הקומדי סטור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקומדי סטור
Komedi.jpg
עטיפת האלבום שיצא בעקבות הסדרה
שיר הנושא Two Princes
סוגה בידור, קומדיה, מערכונים, סאטירה
חברת הפקה טדי הפקות
יוצרים יואב צפיר
בימוי יואב צפיר
יואב רודה (עונה 1)
אהרון קפלן (עונה 2)
תומר קמרלינג ("פרה פרה")
רובי דואניאס ("פרה פרה")
שחקנים צביקה הדר
אסף אשתר
רובי דואניאס
גיל ססובר
איתי שגב
אריק זילברמן
ארז בן הרוש
רובי מוסקוביץ
יניב קציר
ליאור כלפון
פרסים שני שירים שנכנסו לחמישים שירי היובל בשנת 1998
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 3
מספר פרקים 90
סדרת המשך פרה פרה
הפקה
אורך פרק 30 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ 2 (טלעד)
תקופת שידור מקורית מרץ 1994 – ספטמבר 1997
קישורים חיצוניים
דף הסדרה ב-IMDb

הקומדי סטור הייתה תוכנית טלוויזיה הומוריסטית ישראלית, ששלוש עונותיה שודרו במסגרת הזכיינית טלעד בערוץ 2, בשנים 1994 - 1997. התוכניות כללו רצף מערכונים קצרים ופינות הומוריסטיות קבועות, לעתים קרובות עם מוטיב חוזר, ביטויים חוזרים ומשפטי מחץ קבועים. מפיקי התוכנית היו טדי יזמות והפקות ובמאי התוכנית היה יואב צפיר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשיה של חבורת הקומיקאים שכיכבה ב"קומדי סטור" במקבץ מופעי סטנד-אפ, שהועלו תחת השם "הקומדי סטור" בבית ציוני אמריקה בתל אביב. עם האמנים הצעירים שנטלו חלק במופעים ניתן למנות את צביקה הדר, אסף אשתר, איתי שגב, רובי דואניאס וגיל ססובר, שהפכו אחר־כך לחברי הצוות במופע הטלוויזיוני, ולצדם אמנים כאריק זילברמן, ארז בן הרוש ורובי מוסקוביץ', שהופיעו בפרקיה הראשונים של התוכנית. במופעים אלה גם התגבשו כמה מן הדמויות ששולבו לאחר מכן בתוכנית, כמו דמותו של ז'וז'ו חלסטרה, אותה גילם הדר.

העונה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם תחילת שידורי ערוץ 2 החדש בסוף שנת 1993, שיתפה חברת ההפקות "טדי" פעולה עם "טלעד" בהפקת תוכנית בידור, שהתבססה על מופעי הבמה של "הקומדי סטור". המתכונת הראשונית של התוכנית (20 פרקים בעונתה הראשונה), שעלתה לשידור בחודש מרץ 1994, הייתה שונה במידה ניכרת מזו שהתעצבה מאוחר יותר, וכללה בין השאר תיעוד של קטעים ממופעי ה"קומדי סטור" כפי שהועלו על הבמה. לאחר כמה ניסיונות כושלים לערוך שינויים במתכונת התוכנית – ובהם פינה של הדר וחידה לשונית נושאת פרסים – התעצבה התוכנית במתכונת מסורתית יותר של רצף מערכונים ושירים, בשילוב פינות קבועות – המתכונת המוכרת של התוכנית. בעונה הראשונה נולדו דמויות ומשפטי מפתח שהפכו מזוהים עם התוכנית, כמו "יש לי יש לי", "ז'וז'ו חלסטרה", "אבי ברך אותי" ובהמשך גם "פינת העצה הפולנית", "במיטה עם איתי" והמצלמה המשוטטת של ג'ודי לוץ. בשני הפרקים הראשונים של העונה השתתפו צביקה הדר, אסף אשתר, ארז בן הרוש, רובי מוסקוביץ', אריק זילברמן, איתי שגב, מירב גרובר, דרור שגב, גיל ססובר ורובי דואניאס. בהמשך העונה מירב גרובר ודרור שגב פרשו מהתוכנית ואילו זילברמן השתתף רק בשלושה פרקים נוספים. לקראת סוף העונה הצטרפו ססובר ודואניאס לצוות הקבוע בתוכנית, ואילו בן הרוש ומוסקוביץ' עזבו אותה.

העונה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונתה השנייה של התוכנית הייתה לעונת הפריצה והשיא שלה. שידורה החל ב-1994 ובתוך זמן לא רב זכו פינותיה וכוכביה לפופולריות רבה. בעונה זו נולדו רוב הדמויות והפינות המזוהות ביותר עם התוכנית, עמן ניתן למנות את "המבזק של ז'ק", "המצלמה המשוטטת של ג'ודי", "רואים כוכבים עם לולו", "שמעון וביטון", "רגע רגע לא הבנתי" ו"חם ויפת". לפרק זמן מסוים אף חדרו מטבעות לשון שונים שהושמעו בתוכנית לשפה העברית, אם כי אף לא אחד מהם הצליח להכות שורש בעברית לאורך זמן. כמה שירים מהתוכנית הפכו להיטים, לדוגמה, "שיר הטרטע" שבו שיתפו שחקני התוכנית פעולה עם להקת אתניX והשיר "שיר חם ויפת", שדורגו שניהם במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג' לשנת תשנ"ה. כוכבי הסדרה גם כיכבו על גבי מוצרים נלווים שונים, ממנות לבישול מהיר, עבור בפוגים, וכלה ביומנים ובציוד כתיבה לבית הספר. עם סיום העונה, ביוני 1995, פרשו הכוכבים הבולטים איתי שגב וצביקה הדר, שפרש לטובת תוכנית הבידור המרכזית של ערוץ 2, "שישי שואו". התוכנית של הדר כשלה, אך צביקה הדר לא שב לתוכנית.

העונה השלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונתה השלישית של התוכנית (1995 - 1996) ניכרה ירידה בולטת בפופולריות של התוכנית, וגם שעת השידור שלה הוקדמה ל-19:30. אל חברי הצוות הוותיקים – אסף אשתר, רובי דואניאס וגיל ססובר – הצטרפו ליאור כלפון ויניב קציר, אך למרות השמירה על המתכונת ודמויות חדשות כמו "ניסים בוסקילה" (כלפון) ו"כלנית ורקפת" (קציר עם אסף אשתר) דעך עניינו של הציבור בסדרה, והפקתה באה לקיצה עם תום העונה. ניסיונות להחיות את מתכונת התוכנית בסדרה "פרה פרה", ששודרה בערוץ הילדים, בכיכובם של כמה ממשתתפי התוכנית המקורית לא עלה יפה, והפקת התוכנית הופסקה אחרי עונה אחת.

ספיישלים טלוויזיוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום העצמאות 1996 הופיעו כוכבי התוכנית בספיישל בערוץ 3 שכלל בתוכו פארודיות על סרטי בורקס ישראלים תחת השם "בורקס בצרות". בספיישל השתתפו כוכבי העונה השלישית ביחד עם איתי שגב ומשה פרסטר. בחנוכה 1996, כחודשיים לפני עלייתה של סדרת ההמשך "פרה פרה" הופיעו משתתפיה בספיישל בערוץ הילדים שכלל בתוכו פארודיות על תוכניות טלוויזיה בראי יוון העתיקה תחת השם "משדרים חשמונאים פלוס". בתוכנית התארחו צביקה הדר ומשה פרסטר. זו הייתה הפעם האחרונה בה יואב צפיר ביים את הקומדי סטור. לאחר מכן תפקיד הבימוי הופקד בידי מבקר הקולנוע תומר קמרלינג ומאוחר יותר רובי דואניאס.

המיטב לדורותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיץ 1997, כחודש לאחר ירידתה מהמסך של סדרת ההמשך "פרה פרה", הוחלט להחזיר את הקומדי סטור למסך בסדרת ספיישלים בהנחיית צביקה הדר, המחופש לדמויות שונות (ביניהן גם ז'וז'ו חלסטרה) ומגיש קטעי קישור לקטעי ארכיון משלוש העונות הראשונות של התוכנית. 8 פרקים של "המיטב לדורותיו" הופקו ושודרו פעם בשבוע לכל אורך החופש הגדול של אותה שנה.

דמויות זכורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלסטרה של זוזו (עונה 1-2): דמותו של ז'וז'ו הייתה למעשה הדמות הראשונה שגילם צביקה הדר, עוד בטרם הופעתו בקומדי סטור. ז'וז'ו נוהג לרוב להופיע אם תכשיטים משונים ומציג לעתים ביקורת על דברים העומדים על סדר היום. בשנת 2015 ביצע צביקה הדר מספר פרסומות לחברת מאוחדת עם דמותו של ז'וז'ו.

יש לי יש לי פההה (עונות 1-2): אחת הדמויות שעזרו לתוכנית לצמוח בתכילת דרכה. תחילה, הוצגו שלושה אנשים ומר יש לי. שלושת האנשים מספרים בדיחה שלרוב מבוססת על משחקי מילים וכשמגיע תורו של יש לי, הוא הורס את הבדיחה. למרות זאת, בשלב מאוחר יותר של התוכנית, הופיע לבדו בבדיחות אשר כן הצליחו. מגולם על ידי אסף אשתר.

חם ויפת (עונה 2 וחלק מעונה 3): חם הינו אביו של יפת (אף על פי שלפי הסיפור התנכי הם אחים), נער אשר מצליח לקשר כל מילה לשיר מוכר והשיר שמשתמש הכי הרבה הוא השיר" שלום לבוא שבת". יפת ידוע בכך שיש לו שיער גדול באף. במהלך שידור העונה השנייה של התוכנית, בוצע שיר חם ויפת, שנחשב לאחד מ50 שירי היובל של ישראל. מגולמים על ידי רובי דואניאס וגיל ססובר.

המבזק של זק (עונה 2-3): סאטירה על מבזקי החדשות. מבנה הפינה קבוע לרוב. בדרך כלל, מראים ידיעה מוזרה או בעלת טעות שהופיעה בעיתון, לאחר מכן, בדיחה על מייקל גקסון ובסוף זק אירח מדען צרפתי. למדען הצרפתי לרוב היו שמות משונים שלפעמים מובנו על משחקי מילים (כגון עמית - רומם). המדען משוחק על ידי גיל ססובר וזק משוחק על ידי רובי דואניאס.

ניסים בוסקילה (עונה 3): משוחק על ידי ליאור כלפון. ניסים בוסקילה הינו דמות בעלת פיגור שכלי שמשתמש הרבה במילים: אלוהים עבודה ו"איך היה, סדר זה?".

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפצה ומוצרים נלווים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הצלחת הסדרה יוצרו מוצרים נלווים, שכוללים:

  • שני אלבומים המכילים ממיטב שירי התוכנית (בהם את "שיר חם ויפת" ואת "שיר הטרטע", בשיתוף עם להקת אתניX) ומערכונים. האלבום הראשון נקרא "הקומדי סטור", ויצא ב-1995, והשני, "שובם של הקומדי סטור", יצא ב-1996.
  • ספר בהוצאת מעריב שיצא ב-1995, שמכיל מידע על התוכנית ויוצריה, מילים ותווים לשירי הקומדי סטור, קטעי קומיקס ותעתיקים של מערכונים.
  • יומן בית-ספר לשנת הלימודים תשנ"ו (1995 - 1996).
  • מדור בשם "עיתון הקומדי סטור", שהתפרסם מדי שבוע במדריך הטלוויזיה של "ידיעות אחרונות".
  • דיסק מולטימדיה למחשב, המכיל משחקים עם דמויות מהתוכנית וקטעי וידאו ומערכונים שחלקם צולמו במיוחד עבור הדיסק.
  • סדרת קלטות וידאו המכילות קטעים מתוך התוכנית.
  • משחק קופסה בשם "קומדי סטור החלסטרה של ז'וז'ו".
  • עטיפה של הקומדי סטור למחברת.
  • שתי מדבקות לעטיפות מחברות וספרים.
  • פוגים של הקומדי סטור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]