הקיר הגדול של הרקולס-כתר צפוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הקיר הגדול של הרקולס-כתר צפוני הוא מבנה קוסמי המכונה נימה גלקטית או "קיר גדול", שהוא אוסף צבירי-על של גלקסיות, המקובצים יחד, ונעים ביקום כיחידה אחת. גודלו 6 עד 10 מיליארד שנות אור שמהווה 10% מן הקוטר של היקום הנצפה. הוא התגלה בנובמבר 2013 והוא המבנה הגדול ביותר בין הקירות הגדולים הנצפים[1][2].

גילוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיר הגדול התגלה הודות לתצפיות של התפרצויות גמא שנערכו בין השנים 1997-2012 על ידי אישטבן חורבאת וז'ולט באגויה מהונגריה ויון חאקילה ממכללת צ'רלטון בקרוליינה הדרומית יחד עם שימוש בכלים נוספים.

התפרצויות גמא הן פליטות האנרגיה הגדולות ביותר ביקום הנצפה. הן מתרחשות בכוכבים גדולים ומרוחקים המסתובבים במהירויות עצומות והן מחזה נדיר בגלקסיות קרובות. בשביל החלב הן מתרחשות פעם בכמה מיליוני שנים. לכן, עלייה בכמותן מציגה פירוק אנרגיה רב באזור הספציפי ומכאן שכמות הגלקסיות רב יותר באזור הנצפה.

במחקר שנעשה, חולקו השמיים הנצפים ל-9 אזורים כשבכל אחד מהם נבחנו 31 התפרצויות גמא. 14 מההתפרצויות נצפו בשטח של 45 מעלות מכלל השמיים הנצפים ובהסחה לאדום של 1.5-2.0. מכאן כי באזור הזה ישנן אלפי ואף מיליוני גלקסיות.

המבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבנה מהווה קיר או חוט המורכבים מצבירי-על של גלקסיות באורך 10 מיליארד שנות אור, ובאורך מקסימלי של 7.2 מיליארד שנות אור בכיוון המאונך לו. הקיר נמצא בהסחה לאדום של 1.6 עד 2.1 או בערך 10 מיליארד שנות אור ונמצא בקבוצות כוכבים הרקולס וכתר צפוני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Universe's Largest Structure is a Cosmic Conundrum
  2. ^ Horvath I., Hakkila J.; Bagoly Z. (2013). "The largest structure of the Universe, defined by Gamma-Ray Bursts"
ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החלל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.