הקומדי סטור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקומדי סטור
Komedi.jpg
עטיפת האלבום שיצא בעקבות הסדרה
שיר הנושא Two Princes
סוגה מערכונים
יוצרים יואב צפיר
בימוי יואב צפיר
יואב רודה (עונה 1)
אהרון קפלן (עונה 2)
תומר קמרלינג ("פרה פרה")
רובי דואניאס ("פרה פרה")
שחקנים צביקה הדר
אסף אשתר
רובי דואניאס
גיל ססובר
איתי שגב
פרסים שני שירים שנכנסו לחמישים שירי היובל בשנת 1998
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 3
מספר פרקים 90
תוכנית המשך פרה פרה
הפקה
חברת הפקה טדי הפקות
אורך פרק 30 דקות
שידור
רשת שידור

ערוץ 2 (טלעד)

ערוץ טדי HD (שידורים חוזרים)
תקופת שידור מקורית מרץ 1994ספטמבר 1997
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb

הקומדי סטור הייתה תוכנית טלוויזיה הומוריסטית ישראלית, ששלוש עונותיה שודרו במסגרת הזכיינית טלעד בערוץ 2, בשנים 19941997. התוכנית, אשר נחשבת היום לתוכנית קאלט, כללה רצף מערכונים קצרים ופינות הומוריסטיות קבועות, לעיתים קרובות עם מוטיב חוזר, ביטויים חוזרים ומשפטי מחץ קבועים. מפיקי התוכנית היו טדי יזמות והפקות ובמאי התוכנית היה יואב צפיר.

נכון ל-2017 משודרת התוכנית בשידורים חוזרים בערוץ טדי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשיה של חבורת הקומיקאים שכיכבה ב"קומדי סטור" הם במקבץ מופעי סטנד-אפ, שהועלו תחת השם "הקומדי סטור" בבית ציוני אמריקה בתל אביב. עם האמנים הצעירים שנטלו חלק במופעים ניתן למנות את צביקה הדר, אסף אשתר, איתי שגב, רובי דואניאס וגיל ססובר, שהפכו אחר־כך לחברי הצוות במופע הטלוויזיוני, ולצדם קומיקאים נוספים כאריק זילברמן, ארז בן הרוש ורובי מוסקוביץ', שהופיעו בפרקיה הראשונים של התוכנית. במופעים אלה גם התגבשו כמה מן הדמויות ששולבו לאחר מכן בתוכנית, כמו דמותו הידועה של ז'וז'ו חלסטרה, אותה גילם הדר.

העונה הראשונה (20 פרקים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם תחילת שידורי ערוץ 2 החדש בסוף שנת 1993, שיתפה חברת ההפקות "טדי" פעולה עם "טלעד" בהפקת תוכנית בידור, שהתבססה על מופעי הבמה של "הקומדי סטור". המתכונת הראשונית של התוכנית, שעלתה לשידור בחודש מרץ 1994, הייתה שונה במידה ניכרת מזו שהתעצבה מאוחר יותר, וכללה בין השאר תיעוד של קטעים ממופעי ה"קומדי סטור" כפי שהועלו על הבמה. לאחר כמה ניסיונות כושלים לערוך שינויים במתכונת התוכנית – ובהם פינה של הדר וחידה לשונית נושאת פרסים – התעצבה התוכנית במתכונת מסורתית יותר של רצף מערכונים ושירים, בשילוב פינות קבועות – המתכונת המוכרת של התוכנית. בעונה הראשונה נולדו דמויות ומשפטי מפתח שהפכו למזוהים עם התוכנית, כמו: "יש לי, יש לי", "ז'וז'ו חלסטרה", "אבי ברך אותי" ובהמשך גם "פינת העצה הפולנית" ו"במיטה עם איתי". לקראת סוף העונה התווספו גם "המצלמה המשוטטת של ג'ודי" ו"הפרסומות של מ. כוערת". בשני הפרקים הראשונים של העונה השתתפו צביקה הדר, אסף אשתר, ארז בן הרוש, רובי מוסקוביץ', אריק זילברמן, איתי שגב, מירב גרובר, דרור שגב, גיל ססובר ורובי דואניאס. בהמשך העונה מירב גרובר ודרור שגב פרשו מהתוכנית ואילו זילברמן השתתף רק בשלושה פרקים נוספים. לקראת סוף העונה הצטרפו ססובר ודואניאס לצוות הקבוע של התוכנית ואילו בן הרוש ומוסקוביץ' עזבו אותה.

העונה השנייה (36 פרקים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונתה השנייה של התוכנית הייתה לעונת הפריצה והשיא שלה. שידורה החל ב-1994 ובתוך זמן לא רב זכו פינותיה וכוכביה לפופולריות רבה. בעונה זו נולדו רוב הדמויות והפינות המזוהות ביותר עם התוכנית, עמן ניתן למנות את: "המבזק של ז'ק", "רואים כוכבים עם לולו", "שמעון וביטון", "רגע רגע לא הבנתי" ו"חם ויפת". לפרק זמן מסוים אף חדרו מטבעות לשון שונים שהושמעו בתוכנית לשפה העברית. כמה שירים מהתוכנית הפכו ללהיטים, לדוגמה, "שיר הטרטע" שבו שיתפו שחקני התוכנית פעולה עם להקת אתניX והשיר "שיר חם ויפת", שדורגו שניהם במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג' לשנת תשנ"ה. כוכבי הסדרה גם כיכבו על גבי מוצרים נלווים שונים, ממנות לבישול מהיר, עבור בפוגים, וכלה ביומנים ובציוד כתיבה לבית הספר. עם סיום העונה, ביוני 1995, פרשו כוכביה הבולטים של התוכנית - איתי שגב וצביקה הדר, כאשר האחרון פרש לטובת תוכנית בידור ואירוח בהנחייתו בערוץ 2, "שישי שואו". התוכנית של הדר אמנם כשלה וירדה מהמרקע אחרי פרקים בודדים, אך הוא לא שב לתוכנית, למעט הופעות אורח במספר מערכונים בעונה השלישית.

העונה השלישית (34 פרקים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונתה השלישית של התוכנית (19951996) ניכרה ירידה בולטת בפופולריות של התוכנית, וגם שעת השידור שלה הוקדמה ל-19:30. אל חברי הצוות הוותיקים – אסף אשתר, רובי דואניאס וגיל ססובר – הצטרפו ליאור כלפון ויניב קציר. למרות השמירה על המתכונת הישנה והוספת דמויות חדשות לצד אלה הישנות, כמו: "ניסים בוסקילה" (כלפון) ו"כלנית ורקפת" (קציר עם אסף אשתר), דעך עניינו של הציבור בסדרה, והפקתה באה לקיצה עם תום העונה. לאחר מכן נעשה ניסיון להחיות את מתכונת התוכנית בסדרת המשך משלה בשם "פרה פרה", ששודרה בערוץ הילדים בשנת 1997, בכיכובם של כמה ממשתתפי התוכנית המקורית. אולם תוכנית זו לא זכתה להצלחה והפקתה הופסקה אחרי עונה אחת בלבד.

ספיישלים טלוויזיוניים ואיחודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום העצמאות 1996 הופיעו כוכבי התוכנית בספיישל בערוץ 3 שכלל בתוכו פארודיות על סרטי בורקס ישראלים תחת השם "בורקס בצרות". בספיישל השתתפו כוכבי העונה השלישית ביחד עם איתי שגב ומשה פרסטר. בחנוכה 1996, כחודשיים לפני עלייתה של סדרת ההמשך "פרה פרה", הופיעו משתתפיה בספיישל בערוץ הילדים שכלל בתוכו פארודיות על תוכניות טלוויזיה בראי יוון העתיקה תחת השם "משדרים חשמונאים פלוס". בתוכנית התארחו צביקה הדר ומשה פרסטר. זו הייתה הפעם האחרונה בה יואב צפיר ביים את הקומדי סטור. לאחר מכן תפקיד הבימוי הופקד בידי מבקר הקולנוע תומר קמרלינג ומאוחר יותר בידי רובי דואניאס.

בשנת 2003, במהלך פרק של הסיטקום "שמש", הופיע מערכון "יש לי יש לי" מיוחד - שכן מרבית הצוות של "הקומדי סטור" היה גם צוות ההפקה של "שמש". בשנת 2015 התאחדו חברי העונה השנייה וליאור כלפון להופעה מיוחדת כתרומה ל"מרכז טל". מרבית הופעת האיחוד הייתה מורכבת משירים של הקומדי סטור ואילו כלפון הופיע בדמותו המיתולוגית של "ניסים בוסקילה".

המיטב לדורותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיץ 1997, כחודש לאחר ירידתה מהמסך של סדרת ההמשך "פרה פרה", הוחלט להחזיר את הקומדי סטור למסך בסדרת ספיישלים בהנחיית צביקה הדר, המחופש לדמויות שונות (ביניהן גם הדמות המפורסמת והמזוהה עימו ביותר של "ז'וז'ו חלסטרה") ומגיש קטעי קישור לקטעי ארכיון משלוש העונות הראשונות של התוכנית. 8 פרקים של "המיטב לדורותיו" הופקו ושודרו פעם בשבוע לכל אורך החופש הגדול של אותה שנה.

דמויות ופינות זכורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • החלסטרה של ז'וז'ו (צביקה הדר, עונות 1–2): דמותו של ז'וז'ו אבוקסיס הייתה למעשה הדמות הראשונה שגילם הדר, עוד בטרם הופעתו בקומדי סטור. דמותו הייתה פארודיה על דמות הערס של דאז, לכן הופעתו התאפיינה בתכשיטי גורמט גדולים, בז'קט מנומר ובליפת שיער שחור ומקורזל. בפינתו הוא היה מעביר את הביקורת העצבנית שלו על דברים שעמדו על סדר היום, ולכן הוגדר מספר פעמים בהיתול כ"הוגה דעות". בשנת 2015 ביצע צביקה הדר מספר פרסומות לקופת חולים מאוחדת בדמותו של ז'וז'ו.
 • יש לי, יש לי (אסף אשתר, עונות 1–2): אחת הדמויות שעזרו לתוכנית לצמוח בתחילת דרכה. תחילה, המתכונת כללה שלושה אנשים ואת מר "יש לי": שלושת האנשים היו מספרים בדיחה שלרוב מבוססת על משחקי מילים וכשהיה מגיע תורו של "יש לי", הוא היה הורס את הרצף עם בדיחה כושלת, תוך תנועת יד המדמה אגרוף ונוהם מפיו את הצליל "פההההה". למרות זאת, בשלב מאוחר יותר של התוכנית, הופיע לבדו בבדיחות אשר כן זכו להצלחה.
 • חם ויפת (רובי דואניאס וגיל ססובר, עונות 2–3): למרות שעל פי הסיפור התנ"כי השניים היו אחים, בתוכנית חם הוא אביו של יפת (וכאשר הוא מציג את עצמו ואת בנו בתגובה למילה "שם?" באומרו "חם ויפת", נוצר משחק מילים בו מוזכרים ברצף שם, חם ויפת - שלושת בניו של נח). יפת הוא נער דתי ממשפחה ספרדית אשר מגיע עם אביו לכל מיני מבחני בד שונים ובמסגרתם הוא מצליח לקשר כל מילה לשיר מוכר ולפצוח בזמר (כאשר השיר שבו הוא משתמש הכי הרבה הוא שיר בשם "שלום לבוא שבת"), בעידודו של אביו תוך תנועות ידיים נלהבות אך באופן שמעצבן את הסובבים. במהלך שידור העונה השנייה של התוכנית, בוצע שיר חם ויפת, שזכה להיכנס לרשימת 50 שירי היובל של ישראל.
 • המבזק של ז'ק ( רובי דואניאס, עונות 2–3): סאטירה על מבזקי החדשות. מבנה הפינה קבוע לרוב: בדרך כלל מדווח על ידיעה מוזרה או בעלת טעות שהופיעה בעיתון ולאחר מכן בדיחה אבסורדית על זמר הפופ מייקל ג'קסון. לקראת סוף המבזק היה ז'ק מארח מדען צרפתי, אשר לו היו שמות משונים שלרוב נבנו על משחק מילים (כגון "עמית רומם"), שפותח את דבריו במזמור מבולבל במילים "סה פה שה" ומסיים באופן קבוע במילים "ז'עדת עודה". המדען שוחק על ידי גיל ססובר וז'ק עצמו שוחק על ידי רובי דואניאס.
 • ניסים בוסקילה (ליאור כלפון, עונה 3): דמותו של בחור מאותגר שכלית ולא קוהרנטי. ברבים מהמערכונים נראה בוסקילה מנסה להתקבל לעבודה כלשהי (כגון: דיבוב סרטים מצוירים) ומגלה כישרון מפתיע בתחום, אך חוזר לטבעו המוגבל מיד בסיום מילוי תפקידו תוך שהוא אומר "אלוהים עבודה?".
 • המצלמה המשוטטת של ג'ודי (איתי שגב, סוף עונה 1 ועונה 2): דמותה של ג'ודי לוץ הייתה הכלאה של מספר מגישי חדשות מוכרים משנות ה-90, כאשר שמה המלא הוא: ג'ודי לוץ אהרונוב קרפין סממה סוקניק (ולעיתים היה מוסיף שגב שמות נוספים של שדרנים שמתחלפים כל מערכון, וכן ביטויים שונים ומשונים). בדרך כלל נראית ג'ודי לוץ מדווחת על מגפה משונה, היתולית ופקטיבית שתוקפת את הארץ וכן מביאה איתה מספר דוגמאות של אנשים חולים שנדבקו בה. פעמים רבות הייתה משתתפת במערכון גם דמותו של השוטר שוראני (אסף אשתר). עם תום העונה השנייה עזב איתי שגב את התוכנית והדמות חדלה מלהופיע, גם לא כאשר שב שגב להופעות אורח, אך הופיעה לכמה שניות על ידי אסף אשתר בעונה זאת (באחת החזרות של איתי שגב ניסה לחפש כל התכנית דמויות אותן ביצע, וכן "גנב" מהשחקנים האחרים את הדמויות. כשהגיע תורו של אסף אשתר, אסף ניסה להראות לאיתי שגב את ג'ודי לוץ ואף ביצע את המערכון בגרסתו)
 • השוטר שוראני (אסף אשתר, כל העונות): למרות שזוהי הדמות היחידה שהופיעה בכל העונות, היא עוצבה בעיקר בעונתה השלישית והאחרונה של התוכנית. בעונה השנייה, הרבה להשתתף בפינות של ג'ודי לוץ כאשר הוא מבטיח שהמשטרה מטפלת בבעיה ואף בעצמה לא נדבקת במחלה, אולם אז מתגלה שלא כך הדבר. החל מהעונה השלישית, מוצגת בעיה משונה ולאחר מכן פתיח של השוטר, שלאחריו מחפש שוראני את הבוס שלו שלרוב נותן לו את העבודות.
 • שמעון וביטון (רובי דואניאס וצביקה הדר בהתאמה, עונה 2): צמד חברים ערסים, כאשר בכל פעם אחד מהם הוגה תובנה מוזרה על החיים תוך שימוש בדימויים של היום-יום (לדוגמה, החיים זה כמו פלאפל) ופותח במשפט "באה לי מחשבה", ולאחר אמירת התובנה הפילוסופית הם מסבירים. לאחר מכן, השני מזלזל בתובנה בתגובה בנוסח "איזה מטוס עבר על אמא שלך?". השיא היה שיר פארודי על שיר הדגל של טלעד.
 • מ. כוערת (אסף אשתר, סוף עונה 1 ועונה 2): פרודיה על דמותה של ג. יפית. מ. כוערת היא פרסומאית שמשווקת מוצרים משונים, כמו: מצה רכה או הגדת פסח אוטומטית.
 • שירים בקומדי סטור (עונה 2–3): לאורך הפרקים בוצעו בתוכנית לא מעט שירים. שני אלבומים שהוציאה התוכנית עם שירים שלהם ומערכוני קישור עזרו משמעותית לתוכנית ולשיווק האלבום. קרוב ל-2 עשורים לאחר סיום התוכנית, נותרו השירים נכס צאן ברזל של החברה הישראלית, ועוד זוכים לצפיות רבות ברשת האינטרנט. ברוב העונה השנייה השירים היו נילווים לפינה של ז'וז'.

שירים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "הומור נמוך"- גרסה פארודית ל"מה עשית לי מה עשית" של להקת טיפקס ובהשתתפותה.
 • "מחרוזת אנגלית"- מחרוזת שירים פארודיים על סדרות לימוד האנגלית סביב נושא המנגל.
 • "מחרוזת שירי שנות ה70 (תנו ללפלף יד)"- מחרוזת פארודית על שירי שנות השבעים בהשתתפות "לפלפים".
 • "שש בש color"- פארודיה על מחרוזת הפרסומות של "cream color", בביצוע מזרחי.
 • "מלא ז'וז'ו, מלא קצף"- מחרוזת שירי היגיינה כשהשיר המרכזי פארודיה על השיר של הגשש החיוור לפרסומת הטוטו.
 • "שיר חם ויפת" - שיר שאותו מבצע דמותו של הילד יפת, ולעזרתו מגיע גם אביו "חם". שי זה הינו אחד השירים הזכורים בתולדות התכנית כולה.
 • " שיר הטרטע" שיר הומוריסטי בכיכוב כוכבי התכנית ולהקת אתניקס. שיר זה גם זכה להצלחה רבה

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משתתפים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפצה ומוצרים נלווים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הצלחת הסדרה יוצרו מוצרים נלווים, שכוללים:

 • שני אלבומים המכילים ממיטב שירי התוכנית (בהם את "שיר חם ויפת" ואת "שיר הטרטע", בשיתוף עם להקת אתניX) ומערכונים. האלבום הראשון נקרא "הקומדי סטור", ויצא ב-1995, והשני, "שובם של הקומדי סטור", יצא ב-1996. האלבום השני כלל שירים בעיקר מהעונה השלישית אך גם מספר שירים מהעונה השנייה, וכן כלל פחות מערכונים וקטעי קישור מהאלבום הראשון ויותר מערכונים בלעדיים (אשר לא שודרו בטלוויזיה).
 • ספר בהוצאת מעריב שיצא ב-1995, שמכיל מידע על התוכנית ויוצריה, מילים ותווים לשירי הקומדי סטור, קטעי קומיקס ותעתיקים של מערכונים.
 • יומן בית-ספר לשנת הלימודים תשנ"ו (1995 - 1996).
 • מדור בשם "עיתון הקומדי סטור", שהתפרסם מדי שבוע במדריך הטלוויזיה של "ידיעות אחרונות".
 • דיסק מולטימדיה למחשב, המכיל משחקים עם דמויות מהתוכנית וקטעי וידאו ומערכונים שחלקם צולמו במיוחד עבור הדיסק.
 • סדרת קלטות וידאו המכילות קטעים מתוך התוכנית.
 • משחק קופסה בשם "קומדי סטור החלסטרה של ז'וז'ו".
 • ציוד לבית הספר של הקומדי סטור שכולל: קלסר, שתי מדבקות שם לעטיפות ספרים ומחברות,עטיפה למחברת ונייר עטיפה לספרים.
 • 60 פוגים של הקומדי סטור שנקראו "פוגים אחושקשוקה" (בסדרת הפוגים ה"רגילים" ממספרים 451–510).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]