראל נגד אברהם יצחק בנימין ויהושע זאב הס, ניתן ב-5 בדצמבר 2017
 9. ^ אתר למנויים בלבד שלמה פיוטרקובסקי, ‏ביהמ"ש העליון אישר: גם תמיכה במבצעי "תג מחיר" נחשבת להסתה, בעיתון מקור ראשון, 15 בנובמבר 2022
 10. ^ בואו להשמיע את הקול היהודי - ולשנות את המציאות!, באתר Giveback
 11. ^ עמיחי אתאלי, בעקבות סרטון החגיגה בכלא, שב"ס העביר את האסירים הבטחוניים לבידוד, באתר nrg‏, 16 בינואר 2013
 12. ^ חשיפה: 60% מהקטינות בחסות הנוער ברחו או נעדרו, באתר הקול היהודי
 13. ^ מדוע צה"ל מנסה לחסום כבישים לתנועת ישראלים ברחבי יו"ש?, באתר הקול היהודי, ‏10 בנובמבר 2020
 14. ^ "הכניסה לשטח A אסורה" - מדוע צה"ל מטעה את הנוסעים?, באתר הקול היהודי, ‏15 באוקטובר 2020
 15. ^ חשיפה: העוזרת של יו"ר ועדת חוץ וביטחון הצטלמה עם בכירי המסיתים, באתר הקול היהודי
 16. ^ אתר למנויים בלבד נעה שפיגל, ח"כ רם בן ברק השעה יועצת בעקבות פרסום באתר המזוהה עם הימין הקיצוני, באתר הארץ, 14 באוקטובר 2021
 17. ^ נעה שפיגל, ח"כ בן ברק החזיר לעבודתה יועצת שהשעה בשל דיווח שהצטלמה עם תומכי טרור, באתר הארץ, 23 באוקטובר 2021
 18. ^ יכין זיק: "גנץ מסייע לפלסטינים להקים מדינה", באתר הקול היהודי
 19. ^ שוב: עלילת דם של הערבים והשמאל הקיצוני, באתר הקול היהודי
 20. ^ זרוע הרש"פ שמובילה את ההשתלטות על יו"ש, באתר הקול היהודי
 21. ^ התכנית האסטרטגית של מנסור עבאס למאבק בציונות דרך הפוליטיקה • הקול היהודי, באתר • הקול היהודי
 22. ^ הרב יצחק שפירא מגיב לעמי איילון - ממסירות נפש לאובדן זהות, נבדק ב-2023-04-20
 23. ^ ההפיכה הצבאית - איך זה קרה?
 24. ^ בעקבות חשיפת הקול היהודי: משרד הפנים הקפיא את תקציבי מועצת עין מאהל • הקול היהודי, באתר • הקול היהודי
 25. ^ מאוחר יותר התברר שלמרות שנפלה בידי מחבלי החמאס, היא לא נחטפה
 26. ^ ציוץ של עמית סגל Amit Segal ברשת החברתית אקס (טוויטר), 12 באוקטובר 2023
 27. ^ תיעוד מחווארה: צה"ל הרס את הפיצריה שביזתה קשישה שנחטפה לעזה, באתר ערוץ 7, 12 באוקטובר 2023
 28. ^ בשל מתקפת סייבר אתר הקול היהודי קרס
 29. ^ אימוני ארטילריה ושריון בפקיסטן: כך מוקם צבא "פלסטין" מתחת לאף של ישראל, באתר ערוץ 7, 20 במאי 2024
 30. ^ חשיפה: אימוני ארטילריה ושריון בפקיסטן: כך מוקם צבא "פלסטין" מתחת לאף של ישראל • הקול היהודי, באתר • הקול היהודי