הקורפוס הראשון (בריטניה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקורפוס הראשון
I Corps
I Corps.svg
פרטים
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
שיוך הצבא הבריטיהצבא הבריטי  הצבא הבריטי
סוג קורפוס
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1914
1939
1951
תאריך פירוק 1918
1947
1994
מלחמות קרב ווטרלו
מלחמת הבורים השנייה
מלחמת העולם הראשונה
מלחמת העולם השנייה
פיקוד
דרגת המפקד לוטננט גנרל (צבא בריטניה) לוטננט גנרל

הקורפוס הראשון של הצבא הבריטי היה קורפוס בריטי אשר הוקם במהלך מלחמת העולם הראשונה והתקיים עד לשנת 1994.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלחמות הנפוליאוניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך קרב ווטרלו הוקם הקורפוס הבריטי ה-1, אשר היה בפיקודו של וילם, נסיך אורנז', ולאחר פציעתו של הנסיך הועבר לפיקודו של ג'ון בינג, רוזן סטרפורד הראשון.

המאה ה-19[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המאה ה-19 לא התקיים הקורפוס כמסגרת קבועה, אלא רק כמבנה אד-הוק לצורך תרגילים צבאיים. במהלך מלחמת הבורים היה הקורפוס בפיקודו של רדוורס בולר, אולם הוא לא פעל כיחידה צבאית אחת, אלא יחידותיו פעלו במפוזר.

מלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרוץ מלחמת העולם הראשונה כלל חיל המשלוח הבריטי 2 קורפוסים; ה-1 בפיקודו של דאגלס הייג וה-2 בפיקודו של הוראס סמית'-דוריאן. הקורפוס ה-1 לחם בקרבות השונים במהלך המלחמה כחלק מהארמייה הראשונה, ובספטמבר 1918 הועבר תחת פיקוד הארמייה החמישית, עמה לחם עד סוף המלחמה, תחת פיקודו של ארתור הולנד. לאחר המלחמה פורק הקורפוס.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הוקם הקורפוס מחדש בפיקודו של ג'ון דיל, ונשלח לצרפת כחלק מחיל המשלוח הבריטי. במהלך המערכה על צרפת ועל ארצות השפלה לחם הקורפוס בפיקודו של מייקל בארקר, אולם לאחר התמוטטותו של בארקר, הוא הוחלף על ידי הרולד אלכסנדר. לאחר שחזר לאנגליה נשאר הקורפוס בבריטניה, בדרום יורקשייר כחלק מפיקוד הצפון על מנת להדוף פלישה גרמנית לבריטניה.

באוגוסט 1943, קיבל ג'ון קרוקר את הפיקוד על הקורפוס, שהיה חלק מהארמייה השנייה בפיקודו של מיילס דמפסי, שהתכוננה למבצע אוברלורד.

במהלך הפלישה לנורמנדי פיקד קרוקר על הכוחות בשני חופי נחיתה; חוף ג'ונו וחוף סורד, ועל הכוחות של הדיוויזיה המוטסת ה-6 (מבצע טונגה). העיר קן לא נפלה כמתוכנן ב-6 ביוני 1944, ובשל כך ניטש עליה קרב עקוב מדם במשך חודשיים, שבמסגרתו היה מעורב הקורפוס ה-1 במבצע צ'רנווד, בין היתר. הקורפוס הוצב תחת הארמייה הראשונה תחת הארי קריראר באוגוסט 1944. היא פנתה אל נהר הסן והשתתפה ב"ניקיון" הפחות זוהר פחות לאורך החוף הצרפתי ומאוחר יותר בבלגיה. בסוף המלחמה, ב-8 במאי 1945 עמד הקורפוס על גדות אוד מאס בדרום הולנד מול הארמייה ה-25 הגרמנית.

לאחר המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמה פורק הקורפוס בשנת 1947, אולם בשנת 1951 הוקם הקורפוס מחדש והוצב בגרמניה, כחלק מארמיית הריין הבריטית. לאחר סיום המלחמה הקרה בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 הוחלט על פירוק הקורפוס, ובשנת 1994 פורק הקורפוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]