הקמיע מסמרקנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקמיע מסמרקנד
Amulet.jpg
הקמיע מסמרקנד עטיפת הספר
מאת ג'ונתן סטראוד
שם בשפת המקור
The Amulet of Samarkand
שפת המקור אנגלית
שנת הוצאה 2003
הוצאה בעברית כתר הוצאה לאור
שנת הוצאה בעברית 2004
סוגה פנטזיה
תרגום לעברית אורי בלסר
מספר עמודים 379 (בגרסה העברית)
מסת"ב ISBN 978-2-226-14331-0
OCLC 52509519
סדרת ספרים טרילוגיית ברטימאוס
ספר הבא עינו של הגולם

הקמיע מסמרקנד הוא הספר הראשון בטרילוגיית ברטימאוס שנכתבה על ידי ג'ונתן סטראוד. הוא כתוב מנקודות מבט של שתי דמויות - נתנאל וברטימאוס. כאשר הדובר הוא ברטימאוס, משולבות הערות שוליים עוקצניות.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוליה של קוסם, נתנאל, מזמן שד בן 5,000 שנה, ברטימאוס. משימתו של ברטימאוס היא משימה מעניינת: עליו לגנוב את הקמיע מסמרקנד מסימון לואליס, קוסם אכזר ושאפתן. במהרה נכנסים נתנאל וברטימאוס לתסבוכת של קנונית קוסמים, מרד ורצח. נתנאל מבין מהר שהוא נכנס לתסבוכת יותר מדי גדולה מכדי שהשד שלו יוכל להתגבר עליה.

נתנאל, נלקח ממשפחתו, ועומד להיות קוסם. הוא שואף להפוך להיות הקוסם הגדול ביותר בכל הזמנים. כשהוא בן שתים עשרה הוא מזמן את ברטימאוס, שד עוקצני עם טינה כלפי משעבדיו - הקוסמים. נתנאל שולח אותו לגנוב חפץ קסמים רב עוצמה- הקמיע מסמרקנד, מהקוסם סימון לאוליס. נתנאל, רוצה לנקום בלאוליס על שהשפיל אותו כשביקר בבית אדונו, מחביא את הקמיע מסמרקנד. נתנאל אינו מודע לכחו העצום של החפץ שגנב, ולאוליס, שגילה את הגניבה בא לקחת את הקמיע חזרה. כשאדונו של נתנאל מנסה להאבק בלאוליס, לאוליס הורג אותו ואת אשתו, ולוקח את הקמיע.. נתנאל רוצה נקמה.

בלא ידיעתו, הוא וקוסמים רבים, ביניהם גם ראש הממשלה, נכנסים למחומש ענק שהכין לאוליס, וברגע שהם בתוכו לאוליס מזמן שד רב עוצמה (שנקרא רמותרא), בעוד הוא מוגן על ידי הקמיע מסמרקנד. הוא מתכנן להרוג את כל חברי הממשלה, וכך להגיע לראש סולם המעמדות, אך נתנאל נאבק איתו, לוקח ממנו את הקמיע ומשחרר את השד. לפני שהשד משוחרר הוא מספיק להרוג את לאוליס. בזכות מעשהו האמיץ והצלת הממשלה, הוא ממונה לשוליה לקוסמת ידועה הנקראת ג'סיקה וויטוול, והספר נגמר בשחרורו של ברטימאוס.