הקונגרס הלאומי (סין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקונגרס הלאומי
Danghui.svg
2018-03-11 第十三届全国人民代表大会第一次会议表决修宪案.jpg
מדינה הרפובליקה העממית של סין עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1921–הווה (כ־102 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
הקונגרס הלאומי התשיעי. 1969
כינוס הקונגרס הלאומי ה-18. 2012

הקונגרס הלאומי (מנדרינית: 中国共产党全国代表大会) הוא הגוף העליון במפלגה הקומוניסטית של סין, מפלגת השלטון ברפובליקה העממית של סין. הקונגרס מתכנס פעם בחמש שנים (בעבר היו מרווחים ארוכים בין כל קונגרס, אך מאז הקונגרס התשיעי בשנת 1969, הם מתכנסים באופן סדיר כל 5 שנים).

לפי חוקת המפלגה, הקונגרס לא יכול להידחות אלא אם כן מתקיימים "תנאים יוצאי-דופן". קונגרס יכול להיערך לפני התאריך המתוכנן אם הוועדה המרכזית של המפלגה מחליטה על כך, או אם שליש מארגוני המפלגה ברמה המחוזית מבקשים זאת. תחת שלטון מאו דזה-דונג, נציגי הקונגרס מונו, אך מאז שנת 1982 נציגי הקונגרס נבחרים.

בקונגרס הלאומי החמישה-עשר בשנת 1997, למשל, כמה מבני או בנות בכירי מפלגה לא צלחו בניסיון להיבחר לוועדה המרכזית ה-15; ביניהם היו צ'ן יואן, וואנג ג'ון ובו שי-לאי. הבחירות לנציגי הקונגרס נערכות באופן חשאי. למרות זאת, הגישה לתפקידים מסוימים אינה באמצעות הצבעה; במקום זאת, הוועדה המרכזית "ממליצה" בחירות מסוימות לכלל הבוחרים. האנשים המומלצים הם בדרך כלל חברים בכירים בהנהגת המפלגה, או אורחים מיוחדים. לדוגמה, בקונגרס הלאומי החמישה-עשר, 60 מושבים ניתנו לחברים שהצטרפו למפלגה לפני שנת 1927 וכמה מהם ניתנו לחברים היוצאים מהוועדה המרכזית לפיקוח המשמעת (CCDI) ה-15 ולחברי הוועדה המרכזית ה-15.

פגישות הקונגרס נערכות בהיכל העממי הגדול שמול כיכר טיין-אן-מן, בבייג'ינג.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקונגרס מאשר רשמית את החברות בוועד המרכזי, גוף המורכב ממקבלי ההחלטות הבכירים במפלגה, במדינה ובחברה. אולם בפועל, רק מעט מועמדים ממושבים פתוחים מועמדים לחברות בוועד המרכזי, מה שמגביל את תפקידו של הקונגרס בתהליך הבחירה לביטול מועמדים מאוד לא פופולריים. בכל מחזור של חמש שנים של הקונגרס העממי הלאומי יש גם סדרה של מליאות של הוועד המרכזי, שמאז אמצע שנות ה-90 מתקיימות פחות או יותר באופן קבוע פעם בשנה.

מאמצע שנות ה-80 ועד סוף שנות ה-2010, המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) ניסתה לשמור על רצף חלק ומסודר ולהימנע מפולחן אישיות, על ידי שינוי גדול בכוח אדם כל עשר שנים בקונגרסים זוגיים של מפלגות ועל ידי קידום אנשים כהכנה לשינוי הזה בקונגרסים בעלי מספר אי זוגי. בנוסף, כשאנשים בדרג העליון של המפלגה פורשים, יש אפשרות לחברי המפלגה הצעירים להתקדם. מכאן שקונגרס המפלגה הוא זמן של עירוב כוח אדם כללי ושיאו של משא ומתן הכולל לא רק את ההנהגה הבכירה אלא למעשה את כל העמדות הפוליטיות המשמעותיות בסין. בגלל מבנה הפירמידה של המפלגה וקיומם של חובת פרישה בהגעה לגיל פרישה, פקידים שאינם מקודמים בקונגרס מפלגתי צפויים להגיע לסוף הקריירה הפוליטית שלהם.

הנציגים לקונגרס נבחרים רשמית מארגוני מפלגות עממיות. ישנה מערכת של בחירות מדורגות שבהן רמה אחת של המפלגה מצביעה עבור הצירים לדרג הגבוה הבא. עבור הקונגרס הלאומי, הנציגים נבחרים על ידי הקונגרסים המפלגתיים ברמה המחוזית של המק"ס או היחידות המקבילות להם, בתהליך בחירה הנבדק ומפוקח על ידי מחלקת הארגון של המפלגה לפי הנחיות הוועדה המתמדת של הפוליטביורו.

אחריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בחירת הרשויות המבצעות והמחוקקות של המפלגה, שמיוצגות על ידי הוועדה המרכזית;
  • בחירת הרשות השופטת של המפלגה, המיוצגת על ידי הוועדה המרכזית לפיקוח המשמעת;
  • בחינת דו"חות הוועדה המרכזית היוצאת;
  • בחינת דו"חות הוועדה המרכזית לפיקוח המשמעת היוצאת;
  • דיון ויישום של מדיניות המפלגה;
  • תיקון החוקה המפלגתית

עם זאת, נדיר שהנציגים יתדיינו בנוגע לסוגיות באופן מעמיק בקונגרס עצמו; רוב הדיונים נערכים לפני הקונגרס, בתקופת ההכנה לקונגרס עצמו.

אחריות חשובה של הקונגרס היא בחירת מנהיג המפלגה, הלא הוא המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית של סין, הנבחר מדי חמש שנים. אין מגבלה על מספר הקדנציות, ומנהיג המפלגה יכול להיבחר מספר פעמים, כפי שקרה עם מאו דזה-דונג ושי ג'ינפינג.

כינוסי הקונגרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר תאריך אירועים / החלטות חשובות
קונגרס 1 23 ביולי2 באוגוסט 1921 ייסוד המפלגה, החלטה על קיום הכנס הבא. בחירת צ'ן דושיו למזכ"ל המפלגה (בהיעדרו)
קונגרס 2 1623 ביולי 1922 אומצה חוקת המפלגה, הובהרה אחריות הסמכויות הביצועיות, הצטרפות לקומינטרן, הוקם הוועד המרכזי של המפלגה. צ'ן נבחר מחדש למזכיר הכללי.
קונגרס 3 1220 ביוני 1923 מינוי חברים לוועד הפועל המרכזי, נוסח מנשר המפלגה, אושר לחברי המפלגה להצטרף לקוומינטנג לקראת שיתוף פעולה בין המפלגות, האינטרנציונל מתנגן לראשונה בנעילת הקונגרס
קונגרס 4 1122 בינואר 1925 נסקרו תוצאות שיתוף הפעולה עם הקוומינטנג, אומצו תיקונים לחוקת המפלגה, הוקם הפוליטביורו, התקבלה החלטה על עידוד תנועות מהפכניות ושאלת הברית בין האיכרים לפועלים בעת מהפכה
קונגרס 5 27 באפריל9 במאי 1927 הקונגרס התקיים על רקע מלחמת האזרחים הסינית
קונגרס 6 18 ביוני11 ביולי 1928 קונגרס משותף עם המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות במוסקבה, שדן בכישלון המהפכה הקומוניסטית בסין.
קונגרס 7 1527 בספטמבר 1956, 523 במאי 1958 הקונגרס הראשון של המפלגה הקומוניסטית הסינית מאז השתלטותה המלאה על סין היבשתית ב-1949 והקמת הרפובליקה העממית של סין. נערך באולם הוועידות הפוליטיות הלאומיות. הוכרזה הקפיצה הגדולה קדימה, הוקע פולחן האישיות של מאו.
קונגרס 8 1527 בספטמבר 1956, 523 במאי 1958 הקונגרס הראשון של המפלגה הקומוניסטית הסינית מאז השתלטותה המלאה על סין היבשתית ב-1949 והקמת הרפובליקה העממית של סין. נערך באולם הוועידות הפוליטיות הלאומיות. הוכרזה הקפיצה הגדולה קדימה, הוקע פולחן האישיות של מאו.
קונגרס 9 124 באפריל 1969 הקונגרס מקדם את דנג שיאופינג וליו שאוצ'י לעמדות מפתח במפלגה. בוטלו המזכירות המרכזית וועדת הבקרה המרכזית של המפלגה. מהפכת התרבות בסין יצאה לדרך
קונגרס 10 2428 באוגוסט 1973 אושרה חוקה מתוקנת למפלגה הקומוניסטית הסינית. נבחרו חברים חדשים למשרות מפתח בעקבות מות לין ביאו והדחת עמיתיו.
קונגרס 11 1218 באוגוסט 1977 סיום מהפכת התרבות. חואה גוופנג נבחר ליו"ר הוועד המרכזי של המפלגה ולראשות הוועדה הצבאית המרכזית.
קונגרס 12 111 בספטמבר 1982 הוחלט ללכת בנתיב של מודרניזציה דרך סוציאליזם. דנג שיאופינג הוא יו"ר הוועדה המייעצת המרכזית.
קונגרס 13 25 באוקטובר1 בנובמבר 1987 אושרה מדיניות הרפורמות והדלת הפתוחה. דנג שיאופינג יזם אישי את פרישתם של יותר מ-90 זקני מפלגה שהיו מבקרים של רפורמות מוכוונות שוק שאומצו בתהליך ארבעת המודרניזציות שלו. דנג עצמו ויתר על כל תפקידיו מלבד ראשות הוועדה הצבאית המרכזית באמצעות תיקון חוקתי מיוחד של המפלגה. הקונגרס הלאומי ה-13 היה בולט מכיוון שנשים נעדרו לחלוטין מהרמות הגבוהות ביותר של המפלגה, מנהיגים כמו ג'או זיאנג התנגדו נחרצות להשתתפות נשים בתהליך הפוליטי. הקונגרס מאשר את הרפורמה בכלכלת סין.
קונגרס 14 1218 באוקטובר 1992 אומצה תוכנית לבניית סוציאליזם עם מאפיינים סיניים.
קונגרס 15 1218 בספטמבר 1992 בחירת חברי הוועד המרכזי והוועדה המרכזית לבדיקת משמעת. ג'יאנג דזה-מין מתמנה לקדנציה שנייה כמזכ"ל המפלגה ויו"ר הוועדה הצבאית המרכזית.
קונגרס 16 814 בנובמבר 2002 חו ג'ינטאו מחליף את דזה-מין כמזכ"ל המפלגה. ג'יאנג נשאר ראש הוועדה הצבאית המרכזית.[1]
קונגרס 17 1521 באוקטובר 2007 אומץ רעיון הפיתוח המדעי של חו ג'ינטאו. שי ג'ינפינג ולי קצ'יאנג מתמנים לחברים בוועדה המתמדת של הפוליטביורו.[2]
קונגרס 18 815 בנובמבר 2012 שי ג'ינפינג נבחר לנשיא סין. אושררו שינויים בחוקה של המפלגה הקומוניסטית הסינית. הקונגרס סימן את שינוי המנהיגות המשמעותי ביותר מזה עשרות שנים. הפוליטיקה הסינית לפני הקונגרס הלאומי ה-18 נטתה לכיוון "מנהיגות קולקטיבית", שבה המנהיג העליון היה צריך לחלוק את השלטון עם חוג המנהיגים הבכירים שלו בוועדה המתמדת של הפוליטביורו, במיוחד עם ראש הממשלה. לפיכך בסופו של דבר לא הייתה צפויה למנהיג העליון אותה כמות כוח שהוענקה לו בעידן מאו ודנג.
קונגרס 19 1824 באוקטובר 2017 שי נבחר לקדנציה שנייה. אושר שינוי חוקת המפלגה לאידאולוגיה מנחה חדשה, שכותרתה "שי ג'ינפינג: מחשבה על סוציאליזם עם מאפיינים סיניים לעידן חדש". זו הייתה הפעם הראשונה מאז מאו דזה-דונג שמנהיג מפלגה חי מעגן בחוקת המפלגה אידאולוגיה הנקראת על שמו. הקונגרס גם הדגיש את חיזוק הסוציאליזם בעל מאפיינים סיניים, בניית מפלגות, שלטון חוק סוציאליסטי וקביעת לוחות זמנים קונקרטיים להשגת יעדי פיתוח, כגון בניית חברה משגשגת בינונית והשגת "מודרניזציה סוציאליסטית". הקונגרס בולט גם בגיבוש הכוח תחת שי ג'ינפינג, שסומן על ידי הסרת מגבלות הכהונה מהחוקה הסינית.[3]
קונגרס 20 1623 באוקטובר 2022 שי ג'ינפינג נבחר לקדנציה שלישית רצופה. אומצה הצהרה בדבר חובת העם הסיני לפתור את הסוגיה עם טייוואן, ושסין לעולם לא תוותר על השימוש בכוח על טייוואן.

[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "透视中共十七大"党内民主选举"" (באנגלית בריטית). 2006-11-20. נבדק ב-2022-10-16.
  2. ^ 17th CPC National Congress, באתר www.chinadaily.com.cn
  3. ^ Press Center for the 19th National Congress of the CPC--People's Daily Online, באתר 19th.cpcnews.cn
  4. ^ Buckley, Chris (2022-08-30). "China Sets Key Communist Party Congress for Mid-October". The New York Times (באנגלית אמריקאית). נבדק ב-2022-10-16.